Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

necu da budem spamer

[es] :: E-mail :: Anti-spam :: necu da budem spamer

[ Pregleda: 4540 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon necu da budem spamer27.09.2003. u 23:09 - pre 250 meseci
Obzirom da ovaj deo ES foruma smatram jedinim relevantnim delom ex Yu Interneta za diskusiju ove vrste obracam se posetiocima foruma za pomoc.
Dakle necu da budem spamer a hocu da iskoristim mogucnosti komunikacije koje mi Internet pruza.

Moram da budem iskren da ni posle skoro dve godine pracenja tekstova i rasprava na ovu temu nisam potpuno siguran da akcija koju planiram da preduzmem nece biti okarakterisana kao spam. Ova recenica bi trebala da u stvari zvuci ovako: "Kako da preduzmem akciju na promociji redizajniranog sajta magazina koji vodim a da to ne bude okarakterisano kao spam?"

Ukratko u zavrsnoj fazi je redizajn sajta e magazina cije ce postavljanje na net pratiti i odgovarajuca kampanja.
U svim reklamama koje inace objavljujemo (radio, TV, druge novine, flajeri, baloni, prezentacije na sajmovima itd) nasa web adresa ce se pojaviti kao udarni deo poruke koju zelimo da prenesemo. Obzirom da se radi o promociji sajta u planu je i online reklamna kampanja (baneri, liste, itd)
Naravno ni da mi ne pada na pamet, niti znam gde bi se obratio za kupovinu lista sa "milionima validnih e-mejl adresa" na koje bi slao obavestenje o postavljanju ovog sajta.

Sa druge strane Internet mi pruza mogucnost da se preko javno, na njihovim sajtovima istaknutih mejl adresa ili jos bolje preko formi za kontakt koje su sve cesci i na domacim sajtovima, obratim firmama iz oblasti koju pokriva casopis i da ih obavestim o mogucnostima koje redizajnirani sajt pruza (online pristup materijalima, pretplata, pretplata na online izdanje itd).

Da li ovakav postupak moze da se okarakterise kao spam?

Pozdrav i zahvalnost
Miloje Sekulic


 
Odgovor na temu

ddz
Dušan Dželebdžić
Pravni fakultet UUB
Beograd

Član broj: 3272
Poruke: 711
*.sbb.co.yu



Profil

icon Re: necu da budem spamer28.09.2003. u 10:18 - pre 250 meseci
Drugo ime za SPAM je Unsolicited Commercial E-mail, što bi u slobodnom prevodu značilo neželjena komercijalna pošta.

Jedina vrsta komercijalnih poruka koje nisu spam su opt-in liste. Zato ćeš vrlo često u dnu spam poruka videti da ti je ta poruka poslata jer si se "prijavio", i da možeš da odeš na neki link da bi "izbrisali" tvoj mail sa spiska. U ovom slučaju, "prijavio" znači da su ukrali tvoju adresu, a "izbrisati" znači "potvrditi da adresa sigurno radi".

Ja sam jako dugo primao mailove od Privredne komore Srbije, poslate sa nepostojeće adrese ([email protected]), sa informacijom gde na njihovom sajtu mogu da nađem najnovije tendere. Posle moje treće molbe da prekinu da mi šalju mailove, i posle nekoliko bezuspešnih pokušaja da dobijem telefonom one koji me spamuju, prestali su da mi šalju tek kad sam počeo da pretim sudom.

Oni su verovatno smatrali da će na ovaj način doći do velikog broja novih klijenata. Ali spamovanje može da donese više štete ugledu firme, nego koristi. Uvek će se naći neko ko će u tvojoj poruci videti spam.

Doduše, možeš da probaš i sa "personalizovanim" porukama, tj. da poruka izgleda kao da je pisana za svakoga posebno. Dodaj još na početku i neko izvinjenje što se obraćaš tim putem, i obaveštenje da je to one-time mailing, i eto ti dobitne kombinacije.
If you can't beat your computer at chess, try kickboxing.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: necu da budem spamer29.09.2003. u 10:28 - pre 250 meseci
Ja sam neki dan bio veoma prijatno iznenadjen kada su me telefonom pozvali iz redakcije Kurira da me pitaju mogu li da mi posalju ponudu za reklamni prostor kod njih. Ovo mozda moze da ti bude dobra ideja.

Svakako bilo kakvo salnje emaila te vrste bez prethodne najave jeste spam i to treba da izbegavas. Obavestenje smes da posaljes samo onima koji su to unapred odobrili, to jest, trazili.

Najbolaj opcija je da dogovoris kompenzacije sa sajtovima koje posecuje tvoja ciljna grupa, kao sto je recimo ES ili da jednostavno platis reklamu. To jeste skuplje resenje ali si bar cistog obraza.

Sto se tice PKS, oni su odavno na listi spamera, mislim da su cak navedeni i u onom spisku objavljenom proslog leta u COM-u.
 
Odgovor na temu

ddz
Dušan Dželebdžić
Pravni fakultet UUB
Beograd

Član broj: 3272
Poruke: 711
*.sbb.co.yu



Profil

icon Re: necu da budem spamer29.09.2003. u 10:44 - pre 250 meseci
Citat:
Sto se tice PKS, oni su odavno na listi spamera, mislim da su cak navedeni i u onom spisku objavljenom proslog leta u COM-u.


Ima li tog spiska negde na netu?
If you can't beat your computer at chess, try kickboxing.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.beograd-1.tehnicom.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: necu da budem spamer29.09.2003. u 12:56 - pre 250 meseci
Citat:
ddz:
Ima li tog spiska negde na netu?


Nemojte ljudi k'o Boga vas molim zamal' nismo i Broker i ja zavrsili na sudu zbog toga. :))

Pozdrav Miloje

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: necu da budem spamer29.09.2003. u 13:32 - pre 250 meseci
Ih Miloje zar si jos isfrustriran :) Pa koliko puta su mi pretili sudom kad objavim neki spam i nista :)

Sve je u dobroj dokumentaciji a moja je dobra. Vec su ljudi poceli da mi se javljaju da provere imam li u arhivi neki spam koji ih interesuje :)

Definitivno se pokazalo da je objavljivanje informacija o tome ko spamuje vrlo efektno. Jeste da se spameri u pocetku bune i prete svim i svacim ali na kraju ipak shvate da moraju da promene politiku. :)
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: necu da budem spamer29.09.2003. u 23:40 - pre 250 meseci
Citat:
broker:
Ja sam neki dan bio veoma prijatno iznenadjen kada su me telefonom pozvali iz redakcije Kurira da me pitaju mogu li da mi posalju ponudu za reklamni prostor kod njih. Ovo mozda moze da ti bude dobra ideja.


koja glupost. pa to je isto kao email spam, samo možda još gore. to ti je još gora pošast u americi od spama (pošto jelte kompjutere ne koriste svi, a telefone svi imaju). to se zove telemarketing.

na sreću, u srbiji još nije razvijeno, ali zamisli da te zovu 50 firmi svaki dan da ti daju "najbolju ponudu" za proizvod XX ili uslugu YY. brisanje spama bar može da se automatizuje (donekle). a kako ćeš da automatizuješ javljanje na takve pozive?!?

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: necu da budem spamer30.09.2003. u 08:29 - pre 250 meseci
Eto Mićo, da si bio na ovogodišmjoj "E-trgovini" na Paliću, čuo bi moje predavanje na temu B2B direct e-mail marketing i dobio bi odgovor na tvoje pitanje :)

Interesantno je da extremni protivnici SPAMa praktično osuđuju bilo kakav pokušaj komunikacije o strane osoba/firmi koje se nekome obraćaju za nešto. U čemu je ovde problem:

Sa strane vlasnika email adrese:
- Kada pojedinac/firma ostavi na svom sajtu email adresu, pretpostavka je da je ona ostavljena zbog toga da bi se neko javio da komunicira na teme od interesa za osobu/firmu koja je taj kontakt javno postavila.

- Pravi se greška u samom postavljanju email adrese (tehnički bi je trebalo tako ispisati da se ne može automatizovano pokupiti sa nekim programom). Veoma mali procenat pojedinaca/firmi objašnjava na bilo koji način kakvu vrstu kontakta želi, ili kakav sadržaj poruka očekuje preko ostavljene e-mali adrese. Ovo se može protumačiti tako da se ovakvim osobama/firmama može obratiti bilo ko.

Primer:
Radio sam konsalting za jednu veću domaću firmu, gde je bilo pitanje na koji način postaviti kontakte na sajt (preko 30 različitih kontakata). Tada sam postavio kontra pitanje, da li odgovorno lice želi da sve te osobe počnu da dobijaju ogromne količine spama ako ima se adresa javno postavi. Na kraju je kreirana strategija postavljanja kontakta preko konkretnih pitanja od interesa posetilaca sajta. Tehnički je zaštićena jedna adresa na koju su se slali svi zahtevi.

Sa strane osobe/firme koja traži kontakt:
Pojedinci/firme se ne bave određivanjem ciljnih grupa kojima bi mogli da se obrate.

Praksa je pokazala da je mnogo teže uspostaviti kvalitetan kontakt sa pojedincem putem direktnog email markektinga (sem u slučaju ako se znaju njegova/njena interesovanja), u odnosu na slučaj poslovne komunikacije sa firmama (B2B).

Kada se vrši ovaj tip komunikacije sa firmama, trebalo bi da se teži plasiranju informacija koje su očigledo u vezi sa delatnošću firme i tada se teško informacija proglašava spamom, naročito u slučaju ako se u mailu direktno vidi da je poruka poslata nakon pregledanja sajta, tj. pošiljaocu poruke je sajt firme sadržajno poznat.

Primer:
Radio sam direct e-mail kampanju za jednu softveresku kuću koja je tražila resellere na poručju nekoliko država u regionu. Potrebno je bilo odrediti precizno kojoj se ciljnoj grupi firmi obraća i na koji način uspostaviti komunikaciju, a da se ona te tumači negativno.

Rezultati su pokazali da sve zavisi od osoba koje prikupljaju email adrese i telefone (preporučljivo je i zvati telefonom).

U ovom slučaju bilo je nekoliko sales managera koji su iz razloga potencijalno većeg profita slali email firmama koje ne pripadaju direktnoj ciljnoj grupi (bez znanja nadležnih) i odmah su dobili uzvratne mejlove gde su ih proglasili spamerima. Sa druge strane, ni jedna firma iz direktne ciljne grupe (prodavci softvera) koja je dobila mail, a kasnije bila kontaktirana telefonom nije iskazala ni reč o tome da je ova komunikacija eventualno spam.

[...]

Da ne dužim, odgovor na Mićino pitanje jeste da ne znam kako on da odredi svoju ciljnu grupu toliko precizno da ga ne smatraju spamerom, jer se njegova email poruka definitivno može lako posmatrati kao čisti (nedozvoljeni) advertajzing, a ne mogućnost unapređenja poslovanja/prodaje (ako govorimo o firmama), što je obično cilj postavljanja kontakata na sajtovima firmi.

Najbolje poslušaj Brokerove savete, ako ne želiš SPAM probleme, jer nemaš proizvod koji se tumači kao spam-free :)
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: necu da budem spamer30.09.2003. u 13:21 - pre 250 meseci
Citat:
-zombie-:
Citat:
broker:
Ja sam neki dan bio veoma prijatno iznenadjen kada su me telefonom pozvali iz redakcije Kurira da me pitaju mogu li da mi posalju ponudu za reklamni prostor kod njih. Ovo mozda moze da ti bude dobra ideja.


koja glupost. pa to je isto kao email spam, samo možda još gore. to ti je još gora pošast u americi od spama (pošto jelte kompjutere ne koriste svi, a telefone svi imaju). to se zove telemarketing.

na sreću, u srbiji još nije razvijeno, ali zamisli da te zovu 50 firmi svaki dan da ti daju "najbolju ponudu" za proizvod XX ili uslugu YY. brisanje spama bar može da se automatizuje (donekle). a kako ćeš da automatizuješ javljanje na takve pozive?!?


Nije to to Zombi.

Covek me je pozvao, lepo se predstavio, objasnio da pokrecu poseban dodatak o racunarima i da zbog toga zele da mojo firmi ponude reklamni prostor i pitao da li moze da mi posalje detaljne informacije na email. Vrlo kulturno i uljudno. Razgovor nije trajao vise od 30 sec.

Za mene to nikao nije bio spam, ako nista drugo ono iz razloga sto se covek ocigledno prvo potrudio da prikupi informacije o firmama koje su mu potencijalna klijentela a nije zvao sve redom, sto mi je nudio nesto sto potencijalno jeste interesantno i ono najvaznije sto je odvojio vreme da sa mnom o svom trosku o tome razgovara iako je mogao odmah da mi posalje email (koji bih sigurno protumacio kao spam).


Suprotan slucaj jer jedna ovdasnja firma koja mi je pre neki dan poslala reklamni email sa 2.5 MB reklamnog materijala u PDF i Word DOC a kada sam odgvorio (kulturno) da nisam zainteresovan za saradnju sa nekim ko bez najave salje tako nesto, covek me je pozvao telefonom pa me dotatno i izvredjao. e takve volim da okacim negde na javno mesto da se puse.

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: necu da budem spamer30.09.2003. u 14:07 - pre 250 meseci
Jedna od zanimljivih opcija u ovakvim situacijama jeste indirektno oglasavanje putem domacih elektronskih casopisa/biltena tipa:

www.mikro.co.yu (dnevne Mikro Vesti)
www.pretraga.co.yu (mjesecni e-casopis Pretraga & Pretrazivanje)
www.iqm.co.yu (nekoliko e-zinea na mjesecnom nivou, vezanih za e-poslovanje i e-marketing)
www.vibilia.co.yu (takodje zanimljiva opcija za potencijalno oglasavanje)


U prvom redu to su kratki placeni (sponsored) tekstovi, ili kratke tekstualne reklame. Inace, zamolio bih Dragana Varagica, kao vlasnika e-zineao P&P, da prokomentarise ovakav vid oglasavanja i da prenese neka svoja iskustva.

Citat:
broker:
Ja sam neki dan bio veoma prijatno iznenadjen kada su me telefonom pozvali iz redakcije Kurira da me pitaju mogu li da mi posalju ponudu za reklamni prostor kod njih. Ovo mozda moze da ti bude dobra ideja.


Na Balkanu gdje telemarketing nije nikada zazivio, ovo moze u pocetku da izgleda kao prijatna novina, s druge strane rast ovakvog vida oglasavanja napravio bi znacajno vecu katastrofu u odnosu na SPAM; kao sto Zombie rece:

Citat:

na srecu, u srbiji još nije razvijeno, ali zamisli da te zovu 50 firmi svaki dan da ti daju "najbolju ponudu" za proizvod XX ili uslugu YY. brisanje spama bar može da se automatizuje (donekle). a kako ceš da automatizuješ javljanje na takve pozive?!?


Citat:
broker:
Svakako bilo kakvo salnje emaila te vrste bez prethodne najave jeste spam i to treba da izbegavas. Obavestenje smes da posaljes samo onima koji su to unapred odobrili, to jest, trazili.


Ovaj citat me zbunjuje, u prvom redu kako neko moze da trazi uslugu za koju ne zna? Sto se tice najavljivanja - mislis telefonski? Inace, mozemo se sjetiti ranih dana SPAM-a, kada je isti takodje predstavljao prijatnu novinu...


Citat:
Miloje Sekulic:
Sa druge strane Internet mi pruza mogucnost da se preko javno, na njihovim sajtovima istaknutih mejl adresa ili jos bolje preko formi za kontakt koje su sve cesci i na domacim sajtovima, obratim firmama iz oblasti koju pokriva casopis i da ih obavestim o mogucnostima koje redizajnirani sajt pruza (online pristup materijalima, pretplata, pretplata na online izdanje itd).


Moje misljenje je da obrazce na sajtovima treba iskoristiti za direktni marketing, s tim se paznja u velikoj mjeri mora obratiti na sledece faktore:

1) Pazljivi izbor potencijalnih klijenata kojima cemo se direktno obratiti
2) Personalizaciju

Popunjaviti svaku obrazac (formu) pojedinacno od sajta do sajta jeste mukotrpan posao, tako da je najbolja solucija oglasiti se putem kontakt mailova koji se uglavnom nalaze na kontakt strani zajedno sa kontakt formom.

Sto se personalizacije tice, opcija Mail Marge u Wordu (Word + Access baza + Outlook) je dosta zanimljivo (+ jednostavno) rjesenje, mada iskreno nisam imao potrebu da opciju probam u praksi (moze neko da prokomentarise istu?). Takodje postoji gomila besplatnih skripti na Netu koji obavljaju slican posao.

Za kraj, personalizovani direktni mail je svakako, bar po meni, mnogo bolje rjesenje u odnosu na "telefonsko najavljivanje" i sl...

 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: necu da budem spamer05.10.2003. u 13:56 - pre 250 meseci
Hvala momci.

Miloje
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: necu da budem spamer02.12.2003. u 16:49 - pre 248 meseci
Ja nisam siguran da ljudi ovde znaju sta je spam (ne znam ni ja).
Prosle godine sam ucestvovao na jednom projektu u USA gde su izmedju ostalog hteli i ovo sto trazi MIloje, tako da sam imao priliku
da vidim prepisku izmedju menadzera i advokata o tome sta je spam i kako da izvedu kampanju.
Elem advokat im je rekao da se moraju ispuniti 4 uslova:
1. U subject mora stajati tekst ADV. 2.pa onda ide opis usluge koja se nudi
3. Mora postojati link za brisanje sa mailinig liste.
4. zaboravih sta bese ali mislim nesto u vezi adrese
Dakle, takva poruka (i ako nisi zeleo da je primis) se ne tretira kao spam ( u pravnom smislu).
Da li neko zna kako je to kod nas regulisano ?
 
Odgovor na temu

[es] :: E-mail :: Anti-spam :: necu da budem spamer

[ Pregleda: 4540 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.