Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU

[es] :: Vodič za posao :: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU

[ Pregleda: 23365 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU10.04.2008. u 18:07 - pre 195 meseci
Pozdrav,

Mozda ovo nije pravo mesto, pa neka admin. prebaci u drugu temu ako sam promasio, ali verovatno ima strucnih koji poznaju knjigovodstvo.

Moli Vas da mi protumačite sledeće pojmove.

- Malopordajna cena,
- Velikoprodajna cena,

sve iz konteksta dole navedenog izvoda pravilnika o evidenciji prometa robe i usluga, vezano za KEPU i nesuglasice sa tržišnim inspektorom koji je došao u terensku kontrolu u mojoj firmi.

Aleksandar


_______________________________________________________________________________________________________
Pravilnik o evidenciji prometa robe i usluga
„Službeni glasnik RS”, br. 45 od 21. X 1996, 48 od 8. XI 1996, 9 od 3. III 1997, 6 od 12. II 1999



Član 8.
4) u kolonu 4. knjiži se zaduženje obveznika u tom objektu - prodajnom mestu i to:

a) obveznik - trgovac u kolonu 4. upisuje vrednost nabavljene (zaprimljene) robe i to za trgovinu na malo po maloprodajnim cenama, a za trgovinu na veliko, po veleprodajnim cenama, sve na osnovu kalkulacija.



5) u kolonu 5. se upisuje razduženje objekta - prodajnog mesta po osnovu prometa robe i usluga koje se u njemu vrše:

a) obveznik - trgovac u kolonu 5. upisuje iznos dnevnog prometa i to:

Stav 2
- za robu koja se naplaćuje preko računa - na osnovu iznosa fakture i drugih dokumenata o prodaji robe;
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 10:03 - pre 195 meseci
Objasni problem, tj. nesuglasicu sa inspektorom. Ne vidim razliku, ako su maloprodajne i veleprodajne cene iste (pravilnik je iz '99. kada nije bilo PDV-a, već porez na promet, koji se nije zaračunavao u veleprodaji, a na osnovu "čuvene" izjave da robu kupuješ radi dalje prodaje).

Za neko dodatno objašnjenje, moraš da objasniš situaciju, tj. za šta je KEPU, za skladište, prodavnicu, magacin, delatnost.

Citat (iz bivšeg zakona o prometu roba na osnovu kojeg je donet pravilnik): Promet robe na veliko je kupovina robe radi dalje prodaje ili prerade.

Promet robe na veliko je i kupovina robe koja se po nalogu kupca neposredno isporučuje bez prethodnog uskladištenja (tranzitni promet).

Promet robe na malo je prodaja robe krajnjim potrošačima.

Promet robe na malo je i diskontna prodaja krajnjim potrošačima.

Diskontna prodaja krajnjim potrošačima je prodaja one robe čija je maloprodajna cena opterećena manjim procentom za pokriće troškova prometa od onog koji se primenjuje u drugim maloprodajnim objektima, za istu vrstu robe, a radi konkurencije na tržištu.
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 11:18 - pre 195 meseci
Radi se o Veleprodajnom objektu.
Od kako je potrebno voditi KEPU, mi je vodimo bez PDV-a, tj. knjizimo i
zaduzenja i razduzenja bez PDV-a. Ranije kontrole su nam ukazale na neke
greske oko upisivanje storno racuna, ili intermih dostavnica ka proizvodnji,
ali nam nisu nasli taj problem sa PDV-om. Inspektor je doneo resenje da KEPU
radimo po pravilniku. Tj da po "njegovom" upisujemo fakture sa PDV-om.

_________________________________________________________________________________
Član 8.
4) u kolonu 4. knjiži se zaduženje obveznika u tom objektu - prodajnom mestu
i to:

a) obveznik - trgovac u kolonu 4. upisuje vrednost nabavljene (zaprimljene)
robe i to za trgovinu na malo po maloprodajnim cenama, a za trgovinu na
veliko, po veleprodajnim cenama, sve na osnovu kalkulacija
__________________________________________________________________________________

Nisam pocetnik, dosta toga znam, ali me je inspektor zbunio ovim.

Ja pod velikoprodajnu cenu smatram cenu bez poreza, a maloprodajnu sa
porezom.

Cekam i odgovor od Ministarstva finansija, kojima sam juce posalo . e-mail.

Pozdrav
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 13:51 - pre 195 meseci
Citat:
Ja pod velikoprodajnu cenu smatram cenu bez poreza, a maloprodajnu sa
porezom.


Kad fakturišeš u veleprodaji, jel' fakturišes sa ili bez PDV-a (naravno sa PDV-om)? Nekad je (pre PDV) bila razlika u obračunu poreza, a danas, jedino ako daješ rabat radnjama u odnosu na fizička lica, pa je cena različita, tako da ja mislim da je inspektor u pravu. E druga je stvar što je taj pravilnik datiran iz '99. a zakon na osnovu kojeg je donet ne postoji, a postoje uporedne evidencije.

Šta da ti kažem, ja sam nekad proizvodio rezanu građu, i kosristio sam pravilnik iz '63. godine o prometu trupaca na privatnoj pilani, a namena tog pravilnika je zaštita društvene imovine i poretka! I danas je na snazi. Jedva sam uspeo da ga nađem!

Da li ste "popili" kaznu?
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 14:59 - pre 195 meseci
Fakturisemo bez PDV-a, + posebno iskazan PDV.

Nismo, ali je doneo rešenje da to uskladimo u roku od osam dana sa ovim
pravilnikom u kom pise ono u VP po VP cenama u MP po MP. A meni je to bas
nelogicno! Ministrastvo trgovine u vezi misljenja trazi zvanican zahtev.A ja
nemam mnogo vremena!

Postupak pribavljanja mišljenja o primeni zakona iz delokruga rada Ministarstva
trgovine i usluga
Odredbom člana 80. stav 1. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS”,
br. 79/2005) propisano je, da na traženje fizičkih ili pravnih lica organi
državne uprave dužni su da daju mišljenja o primeni odredaba zakona i drugih
opštih akata iz svoje nadležnosti.

Takođe, odredbom člana 80. stav 2. Zakona o državnoj upravi, propisano je da
mišljenja organa državne uprave nisu obavezujuća.

Ministarstvo trgovine i usluga daje mišljenja u vezi sa propisima koji
regulišu promet robe i usluga, a naročito:

a.. Zakon o zaštiti potrošača
b.. Zakon o oglašavanju
c.. Zakon o cenama
d.. Zakon o trgovini
e.. Zakon o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu
robe i inspekcijskom nadzoru
kao i za druge zakone i podzakonska akta za koje je ovo ministarstvo stručni
obrađivač.

Zahtev za mišljenje može se uputiti poštom ili predati neposredno na pisarnici
u sedištu Ministarstva trgovine i usluga, ulica Nemanjina br. 22-26, Beograd,
svakim radnim danom u vremenu od 8,30 do 16,00 časova.

Uz zahtev se podnosi i dokaz o uplaćenoj taksi, koja iznosi 750 dinara.

Usklađeni dinarski iznosi iz Tarife republičkih administrativnih taksi, koji
se usklađuju sa godišnjom stopom rasta troškova života, objavljeni su u
„Sl.glasniku RS”, br. 47/2007 od 25. maja 2007.godine.

Uplata takse se vrši:

a.. na račun budžeta Republike Srbije , broj: 840-742221843-57;
b.. model plaćanja 97;
c.. šifra plaćanja 253;
d.. poziv na broj 50-016.
Da bi se po zahtevu moglo postupiti, mora biti jasan i razumljiv i da svojom
sadržinom ukazuje na tumačenje konkretnog zakona i člana
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 15:46 - pre 195 meseci
Ja imam ovo mišljenje (u kome striktno ne piše šta je veleprodajna cena):

Code:
OBAVEZA VOĐENJA KNJIGE EVIDENCIJE PROMETA I USLUGA PO VELEPRODAJNIM CENAMA
Pravilnik o evidenciji prometa robe i usluga
član 8 stav 1 tačka 4) podtačka a)

Ukoliko preduzeće obavlja trgovinu na veliko dužno je da vodi Knjigu evidencije prometa i usluga po veleprodajnim cenama 
"Zakonom o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru ("Sl. glasnik RS", br. 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 - dr. zakon i 80/2002 - dr. zakon - dalje: Zakon), članom 16. propisano je sledeće: 
"Preduzeća i preduzetnici koji se bave prometom robe i vršenjem usluga u prometu robe dužni su da vode evidenciju o primljenoj i prodatoj, odnosno isporučenoj robi i izvršenoj usluzi, i da obezbede dostupnost te evidencije. 
Evidencija iz člana 16. stav 1. Zakona vodi se za svako prodajno mesto, odnosno poslovnu jedinicu u kojoj se obavlja promet ili vrši usluga." 
U skladu sa ovlašćenjem iz člana 16. stav 6. Zakona, ministar nadležan za poslove trgovine propisao je sadržinu i način vođenja ove evidencije kroz Pravilnik o evidenciji prometa robe i usluga ("Sl. glasnik RS", br. 45/96, 48/96 - ispr., 9/97 i 6/99 - dalje: Pravilnik), kojim je propisana obaveza vođenja Knjige evidencije prometa i usluga (KEPU) za preduzeća, pravna lica i preduzetnike kojim obavljaju promet robe ili vrše usluge u prometu robe. 
Članom 8. Pravilnika izričito je propisano da se evidencija prometa na veliko vrši isključivo po veleprodajnim cenama. 
Prema tome, ukoliko preduzeće obavlja trgovinu na veliko dužno je da se pridržava navedenih propisa, tj. ima obavezu vođenja KEPU po veleprodajnim cenama." 
  
(Mišljenje Ministarstva trgovine, turizma i usluga, br. 011-00-00158/2006-06 od 16.8.2006. godine)


Tvoja veleprodajna cena jeste sa PDV-om. PDV se iskazuje posebno zbog propisa o PDV-u. Ponavljam, ovaj pravilnik je iz vremena pre PDV, kada se veleprodaja radila bez kalkulisanja poreza na promet. Kad ti kupac plaća robu, jel' plaća i PDV?

Pazi, za ovo je kazna od 50000 do 1000000 dinara?!
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU11.04.2008. u 16:14 - pre 195 meseci
U cemu je onda razlika izmedju VP i MP cene! U sklopu VP objekta imamo i MP.
Nema razlike u ceni!
A izricito pise u praviliniku u VP po VP ceni.

Ok. Da ne gnjavim vise. Ulozicu zalbu sa svojim argumentima, i eventualno
traziti i misljenje Ministarstva trgovine.

Pozdrav
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Milan Stojanovic
Vlasnik Agencije za poslovne usluge

Član broj: 92160
Poruke: 444
212.200.118.*



+1 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU12.04.2008. u 00:06 - pre 195 meseci
Citat:
Deker

Pazi, za ovo je kazna od 50000 do 1000000 dinara?!


Ovo je kazna za preduzetnika. Predpostavljam da je ovde ipak reč o privrednom društvu.

Takođe nakon što Vam inspektor napiše kaznu, žalba ne odlaže naplatu iste...
V E L I K O
J E
P R E I M U Ć S T V O
N E
B I T I
J E D N O L I K
___________________________________________________________________

OV SM
LA PK
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU15.04.2008. u 12:55 - pre 194 meseci
@Vesale

Javi nam ishod.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU15.04.2008. u 15:53 - pre 194 meseci
Za sada preradjujem softver, pa kako kome odgovara.

"Treba sa porezom. Izvolite Gospodine Inspektore."

.... sledeca kontrola

"Taj , ko ti je rekao da tako treba nema pojma, KEPU se vodi bez poreza. Bez
poreza? Ok, Izvolite bez poreza. "

He, he ovo mi lici na funkcionere "preletače", kako koja stranka dođe na
vlast, on je uvek na vlasti :)

Pozz
 
Odgovor na temu

suvainteligencija
referent u racunovodstvu, Enmon d.o.o.

Član broj: 180022
Poruke: 1
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU30.04.2008. u 10:35 - pre 194 meseci
uh... i nama cesto inspektori prave probleme oko nacina vodjenja KEPU knjige. Program u kojem firma radi omogucava vodjenje zalihe po prosecnoj nabavnoj ceni, po prodajnoj ceni bez PDV i po prodajnoj ceni sa PDV, tako da je meni bar s te strane olaksano. U tom slucaju, kad im se saopsti da moze da im se da na uvid i KEPU po ceni bez PDV i KEPU po ceni sa PDV, zameraju "Pa ne mozete da vodite i ovako i onako!" Poslednji inspektor koji je bio u nasem prodajnom objektu u Sapcu je zahtevao KEPU po veleprodajnoj ceni i pod tim je podrazumevao cenu bez PDV!!! Zvanicno misljenje nase revizorske kuce je da KEPU knjigu za veleprodajne objekte stampamo po ceni bez PDV. A sto se tice same terminologije, mislim da svi i dalje pod veleprodajnom cenom podrazumevaju cenu bez PDV (bez obzira sto vise niko ne moze da kupi robu bez PDV, osim ako nije strani drzavljanin...). To je bar moje iskustvo sa dosadasnjim inspekcijama. Inace, i ja sam vrlo brzo digao ruke od raspravljanja s njima, nego ono sto traze, to dobiju.

Ono sto mene zanima jeste da li u koloni za uplatu moze da stoji samo jedan iznos za jedan dan? Recimo bilo je 5 uplata po 10.000,00 RSD, da li moze da stoji kao jedna stavka "Uplata na tekuci racun - 50.000,00 RSD" ili je neophodno da ih bude 5?
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
213.253.117.*

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU06.05.2008. u 10:50 - pre 194 meseci
Veleprodajna cena je, iako postoji praznina u starom pravilniku, bez PDV-a. Problem je i što inspektori traže da se formira prodajna cena u veleprodaji, iako po zakonu o računovodstvu to niste dužni, već zalihe možete voditi i po prosečnoj ili FIFO metodi. U veleprodaji, istu robu možete prodavati po različitim cenama (ovde ne mislim na rabat). Ovo naravno, ne priznaju tržišni inspektori.
Inače postoji zakon u pripremi (tako stoji već 3 godine), koji najzad izbacuje KEPU knjigu iz upotrebe (pošto je u sukobu sa svim ostalim zakonima).
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
77.46.225.*



+8 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU21.05.2008. u 00:57 - pre 193 meseci
Scenario mi izgleda poznat. Novina u ponašanju tržišnih inspektora je sledeća. Nisi dobio kaznu, već samo rešenje o uklanjanju nepravilnosti. Nakon toga ide prijava kod sudije za prekršaje koji će da bude jako blag i od pomenutih miliJona dinara kazniće te samo sa 20.000-50.000. Ja sam imao sličan slučaj. KEPU vodim na sve sve moguće načine i tu je mogao samo da me uhvatiim, ali je problem nastao kod prodaje robe u tranzitu (nemamo magacin) i nivelacije. Po njegovom objašnjenju za nivelaciju robe se obrazuje komisija, donese odluka, izvrši popis. Ja to očigledno nisam mogao da uradim u kamionu i zato sam kriv! Rasprava sa budalom izgleda tako što te on spusti na svoj nivo, a onda te pobedi na domaćem terenu! Sreći nikada kraja u zemlji Srbiji!
Ako baš želiš da znaš, cene se u magacinu (veleprodaja) vode po prodajnim cenama bez PDV-a. U proizvodnji po planskim ili srednjim opet bez PDV-a, a u maloprodaji po prodajnim sa PDV-om. U veleprodaji vodiš KEPU, u maloprodaji TK, a u proizvodnji ni jedno ni drugo.
 
Odgovor na temu

Vesale
Veljkovic Aleksandar
Nis

Član broj: 111337
Poruke: 85
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU21.05.2008. u 11:05 - pre 193 meseci
E ja sam stigao do sudije za prekrsaje! I postupak je u toku. Pronasao sam
na netu sajt URVA.NET (poslovno udruzenje vlasnika knjigovodstvenih
agencija ) koji je trazio misljenje Ministarstva trgovine (u dva navrata,
novembra i marta, i jos nista nisu dobili) po pitanju smatranja VP cene, a
sve u vezi vodjenja KEPU.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
212.200.220.*



+41 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU21.05.2008. u 11:17 - pre 193 meseci
Treba uvra.net
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
93.87.251.*



+41 Profil

icon Re: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU16.11.2009. u 09:20 - pre 175 meseci
Stiglo je misljenje, tako da se svi mogu pozivati na njega (valjda).

http://www.uvra.net/pdf/mislje...kepu-knjige-za-veleprodaje.pdf
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Velikoprodajna/Maloprodajna cena - KEPU

[ Pregleda: 23365 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.