Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme

[ Pregleda: 12962 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme24.12.2007. u 22:54 - pre 197 meseci
Trazio sam dugo ali nisam nasao slicnu temu. Pokusavamo da napravimo sistematizaciju radnih mesta u nasem IT-u. Ne bi smo hteli da to bude neki presirok "skolski' opis koji bi bio samo prikazan cisto onako na papiru vec bi hteli da bude model sto blizi realnijoj situaciji, sa ciljem da sto je moguce vise obuhvatimo razne poslove koji se u njemu zaista obavljaju i sto je moguce bolje raspodelimo odgovornosti. Opet, sa druge strane hteli bi da to uradimo na nacin koji bi trebao da ispunjava neke osnovne standarde. Inace u pitanju je trgovacka firma koja se bavi uvozom i distribucijom trgovacke robe. Ima 5 zaposlenih u IT-u. Ne pripremamo se za ISO 9000, niti neki iz serije standarda (mada ni od toga nismo daleko :) ovo prvenstveno radimo iz namere da bolje raspodelimo odgovornost i na taj nacin budemo efikasniji.

Ono sto mene zanima je sledece:

- Postoje li neki osnovni koncepti i standardi kojih bi se ipak trebalo drzati kada je ova stvar u pitanju ?
- Na koje stvari najvise treba obratiti paznju ?
- Jel ima neke literature na internetu ili u domacim knjizarama po pitanju sistematizacije radnih mesta u IT-u?
- Bio bih VEOMA zahvalan ako bi neko hteo da u kratkim crtama iznese primer sistematizacije IT sektora u svojoj firmi (moze i na private)
ne mora sirok opis radnih mesta ako je problem, samo u kratkim crtama, cisto da vidimo neke primere i vidimo kako su rasporedjeni poslovi.

Znam da je ovo izuzetno siroka oblast i da skoro svaka firma ima neke svoje specificnosti u zavisnosti od oblika organizacije, obima poslovanja itd. Ali, isto tako znam da na ovom forumu ima i ljudi koji su nailazili na slicnu problematiku i koji me sigurno mogu posavetovati i koji mi mogu dati dobre smernice, odakle da krenem i cega da se pridrzavam.

 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme13.01.2008. u 17:09 - pre 197 meseci
Prvo napiši čime se konkretno bavi tih 5 ljudi. Sistematizacija nije opšti dokument, već se pravi prema konkretnim potrebama.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
91.143.211.*



+52 Profil

icon Re: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme14.01.2008. u 12:18 - pre 197 meseci
Citat:
totovic: Prvo napiši čime se konkretno bavi tih 5 ljudi. Sistematizacija nije opšti dokument, već se pravi prema konkretnim potrebama.
Naravno da nije opšti dokument, ja ovde i ne tražim tako nešto, već tražim opšta pravila i korake koji se primenjuju da bi se do nje došlo. Ustvari, hteo sam da pokrenemo malo diskusiju o toj temi i cujemo neka iskustva koja bi značila svima. Dakle koje korake bi trebalo preduzeti i kojim redosledom da bi se sektor sistematizovao kako treba (bez obzira da li je to IT ili neki drugi) ?

Konkretno u mojem slučaju, firma ima 150 zaposlenih (100 računara), bavi se uvozom i distribucijom i ima preko 3000 kupaca, posluje sa nekoliko poslovnica. Koristimo kupljen ERP koji održavamo zajedno sa isporučiocem ERP-a (mi odradjujemo manje zahteve, oni veće). Ovo je neki trenutni model, koji se vremenom (kako se posao širio) sam izgradio:

IT menadžer (rukovodioc sektora)
-Planira, organizuje, kontroliše i motiviše rad zaposlenih.
-Pregovara sa drugim firmama i licima, sklapa ugovore.
-Odgovara top menadžmentu za celokupne troskove i rad sektora.
-Uskladjuje rad sektora sa ostalim sektorima firme.

Administrator mreže/sistema
-AD, Email, DNS, DHCP, Firewall, Pasivna i aktivna mrezna infrastruktura, Telefonija, radne stanice, korisnička podrška.

IT sredstva i usluge
-Nabavka nove opreme i usluga, vodjenje dokumentacije (garancije, uputstva, servisni listovi...)
-Redovni i vanredni servisi opreme,
-Poslovi oko licenciranja, održavanje biro opreme (reciklaže, rezervni delovi, itd)

ERP razvoj i održavanje
-Posredovanje izmedju zahteva korisnika i isporucioca ERP-a (prijem zahteva, rokovi, testiranje, organizovanje postavljanja)
-Konsultovanje sa svim ostalim sektorima (racunovodstvo, finansije, marketing, prodaja, logistika, nabavka) oko prijema njihovih zahteva, uskladjivanja zakonskih promena, iznalazenje optimalnijih i ekfikasnijih resenja...
-Kontrola rada operatera, korisnička podrška.

Programer
-Programiranje dodatnih aplikacija, izrada izveštaja, izrada specijalnih analiza,
-Web portal, razvoj i održavanje

Ovo je dakle neki osnovni opis (pojednostavljen koliko je moguće da bi stao u post), koji se vremenom sam izgradio, ali pitanje je koliko je to blizu/odstupa od standarda i sta je uopšte standard u ovom pitanju? Potrebno je definisati jos dosta stvari, izmedju ostalog, pojedinacne odgovornosti svih zaposlenih, uslove koje zaposleni mora da ispunjava (obrazovanje, iskustvo).

Treba dokumentovati procese rada i vezati odgovornosti unutar samog sektora (ovo je tek posebna priča) kao i procese komunikacije IT sektora sa ostalim sektorima, treba razdvojiti i poslove održavanja i poslove razvoja, itd, itd.

Tema je sigurno široka, i nije mi naravno bio cilj da tražim ovde neko gotovo rešenje niti šta slično, već sam hteo da malo pokrenemo diskusiju o ovoj temi i vidimo kako ostali to rešavaju, koje su neke uobičajene sličnosti/problemi i da li uopšte pokušavaju da sistematizaciju kreiraju kako bi trebalo ili jednostavno pustaju da je sama dinamika posla kreira?






[Ovu poruku je menjao brainbuger dana 14.01.2008. u 13:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme14.01.2008. u 14:46 - pre 197 meseci
Mislim da si sam dao odgovor na postavljeno pitanje i to prilično dobro. Sve to što si naveo, sistematizacija i treba da sadrži.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
91.143.211.*



+52 Profil

icon Re: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme14.01.2008. u 16:04 - pre 197 meseci
Odgovor koji sam dao je samo grubi prikaz sistematizacije, i možda ti iz ptičije perspektive izgleda donekle skockano ali dole na terenu gde se posao svakodnevno obavlja ima uvek ponekih propusta ;)

Najgori su pojedini manji i sitni poslovi (koji se stalno pojavljuju) za čije izvršavanje nije jasno odgovoran zaposleni, recimo, poslovi koji ne pripadaju konkretno ni programeru ni administratoru (tipa "ostavi njemu on će to"), ili poslovi koji se retko pojavljuju, takvi propusti se otkriju tek onda kada se zaista dogode.

Takodje ja sam spomenuo da bi trebalo pretresti i dokumentovati proces rada , recimo, ko prima zahteve od korisnika, kako i kome ih rasporedjuje, šta se radi u vanrednim situacijama, ko i kako utvrdjuje kvarove, disaster recovery plan... i još gomila drugih stvari. Ali kako to sve prikupiti, obraditi, dokumentovati, kojim redosledomdoći do finalnog modela? Voleo bih da pre nego krenem u to barem nadjem neku literaturu o tome, cujem neko iskustvo.

Sva ta buka oko sistematizacije ima jedan jednostavan i jasan cilj, da se smanji stres ljudi na poslu i da ti ljudi sa manje truda daju više rezultata, medjutim, ono što je nauka je kako (i kojim putem) doći do takve sistematizacije?
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Sistematizacija radnih mesta unutar IT sektora firme

[ Pregleda: 12962 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.