Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inficiran HDD ubacen u "cist" komp

[es] :: Zaštita :: Inficiran HDD ubacen u "cist" komp

[ Pregleda: 1969 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.dialup.sezampro.yu.



+11 Profil

icon Inficiran HDD ubacen u "cist" komp03.05.2008. u 23:38 - pre 194 meseci
Komp mog ortaka je inficiran i doneo ga je meni da mu reinstaliram XP. Ali problem je sto on na HDDu ima neke slike i filmove koje bi sacuvao. Uspeo sam da mu pokrenem komp, ali posto nema rezac ubacio sam usb-flash, cisto da vidim dal nesto moze da se prebaci. Virusi su se sami nekako prebacili na flash i kad sam flash prebacio na moj komp, Avast! je pronasao 3 novonastala zarazena .exe fajla (win32:brontok, win32:rjump) i uspesno ih obrisao.

Posto ima dosta podataka koje treba sacuvati, meni je palo na pamet da skinem njegov HDD i prebacim ga na moj komp kao slave. Onda bih podigao sistem sa mog HDDa i prebacio te slike i filmove kod mene.
Samo se brinem da neki virus ne predje kod mene. Da li je to moguce ako je sistem dignut sa mog harda, a pritom sa njegovog ne startujem nikakav exe fajl?
I dal je ovo pametna ideja? :)
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Inficiran HDD ubacen u "cist" komp03.05.2008. u 23:51 - pre 194 meseci
Kada njegov disk postavis na svoj racunar, PRE SVEGA odradi skeniranje tog diska. AV bi trebao naci i dezinficirati (ili obrisati) sve viruse sa njegovog diska i tek onda mozes kopirati fajlove sa njegovog na svoj disk. Obavezno odradi update baze virusa!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Inficiran HDD ubacen u "cist" komp04.05.2008. u 18:28 - pre 194 meseci
Ne treba da reinstaliras XP niti da prebacujesh njegov hard na tvoj komp! Mozes da skeniras sa vise alata na njegovom racunaru i otklonis sve eventualne napasti bez mucenja sa prebacivanjem harda na tvoj komp. Ni jedan fajl koji hoce da sacuva, osim eventualno nekih egzekutabilnih fajlova, nece biti ostecen ako koristis prave metode. Svi malware-ovi koje si naveo da si zapatio na flashu se lako otklanjaju. Velika vecina svih malware-ova u koje spadaju i virusi se uspesno otklanjaju samo ako znash postupak. Kao prvo skini HiJackThis! i odradi skeniranje na kompu tvog ortaka. Posle toga okachi log ovde radi analize. Posle toga skini ComboFix i odradi skeniranje njime. Dok skenira ne radi nista na racunaru. Posle skeniranja i eventualnog restarta racunara, okachi i njegov log ovde radi analize. Posle toga mozes uraditi skeniranje nekim konvencionalnim antivirusnim alatom poput avast antivirusa ili AVG-a i nekim konvencionalnim anti-spyware alatom poput Spybot Search & Destroy. Naravno konvencionalni antivirus i antispyware alati moraju biti uredno update-ovani najnovijim definicijama dok su Combofix i HiJackThis! napredniji alati koji jednom kad se skinu mogu da se koriste bez ikakvog updatea.
 
Odgovor na temu

[es] :: Zaštita :: Inficiran HDD ubacen u "cist" komp

[ Pregleda: 1969 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.