Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Relacione baze bez relacija?

[es] :: Baze podataka :: Relacione baze bez relacija?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5985 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2190
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Relacione baze bez relacija?03.01.2008. u 16:46 - pre 199 meseci
@Zidar

Citat:
...Zasto uspostaviti referencijalni integritet na nivou baze, kad se to moze izprogramirati? Mozda ostanemo bez posla ako prestanemo da programiramo?...


Prethodno sam citirao jer sam od coveka koji je bio u Kanadi cuo interesannu pricu. Jednoj firmi treba aplikacija. Dodje programerka (ili bolje db admin) iz amerike pa postavi bazu. U sledecem koraku ce doci ekipa koja pravi aplikaciju. To bi recimo bio ispravan redosled stvari

A kod nas? Pa sve radi jedan, a onda mnoge stvari ne mogu da se prate. Malo gde ima tim pa da se zna ko o cemu vodi brigu.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.static.t-2.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Relacione baze bez relacija?04.01.2008. u 11:56 - pre 199 meseci
Citat:
dragancesu: @Zidar
Prethodno sam citirao jer sam od coveka koji je bio u Kanadi cuo interesannu pricu. Jednoj firmi treba aplikacija. Dodje programerka (ili bolje db admin) iz amerike pa postavi bazu. U sledecem koraku ce doci ekipa koja pravi aplikaciju. To bi recimo bio ispravan redosled stvari

A kod nas? Pa sve radi jedan, a onda mnoge stvari ne mogu da se prate. Malo gde ima tim pa da se zna ko o cemu vodi brigu.


pa čisto sumnjam da to iko tamo radi
jer su tamo usluge i rad na terenu užasno skupi

i ovako su tamo cene softwera jako visoke
a još da plaćaju dodatni rad i to još na terenu
pa mislim, priča je bez osnova
osim ako nije neka jakoooooo specijalna i užasnooooo skupa namena

ako već kažeš da tamo ima ljudi koji rade
onda verovatno imaju para da plate projektanta da ne sele
tim po tim u firmu korisnika
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Relacione baze bez relacija?04.01.2008. u 13:46 - pre 199 meseci
@dragansescu:
Tim ili ne tim, svejedno je. Problem je u nerazumevanju prioriteta. Aplikacija je ono sto svi vide na povrsini. Stoga je neznalici lako zakljuciti da je aplikacija srce svega, a sve ostalo (pa i sama baza podataka) je sekundarno. To sto neko radi sve sam ne oslobadja ga odgovornosti da posao odradi korektno. Nazalost, definicija korektnog posla u IT oblasti ne postoji i svako radi kako hoce i sta hoce. Sve to ide dok postoje budale koje su spremne da sve to i plate. I nije to samo 'kod nas'. Na Zapadu ima slucajeva gde je situacija jos gora, samo je njihov marketing i propaganda bolje odradjen pa neupucenima stvari izgledaju bolje

Tu se IT debelo razlikuje od inzenjerskih disciplina. Kljucna rec je 'disciplina' = pridrzavanje propisanih pravila. Istina je da je IT jos mlada oblast, tek nekih 20-30 godina se ljudi masovno bave time. Inzenjerske discipline postoje stotinama godina. Nisu uvek bile regulisane propisima, ali se nekako znao red i inzenjeri su nekako uvek proizvodili trajna dobra. Jos su stari grci.....

Za mene je intersantno pitanje 'ako vec ne znamo kojim redom stvari treba da se rade, sta uopste trazimo u ovom poslu?'
 
Odgovor na temu

dstole
Dragan Stojanovic
Beograd

Član broj: 169916
Poruke: 2
77.46.190.*



Profil

icon Re: Relacione baze bez relacija?19.01.2008. u 07:32 - pre 198 meseci

Moram reći da je Chachka bio veoma inspirativan, izneo je suštinu problema i to ne samo kod informatičara nego i kod svih ostalih profila i struka. Kada se završi kakvo formalno obrazovanje (fakultet, škola, ...) čovek bi po prirodi stvari trebao da shvati kako njegov daljni rad nema budućnost bez "permanentnog usavršavanja".

Sticajem okolnosti vodio sam moju prvu ekipu pocetkom devedesetih, a koja se bavila informatičkim inženjeringom, znači, projektovanje, programiranje, implementacija, modifikacija, i opet "Jovo nanovo", naravno tada u DBF-u na Clipper-u. Proizvod se uvećao, poslovi prešli na "sivo", nova "vizuelna" platforma, a pošto sam inženjer mikroelektronike projektant na nivou mikrokoda, promenim pristup, negde 97-99 vratim se u "proizvodnju" jedne privatne firme. Kad tamo, informaticki sistem, ista priča, samo ja više ne mogu da furam svoj proizvod nego onoliko koliko se mora preporučuj i održavaj tudja rešenja.

Pre nekoliko godina ponovo sam pristupio projektovanju informacionih sistema, prošlo je "ludilo" novi pristupa, platformi, ... situacija se stabilizovala, i brže je napraviti novu poslovnu aplikaciju na SyBASE-u, PowerDesigner, PowerBuilder-u ili Oracle-u ili IBM-ovim platformama i alatima, ako ćete i Microsoft-ovim rešenjima, itd, nego da i dalje kopate po kakvom kodu. Zanemarujući ovde biznis aspekt, "isplativosti rešenja", svakako da na raspolaganju postoji čitav niz alata, koji pojednostavljuju posao i ubrzavaju proces izrade, što ne znači da ne morate znati i da neće trebati programiranje, ali svakako da sigurnost podataka i celog sistema neće zavisiti od onoga što vi morate da doprogramirate.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Relacione baze bez relacija?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5985 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.