Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stara linux izreka?

[es] :: Linux :: Stara linux izreka?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11444 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jovan_NS
Novi Sad

Član broj: 141776
Poruke: 76
77.46.194.*



+1 Profil

icon Stara linux izreka?23.03.2008. u 15:15 - pre 195 meseci
Molim vas recite da li je tacna izreka koja se odavno "vuce" po linux zajednicama(ili sam barem tako cuo) a to je:

Nauci Red Hat i znaces Red Hat, nauci Slackware i znaces LINUX!"

?

Živi svaki dan kao da ti je poslednji...
... jednom ćeš biti upravu!!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 15:35 - pre 195 meseci
ja kazem da jeste... ali to jeste malo subjektivno :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

rodsmirnoff

Član broj: 126862
Poruke: 10
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 16:02 - pre 195 meseci
Ta izreka je prilicno istinita, ali je stara.

Danas bi trebalo da glasi:

"Nauci Ubuntu i znaces Ubuntu, nauci Slackware i znaces Linux"
 
Odgovor na temu

rafa
Beograd

Član broj: 159275
Poruke: 20
85.222.135.*

ICQ: 292436418


Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 17:04 - pre 195 meseci
Ma, tačno je zato što na Slacku maltene sve radiš manuelno, tj. iz konzole i tako najviše naučiš "old school" fazon. Mada, moje mišljenje je da je Slack odavno vreme pregazilo što se tiče nekih novijih stvari, tako da.. :(

Po mom mišjlenju najbolji za učenje linuksa je Debian, a Ubuntu ne volim jer mislim da je isforsiran. Nema ništa što bilo koji drugi distro nema, naprotiv.. ;)


Debian Srbija
Registrovani Linux korisnik #445717
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.171.*



+37 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 17:21 - pre 195 meseci
To je meni totalno glupavo. Danas je 98% distribucija user friendly, sto znaci da je to sve postalo smesno. Ko je ikada koristio Windows danas zna da koristi Linux. Tako da je ta izreka vazila pre 10 godina kad je Linux tek poceo, danas je to smesno.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 17:31 - pre 195 meseci
Ta izreka je teoriska tacna, ali kad uzmes neku konretnu distribuciju, koja se razlikuje od slackware-a, onda ti pomaze samo poznavanje principa, a neki fajlovi su totalno na drugom mestu itd. Nema prepreka da se uci teorija i u bilo kojoj drugoj distribuciji, ako ima zelje, mada tu postoji "sukob interesa" - ako je nesto namerno automatizovano, onda je, bar tako kazu ljudi koji to bolje poznaju od mene, to teze podesavati nego ako je ostavljeno na onom osnovnom principu.

Cesto je potrebno i u naj-userfriendly distribuciji uneti par komandi preko terminala, pa teoriski znanje ne steti, mada nije bas neophodno da ucis sve zivo da bi to uradio. Cesto su uputstva za razna podesavanja preko terminala toliko detaljna, da se sve svede na copy&paste i stvar funkcionise.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 17:32 - pre 195 meseci
I dalje postoje distro-war teme? Mislio sam da smo to prevazisli...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 17:46 - pre 195 meseci
ma dobro nije ovo distro war, mislim ja ga ne shvatam tako, lepo je neko primetio gore
zasto je Slackware dobio taj epitet jer se najveci broj stvari podesava i radi u konzoli
i tako se zapravo Linux uci na nekom dubljem nivou od kliktanja po KDE-u, i smatram
da sa pravom ima tu titulu iz izreke. Znaci ne radi se o prici koji je distro bolji pa da se
ovo shvati kao neki rat neko cisto u razlici neke pocetne "filozofije" razlicitih distro-a.
 
Odgovor na temu

Jovan_NS
Novi Sad

Član broj: 141776
Poruke: 76
77.46.194.*



+1 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 19:32 - pre 195 meseci
OK, da malo pojasnim svoju situaciju:

Posto sam se duboko razocarao u Win(ne bi da navodim razloge, odmah bi se nasao neko ko zna kako da to ''sredim'') odlucio sam da se posvetim Linuxu. Srednjoskolac sam sto znaci da imam vremena na bacanje , i zato zelim da se dublje posvetim linux-u.

Zato mi i treba savet sa cim da pocnem da bi istinski usao u vode Linuxa?

Jos jedno pitanje za rafu: Zasto je po tebi Debian najbolji(da ne kazem najtezi, HARDCORE )?
Živi svaki dan kao da ti je poslednji...
... jednom ćeš biti upravu!!!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 19:56 - pre 195 meseci
Svaki linux je dobar ako želiš da ga naučiš. Totalna glupost je tvrditi da ne možeš linux naučiti recimo iz RHa a iz Slacka možeš. Istina je samo da ćeš možda se više namučiti iz Slacka, ali samo to i ništa više.
Inače Hardcore linux distribucije su Gentoo, Arch, Slack ili nedo bog T2 ili LFS. Sve ostalo je šminka.
 
Odgovor na temu

Salgeras
Salgeras

Član broj: 21155
Poruke: 180
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 20:34 - pre 195 meseci
Slackware bi bio tvoj pravi izbor ukoliko zelis da, u potpunosti, rascistis sa Windowsom. Ne zato sto je jedan od najboljih (i najbrzih, i najstabilnijih, i naj..naj..izvinite, ja se malo zaneo :D), vec samo zato sto te jednostavno tera da koristis konzolu. Dobro, mozes ti dosta toga da uradis i iz grafickog okruzenja, ali opet...shvatis da ces odredjeni posao brze zavrsiti kroz konzolu. I tako se naviknes na tekstualni mod, ne moras da pamtis u kom se tamo meniju nalazi koja opcija...

Ja sam koristio Slack skoro 2 godine, pa sam, zbog faxa, presao na RH proizvode. Bio mi je problem da se u trenutku snadjem po Gnomu, ali onda sam otvorio terminal i nasao se u "poznatom okruzenju" :) Naravno da svaki distro ima nesto svoje (mislim da je u tome i lepota svega, sto nije sve sablonizovano), i neces pogresiti koji god da uzmes, svaki je dobar na svoj nacin. Ali kada jednom ovladas Slackom (i naucis se na konzolu), prelazak na neki drugi disto nece ti predstavljati narociti problem...Cini mi se da ces brze pohvatati te sitnice, koje se razlikuju od distroa do distroa

Sve zavisi od toga sta ti zelis. Trazis samo zamenu winu ili si spreman da odes dublje i provedes...pa, recimo maaalo vise vremena u namestanju banalne stvari? :)
Registered Linux User #460193
 
Odgovor na temu

Jovan_NS
Novi Sad

Član broj: 141776
Poruke: 76
77.46.194.*



+1 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 21:33 - pre 195 meseci
OK!
DVD spreman, Slack narezan i od utorka krecem u avanturu! :d

Treba li na nesto da obratim paznju prilikom migracije sa Wina na Linux? Neku nekomtabilnost sa odrecenim fajlovima? Ili nesto drugo?
Živi svaki dan kao da ti je poslednji...
... jednom ćeš biti upravu!!!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 22:01 - pre 195 meseci
Da ne upropastis Windows particiju
Ima puno toga -> pogledaj top-teme...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 22:16 - pre 195 meseci
Citat:
Treba li na nesto da obratim paznju prilikom migracije sa Wina na Linux?


Pa sta te konkretno najvise brine? Za pocetak BEKAP-uj na CD-ove sve svoje
vazne podatke, a onda lepo format HDD, i metis Slackware 12 i gotovo.
Kad te bas uvati nostalgija za windowsom, onda pokrenes minesweeper pod
Linuxom (preko wine-a), odigras 5 min, i vratis se poslu! :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Stara linux izreka?23.03.2008. u 23:40 - pre 195 meseci
Nezgodno je, sto se Linux siri, ima sve vise distribucija, i sve cesce se dogadja da neke stvari nemaju blage veze sa onim pravim znanjem teorije i rada u konzoli, nego je autor izabrao da se nesto radi na njemu omiljen nacin i to jednostavno moras negde da procitas da je tako i gotovo. Trenutno mi ne pada na pamet nista drugo osim ovoga - u mnogim distribucijama je root nalog blokiran, sve sto se inace radi pomocu root-a se radi pomocu komande sudo [pa onda ono sto hoces da radis] a onda ti trazi password i ti jadan se zabrines "Odakle mi kog djavola root password kad toga nema?" a tu se ustvari trazi obican password, onaj za odredjenog korisnika.

Bice neizbezno da se koliko sutra sretnes sa nekoliko distribucija u svom okruzenju i onda ti ne vredi svo znanje teorije ako naidjes na neku slicnu "minu". Treba pratiti i opstu problematiku, koliko je to moguce, a tu pomazu i forumi i one zvanicne stranice svake distribucije, sa dokumentacijom i uputstvima.

Recimo, ovaj malecki lap top EEE Asus ima na sebi neku verziju Xandrosa, koju retko ko poznaje, pretpostavljam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jovan_NS
Novi Sad

Član broj: 141776
Poruke: 76
77.46.194.*



+1 Profil

icon Re: Stara linux izreka?24.03.2008. u 00:19 - pre 195 meseci
Odlucio sam da spojim hard sa starog kompiutera i da na njemu lepo instaliram linux, tako da bi mi ovaj sa Winom ostao za svaki slucaj!
Koliko shvatam, to mi je i najbolje resenje.

Uostalom, za slack sam se i odlucio zato sto, koliko sam shvatio, cim ga upoznas i "provalis", moci ces se snaci i u bilo kojoj drugoj distibuciji ako ti nesto zapne, jednostavnom pozivanjem na komandnu liniju! Sto mi pogotovo mnogo znaci jer, kao sto i sam tdjokic kaze, sve je vise i vise raznih distribucija!

Ne vidim svrhu da sad potrosim dragoceno vreme da naucim npr PCLinux OS(koji mi svi preporucuju kao pocetniku) pa da posle toga dodjem na neku drugu masinu, sa drugom distribucijom i pocnem: "WTF, sta je ovo?"

Radije cu izdvojiti 3x vise vremena, pomuciti se i nauciti kako da se snadjem u samoj konzoli, koja je, kako shvatam, sama srz linuxa!

A vi me ispravite ako gresim.
Živi svaki dan kao da ti je poslednji...
... jednom ćeš biti upravu!!!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Stara linux izreka?24.03.2008. u 01:05 - pre 195 meseci
Citat:
Radije cu izdvojiti 3x vise vremena, pomuciti se i nauciti kako da se snadjem u samoj konzoli, koja je, kako shvatam, sama srz linuxa!


That's the spirit!
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
*.ptt.yu.

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: Stara linux izreka?24.03.2008. u 01:16 - pre 195 meseci
Nemoj se odmah hvatati za jednu distribuciju pa kakva god ona bila. Probaj nekoliko pa odluci.
Moja prva je bio Slack 10.2 i namucio sam se sa njom jer nije hteo wifi da radi pod kernelom 2.4. Posle nje doso do suse 10.1 instalirao i reko ajde da probam wifi mozda proradi, skinuo drajver, kompajliro i puf proradilo. Kernel je bio 2.6, proradilo sve i wifi i isdn i skener i audio kartica i na onih 5 cd-a stigla gomila programa ( wine,Open Office, krusader itd...) a to sve sam u slacku morao naknadno da skidam.
Mozda je vreme konzole i kompajliranja svega i svacega proslo.Konzola, kompajliranje iz source-a i td radi i iz ostalih distribucija, pa mozda da se mames mazohizma sa slackom da se ne bi odma razocarao jer po meni za njega treba dosta zivaca da bi sve proradilo kako treba.
Probaj Suse, Debian, Ubuntu pa tek onda Slack pa nakon toga sam proceni kolicinu potrosenog vremena da nesto podesis i koliko si korisnijih stvari mogao za to vreme da uradis.
Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

rafa
Beograd

Član broj: 159275
Poruke: 20
85.222.135.*

ICQ: 292436418


Profil

icon Re: Stara linux izreka?24.03.2008. u 02:18 - pre 195 meseci
Možda je moj odgovor malo zakasneo, ali šta sad.. :)

Rekao sam da je Debian najbolji za učenje iz nekoliko razloga, ali prvo da razjasnimo nešto drugo. Prvo, Debian nikako nije hardcore distro, on je zlatna sredina između user-friendly i hardcore distroa. Drugo, ako se odlučiš za njega, nikako ne koristi dvd instalaciju jer je preglomazna (za moj ukus). Skineš lepo Debian netinst cd koji je veličine oko 200-300Mb, instaliraš ga i kasnije dovlačiš samo one pakete koji su ti potrebni. Tako nećeš imati gomilu bloat-a koji dolazi sa dvd izdanjem, em više ima da se čačka pa ćeš više i naučiti. ;) Na Debian forumu imaš uputstvo za svaku vrstu instalacije pa se baci na čitanje a tu smo i mi da pomognemo ako zapne. ;)

Da se (konačno) vratim na pitanje. Mislim da je Debian najbolji iz razloga što imaš gomilu paketa za njega, zajednica je ogromna, rešenje imaš na svakom koraku. Faktički ne postoji nerešiv problem. Takođe, možeš da biraš da li ćeš biti na stable ili testing grani i još mnogo toga.. ;)

Slackware je bio jedan od mojih omiljenih distroa, ali zašto ne Slack? Mislim da ga je vreme odavno pregazilo, pravi je "spartanac". Jeste dobar da se nauči mnogo toga ali moraš imati puno strpljenja i vremena, jer nećaš naći rešenja na svakom koraku kao za recimo Debian. Osim toga, sve si prinuđen manuelno da radiš. Jeste to fun ali što je mnogo, mnogo je. Pogotovo što neko reče, sada je sve više user-friendly distroa, a to što ćeš morati da radiš na Slacku, nećeš verovatno nigde više ni videti, osim možda na Gentoo.. ;) Ako se baš prvi put srećeš sa linuksom, možda je najbolje da uzmeš za početak neki baš lagan distro da vidiš kako sve to funkcioniše, pa tek onda kada pohvataš neke osnove da pređeš na nešto malo teže. Plašim se da te distroi kao što su Slack, Gentoo i Arch ne oteraju od linuksa, tj. možda ćeš se u početku na njima osećati kao "Alilsa u zemlji čuda.." :D

No, izbor je svakako tvoj. Nemoj se lepiti za jedan distro, nego probaj više njih pa vidi koji ti najviše odgovara..
Debian Srbija
Registrovani Linux korisnik #445717
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
79.101.184.*



+43 Profil

icon Re: Stara linux izreka?24.03.2008. u 06:47 - pre 195 meseci
Ne znam cemu uopste ova rasprava, ako zelite da naucite Linux naucicete ga i sa Ubuntom i sa Slackom nije uopste bitno, stim sto ste kad uzmete slack prinudjeni da idete old school metodama, anyway izgleda da ovaj distro war jos nije prevazidjen niti ce u skoroj buducnosti :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Stara linux izreka?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11444 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.