Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slanje Fax-a preko Mobilnog

[es] :: GSM - upotreba :: Slanje Fax-a preko Mobilnog

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10164 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Slanje Fax-a preko Mobilnog10.11.2007. u 20:56 - pre 200 meseci
Malko sam cackao po forumu i nisam naisao na slicnu temu. Naime, hteo bih da saljem fax uz pomoc telefonske linije mobilnog telefona i kompjutera (posto nemam obicnu fax masinu i fiksnu telefonsku liniju u kuci).

Do sada sam se zezao sa Nokiom 6230i plus bluetooth stick, Nokia 6300 plus usb kabal-neuspesno!

skontao sam da mi treba fizicki modem koji ce "pistati" dok salje ili prima, ali postoji li mogucnost da se softwerski "povezu" modem i mobilni?

Jel se ko do sada pozabavio ovim problemom i molio bih ga ako je ko uspeo neka objasni. Mislim da bi zanimalo mnoge korisnike.

U slucaju da sam temu postavio na pogresnom mestu izvinjavam se moderatorima..

 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 00:44 - pre 200 meseci
Pa većina mobilnih telefona može da se koristi umesto modema i poenta cele priče je u pravilnom instaliranju i podešavanju upravljačkih programa ("drajvera"), a kada je to podešeno kako treba onda koristiš svoj mobilni-modem kao i svaki drugi modem...



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gojnik
Borko Mihajlović
Web Developer
Subotica

Član broj: 10998
Poruke: 1299
77.46.204.*



+25 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 14:00 - pre 200 meseci
Trebas jos da imas ukljucenu uslugu prenosa FAX-a kod svog operatera.
-GoJNiK-
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 16:23 - pre 200 meseci
Ili se mi ne razumemo ili ja nemam pojma da instaliram drivere (sala naravno)...

Stvar je u tome da ne zelim da saljem fax sa jednog mobilnog na drugi (pretpostavljam da je @gojnik na to mislio) vec da uz pomoc mobilnog i Pc-a saljem faksove na fiksne brojeve! ANALOGNO (uz ona pistanja i zvizduke i krcanja)...

Sa mobinog na mobilni slanje faxa je med i mleko ako ti je operator ukljucio tu mogucnost.

Pri razgovoru sa mojim operatorom (www.one.at) rekao je da za tu "operaciju" potreban mobini sa ugradjenim modemom! (kao sto rekoh da bi mogao pistati i zvizdati), kao sto je Nokia Comunikator...

Sto se tice mobilnog tel da se koristi kao modem u cilju surfovanja internetom - to je med i mleko -funkcionise besprekorno! ali je u pitanje fizicko (analogno) zvanje telefona itd itd...

U cilju toga kupio sam danas Microlink 56k Fun II i sad razmisljam mogu li ih softwerski povezati ili cu fizicki to uraditi (mobilni i fax)

Ako ko ima resenje bio bih pravo zahvalan. Vec dva meseca se zezam sa ovim problemom!

[Ovu poruku je menjao ChanMaster dana 11.11.2007. u 17:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ChanMaster dana 11.11.2007. u 21:40 GMT+1]

 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 16:25 - pre 200 meseci
Citat:
gojnik: Trebas jos da imas ukljucenu uslugu prenosa FAX-a kod svog operatera.


Mislim da ne moram imati tu podrsku jer ja mogu zvati bez problema telefonski broj na koji je prikljucena fax masina, i u tom slucaju mi pisti u slusalicu! Pravo pitanje je:

Kako da nateram moj telefon da i on pisti?????

 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 20:39 - pre 200 meseci
Jel moguce da bas niko nema odgovor?

 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 21:44 - pre 200 meseci
Da bi mogao da saljes faxove sa mobilnog treba da imas ukljucenu tu opciju kod operatera mobilne telefonije. Tvojoj kartici bice dodeljen zaseban broj za prijem fax-ova. Tvoj telefon ne treba da "pisti kao fax". Podatci digitalno idu do operatera a gateway koji se nalazi kod operatera i koji služi za prelaz iz GSM u analognu mrežu će da pišti kao fax. Software za slanje fax-a će poslati AT komandu modemu u mobilnom, a ovaj će poslati odgovarajuću signalizaciju mobilnom operateru da je FAX call u pitanju. Potrebno je da instaliraš adekvatan driver za tvoj mobilni *.inf fajlove. Iz drivera će fax software znati koja je AT komanda za FAX call.
 
Odgovor na temu

gojnik
Borko Mihajlović
Web Developer
Subotica

Član broj: 10998
Poruke: 1299
77.46.204.*



+25 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog11.11.2007. u 21:58 - pre 200 meseci
Da, upravo sam na to mislio. Sve što je sdurut rekao je tačno i poštedeo me pisanja.
-GoJNiK-
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog12.11.2007. u 16:25 - pre 200 meseci
@sdrut

Teoretski sve to radi tako, Medjutim praksa je nesto drugo. Naime kod mog operatora "One" u austriji je kod svakog ta opcija ukljucena i nikome ne radi!

Evo sta oni kazu o tome (preveo sam preko google translatora)

Citat:

ONE Fax-Hard-& Software
To use your phone to receive fax messages or to send, you need the right hardware and software.
The selection of these components depends on the nature of your mobile phone.

Hardware
With data cards: cell phones without integrated fax / data functions require a PCMCIA card or data card.
This data card is usually purchased separately. It is suitable for the connection of the mobile phone to the fixed network, as well as connection to the mobile network. The package includes two connecting cables and several diskettes with the appropriate software. The PCMCIA card to the appropriate cable is the link between ONE mobile phone and PC.

Without data cards: mobile phones with integrated fax and data can function with the PC connected in two ways.
By connecting a serial cable. This cable is on the mobile phone and on the serial port of your PC fixed.
By infrared interface. To connect via infrared between PC and mobile phone, the two interfaces are positioned to each other within a radius of up to half a meter in sight.
Software

With the help of the driver software detects the PC, as the device is connected. Via a data card, connecting via cable or via infrared interface. The fax software enables the user to send faxes or receive. Operating systems like Windows have a functional software already in the program. For Web and e-mail are more application programs.
Izvor www.one.at



Po njihovom se moze slati preko sa nekom data karticom (nemam blage veze na sta se misli) ili da ti telefon ima ugradjeni fax-modem!
Sad mi se po glavi javlja da je u Srbiji malko razvijeniji sistem mobilne telefonije nego ovde (sto bi me iznenadilo - ali sve je moguce) ...

Sto ce reci, sad vam je verovatno malko jasnije zasto hocu da mi telefon pisti!

Jel to uopste izvodljivo ili ne?????

 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog13.11.2007. u 03:45 - pre 200 meseci
Citat:
Hardware
With data cards: cell phones without integrated fax / data functions require a PCMCIA card or data card.

Poenta cele priče o pomenutoj kartici je za slučaj kada mobilni telefon ne podržava fax / data funkciju!

Kako može da se pošalje fax?

1. Sa računara
- a. Sa računara koji ima ugrađen modem i instaliran program za slanje i prijem faksova.

- b. Sa računara koji nema ugrađen modem, nego umesto modema koristi mobilni telefon (koji ima hw modem funkciju), opet uz pomoć programa za fax instaliranog na računaru. Modem u mobilnom telefonu se povezuje sa računarom putem infracrvene veze (ili na neki drugi način) te ga računar onda vidi kao eksterni modem i sve dalje ide kao i kada je modem ugrađen u računar. Da bi ovo funkcionisalo moraju se pravilno instalirati i podesiti upravljački programi ("drivers")...

2. Bez računara, direktno sa mobilnog telefona, koji podržava fax / data funkciju u kom slučaju ta usluga mora biti aktivirana od strane mobilnog operatera mreže koju pošiljalac faksa koristi

3. ...

Ne znam šta ti od svega navedenog u celoj priči nije jasno?

PS
Već sam ti u prethodnim odgovorima okačio sličicu na kojoj se lepo vidi "Nokia E50 USB modem" - što bi u celoj našoj priči značilo da treba u fax programu na računaru, u podešavanjima da odaberem taj modem kao nosioca komunikacije...
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog13.11.2007. u 17:25 - pre 200 meseci
@Catch 22
Pozdravljam tvoju zelju da mi objasnis gde gresim, samo ima jedan mali problemcic oko nase komunikacije.

Citat:
Catch 22:

Kako može da se pošalje fax?

1. Sa računara
- a. Sa računara koji ima ugrađen modem i instaliran program za slanje i prijem faksova.

Izostavio si ovde fiksnu telefonsku liniju. -Odgovor Nemam je.

Citat:
Catch 22:

- b. Sa računara koji nema ugrađen modem, nego umesto modema koristi mobilni telefon (koji ima hw modem funkciju),

Mobilni mi nema Hw modem funkciju (Nokia 6300)

Citat:
Catch 22:
2. Bez računara, direktno sa mobilnog telefona, koji podržava fax / data funkciju u kom slučaju ta usluga mora biti aktivirana od strane mobilnog operatera mreže koju pošiljalac faksa koristi

To mi ne koristi...

Pitanje je moze li se ikako upotrebiti kombinacija mobilnog (samo kao telefonska linija) + eksterni ili interni modem koji ce softwerski ili hardwerski biti povezan sa mobilnim u cilju staromodnog slanja faxa.

Problem mi je slati fax a to je ono sto imam na raspolaganju!

I nemoj mi reci "ne moze" jer kad su kompjuteri u pitanju, ta rec u mom recniku ne postoji, i ako ne postoji niko koji moze resiti taj problem (ili ga je vec resio) onda cu se sam pozabaviti i kada zavrsim sam postavicu semu na ES.

Pozdrav




 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog13.11.2007. u 17:26 - pre 200 meseci
Samo hocu da znam jel ko bio blesav kao ja i resio taj problem do sada!

 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog13.11.2007. u 21:03 - pre 200 meseci
Auuu brate kojim mi jezikom ovde pricamo??????

Dakle nemas telefonsku liniju:

Fax Software ===> PC =====> mobilni (koji glumi eksterni modem) ==========> primalac faxa


????????????????????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog14.11.2007. u 16:33 - pre 200 meseci
Brate - NE FIRCA!

Javlja mi non stop gresku pri slanju. Ne moze mobilni da glumi modem ako nema ugradjen fizicki faxmodem u sebi! Pretpostavljam da tvoj e50 ima. Pogledacu kasnije po netu...

Ali veruj mi da je tako!


 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog14.11.2007. u 23:45 - pre 200 meseci
Ovo je nekada bila vrlo vrela tema i nikada nije bilo krajnjeg rešenja.
Postojalo je ranije par aplikacija za takvu namenu na S60 Symbian uredjajima ali nikada valjano nisu radili tj., još nisam čuo da je neko uspeo da ih osposobi. Takve aplikacije se i dalje reklamiraju kao da služe datoj svrsi, primera radi: http://my-symbian.com/s60/soft...ions.php?fldAuto=378&faq=2 No, da ne idem previše u off, možda nije zgoreg pokušati neku vrstu nazovi "internet faxing service" klijenata poput scanR koji je Java aplikacija i radi na većini telefona današnjice. Na dosta foruma sam nešto čitao da ga ljudi uspešno koriste za fax, eh, sad, da li šalje i kako šalje, kome i gde to već nemam nameru da isprobam jer mi ne treba(fala bogu na EMAIL-u i novim elektronskim dokumentima) ali vi možete bez ikakvih problema eksperimentisati: http://www.scanr.com
Takodje se u novije vreme i za "novije" uredjaje poput Nokia E90 govori o fax aplikaciji pod nazivom ContentBeamer koja naravno koristi GPRS ili 3G za slanje ... verovatno radi i na N95 i sl. modelima iz verzije 9.2 Symbian OS-a no nisam isprobao ...

Zatim, još jedna aplikacija za slanje FAX-a korišćenjem interneta: http://cortado.com/index.php?s=68&lc=61&p=15&sp=20

U svakom slučaju, kada se tiče široke lepeze mobilnih uredjaja koji nisu bazirani na nekom OS-u već koriste javu moguće je eventualno iskoristiti kameru telefona, skenirati dokument i onda ga poslati na odredjeni FAX broj uz prethodno instaliranu i konfigurisanu besplatnu aplikaciju koju spomenuh ranije pod imenom scanR koju mnogi kako rekoh hvale. Evo još jedne recenzije: http://www.symbian-freak.com/news/007/05/scanr.htm

Koristiti telefon kao Fax modem ne verujem da će biti moguće i džabe trošenja prostora ove strane na ovom forumu. Lepo je sve objašnjeno od drugih korisnika. Jedina solucija je neka dodatna aplikacija i upotreba kamere za skeniranje dokumenta pa slanje putem interneta što je svojevrsni "internet faxing service" i ništa dalje.


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 15.11.2007. u 01:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog15.11.2007. u 03:02 - pre 200 meseci
Može i sa "pametnim", kao i sa "glupavim" telefonima umesto modema bitno je da podržavaju funkciju modema



Skini drajvere za 6300 modem OVDE (Nokia support)



[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 15.11.2007. u 04:16 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog15.11.2007. u 05:16 - pre 200 meseci
Catch22, od srca pozdravljam tvoju zelju da mi objasnis ono sto nazalost vec znam. Skinuo sam te drivere jos pre mesec dana, i isprobao na dva telefona Nokia 6230i i Nokia 6300 na oba sam dobijao gresku o slanju fax-a. Komsinica mi ima "fizicki faks" i njena telefonska linija mi je bila "test stanica". Ili prihvati da ne radi kako je napisano ( u teoriji radi dok je praksa nesto drugo). Probaj i sam i ako uspes da posaljes fax na taj nacin:

Fax software======>PC=========>Mobilni koji glumi fax masinu=======>Fizcki fax

Onda se vise necu javljati dokle god i ja ne uspem.

Za tvoju informaciju, probao sam preko bluetootha, preko, infrarot,a (ubio sam se dok nisam namestio telefon u odgovarajucu poziciju), Usb-kabla (Nokia 6300) dok mi je Daten kabal za 6230i bilo preskupo 35€ dati a ne znam hoce li fircati. Popricao sam sa raznim prodavcima kompjuterske opreme, zatim u shopu mog Operatora mobilne telefonije. Svi mi kazu isto ( u sta sam se i sam uverio).

Vidim da je Pici Man i te kako upoznat ovim problemom. Nemoj me pogresno shvatiti Catch22 ali se radi samo o praksi, pretpostavljam da mislis da pravim neku pocetnicku gresku (driveri podesavanje itd). Samo radi orijentacije, Radio sam u dve firme kao kompjuter technicar, sa kompjuterima se bavim od 1985 godine i prvenac mi je bio Commodore +16 i poznajem materiju.

Kao sto rekoh, svi ovi ovi koju pisu o upotrebi telefona kao modem ZA SLUCAJ SURFOVANJA NETOM on radi bez problema.
Dok je problem povezati ga sa fizickom fax masinom koja je glupava jer radi na analognom povezivanju.

Probacu ovih par saveta od Pici man-a kad se vratim danas sa posla. I javicu jel sam nesto uspeo...

Pozdrav

 
Odgovor na temu

peralaza
Petar Lazovic

Član broj: 85817
Poruke: 28
194.106.174.*



+1 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog25.11.2007. u 05:59 - pre 199 meseci
Slazem se s tobom.Ja sam probao sa vise komada nokia i sony-ericson i to brate definitivno ne radi.Voleo bih kad bi naleteo na neku konstruktivnu ideju tog tipa, jer mi je ocajnicki potreban fax, a nemam fiksnu mrezu
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog25.11.2007. u 16:52 - pre 199 meseci
Setih se da stariji Symbian telefoni imaju ikonicu u meniju pod nazivom "FaxModem" ili kako već koja služi(ubedjen sam) za IR povezivanje sa PC-em i glumatanje fax modema ...
Pokušaću da pronadjem neki takav tel., no i da ga posedujem nemam čime isprobati taj njegov "modem" jer nemam IR vezu na PC-u ... samo bluetooth i wireless.:(
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Slanje Fax-a preko Mobilnog25.11.2007. u 17:38 - pre 199 meseci
Ko sto rekoh, kupio sam neki eksterni modem i hteo bi da iskoristim slusalice sa telefona kao vezu do modema i mobilnog!

Znaci:

Modem =========kabal od slusalica==========Mobilni========Usb Kabal======== PC

Kabal od slusalica za mobilni je nikakav problem za povezivanje
problem se javlja sa povezivanjem modema i zica (skinuo sam zvucnike) imam cetiri zica od zvucnika i to sad treba da povezem sa modemom!

Malko sam se bio ohladio u poslednje vreme al cu valjda sledece nedelje smoci vremena da se pozabavim time...



 
Odgovor na temu

[es] :: GSM - upotreba :: Slanje Fax-a preko Mobilnog

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10164 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.