Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grčka, IT sektor

[es] :: Vodič za emigraciju :: Grčka, IT sektor

[ Pregleda: 1799 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Grčka, IT sektor14.04.2008. u 01:55 - pre 194 meseci
Ima li nekih iskustava?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Grčka, IT sektor14.04.2008. u 15:55 - pre 194 meseci
Jesi li dobio neku konkretnu ponudu ili pitaš ovako ? Inače, ne znam šta te konkretno interesuje, ali pošto sam ja baš nedavno dobio ponudu da radim kao senior programer u jednoj firmi u Solunu, raspitao sam se kod prijatelja iz Grčke o svemu što me je interesovalo, pa mogu da ti dam neke smernice. Dakle, plate u IT sektoru su među najvećim u zemlji (kao i svuda na svetu uostalom) i uglavnom idu preko 1000 EUR. Sa 900-1000 EUR mesečno mogu bez problema da se pokriju najosnovnije stvari kao što su stan, struja, voda, telefon, net, hrana, piće, pa i odeća... Naravno, ova cifra može dosta da varira, jer zavisi od toga šta i koliko jedeš, da li patiš od toga da nosiš firmiranu odeću ili ti je svejedno, kakav net hoćeš... i uopšte tvojih navika i tvoje definicije normalnog života. Ja sam do te cifre došao gledajući neke moje prohteve za koje smatram da su negde na sredini, dakle ništa bahato, ali ni preskromno... ili u prevodu, da kad odem u kupovinu ne gledam samo najeftiniju robu, ali ni onu najskuplju, normalan dvosobni stan (ništa luksuzno), 4 Mbit net + TV, neka normalna potrošnja struje... itd.
Sve mi je to zvučalo super, ali pošto meni odnos prihodi-rashodi nisu jedino što me zanima kada razmišljam o emigraciji, raspitao sam se i o drugim stvarima. Prvo, Grčka je pre svega turistička zemlja, tako da su priobalni delovi poprilično sređeni, svi pričaju engleski tako da nema problema sa sporazumevanjem, ima dosta prodavnica, super marketa, tržnih centara, bioskopa... međutim u "neturističkim" delovima Grčke je potpuno drugačija slika i mnogo toga liči na Srbiju, a koliko sam razumeo najveći deo IT firmi je smešten upravo u tim delovima, jer su turističke destinacije uglavnom rezervisane za deo privrede koji je usmeren ka uzimanju para turistima, a IT sektor baš i ne spada tu, osim nekih univerzalnih servisa kao što su Internet-Cafe-i i slično (ako to uopšte možemo da svrstamo u IT sektor). Naravno, gde god da si, ako imaš auto, za sat-dva stižeš na more :)
Takođe, Grčka je zemlja sa bogatom istorijom i kulturom, tako da se ima što šta videti, čuti i naučiti, dosta istorisjkih mesta i građevina, naravno ako te interesuju ovakve stvari, ali pitanje je koliko je ovo bitno za emigraciju, pošto se sve ovo može videti turistički, kao što većina ljudi i radi. Mnogo je bitniji mentalitet ljudi, a to je već nešto što mi se ne sviđa. Grci su generalno tradicionalan i ponosan narod, u šta sam se i uverio u razgovoru sa par Grka. Sve to bilo u redu da taj tradicionalizam ne ide do granice fanatizma. Naravno, ne mora da znači da sam u pravu, niti mogu da sudim o celoj naciji na osnovu par ljudi, ali ljudi sa kojima sa ja razgovarao su imali neodljivu potrebu da u svakoj prilici ističu kako su Grci najstariji narod na svetu, kako ih se svi na svetu plaše jer imaju tako bogatu tradiciju, kako je svaki izum na svetu potekao od njihovih matematičara, filozofa i naučnika, kako svaka reč vuče poreklo iz staro-grčkog jezika, izdižu pravoslavlje iznad svih ostalih religija... itd. Naravno, nekome ovo može biti vrlina, a ne mana, tako da to neće gledati kao minus, ali meni je lično patriotskih, samohvališućih priča preko glave. Takođe, priče o tome kako su Grci i Srbi tradicionalni prijatelji i kako se vole ne znam ti ni ja kako su samo delimično tačne. Istina je da su Grci poput Srba u neku ruku, topli i otvoreni, pogotovo kada dođu braća pravoslavci u turističku posetu, ai je potpuno druga stvar živeti tamo, jer onda se od tebe očekuje da naučiš grčki, da ceniš njihovu tradiciju i kulturu, ne daj Bože da nešto kažeš protiv toga ili da osporiš neko njihovo ubeđenje o tome i slično. Doduše, možda je u IT sektoru nešto drugačije i vrlo je verovatno da se u IT firmama između ostalog govori i engleski, ali opet ne možeš 24 sata dnevno provoditi u firmi.
Sa druge strane, Grčka je članica EU, što znači da imaju slobodu kretanja na teritoriji EU, otvoreno tržište, sređenije zakone nego ovde i nešto se više poštuju, mada koliko čujem i kod njih je korupcija na prilično visokom nivou i inače dosta se "mulja" na sve strane.
Šta znam, kad se sve sabere i oduzme, treba izvagati prednosti i mane, pa odlučiti. Ja sam lično trenutno bliži opciji da odbijem ponudu, jer mi se čini da Grčka ipak nije zemlja u kojoj bih voleo da živim i radim, ali pošto svakako ove godine idem tamo na letovanje, iskoristiću priliku da obiđem firmu u kojoj bi trebalo da radim, porazgovaram malo sa ljudima tamo i vidim kako mi sve to izgleda "iz bliza", pa se možda i predomislim.
Inače, ovaj moj prijatelj Grk je trenutno u poseti kod mene, pa ako te nešto konkretno interesuje, a da nisam pomenuo, mogu da ga pitam.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Grčka, IT sektor

[ Pregleda: 1799 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.