Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Licenciranje (Windows)

[es] :: Windows aplikacije :: Licenciranje (Windows)

[ Pregleda: 5914 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.bankerinter.net.



+4 Profil

icon Licenciranje (Windows)03.03.2008. u 12:16 - pre 196 meseci
Mozda postoji vec na ES-u, ako ne ajd da vas cujem. Problem je sledeci: moj prijatelj otvara dragstor, u koji zeli da stavi LEGALAN WINDOWS 98 (zbog fiskalne kase). Na Microsoft Srbiji operater ljubazno objasnjava da je procedura sledeca: kupis novi racunar sa XP Profesional OEM, pa downgrade na Win 98. Ok, kazem ja, i pitam gde da kupim legalan 98, a ona kaze nema. Izvinite, ja sam uporan, vi mene terate da legalan XP koji platim skinem na piratski 98, a ona kaze da ja moram SAM DA SE SNADJEM za legalnu kopiju 98. Normalno, i ovo sa kupovinom novog kompa i XP-a ne pije vodu, jer pokusavamo da sve bude sto jeftinije, kad vec kupujem xp, sta da se onda vracam na 98?

Sta sad: oni ne daju podrsku za 98, a traze da se naplati licenca za njega: KOJA LOGIKA???

I kad ti dodje finansijska u lokal i ti pokazes 98, oni traze da on bude legalan, a nema gde da se kupi, niti Microsoft daje podrsku za njega; STA DA IM KAZEM???


Hvala unapred.

Pozz
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)03.03.2008. u 12:40 - pre 196 meseci
Ako ne požuriš, posle 30.06.2008 više nećeš moći da kupiš ni Windows XP, nego ćeš morati da kupiš Vistu!
Citat:
Rights to OEM versions of systems software are granted in the OEM License Terms. The OEM License Terms for most OEM versions of systems software do not grant downgrade rights. The exception is the OEM License Terms for the Windows® XP Professional operating system and the Windows Vista™ Business and Windows Vista Ultimate operating systems, which grant downgrade rights. See the full text of the OEM License Terms for the specific downgrade rights.


Microsoft Windows® XP - Šta posle 30.06.2008.?

Microsoft snižava cene za Vistu (ipak je istina!)



 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)04.03.2008. u 16:46 - pre 196 meseci
A koji to softver zahteva bas win 98?

Mislim da ne bi trebalo biti problema sa XP, samo prednost.
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.bankerinter.net.



+4 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 00:05 - pre 196 meseci
@ Dragancesu

Radi se o principu (mozes da ga zoves i inat) da ne zelimo da placamo nesto sto necemo koristiti, iliti o bezobrazluku monopoliste i njegovom odgovoru (znate, vi morate kupiti XP OEM pa onda staviti preko njega win98, a za win98 se snadjite sami da ga nabavite mi ga ne prodajemo ALI CEMO VAM NAPLATITI LICENCU - E TO ME IZLUDJUJE).

Da li se tako ponashaju i na RAZVIJENOM zapadu??? (Pa se onda cude kako je u visoko razvijenoj Kanadi procenat piratskog softvera preko 50%, a ovde nashli da ga naplacuju)...
Ili da pitam na kom principu rade licence 98-a koje mogu da se preko E-baya kupe za 5-10 eurica.

Nista vishe!!!

PS. Prijatelju sam reshio problem dtavicu mu FREEDOS i idemo u kafanu da potrosimo Bil Gejtsove parice za XP.

Pozz PSrbijo, zemljo cuda
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 02:41 - pre 196 meseci
Citat:
dragancesu: A koji to softver zahteva bas win 98?

Mislim da ne bi trebalo biti problema sa XP, samo prednost.

Pa softver ne, ali hardver svakako da.
Ljudi koriste računar kao osnovno sredstvo (prave ozbiljne pare sa njim, npr. baveći se knjigovodstvom) ali NEĆE da kupe nov računar, nego rade na nekakvim amortizovanim krševima, koje su i kupili polovne za 100 maraka (ne evra nego maraka, jer tad evri nisu postojali!).
I sad još neko hoće da ih natera da plate stotinak evra za licencni Windows (OEM XP Professional košta 135 evra), pa to je stvarno "k-a-t-a-s-t-r-o-f-a" (!?!)
Još ako uskoro budu morali da nabave i legalan knjigovodstveni program umesto Clipper krš programa, koji su takođe dobili za dž - pa gde je tu pravda!???!

;)
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
77.46.220.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 05:31 - pre 196 meseci
Na drugom forumu sam postavio pitanje, ali nisam dobio odgovor, dakle:
Računar je dobijen iz nemačke sa nalepnicom win98 i originalnim cd-om. U firmu je unešen kao osnovno sredstvo (znači nema nikakav račun) da li je taj win98 legalan za naše inspekcije ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 11:20 - pre 196 meseci
Citat:
rincha:Da li se tako ponashaju i na RAZVIJENOM zapadu??? (Pa se onda cude kako je u visoko razvijenoj Kanadi procenat piratskog softvera preko 50%, a ovde nashli da ga naplacuju)...
Pozz PSrbijo, zemljo cuda
Ti misliš da je ovo smislio microsoft.co.yu?
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.bankerinter.net.



+4 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 20:05 - pre 196 meseci
@callexx

Ne, ali ne verujem da i na zapadu traze da ako hoces 98 kupis XP pro pa da ga down-gredujes na 98 za koju ce ti reci SNADJITE SE DA JE KUPITE NEGDE MI JE NEMAMO.

Pozz
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)06.03.2008. u 20:53 - pre 196 meseci
Naravno, tamo samo kažu da kupiš XP ili noviji pošto za te prethodne više ne postoji nikakva podrška kao ni prodaja. Kako misliš da tamo kupiš proizvod koji je napušten?
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 02:38 - pre 196 meseci
Windows 98 se nije "vezivao za hardver" tako da verovatno može da se kupi i polovan za ovakvu namenu...
Mada mislim da cela diskusija baš i nema veze... tek da nešto divanimo.

PS
Temu treba preimenovati i premestiti u Advocacy forum, ovde joj svakako nije mesto ("Windows aplikacije")
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
91.150.124.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 05:34 - pre 196 meseci
Možda tebi izgleda diskusija "tek da štogod divanimo", ali verovatno ljudima koji imaju razne agencija i str je bitna ova informacija jer bi ustedeli 4-5 X win XP home. Za nekoga to nije mala svota, a računar sa 98-icom im završava posao. Ovo pitanje mi je postavilo dosta ljudi od kada je počela akcija provere legalnosti operativnog sistema. Jer po nekim dosadašnjim diskusijama ovakav računar ispunjava sve uslove da bi OS bio legalan. Nalepnica na kućištu postoji, originalni instalacioni CD postoji, račun ne postoji jer je računar unešen u firmu kao osnovno sredstvo.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.bankerinter.net.



+4 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 08:57 - pre 196 meseci
@calexx
Bravo, ALI ZASTO DA MI NAPLATE LICENCU ZA NAPUSTEN PROIZVOD, o tome pricam, znaci mi to nemamo, ne prodajemo vise, napustili smo ga, ne dajemo vishe podrsku za njega, ALI BEZ OBZIRA PLATITE NAM AKO HOCETE DA GA KORISTITE.

Radi se znaci o tome. Zasto placati koriscenje necega sto je odzivelo svoje??? Ovo je samo jos jedna od nelogicnosti (da ne upotrebim neku tezu rec) naseg zakona (kao sto je nelogicno da to kontrolishe finansijska policija, ali ajd Srbija je zemlja chuda, ovde ono sto nije normalno ladno prolazi).

Moze li nego ko ovo cita (neki pravnik ili neko ko dobro poznaje materiju) da na ovo odgovori: ZASTO PLACATI LICENCU (odnosno ZASTO INSPEKCIJA JURI WIN98 KAD ON VISE "ZVANICNO " za svog proizvodjaca NE POSTOJI!!!

Hvala unapred.

Pozz
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 10:35 - pre 196 meseci
Ajde onda konkretno. Ne možeš da kupiš windows 98 pošto se ne prodaje, znači nemaš ga. Zašto misliš da bi neko trebalo da ti dozvoli da koristiš piratsku verziju? Meni recimo odgovara windows 2000 a i office XP mi završava posao ali ne mogu da ih kupim.

Ovo nije naš zakon smislio. Jednostavno, windows 98 se ne proizvodi, nema podršku i ne može da se kupi ali to ne znači da je sada besplatan. Da li misliš da na zapadu svi imaju jake kompove i svi instaliraju Vistu? Ako neko hoće da koristi win98, onda će da plati licencu koju može da kupi (znači opet bar XP) pa će da koristi win98, jedina je razlika što su tamo ionako plaćane licence. Tu je možda i bitna razlika, oni su uglavnom plaćali a kod nas su uglavnom korišćene piratske verzije i došlo vreme da platimo. Uostalom, za nekoliko meseci će oni koji hoće da koriste windows 98 morati da plate licencu za Vistu. Uostalom2, da li se neko seća koliko je koštao Windows 98 kada se pojavio i bio aktuelan? Možda je trebalo da ponude svima koji hoće da koriste starije verzije one cene koje su važile u to vreme pa neka izabere ko šta hoće.

Naravno da bi bilo lepo da programi koji prestanu da se proizvode i prodaju budu i besplatni. Onda lepo svi instaliramo win2k (na leto možemo i XP), uzmemo Office 2003, PhotoShop CS2, Nero 7, KAV 6 i sve je pošteno. Ili nije? Eto pitanja za one koji misli da bi napušteni proizvodi trebalo da budu besplatni.

Sad ja kao branim ovaj naš zakon iako o njemu mislim ono što mislim. ;)
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 11:02 - pre 196 meseci
Citat:
rincha: @calexx
Bravo, ALI ZASTO DA MI NAPLATE LICENCU ZA NAPUSTEN PROIZVOD, o tome pricam, znaci mi to nemamo, ne prodajemo vise, napustili smo ga, ne dajemo vishe podrsku za njega, ALI BEZ OBZIRA PLATITE NAM AKO HOCETE DA GA KORISTITE.

Radi se znaci o tome. Zasto placati koriscenje necega sto je odzivelo svoje??? Ovo je samo jos jedna od nelogicnosti (da ne upotrebim neku tezu rec) naseg zakona (kao sto je nelogicno da to kontrolishe finansijska policija, ali ajd Srbija je zemlja chuda, ovde ono sto nije normalno ladno prolazi).


Koliko se ja sećam, ne možeš kupiti 98, ali kroz verziju XP imaš pravo downgrade-a. Naravno, verziju XP-a moraš da platiš i to je to, ne vidim šta je tu nejasno.
Ja mislim da ne postoji nikakv zakon (kod nas ili u inostranstvu) po kojem je proizvođač softvera dužan da poklanja svoj softver nakon završetka životnog ciklusa.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 07.03.2008. u 12:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.bankerinter.net.



+4 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)07.03.2008. u 23:59 - pre 196 meseci
@callex

U PRAVU SI, nisam to gledao tako.

Hvala, resio sam prijatelju problem Freedos-om.

Pozz i hvala jos jednom.
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Licenciranje (Windows)08.03.2008. u 07:15 - pre 196 meseci
Citat:
Da li se tako ponashaju i na RAZVIJENOM zapadu???


To bi mogao da odgovori neko ko tamo zivi, ali secam da je pre mnogo godina jedan drugar malo radio u londonu i pre povratka kupio racunar. U kompletu je dobio i DOS 4. Jednostavno nije mogao da kupi bez toga.

A sto se lagalizacije i politike M$ mogao bi da se javi neko iz BSA jer sigurno prate sta se ovde pise. Vrlo lako se moze na netu naci samo word i excel po pristupacnoj ceni (oko 30-50 eur) ali je pitanje da li je ovde to legalno. U ovdasnjim cenovnicima ima samo office, a ne delovi.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows aplikacije :: Licenciranje (Windows)

[ Pregleda: 5914 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.