Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23157 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 04:01 - pre 250 meseci
Ja mislim da nisu. Zasto su im komande du, df, cp, ls, lp, lpr, man... Kada zaboravim ili ne znam koja je komanda za nesto nema sanse da provalim pomocu imena. Recimo radim na nekom terminalu i hocu nesto da odstampam. Pokusam sa print kao u starom dosu i vidim da nece. Sta sad da radim? Kako da saznam komandu? Pokusam da otkucam help kao u dos-u i opet nece. Slucajno negde procitam za komandu man ali opet nece jer moram da znam ime komande. Kako sad? Kako da saznam da treba da stampam sa lp ili lpr? Zar ne bi bilo bolje da su im komande lepo kao u dosu: copy, print itd..I dos ima skracenice ali makar mozete intiutivno da otkucate help i da brzo saznate kako glasi komanda koja vam treba.
Na linuxu cak i da saznate ime komande opet ne znate da li treba koristiti man ili info...
Zasto unix sistemi nemaju komande list, copy, move, rename, print, edit..? I naravno help! A ako nekom treba da kuca krace lepo definise aliase u svom .profile, .login itd a sve to da ima jednostavno objasnjeno kada otkuca help.

Sve u svemu mislim da linux jos nije zreo za obicne korisnike. Ovu temu sam stavio u advocacy da se ne mucite da premestate :-)
 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.europeonline.net



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 09:07 - pre 250 meseci
Vala bas. Pre nekih mesec dana sam instalirao Linux u zelji da naucim da ga ozbiljno koristim ali sam ga pre par dana sa velikim uzivanjem obrisao. Zasto?
Da napomenem da sam iskusan korisnik kompjutera, radio u DOS-u jos od vremena XT-a...
Kao prvo, zar je zaista potrebno raditi u konzoli u XXI veku? Znam da je malo brze neke stvari odraditi kucanjem nego kliktanjem (secam se koliko mi je vremena trebalo da se odviknem od DOS-a) ali sta je sa udobnoscu rada, da li je stvarno neophodno prinuditi korisnika da pamti gomile nelogicnih skracenica, switch-eva i slicno? Na skali kompleksnosti koriscenja "za pocetnike-za iskusne-za mazohiste" Windows stvarno naginje ka prvom, ali je Linux debelo presisao poslednje. Kada sam video VI editor, odmah su navrle uspomene o EDLIN-u, starom MS-DOS editoru koji je bio user-friendly koliko i prosecan salterski sluzbenik u Srbiji.

Zar je potrebno da gubim silno vreme kompajlirajuci programe koji ne dolaze kao gotove distribucije? Pa na pola prekine i prijavi da mu nesto fali; nigde naravno nije spomenuto sta to moram imati instalirano da bi se program uspesno kompajlirao pa sam prinudjen da gubim vreme trazeci na netu zasto sam dobio doticnu gresku.

Zbog cega su komande i imena fajlova case-sensitive, osim da eksponencijalno povecaju mogucnost da pogresite?

Neka me dakle neko prosvetli, cemu Linux kucnom korisniku?
U njemu postoji tri puta vise sigurnosnih propusta nego u bilo kom Windows-u, mnogo je komplikovaniji za koriscenje...
Da menjamo jedan nedovrsen OS (Windows) jednim napola uradjenim (Linux)?
Na nesrecu, nema treceg igraca...

Uostalom, kao sto vecina vas verovatno zna, Unix (i programski jezik C) su prvobitno zamisljeni i kreirani kao prvoaprilska sala...

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 09:19 - pre 250 meseci
User friendly != Bolid friendly

Da ovo mozda nije trebao da bude flame-bait? Lici na jedan, ali los... Ali cu se ja upecati u sakom slucaju.

[skec]

Zamisli sebe da udjes u prodavnicu. Zelis da kupis neku cokoladu, i pokusavas da to uradis na Win nacin i na Lin nacin: (ovde krece paralelna montaza):

Win nacin: mghpp, mpphhh , aaarghhh i pokazivanje prstom dok te ne primeti nadrndana prodavacica koja ti zatim nudi 35 razlicitih cokolada, za koje ona misli da ce ti se svideti. Naravno, ako zelis jos jednu, moras da celu proceduru izvedes izpocetka. Ukljucujuci i nesporazume.

Lin nacin: Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom (a da bi ovaj post imao smisla, najtoplije preporucujem da probate bas tu Milku)

[/skec]


Ima mnogo boljih argumenata zasto Lin nije user friendly, ali ovaj je najgori koji sam ikada cuo.
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
195.252.80.*

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 09:31 - pre 250 meseci
Citat:
stargatenow:
Vala bas. Pre nekih mesec dana sam instalirao Linux u zelji da naucim da ga ozbiljno koristim ali sam ga pre par dana sa velikim uzivanjem obrisao. Zasto?
Da napomenem da sam iskusan korisnik kompjutera, radio u DOS-u jos od vremena XT-a...

Ovo je kao da mi neko kaze da je iskusan programer - programirao je na Commodorevom basicu i nista vise.

Citat:
stargatenow:
Kao prvo, zar je zaista potrebno raditi u konzoli u XXI veku? Znam da je malo brze

Da li je neko ovde cuo za XWindow?

Citat:
stargatenow:
naginje ka prvom, ali je Linux debelo presisao poslednje. Kada sam video VI editor, odmah su navrle uspomene o EDLIN-u, starom MS-DOS editoru koji je bio user-friendly

VI jeste fantastican, ali nije (na svu srecu) jedini editor. Na primer KATE. Uporedi (ne)mogucnosti Notepada sa mogucnostima koje pruza bilo koji editor sa GUI-jem u Linuxu - pogotovo KATE (koji dolazi uz KDE)

Citat:
stargatenow:
Zar je potrebno da gubim silno vreme kompajlirajuci programe koji ne dolaze kao

Svaki zavrseni program se moze skinuti i kao binarna verzija.

Citat:
stargatenow:
U njemu postoji tri puta vise sigurnosnih propusta nego u bilo kom Windows-u, mnogo je komplikovaniji za koriscenje...

Sva sreca pa smo veoma upuceni. Tek da spomenem, poslednji kritican propust u Win (cak i 2003) je dozvoljavao da napadac izvrsi program po volji na napadnutom racunaru. U Linuxu, kritican propust je onaj kojim moze da se obori, na primer, httpd demon (sto nije nista u poredjenju sa onim kod Wina jer ne moze da steti samom racunaru).

Mozes i da svratis IE-om na http://alas.matf.bg.ac.yu/~mm98119/ieerror.html pa da vidis sta ce da se desi.

I zato americka mornarica i sve vojne ustanove prelaze sa Wina na Mac sisteme (koji su od OS X-a bazirani na Unixu), zato sto je u stvari manje bezbedan. I zato su Nemci prihvatili ponudu SuSe Linuxa koja je bila cak skuplja nego sto su ovi iz M$-a ponudili.

Citat:
stargatenow:
Da menjamo jedan nedovrsen OS (Windows) jednim napola uradjenim (Linux)?

Nedovrsen? U winu postoje milioni stvari koje 99% korisnika ne koristi, a isto tako ne postoji strasno mnogo stvari koje trebaju, a nema ih.

Citat:
stargatenow:
Na nesrecu, nema treceg igraca...

Mac OS X

Citat:
stargatenow:
Uostalom, kao sto vecina vas verovatno zna, Unix (i programski jezik C) su prvobitno zamisljeni i kreirani kao prvoaprilska sala...

A Windows je bio 32bitna verzija 16bitnog prosirenja 8bitnog OS-a zvanog DOS.

I, tek da spomenem, u Winu ima dela koda iz UNIXa (BSD)

While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 10:09 - pre 250 meseci
E ovako, prvu poruku sam poslao sa OSF/1 (Digital Unix) jer sam bio na poslu a da napisem tu poruku me nateralo to sto sam morao sefu da objasnjavam neke osnove. On zna da radi na racunaru ali nije bas vican unixu i ne zna komande. E ja se secam kada sam imao prve susrete sa dosom da sam probao sam od sebe da ukucam help i kada mi je izasao meni lepo sam preko strelica birao komande i svuda sam imao opisane precice za tastature za povratak nazad u meni, za search i slicno i dalje sam sam mogao lako da provaljujem cemu komanda sluzi. A i pored toga komande su bile mnogo logicnije. E sef koristi ssh da bi pristupio toj makini na kojoj radim da bi startovao neke programe za kristalografiju. Fora je sto nije mogao da sazna kakvo je ime komande koja mu treba dok mu ja ne kazem. Recimo trebalo mu je da odstampa neki fajl i pokusavao je sa print i tek sam mu ja objasnio da koristi lpr. Pazite, meni ne predstavlja problem unix i mislim da je kul ali nije za krajnjeg korisnika. Zasto nisu mogli da naprave nesto kao help u Dos-u? Zasto su im sve komande od po 2-3 slova? Pa ako neko nece da kuca toliko moze da definise aliase. Ja sam te aliase pravio jos kada sam koristio 4dos ko se seca :-)
Na kraju je sef uzeo neku knjigu koju drzi stalno pored sebe jer ne moze bez te knjige da se snadje. A nije neki duduk nego mu je tako najjednostavnije. Pazite, nekog ko nema pojma o racunarima da bacite pred neki terminal koji je zakacen na unix server, da li bi se snasao? Naravno da ne bi. Pa zato i na tesla.rcub.bg.ac.yu je napravljen meni na srpskom gde lepo izborom broja birate neku od osnovnih komandi koja vam treba. I problem je sto moras da pamtis te skracenice a ipak je teze pamtiti te skracenice nego da lepo imas print, list, copy, move itd...Sto ne naprave unix tako da komande imaju normalna imena. Recimo sef je normalno probao da otkuca edit da edituje neki fajl. Naravno morao sam da mu kazem da koristi vi. A zasto lepo program nije nazvan editor, edit ili tako nesto? Ili makar Vedit jer je opet lakse za pamcenje (pocetniku) pored sve te gomile skracenica. Zasto je moda da se svi programi u unixu nazivaju sa nekim akronimima? I Denis Rici je rekao da je unix jednostavan ali je potrebno da si genije da bi shvatio njegovu jednostavnost. E a posto nisu svi geniji (nisam ni ja nego sam morao da koristim Unix in Nutshell na pocetku) jednostavno zakljucujem da Unix nije pravljen za obicne korisnike.

Nego poenta ovoga je sto je potrebno samo malo da izmene Unix standard da ima normalne nazive komandi (i ako treba da ima alisase za trenutna imena zbog kompatibilnosti) tako da i pocetnici mogu da se snadju kada sednu za bilo koji terminal koji je zakacen na unix server. I samo je potrebno jos da se napravi neki help slican onom u Dos-u. A i jos nesto. Potrebno vam je nesto da uradite sa nekom naredbom u unixu. Neko drugi vam kaze ili procitate da treba da se koristi man <naredba> i vi probate i imate sta da vidite. Imate gomilu teksta kroz koji prolazite i prolazite da bi ste negde pri dnu saznali za opciju koja vam treba. I posle kada to nadjete nastaje problem jer pritiskate ESC na tastaturi i nece da izadje iz programa! I na kraju kada provalite da se izlazi sa Q vec ste zaboravili koju opciju treba da iskoristite a i sta ste hteli da uradite. Zar im nije bilo bolje da u man-u stave jednu liniju na dnu gde ce da pise recimo (q)uit i tako i za ostale komande...nije im bilo lakse jer su unix tada pravili ljudi za sebe da koriste a ne da prodaju pa su vec znali koju komandu treba da pritisnu. E ali to je nekada bilo. Unix se sada iskomercijalizovao i ne koristi ga samo AT&T i zasto onda novi standard Unixa ne naprave tako da bude ljubazniji prema korisniku. Naravno ne kazem da treba da bude bolid-friendly (nije ni Dos to bio) ali neka bude malo vise user-friendly a ne samo genius-friendly.
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
216.236.216.*

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 10:21 - pre 250 meseci
Sto ne napravite aliase tako da vam odgovaraju (print -> lpr i tako to)?
Ili stavite XServer, pa ako su vam klijentske masine "graficki potkovane" (nisu 80286 sa Herkules grafickom :)), konektujte se preko XDMCP-a i imacete divan GUI. Tako je namesteno kod nas (MATF) na alasu.

Tema ovog threada je trebala da bude "Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nemaju user friendly konzolu?" ili nesto slicno.

Da budem iskren, u KDE-u se mnogo lakse snalazim nego u WinXP-u koji mi se, blago receno, smucio. (Tacno je da Linux koristim mnogo duze od XP-a, ali to nema nikakve veze)

Linux ne mora de se koristi iz konzole - ja u nju ulazim jer sam navikao da iz nje editujem konfiguracione fajlove... Ali to ne radim previse cesto jer covek nema potrebe da podesava racunar svakog dana.


While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
216.236.216.*

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 10:34 - pre 250 meseci
Nego, nisam odgovorio na pitanje

Citat:
Neka me dakle neko prosvetli, cemu Linux kucnom korisniku?


Zbog brzine + stabilnosti + sigurnosti + udobnosti pri radu.

Da su Micro$oft Bugdowsi toliko dobri, Linux ne bi doziveo ovoliku ekspanziju (prvo na serverima, a sada i na desktop racunarima)

(Da podsetimo da DOS i nije bio na pocetku M$-ov OS)

Nego, jedna od najkorisnijih stvari koje sam u zivotu video - taster TAB u *nix konzolama - gde je to u DOSu? - umesto da kucas c:\windows\system32\....
kucas /mnt/gl(TAB)/win(TAB)/sys(TAB)/... a on dopunjuje imenima fajlova i komandi koje postoje.
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 10:37 - pre 250 meseci
Citat:
formeye:
Sto ne napravite aliase tako da vam odgovaraju (print -> lpr i tako to)?
Ma nije u tome poenta. I sta kada sef treba da se konektuje na neki unix server preko telneta? E on je inace biolog i samo hoce da koristi taj program a da bi koristio taj program mora da uci unix. Znaci ne moze samo da sedne i uz mozda malcice muke da radi nego mora da ima knjigu pored sebe i da uci da koristi unix.

Citat:
Ili stavite XServer, pa ako su vam klijentske "graficki potkovane" (nisu 80286 sa Herkules grafickom :)), konektujte se preko XDMCP-a i imacete divan GUI. Tako je namesteno kod nas (MATF) na alasu.
To i radim jer treba jos neke biologicarke da koriste taj program pa me stvarno mrzi svima da objasnjavam.

Citat:
Tema ovog threada je trebala da bude "Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nemaju user friendly konzolu?" ili nesto slicno.
Ok, mozda si u pravu ali ne vazi to samo za konzole mada je tacno da vise vazi za konzole. Recimo sef se bolje snalazio sa nekim laptopom koji ima Mac Os 9 nego sa KDE-om.

Problem je sto i tu kada pokusavas da ukljucis neke services naicices na gomilu opcija tipa lpd (printer deamon) itd...Cudi me da su sendmail nazvali tako a ne smad ili tako nesto...

Citat:
Linux ne mora de se koristi iz konzole - ja u nju ulazim jer sam navikao da iz nje editujem konfiguracione fajlove... Ali to ne radim previse cesto jer covek nema potrebe da podesava racunar svakog dana.
Ma u pravu si ali ovde cesto moramo da koristimo neke clustere koji su u Americi i ne mozemo da koristimo X-e. A i nema veze sto nisi u konzoli veruj mi da je ljudima teze da nauce da koriste linux nego Windows jer sam objasnjavao ljudima koji su prvi put dobili racunar kako se radi u Windowsu i mnogo brze su pohvatali stvari nego ljudi kojima sam objasnjavao da rade u linuxu. Onda sto im copy/paste ne radi bas uvek a i u windowsu je OLE mnogo bolje odradjen. Linux je super kao server masina ali kao korisnicka masina jos uvek dosta kaska. ne vredi ti da ti definises kod sebe te aliase jer kada odes kod nekog drugog ti ih neces imati. Unix od pocetka nije pravljen kao korisnicka masina i zato je sada malo teze njegovo forsirano prilagodjavanje za krajnje korisnike.

Kranjem korisniku je zaista nepotrebno da mora da zna da prvo treba da mount-uje CD da bi ga koristio i da ne moze da ga izvadi dok ne uradi umount.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 10:48 - pre 250 meseci
Citat:
formeye:
Da su Micro$oft Bugdowsi toliko dobri, Linux ne bi doziveo ovoliku ekspanziju (prvo na serverima, a sada i na desktop racunarima)
Pa unixi su prvo i pravljeni za servere. A ekspanziju na dekstop racnare najvise ima zbog dece i studenata koji hoce da uce da rade na unix sistemima.

Citat:
(Da podsetimo da DOS i nije bio na pocetku M$-ov OS)
Kakve to ima veze sa celom raspravom? Da li si me video da sam ja ovde stao na stranu MS-a. Ja sam samo pricao kako se neke stvari rade u Dos-u jer sam tu imao iskustva a i nisam koristio MS Dos nego novell dos ili 4dos (kao shell).

Citat:
Nego, jedna od najkorisnijih stvari koje sam u zivotu video - taster TAB u *nix konzolama - gde je to u DOSu?
Pa u nekim Dos-ovima ima. A i to jeste super stvar u *nixu i svakako bi bio licemer kada bih rekao da *nix-i nemaju svoje prednosti. Kada naucis da ih maksimalno koristis onda si brzi u unixima ali problem je u tome sto treba da naucis da ih koristis a mnogi ne zele da uce kako radi operativni sistem da bi koristili neki program za slusanje muzike ili neki program za modelovanje itd...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 11:32 - pre 250 meseci
Citat:
Lin nacin: Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom (a da bi ovaj post imao smisla, najtoplije preporucujem da probate bas tu Milku)

Pre ce biti samo kazes dc M, a ostatak upises u odgovarajuce konfiguracionione fajlove, pa potom iskompajliras kernel, ako te do tada ne prodje volja za cokoladom...
:-)

Ja Linux koristim samo zato sto je besplatan, tako da de facto vredi vise nego sto kosta.
Ipak, svakodnevno vise puta moram da predjem u Windows ako hocu da uradim nesto ozbiljno. Znam, znam, moze to sve da se uradi i iz Linux-a, ali dok naucis, vec je vreme za penziju...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 11:42 - pre 250 meseci
Vrlo je diskutabilno da GNU/Linux operativni sistem NIJE user-friendly - pre nego krenemo dalje u diskusiju moras mi jasno staviti do znanja na koju distribuciju mislis - postoje kao sto svi znamo distribucije koje NISU za krajnje korisnike koji nisu computer literal, takve distribucije su uglavnom usko specijalizovane i one nisu ni namenjene za obican narod. Sa druge strane postoje distribucije koje su bas namenjene za obicne ljude. - Reci za GNU/Linux generalno da nije user-friendly po meni nema smisla, jer se ovaj OS koristi za najrazlicitije moguce svrhe! GNU/Linux koristi CISCO za neke svoje rutere, neke druge kompanije za svoje OpenTV uredjaje, neke trece kompanije u svojim multimedijalnim plejerima i dane nabrajam...
Dakle, ponavljam, daj konkretnu distribuciju koja po tebi nije user-friendly pa cemo onda znati da li treba da se slozimo sa tobomo ili ne - mada sam 100% siguran da ces, ako das precizno distribuciju, sam znati odgovor na svoje pitanje "zasto nisu user friendly"...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 11:56 - pre 250 meseci
Leko, moram da priznam da si u pravu. Priznajem da nema bas smisla govoriti uopsteno jer nisam probao sve distribucije linuxa. Mada ja nisam pricao o linuxu nego opste o unixu i o njegovoj konzoli. Mada pretpostavljam da nicija konzola pa ni Dos nisu user friendly ali u unixu je rad u terminalu user unfriendly.

A sto se tice distribucija linuxa i grafickog okruzenja, svuda sam imao problema sa copy/paste jer mi nije svuda radio a negde i gde je radio nisam mogao svuda sa misem da radim paste. U nekim programima je radio kako treba. Moja poenta je da je unix od pocetka pravljen kao serverska masina za ljude koji vec znaju komande i da kao desktop platforma mora jos da prelezi neke decje bolesti.

I jos, nesto. Meni linux odgovara i mnoge stvari radim brze tu nego u windowsu ali to je samo zahvaljujuci tome sto dovoljno poznajem sistem da podesim konfiguracione fajlove itd...Znaci on je mozda bolje resenje za ljude koji imaju strpljenja, nisu lenji (a mnogi su lenjivci) i pre svega imaju vremena da uce da ga koriste. Za apsolutne pocetnike direktorijumi /dev, /etc /var itd bi trebalo da su sakriveni. Ja sada treba da snimim neki fajl i nemam pojma gde da ga snimim. KOd windowsa imas samo direktorijum koji jw logicno nazvan windows (uglavnom) i znas da je tu operativni sistem a pored toga imas direktorijume koji imaju sasvim logicna imena: My Documents, Recent Files, My Pictures, My Music itd....Nekako je lepse organizovano za pocetnika. Ovde jedino neko ko je prvo poceo da radi u linuxu moze da bude relevantan pa da mu kaze koliko je tesko i porediti sa onima koji se zale na pocetke u windowsu.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 12:17 - pre 250 meseci
Citat:
McKracken:
[skec]

Zamisli sebe da udjes u prodavnicu. Zelis da kupis neku cokoladu, i pokusavas da to uradis na Win nacin i na Lin nacin: (ovde krece paralelna montaza):

Win nacin: mghpp, mpphhh , aaarghhh i pokazivanje prstom dok te ne primeti nadrndana prodavacica koja ti zatim nudi 35 razlicitih cokolada, za koje ona misli da ce ti se svideti. Naravno, ako zelis jos jednu, moras da celu proceduru izvedes izpocetka. Ukljucujuci i nesporazume.

Lin nacin: Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom (a da bi ovaj post imao smisla, najtoplije preporucujem da probate bas tu Milku)

[/skec]


Bez namere da ulazim u diskusiju prilažem drugu verziju skeča:

Win način: Uđeš u radnju a ono lepo složeni rafovi. Sa plafona vise table pa lepo piše [Peciva][Kućna hemija][Sltkiši] ... aha slatkiši... priđeš a ono tamo rafovi [Keks][Bombone][Čokolade] .. aha čokolade.... priđeš a ono izbor do mile volje...

Lin način:
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i susamom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu
Prodavac: - Daj šta?
Ti: - pa Daj...
Prodavac: - Da bih Vam nešto dao morate reći šta da Vam dam.
Ti: - pa šta imate...
Prodavac: - Nikad čuo za to...


 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 13:05 - pre 250 meseci
Citat:

Lin način:
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i susamom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu
Prodavac: - Daj šta?
Ti: - pa Daj...
Prodavac: - Da bih Vam nešto dao morate reći šta da Vam dam.
Ti: - pa šta imate...
Prodavac: - Nikad čuo za to...


E, ali ako si candy-junky, samo kažeš M100gJ i dobiješ Milku 100g s jabukama.

Dakle može se reći da su *nix konzole computer-junky friendly :)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ptt.yu

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 13:16 - pre 250 meseci
Citat:
formeye:
Sto ne napravite aliase tako da vam odgovaraju (print -> lpr i tako to)?

Verovatno zato što da bi uspeo da napraviš alias-e moraš da poznaješ originalne komande, a ako njih poznaješ onda ti alias-i i nisu najbitnija stvar na svetu.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net



+1365 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 13:50 - pre 250 meseci
hm, samo da dodam svoje skromno zapazanje...
srki, mislim da si usmjerio diskusiju u potpuno pogresnom pravcu, jer:
ne vidim zasto je tako velik problem oko tih 10-ak "obaveznih" komandi (ls, rm, lpr...). Prvo, ako je problem da se nauci tih 10 komandi, onda je to u stvari najmanji problem za tog pocetnika, taj se tip nece snaci ni u windowsu. Neke druge komande i nisu za obicno koriscenje, vec administraciju, sto je ipak nesto drugo.
Drugo, uvijek se mogu definisati alijasi, kao sto je vec receno
i na kraju ne vidim sto je dir logicnije/more friendly nego ls

moje misljenje je da unfriendly-nost linuxa lezi u nekim drugim stvarima...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 14:29 - pre 250 meseci
Citat:
broker:
Citat:
McKracken:
[skec]

Zamisli sebe da udjes u prodavnicu. Zelis da kupis neku cokoladu, i pokusavas da to uradis na Win nacin i na Lin nacin: (ovde krece paralelna montaza):

Win nacin: mghpp, mpphhh , aaarghhh i pokazivanje prstom dok te ne primeti nadrndana prodavacica koja ti zatim nudi 35 razlicitih cokolada, za koje ona misli da ce ti se svideti. Naravno, ako zelis jos jednu, moras da celu proceduru izvedes izpocetka. Ukljucujuci i nesporazume.

Lin nacin: Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom (a da bi ovaj post imao smisla, najtoplije preporucujem da probate bas tu Milku)

[/skec]


Bez namere da ulazim u diskusiju prilažem drugu verziju skeča:

Win način: Uđeš u radnju a ono lepo složeni rafovi. Sa plafona vise table pa lepo piše [Peciva][Kućna hemija][Sltkiši] ... aha slatkiši... priđeš a ono tamo rafovi [Keks][Bombone][Čokolade] .. aha čokolade.... priđeš a ono izbor do mile volje...

Lin način:
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i bademom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama i susamom...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama, sa jabukama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka, 100grama...
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu, Milka
Prodavac: - Nikad čuo za to...
Ti: - Daj cokoladu
Prodavac: - Daj šta?
Ti: - pa Daj...
Prodavac: - Da bih Vam nešto dao morate reći šta da Vam dam.
Ti: - pa šta imate...
Prodavac: - Nikad čuo za to...



Onda skapiras da si usao u prodavnicu zdrave hrane i da trazis na pogresnom mestu. Nastavak ove varijante Win skeca bi bio:

Ti: Daj cokoladu sa keksom i jagodama.
Prodavac: Izvolte
Ti: Ovo nije cokolada sa keksom i jagodama vec sa nekim budjavim jogurtom
Prodavac: Ali je ova cokolada bolja za vas
Ti: Ali ja hocu cokoladu sa keksom i jagodama
Prodavac: Nemas ti pojma, ovo je ono sto hoces i to ces i dobiti!
Ti: Necu cokolada koju mi nuidite, idem u drugu prodavnicu!
Prodavac: Ne! Ulaskom u prodavnicu ste prihvatili EULA koja kaze ne mozete da birate jer niste sposobni da to uradite a i nemate potrebne privilegije da to uradite.


Po n-ti put :) "Ako nesto ne znas da koristis, ne znaci da to nije dobro"
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 15:37 - pre 250 meseci
Kratke komande sa puno opcija nisu user-friendly, ali su scripting-friendly. Pametan pamti, a mi ostali zapisujemo...u fajl.

Aliase zadaje svaki korisnik za sebe. Ako se dobro sećam, oni ostaju upamćeni i posle odjavljivanja (logout-a). Na koliko udaljenih sistema oni imaju otvorene naloge? Verujem samo na jednom...

Ovi ljudi se kače na remote server. Znači da imaju svoj kompjuter pri ruci i koriste neki telnet klijent. Nisam to probao na Putty-ju (nije mi zatrebalo), ali sigurno neki napredniji telnet klijenti mogu da upamte neki skript, na primer sa aliasima, te da ga pošalju hostu po logovanju. Tako bi rešili problem "pogrešnih" imena komandi.

A ako imaju odobren FTP sa tim serverom preko najveće bare, život bi mogao da im bude još jednostavniji:

Evo, pokrećem u W2000 "Total Commander" i kliknem na "FTP" dugmence, konektujem se na Linux server i vidim svoj (home) direktorijum.

Označim fajl, F3 mi ga prikazuje u prozoru viewera, mogu da ga listam.
Štampanje na lokalnom printeru (zašto bi tvoj šef sa Novog Zelanda želeo da štampa fajl sa američkog servera na američkom štampaču)? Nema problema! Meni: File->Print->File contents. Ode...

Nisam siguran, ali mislim da ovako nešto može da se uradi i iz Nautilusa, tako da "nazadniji korisnici" Linuxa ne moraju nikad (ili skoro nikad) da zavrću rukave i rade iz konzole, čak ni sa udaljenim mašinama.

 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
195.252.98.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 15:58 - pre 250 meseci
Citat:
leka:
Reci za GNU/Linux generalno da nije user-friendly po meni nema smisla, jer se ovaj OS koristi za najrazlicitije moguce svrhe! GNU/Linux koristi CISCO za neke svoje rutere...


vidis, nisam znao da linksys == cisco i da router == access point. covek svasta nauci...

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?15.10.2003. u 16:05 - pre 250 meseci
Citat:
leka:
GNU/Linux koristi CISCO za neke svoje rutere, neke druge kompanije za svoje OpenTV uredjaje, neke trece kompanije u svojim multimedijalnim plejerima i dane nabrajam...
Dakle, ponavljam, daj konkretnu distribuciju koja po tebi nije user-friendly pa cemo onda znati da li treba da se slozimo sa tobomo ili ne - mada sam 100% siguran da ces, ako das precizno distribuciju, sam znati odgovor na svoje pitanje "zasto nisu user friendly"...


Oooodlicno :) Bravo Leko... tvoje rezonovanje me uvek odusevi..

Sada polako, jedan po jedan...

Kao prvo, Linux je u toj seriji zaostao kao Linksys nasledje - i verovatno je i planirano da se izbaci iz hardvera, a sada.. spektakl - posle ovoga ce svakako leteti napolje:

http://www.forbes.com/2003/10/14/cz_dl_1014linksys.html

Citat:

For months, in secret, the Free Software Foundation, a Boston-based group that controls the licensing process for Linux and other "free" programs, has been making threats to Cisco Systems (nasdaq: CSCO - news - people ) and Broadcom (nasdaq: BRCM - news - people ) over a networking router that runs the Linux operating system.

The router is made by Linksys, a company Cisco acquired in June. It lets you hook computers together on a wireless Wi-Fi network, employing a high-speed standard called 802.11g. Aimed at home users, the $129 device has been a smash hit, selling 400,000 units in the first quarter of this year alone.

But now there's a problem. The Linux software in the router is distributed under the GNU General Public License (GPL), which the Free Software Foundation created in 1991.


Dakle... sa Linuxom ocigledno neces moci da pravis komercijalne rutere.. ili ces jednostavno svoj softver (i competetive advantage) da otvoris, kako bi se neke firme na dalekom istoku osladile i tvoj "enterprise" uredjaj stancovali u beskonacnim kontigentima...

Sto velikim kompanijama i ne ostavlja mnogo izbora.. jos ako firma ima i svoj OS za rutere, postoji samo jedno resenje :)

Citat:

Not great news if you're Cisco, which paid $500 million for Linksys. In Cisco's case, it's even trickier, because the disputed code resides on chips that Linksys buys from Broadcom. So now Cisco is caught between the Free Software Foundation and one of its big suppliers.

For several months, officials from the Free Software Foundation have been quietly pushing Cisco and Broadcom for a resolution. According to Free Software Foundation Executive Director Bradley Kuhn, the foundation is demanding that Cisco and Broadcom either a) rip out all the Linux code in the router and use some other operating system, or b) make their code available to the entire world.


Bas se pitam sta ce Cisco da uradi od ova dva :) Ili ce mozda otvoriti kod koji je u tim broacom-ovim cipovima, i celu tu seriju poslati u zaborav.

A mozda i plate FSF-ovim advokatima rucak + kofeinski sapun (www.geek.com) + neke nove IT gadgete... posto vidim da (poslednji pasus) ih potkupljuju bas za velike pare :)

A ... OpenTV...

Citat:

Last year, the foundation alleged that OpenTV, a San Francisco company that ships a set-top box containing Linux, was violating the GPL. The drama took months to resolve and ended with OpenTV writing a check for $65,000 to the Free Software Foundation. "They paid us a very substantial payment for our time and trouble," Moglen says.


Dakle, Class Act lawsuit se zavrsio sa placanjem.. fantasticnih... $65,000 bradonji i njegovom FSF-u :) Dakle.. ako hocete da se bavite hardverskim biznisom + GPL... pazite se bradatog :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23157 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.