Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu

[es] :: Access :: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu

[ Pregleda: 4077 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

matko7
Hrvatska

Član broj: 40389
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 17:53 - pre 196 meseci
Pokušavam napraviti bazu za apartmane, napravio sam tablice ,povezao sam ih(nadam se dobro) ali imam problema kada napravim formu za unos u bazu nikako mi neuspjeva sve sto unesem u obrasce ne osatje mi u tablicama. Kako povezati formu sa tablicama tako da ostane sve u tablicama.Ako mi moze itko pomoci bio bih zahvalan.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 19:11 - pre 196 meseci
Koliko ja vidim imaš jednu formu "apa" koja korektno popunjava tabelu Apartman. Ako su tvoja očekivanja da ćeš unosom Id_Apartman popuniti i tabelu Popis_Gostiju onda su preterana. Pravilo jeste da se prvo popunjava tabela na strani 1, a potom na strani više ali je neophodna i forma za unos tabele na strani više. Spominješ obrasce, a imaš samo jedan?
Model ne mogu da komentaišem jer nema poslovnih zajteva ali ovako od oka (sa mojim oskudnim znanjem o hoteljerstvu) izgleda dobro za početak. Ovu formu si dobro povezao sa tablicom. Znači u Record Source odabereš izvor podataka.
 
Odgovor na temu

DarioBH
Bosna i Hercegovina

Član broj: 86881
Poruke: 453
*.europronet.ba.



+1 Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 19:15 - pre 196 meseci
Koju formu zelis, za unos cega?
a usput sam primjetio da si u relationshipu kod svih veza ukljucio i kaskadni update i delete, sto znaci ako obrises npr. jednu sobu obrisace ti sve racune u kojima se spomonje ta soba, malo povedi o tome racune gdje treba a gdje netreba ukljuciti jedno ili drugo ili oba
Drugo sta ce ti u tabeli gostiju ID aparnama, sta ako gost opet dodje i uzme drugi apartman? id apartmana bi trebao biti u racunima
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 20:40 - pre 196 meseci
Kad nema poslovnih pravila onda možemo i proizvoljno da tumačimo na osnovu logike.
Ako je u tabeli Popis_Gostiju atribut Br_popis gostiju samo redni broj knjige gostiju onda je logično da apartman bude vezan za knjigu gostiju, upravo tako kako je vezano. Nešto drugo sam sad uočio. Jedan račun se odnosi na više stavki knjige ili popisa gostiju jer se prijavljuje cela porodica, a ne samo nosioc rezervacije. Tu bi trebalo okrenuti smer veze. Tako da se prilikom izdavanja računa lako može identifikovati apartman ili soba preko popisa gostiju. Oko primedbe u vezi kaskadnog brisanja i kaskadnog ažuriranja se potpuno slažem. Ne treba zatezati model previše bez adekvatnih potreba. Postoji i nešto što se zove bukiranje tako da se prilikom rezervacije ne zna tačno koju će sobu koji gost da dobije. On samo rezerviše jednu dvokrevetnu, a na dan ulaska u hotel se radi bukiranje i određuje tačno broj sobe. Ipak bi nam trebala poslovna pravila i bolje poznavanje materije.

Evo ovde ima par modela o hotelima:
http://www.databaseanswers.org/data_models/


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 25.01.2008. u 22:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

matko7
Hrvatska

Član broj: 40389
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 21:12 - pre 196 meseci
ok...hvala,pokusat cu nešto iskemijati, mene konkretno zanima kako napraviti formu, triba mi forma za komplet unos generalija ,ime,prezime,apartman,dolazak,odlazak,...itd tako da sav unos ostane u tablicama tako da mogu napraviti upite.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu25.01.2008. u 21:19 - pre 196 meseci
Za početak je najbolje da praviš posebne forme za unos i ažuriranje svake tabele. Rezervacija je jedan proces. Dešava se jedan ili više dana pre dolaska gostiju. Prijava i upis gostiju je drugi. Izdavanje računa je treći proces i dešava se nakon odjave gostiju. Ne kažem da ne može da se napravi zajednička forma ali je ovako jednostavnije.
 
Odgovor na temu

matko7
Hrvatska

Član broj: 40389
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu28.01.2008. u 20:27 - pre 196 meseci
Uspio sam napravit jednu tablicu (prije su bile 4 tablice) sa svim podacima iz ove 4 tablice sve ide ok i sve je za 5.,ali ja hoću da naučim kako iz različitih tablica napravit forms tako da prilikom unosa podataka u forms budu sve u tablicama.
Ako napravim forms i subforms mogu samo iz dvi tablice, a meni triba iz 4 tablice to me ludi nikako neuspjevam, ako pokušavam bez wizarda napravit forms nemogu nikako naci source iz kojih da napravim vezu. Pokušao sam preko Queries napravit forms ali mi nedozvoljava nikakav unos....pomagajte da naucim ovo.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu28.01.2008. u 21:10 - pre 196 meseci
Nemoj da se nerviraš. Access se uči godinama. Bez godinu dana nemoj ni da pomišljaš.
Svaka forma ima samo jedan Record Source. Poforma se isto smatra formom ali pošto je u podređenom relacijskom odnosu (dete -roditelj), stoga se zove podforma. Da bi ručno napravio formu i podformu i da funkcioniše moraš ih i povezati putem osobina Link Master Fields i Link Child Fields. Bez toga neće raditi kako treba.
Ako baš mora 4 tabele u jednu formu mada ne razumem zašto osim ako nije kapric ili neki test, onda dovuci sve 4 tabele u upit. Povuci iz njih polja koja želiš i prvo napravi običan Select upit. Potom napravi formu koja za Record Source ima taj upit. Odmah da ti bude jasno da ovo krši sva pravila unosa koja si postavio poslovnim pravilima. bolje bi bilo da izložiš problem i zakačiš fajl dokle si stigao pa da razmotrimo eventualno rešenje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako napraviti bazu za apartmane u hotelijrstvu

[ Pregleda: 4077 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.