Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli

[es] :: Access :: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5582 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
..pro.80.65.64-114.bih.net.ba.



+1 Profil

icon kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli14.04.2008. u 11:58 - pre 195 meseci
dakle, koji mi je problem. napravio sam formu u kojoj sam u jednom polju zadao formulu da mi racuna neke stavri.
evo direktno: iz jedne kolone u tabeli u kojoj unosim neku vrijednost, hocu da izracunam gornju granicu (jos treba i donja granica i srednja vrijednost, ali to je onda isto), (to je jedna motoda za upravljanje kvalitetom).
I sada kad taj podatak access izracuna i prikaze mi u tom polju u formi, kako da taj podatak izracunati prebacim u tabelu. jer taj podatak mi je potreban u svakom redu u istoj tabeli u kojoj mi se nalazi i ta kolona sa podacima koje obradjujem, naravno samo u drugoj koloni pored te.

to mi je potrebno za kreiranje dijagrama, je ga mogu kreirati samo preko tabele ili querija, a nikako ne moze preko forme.

dakle potreban mi je dijagram u kojem ce mi se nalaziti 4 promjenljive. jenda ce biti krivudava linija. koja ce spajati dimenzije iz ove osnovne kolone, a ostale 3 ce mi biti samo pravci. znaci imat cu iznad te krive jednu pravu horizontalnu liniju, isto tako jednu ispod, i jednu u sredini, koja ce biti njena srednja vrijednost.

ako postoji neki drugi način za ovo osim da prebacujem podatke iz forme u tabelu, a da dobijem takav dijagram, isto je prihvatljivo. jer potreban mi je dijagram, nevazno kako da ga dobijem. samo te stvari koje se trebaju racunati, potrebno je da ih racuna kompjuter. a ne da ih ja unosim.
ja cu prakticno samo unijeti podatke u jednu tj. u osnovnu kolonu.

unaprijad hvala onom ko mi dadne savjet.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli14.04.2008. u 12:14 - pre 195 meseci
Ako se dijagram prezentuje putem reporta, onda napravi query koji će biti data source za taj report... pa neka query obavlja svu računicu, a preračunate vrednosti ne moraš da čuvaš u tabeli, jer će ih query uvek izračunati kada otvoriš report...

 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.bilokalnik.hr.



+8 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli14.04.2008. u 13:22 - pre 195 meseci
Evo ti kod koji ti upisuje u tablicu.


Dim d As Database
Set d = CurrentDb
Dim ev As Recordset
' sifgrupe je naziv txtboxa sa forme i kljuc je u tablici
Set ev = d.OpenRecordset("select * from tblgrupeart where sif_grupe=" & sifgrupe)

If ev.EOF() Then
ev.AddNew ' ako ne postoji
Else
ev.Edit 'mjenjanje
End If
' sifgrupe i nazivgrupe su sa forme
ev.Fields("sif_grupe") = sifgrupe
ev.Fields("naziv_grupe") = nazivgrupe

ev.Update
ev.Close

Set d = Nothing

a mozes i na formi imati grafikon koji se prikazuje kako korisnik mijenja parametre
npr ovako
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli14.04.2008. u 15:18 - pre 195 meseci
Cool, neko radi Proces Control Charts :-)

Koji dijagram crtas, pa da ti pomognemo oko kverija
 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
87.250.113.*



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli14.04.2008. u 23:24 - pre 195 meseci
dobro Trtko hvala ti na ovaj kod, samo ja nisam dosad radio sa ovim kodovima, nego sto se moze uraditi klikanjem to je to. uglavnom probat cu. a ako ne nadjem gdje sta, onda mi samo reci gdje ja ono unosim, i koje rijeci moram mijenjati da bi ih prilagodio svojoj bazi. i ako moze kratak opis tih pojmova koje cu morati promjeniti, kako bi se bolje snasao u slucaju da mi izbaci neke greske. tako da znam odprilike sta je sta.




a sto se tice kolege koji me pita koji control chart radim, pa valjda je sve jedno koji, svaki ce ici skoro na isti nacin, samo ce se neke formule za racunanje gornje, donje granice i jos nekih sitnica mijenjati. a to nije neki bauk
a to sam uzeo temu za diplomski, pa sam se uhvatio za glavu, jer sam ovdje pravo zapeo. hehe

pozdrav raja
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli15.04.2008. u 14:10 - pre 195 meseci
Ma svejedno je koji je chart, samo se formule malkice razlikuju, zar ne. Pitao sam te zarto sto hocu da ti pokazem kako se to moze uraditi kverijima. Imas resenje koje zahteva programiranje. Zasto ne bi imao i jedno koje ne zahteva programiranje? Ne tvrdim da ce i jedno biti bolje od drugoga, ali nije lose znati. U nekoj realnoj situaciji primenice se jedno ili drugo, zavisno od realnih uslova.
 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
..pro.80.65.64-114.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli18.04.2008. u 13:28 - pre 195 meseci
pa tooooooooo. to me je i zanimalo. jer nisam nikad radio nikakvo programiranje tako da ono skoro pa nista i ne kontam, i pokusao sam onaj kod sto mi je kolega dao, ali nisam nista dobio. vjerovatno ga nisam stavio gdje treba.

pa onda ako ti nije sto da mi objasnis kako bi se to moglo. kako da racunam stvari u queriju. i da na osnovu toga crtam dijagram.
ili ako imas neki primjer uradjen da mi posaljes.

evo ovako, da ti onda malo preciznije objasnim sta trebam uraditi.

unosit cu npr. 30 primjeraka. svaki primjerak ima 5 vrijednosti.
sada za svaki primjerak, tj. od tih 5 vrijednosti treba izracunati srednju vrijednost oznacenu sa (xi)
prakticno cu sada imati 30 vrijednosti xi
i sad za te xi vrijednosti treba izracunati gornju i donju granicu i srednju vrijednost

i nakon toga da crtam dijagram, koji nemam gdje drugo raditi nego u formi. samo mi je problem sto te 3 izracunate vrijednosti su mi potrebne na dijagramu da budu samo pravci. a pored tih pravaca, jos da imam i krivudavu liniju koja ce spajati sve ove vrijednosti xi.



eto drug, unaprijed ti hvala za to sto si se ponudio da mi pomognes. jer skoro pa sam vec i bio odustao od te teme diplomskog, al sad si mi ti dao nade da nastavim.

jos jednom ti hvala. i eto objasni mi to kad mognes.

pozdrav
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli18.04.2008. u 14:23 - pre 195 meseci
OK, sad imamo na osnovu cega da radimo. Primera imam mnogo ali ti ih necu poslati jer ce ti pomoci taman toliko koliko i kod koji si dobio. Kod je odlican, ali je previse za tebe i samo si izgubio vreme. Ti ucis za inzenjera i pisanje koda nije tvoj posao. Pisanje kverija je mnogo lakse nego pisanje koda i svaki inzenjer danas morao bi da zna bar malo SQL.

Pokusacu da ti objasnim kako se to radi, pa probaj, ako zapne negde pomagacemo.

Pretpostavicu da se tvoji uzorci pakuju u tabelu koja ima sledeci izgled, tblUzorci:

RB V1 V2 V3 V4 V5

gde je RB 1..30, a V1 doV5 su vrednosti za uzorak sa rednim brojem RB.

Ako tabela i ne izgleda ovako, mozemo da je svedemo kverijem na ovakav oblik.

Kveri koji racuna Xi, nazvacemo qryXi i on izgleda ovako:
Code:
SELECT RB,  (V1 + V2 + V3 + V4 + V5 ) / 5 AS Xi
FROM tblUzorci

Onda kazes
Citat:
i sad za te xi vrijednosti treba izracunati gornju i donju granicu i srednju vrijednost


Sad mi kazi kako izracunavas srednju vrednost i gornju i donju granicu - daj formule - pa cemo i to da stavimo u nekakav kveri ili kverije. Na kraju cemo sve kverije koje smo napravili da pokupimo u jedan koji ce dati koordinate za sve linije koje treba da nacrtas. Onda cemo zamoliti nekod drugog da pomogne sa crtanjem grafikona u Accessu, posto to nije moja najjaca strana.



 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
87.250.113.*



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli18.04.2008. u 22:59 - pre 195 meseci
e.... ajd mi molim te samo malo pojasni gdje se uopste unosi taj kod. ja sam imao na fakultetu jedan semestar access, ali to nikad nismo radili, nego ono samo klikanje.

ovako
jel kao prvo kreiram query na osnovu te tabele ili kreiram neki novi koji nema veze sa tabelom.
... i dobro kad query onda otvorim u design view, gdje idem, da dodjem do tog mjesta gdje treba unijeti kod.

i eto ako imaju jos neke sitnice, usput pojasni.


a vidis sto se tice formula, imam opet jos problemcica, osim formula, jos treba vaditi podatke iz nekih standardnih tabela i ti podaci se unose u tabele, al hajd to cu nekako. vec sam radio slicne stvari.

ali vidim ti si mi gore zadao onu formulu u queriju (V1+V2+V3+V4+V5)/5

Doduse ja ti to nisam rekao. svaki uzorak moze imati razlicit broj brijednosti. ...ja mislim da moze imati od 1 do 10. nemora ih imati 5... i to sam korisnik bira koliko ih je.
ali dobro za to ima opcija average. pa koliko god da ih je.

pa eto onda kako bi bilo sa tom opcijom average u tom kodu

toliko...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli21.04.2008. u 15:12 - pre 195 meseci
Ad skratimo muku. Ti radis Statistical Proces Control i crtas verovatno X/R charts. Za odredjeni proces, zna se koliko se uzoraka uzima po jednom redu tabele. Ili je 5 ili tri ili deset ili dva, koliko god, ali je to uvek poznato za jedan odredjeni proces. Neka je moj proces deo proizvodnje papira. Proces koji pratim je valjanje papira valjcima an odredjenu debljinu. Debljina treba da je ravnomerna i sto je moguce bliza nekoj zadatoj vrednosti. Na svakih 15 minuta se na izlazu iz valjaka meri debljina papira na 5 mesta. Otud 5 kolona u mojoj tabeli. U toku jedne smene od 8 sati bixce 8*4 = 32 uzorka (jedan uzorak ima 5 merenja). Za svaki uzorak izracuna se serdnja vrednost, sto je Xi = (V1+V2+V3+V4+V5)/5

Kako se pravi ovakav kveri? Imas tabelu sa 6 kolona (RbUzorka, V1,V2..V5). Navuces je u Query Design prozor. Navuces kolonu RedniBrojUzorka. Onda u sledecu kolonu KUCAS ovako
Code:
SampleMean: ([V1]+[V2]+[V3]+[V4]+[V5])/5
Dakle, kucas, umesto da navuces polje.

Zakacio sam ti primer gde se korak po korak izracunavaju:
SampleMean = prosek za uzorak,
SampelRange = varijacija unutar uzorka, Max - Min
CentralLine = srednje vrednost za sve uzorke = prosek od proseka svih uzoraka
UCL = gornja kontrolna linija
LCL - donja kontrolna linija

Kveriji imaju brojeve u nazivu, qry1..., qry2.... Tim redom se grade kveriji. Konacan kveri, na osnovu koga se crtaju dijagrami ( X and R charts) jeste
qry5_ControlChart.

Prouci kverije jedan po jedan i mislim da ces moci da napravis slicno nesto za drugaciji broj uzoraka. Nemoj da se patis sa nekim generalnim resenjem, tipa 'korisnik sam izabere koliko ce uzoraka da bude u pocetnoj tabeli. To je preveliki zalogaj i za iskusne programere, a kamoli za inzenjere koji su Access radili 'na klikanje'. U praksi, a i za diplomski, proces ce biti jasno definisan pa ces moci da napravis pocetnu tabelu sa tacnim brojem kolona i da kodiras vrednosti A2 u formuli

UCL = Xm + A2 * Rm, gde su Xm = prosek od proseka uzoraka, Rm = prosecna varijacija uzoraka (prosek svih varijacija za pojedinacne uzoprke)
A2 = koeficijent koji zavisi od velicine uzorka. Vadis ga iz statistickih tablica i za uzorak velicine 5 iznosi 0.58. Sve to imas u kverijima.

Ono sto verovatno znas - kako se koriste Control Charts:
Ako ti neki SampelMean ili SampleRAnge izadje van granica UCL i LCL imas proble =. proces nije statisticki stabilan.
Ako uocis trend ili pravilnost =. proces nije statistixcki stablan (varijacija nije slucajna)
Ako imas 6-7 tacaka koje se penju ili padaju => imas trend pa proces opet nije stabilan
Ako imas 6-7 tacaka uzastopno ispod ili iznad centralne linije, opet proces nije stabilan

Ako su tacke otprilike slucajno raspotredjene oko centralne linije, tvoj proces je stabilan. Stabilan proces ne znaci isto sto i "zadovoljavajuci proces". proces moze davati lose rezultate, ali konzistentno = stabilno. Dovodjenje procesa u pozeljen granice (niej isto sto i UCL/LCL) se radi na jedan ancin ako je proces tabilan, i na potpuno drugi ancin ako je enstabilan. Velika greska je kad se pomesaju nacini, onda se samo cini jos veca steta. Ali, to nije SQL prica, to je enka inzenjerska prica o unapredjenju procesa.


Crtanje grafa? Neko drugi molim, ja sam zaboravio kako se to radi.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
..pro.80.65.64-114.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli28.04.2008. u 14:16 - pre 194 meseci
hmmm
super je ovo sve sto si mi objasnio. i uradio sam ja to onako sve fino. ali sam pricao sa profesorom i kaze da moram da uradim za sve velicine uzorka. a da pravim onu istu bazu 25 puta (pa cak i vise, jer mi je rekao da velicina uzorka moze cak da bude i veca od 25) ..... ne pada mi na pamet. jer to je kao prvo glupa odluka i baza bi imala prevelik broj elemenata. tako da na kraju ni sam nebi znao sta je sta.

a nesto sam razmisljao o onom kodu sto mi je Trtko dao.
ja sam uspio napraviti u formama da mi na osnovu izabrane velicine uzorka u jednoj formi prikaze one constante iz tabele, koje se uvrstavaju u formule. i onda prilikom pokretanja druge forme u kojoj mi izracuna gornju, donju granicu i srednju vrijednost upotrijebi te podatke iz prve forme i izbaci mi rezultate.

e onaj kod mi je da prebacim te podatke iz forme u tabelu. i nisam nikako skonta gdje se postavlja onaj kod da bi to uradio.

ajd mi ti molim te objasni gdje ono da postavim. i kako sta da uradim.

gdje se postavlja onaj kod. nisam nikad sa onim radio. pa mozes li mi molim te korak po korak objasniti.

hvala ti

 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli28.04.2008. u 16:19 - pre 194 meseci
Citat:
ali sam pricao sa profesorom i kaze da moram da uradim za sve velicine uzorka.

Profesor ili lupa gluposti ili hoce da se ogrebe za aplikaciju koja moze da radi sa proizvoljnim brojem uzoraka. U praksi, proces je definisan i zna se koliko se uzoraka uzima u svakom merenju (broj kolona). Pre nego sto se pocnu koristiti control charts, pogledaju se postojeci podaci pa se na osnovu njih odrede granice procesa. I to se vise ne dira. To je psotupak koji se uradi JEDNOM. Cim s enesto radi jednom, upotreba kompjutera (baze podataka) je pod znakom pitanja.

Ali, profesor je profesor i mora da se slusa. Ako ne ume da ti pokaze kako to da uradis, znaci da ne ume to da uradi. To znaci da i ako mu damo gorov program on verovatno nece znati da ga koristi. Zasto? Nivo razumevanja modelovanaj baza podataka za ovakav pristup je malo visi nego sta sam ti dao u primeru. nema veze, napravicemo i tako. Ako ne stignem danas, ono za dan dva. lazi ga malo dan dva, da dobijemo na vremenu.

Cisto inzenjerkia observacija: Granice procesa se ne preracunavaju svakodnevno, niti u nekim zadatim intervalima, jer to nije svrha contrl charts. Operator koji upravlja procesom dodaje tacke na postojeci chart. Neces verovati, ali u Toyoti, gde mnogo toga rade roboti control charts se koriste na sledeci nacin: na milimetarskom papiru se nacrtaju rukom, olovkom, granice procesa i centralna linija (prosek). Onda se rucno dodaju tacke na chart. Kad god se doda tacka, operator pogleda gde je tacka pala. Ako je tacka van granica, na losu stranu, proces se zaustavlja i dok se ne otkloni uzrok. Ako je tacka u granicama, gledaju se prethodne tacke. Da li su sedam za redom iznad proseka? Da li se vid nejkakav trend u poslednjih sedam tacaka? Treba debeo razlog pa da se proces zaustavi a da nije tacka izletela napolje. To je dokaz da proces vise nije stabilan, pa chart vise ne pomaze. Tada se traze uzroci nestabilnosti. kad se proces vrati u kontrolisano stanje, sa starim ili novim granicama, nastavlja se rad. Proces chart su velika stvar ako se znaju interpretirati, crtanje je potpuno sekundarno. Process chart se ne crta danas za juce pa se pregleda u kancelariji. Proces chart se vodi za masinom, to radi radnik za masinom, ne sef smene ili poslovodja ili neko drugi. Radnik za masinom mora da zna kako da doda tacku na chart i kako da protumaci chart. I gde su tu kompjuteri? Pa, nigde. To samo poneki nasi profesori misle da je to zgodno kompjuterizovati. Istina, mereni podaci se mogu ubaciti u kompjuter, pa kompjuter momentalno izbaci chart, ali i u tom slucaju se granice ne diraju. kad dodje vreme za promenu granica, to se moze zadati kompjuteru, kao dva borja, UCL i LCL.

Za u praksi, ako ti zatreba, za ovo ces koristiti Excel. baze podataka su dobra stvar kad ima mnogo podataka i malo razmisljanja, pa to moze (razmisljanje) da se prepusti kompjuteru. U slucaju upotrebe Process control Charts ima mnogo vise razmisljanja nego sto ima podataka, pa baze podataka ne pomazu.

Ako stignem, zakacicu nesto danas, naravno, samo kveriji ce da rade posao. Trtkov kod je potpuno OK ali ti nisi Trtko i preporucujem da ne ne gubis vreme sa stvarima koje su izvan tvog domasaja.



 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli28.04.2008. u 17:12 - pre 194 meseci
Evo ti fleksibilno resenje. Za svaki proces moze biti proizvoljan broj uzoraka. Ne preporucuje se da velicina uzorka unurtar jednog procesa varira, to znas i sam. Moze da se uradi, ali se ne preporucuje.

Stos je u tome da se tabela tblUzorci iz prvog resenja normalizuje. Umesto jednog reda po uzorku, da se napravi N redova po jednom uzorku, gde je N = broj kolona, (5 u primeru iz prethodne verzije). dao sam ti primer dva procesa, jedan sa 5 vrednosti po uzorku, i drugi sa 3 vrednosti po uzorku. Bilo mi je potrebno 7 kverija da bi na kraju osmi pokupio sve i pripremio podatke koje treba nacrtati.

Svi kveriji imaju u imenu broj. To je otprilike redosled proracuna. Poslednji kveri, broj 8, ih sve pokupi i daje ti set podataka za crtanje. Ovo vazi za X-R dijagrame. Za "Control charts for attributes" ne koriste se koeficijenti, sve se izracunava direktno iz uzorka (n,p ili c)

Uneo sam i vrednosti koeficijenata za za N <=6, tebi ostavjam da popunis do 25. Ja sam uzeo podatke iz knjige "Elementary Statistics Sixth Edition", Mario Triola, izdavac Adisson Wessley, 1994 g.

Primetices da su tabele mnogo manje citljive nego u prvom slucaju. Kako ces da resis popunjavanje tabela u praksi, i da obezbedis da svaki uzorak ima tacan broj vrednosti - ostavljam tebi da resis. Kako rekoh, za praksu je Excel sasvim dovoljan.

Srecno na ispitu. Kad diplonmiras, i ako ovo budes radio u praksi, ne zaboravi - nije svrha crtanje dijagrama, svrha je njihova interpretacija i intervencija ili ne-intervencija nad procesom.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
..pro.80.65.64-114.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli29.04.2008. u 12:17 - pre 194 meseci
ajd ovako. ja cu tebi nakaciti svoju bazu sto radim. nemogu sada, ali veceras cu. pa ti pogledaj sta bi mogao da nacinis od onoga sto sam ja zapoceo.
ja sam napravio u excelu tabelu u kojoj cu racunati srednju vrijednost uzoraka i link-ovo je sa access tabelom . tako da to vise nije problem.(kada unosim u formi podatke oni idu direktno u excel), samo imam jos mali problemcic, potrebno je da se pokrene ta tabela u excelu da bi ona prihvatila podatke iz tabele iz accessa. ali to se ja mislim moze nekako preko macroa.da automatski otvori taj file i onda da ga zatvori.
a u formi sam uradio ono sto sam govorio prije. dakle izracunao gornju i donju granicu i srednju vrijednost.
e sad samo jos te tri vrijednosti ubaciti u neku tabelu gdje cu sastaviti redni broj uzorka, srednju vrijednost i te tri izracunate vrijednosti.

ajd pa gledat cu da to veceras nakacim ili ako ne stignem do veceras onda sutra, pa pogledaj.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli29.04.2008. u 14:15 - pre 194 meseci
Oops, zaboravio sam da zaista zakacim fajl. Evo sam ga zakacio na originalnu poruku. Videces da su kveriji mnogo jednostavniji, ne treba nikakva dodatna funkcija. To je zato sto je u ovom slucaju baza normalizovana na neki nacin.

Ali, ima razloga sto ljudi vise vole nenormalizovano nego normalizovano - lakse se pravi interfejs. Ako ti je dovoljna samo baza, kao spremiste podataka, idi sa normalizovanim modelom. Ako treba da pravis aplikaciju, pokusaj da sve uradis u excelu. Koliko radnih stanica koje ce koristiti Control Charts - toliko Excel listova.

Ako treba da se rezultati prikupljeni upotrebom control charts cuvaju u nekakvoj bazi - iz Excela se to sve moze prebaciti u bazu, svakako normalizovanu. U tom slucaju treba ti rtko ili domaci-a_nas da ti napise kod. Kad budes glavni inzenjer procesa, mozes da ih angazujes da ti to urade

Srecan rad!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli29.04.2008. u 14:22 - pre 194 meseci
Citat:
ajd ovako. ja cu tebi nakaciti svoju bazu sto radim.

OK, zakaci pa da vidimo. Vidim iz posta da si uradio sledece:
- imas Excel tabelu koju si linkovao na Access
- podatke unosis kroz Acces formu
- izracunavas sat ti treba u Excelu
- sad hoces da to sto si uneo u Excel i izracunao nekako pokupis i ubacis u Access

Nazalost, to je naopkao postavljeno. Obicno Access sluzi kao spremiste podataka a Excel kao analiticki alat. U tvom slucaju je obrnuto. Excel ti sluzi kao spremiste id elimicno analitika. Access ti uopste ne treba u celoj slici. Pogotovu ne ovako kako si postavio. Imas sve u Excelu, uneo si podatke i izracunao si sve sto ti treba, sve u Excelu. Zasto bi sad ista islo u Access? Mnogo je lakse nacrtati graf iz Excela nego iz Accesa.

U svakom slucaju, zakaci sta si uradio pa da vidimo, nije sve lose, samo treba otkaciti Access.


 
Odgovor na temu

M3RiM
Mostar

Član broj: 178335
Poruke: 93
89.146.176.*



+1 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli02.05.2008. u 13:19 - pre 194 meseci
e izvini sto tek sad odgovaram, nisam stvarno mogao prije.
evo ja sam rijesio problem sto je prije bio problem, a sada su mi ostale neke finese, koje bi se takodje trebale rijesiti.

ono sa linkovanjem excel tabele je bezveze. ima puno jednostavnijih rjesenja ;-)
jednostavno sam u queryju dao da sabere sve velicine jednog uzorka i podijeli ih sa velicinom koju izaberem u pocetnoj formi. (velicinom uzorka) prakticno ako korisnik izabere 5 za velicinu uzorka, onda ce ih on i unijeti 5, a ostali ce biti nula. tako da ce on to sve sabrati i podijeliti sa 5 i dobiti srednju vrijednost.
naravno ta forma u kojoj biram velicinu uzorka mora biti otvorena u trenutku pokretanja tog queryja. a posto je sve sa tim povezano...prakticno ta forma mora stalno biti otvorena ;))

kao prvo pogledaj bazu i vidi sta sam radio,(za pocetak uzmi velicinu uzorka = 5, jer sam ja vec unio par uzoraka sa velicinom uzorka 5 pa pogledaj sta sam radio), pa onda mi odgovori na pitanje:

kada mi se otvori ta prva forma, ja u njoj biram velicinu uzorka. i sad kad kliknem na "neki Button"(na taj button "OK") hocu da mi se otvori forma pod tim brojem. jer ako korisnik izabere npr.velicinu uzorka=10. ja hocu da se otvori forma sa 10 polja. a ne sa 25. jer nema smisla da tu ima 25 polja a korisnik unosi 10, i onda mora svaki put gledati da ne unese koji viska.
a kad ih ima onoliko koliko treba onda ne moze unijeti viska sve i kad bi htjeo.
ja sam napravio sve te forme, samo ih jos treba povezati,
ja iskreno mislim da to nece moci bez koda. ali eto ako moze to jos bolje. ...

i jos nesto. kako da ta polja u koja unosim podatke budu prazna, a ne da pise 0-nula. hocu da ne pise nista. da je prazno polje..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli02.05.2008. u 16:16 - pre 194 meseci
Citat:
evo ja sam rijesio problem sto je prije bio problem, a sada su mi ostale neke finese, koje bi se takodje trebale rijesiti.

Nazalost, nisi resio problem. I dalje je bespotrebno komplikovano. Imas previse kolona za uzorke, to definitivno ne ide tako. Zasto? Duga prica, ali da ti kazem da neki od tvojih problema dolaze upravo odatle.

Citat:
jos nesto. kako da ta polja u koja unosim podatke budu prazna, a ne da pise 0-nula. hocu da ne pise nista. da je prazno polje..

Ovo se postize tako sto u table design obrises Default VAlue, sada pise 0, treba obrisati nulu i onda ces imati NULL vrenosti ako ne uneses nista. E, ali to ce da napravi problem u tvom kveriju koji racuna prosek za uzorke. (62.5 + 63.4 + NULL = NULL). Da to izbegnes, moras da umesto
(U1+U2+U3+...)
pises
(IsNull(U1,0) + IsNull(U2,0) + ..)
To ce vrednosti NULL pretvoriti u 0 (nula, zero) i srednja vrednost ce biti izracunata dobro.

Sta jos ne valja?
Citat:
kada mi se otvori ta prva forma, ja u njoj biram velicinu uzorka.
Ocekujes korisnik MORA da zna velicinu uzorka. Iako zna, moze da pogresi. Ja sam na prvoj formi naveo da je velicina uzorka 3 i dobio sam graf, naravno potpuno pogresan. Posto nigde u tom momentu ne vidim unesene podatke, vidim samo graf, kako da znam da li je graf ispravan ili ne?

Citat:
i sad kad kliknem na "neki Button"(na taj button "OK") hocu da mi se otvori forma pod tim brojem. jer ako korisnik izabere npr.velicinu uzorka=10. ja hocu da se otvori forma sa 10 polja. a ne sa 25.
Naravno da ovo moze da se isprogramira, ali to vise nije programiranje, to je perverzija. Samo zato sto je nesto moguce uraditi ne znaci da to i treba raditi. A odkud ovaj problem? Pa, zato sto imas 25 formi, a to dolazi od 25 mogucih kolona za uzorke.

Citat:
ja sam napravio sve te forme, samo ih jos treba povezati,
ja iskreno mislim da to nece moci bez koda. ali eto ako moze to jos bolje. ...

Forme si napravio, ali ih nije ni trebalo praviti. Kodom bi se moglo sto-sta ispraviti, ali to ne bi bio kod nego zakrpa na zakrpu. Zasto? Pa cim kao resimo jedan problem, to ce stvoriti novi, koji mi ne vidimo u ovom momentu. I tako u nedogled. Zato se ovako ne radi.

Pogledaj primer koji sam dao u normalizovanom fajlu i kreni odatle. Mozemo da dodamo joje par tabela, da se shema baze podataka malo utegne i radi odatle.

Opet ponavlajm, programiranje je programerski posao a ne inzenjerski. Program koji pokusavas da napise je suvise slozen za amatera i preporucujem da se manes toga, samo gubis vreme. Drzi se excela i ako treba napravi 25 sablona. P kad kome koji zatreba, neka uzme odgovarajuci sablon i gotovo. Mnogo je lakse napraviti 25 slicnih sablona u Excelu nego 25 formi u Accessu.

Ako stignem, napravicu ti Excel template koji mozes da umnozis u 25 kopija i resio si problem.



 
Odgovor na temu

domaci_a_nas
PHP developer

Član broj: 42333
Poruke: 524
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli02.05.2008. u 17:16 - pre 194 meseci
Citat:
E, ali to ce da napravi problem u tvom kveriju koji racuna prosek za uzorke. (62.5 + 63.4 + NULL = NULL). Da to izbegnes, moras da umesto
(U1+U2+U3+...)
pises
(IsNull(U1,0) + IsNull(U2,0) + ..)
Mislis Nz(U1,0) + Nz(U2,0) ? Tema mi je skroz nepoznata, ali ovo mi je zapalo za oko
Ozbiljan i odgovoran mladić
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli02.05.2008. u 18:48 - pre 194 meseci
Tacno, treba Nz(U1,0)

IsNull je ekvivalentna komanda u MS SQL. Ne radi mi vise mozak kao nekada.

Hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: kopirati podatak iz forme u sve redove jedne kolone u tabeli

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5582 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.