Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slaganje sheme montaže proizvoda

[es] :: Access :: Slaganje sheme montaže proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7828 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 12:50 - pre 201 meseci
Evo vraćam prvi fajl povezan i preko naziva. Sad ti ne treba Query da bi neko video i razumeo šemu spajanja. Ovaj drugi je prilično komplikovan za moj ukus. :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 13:25 - pre 201 meseci
Zadatak koji rešavas jeste tipična hijerarhija. Nažalost, relacione baze nisu u toj oblasti bas najjače. Ne brini, ni druge relacione baye nisu u ovoj oblasti mnogo jače od Accessa. Odnedavno, MS SQL 2005 je uveo neku dosta komplikovanu podršku za rad sa hijerarhijama, a Oracle nešto ranije. No, svemu ima leka. Iygleda da je najveci majstor za primenu relacionih baza na problem hijerarhije izvesni Joe Celko. Čini mi se da se čak negde na webu može naći PDF verzija njegove knjige koja se zove nešto kao "Trees and Hierarchies in SQL". Dok ne nadjes knjigu, evo nešto što je napravio licno Joe:

http://www.mvps.org/access/queries/qry0023.htm

A može verovatno i ovo da pomogne:

http://www.mvps.org/access/modules/mdl0027.htm

Ako imaš mogućnosti da prevedeš ceo sistem na MS SQL, uradi to. MS SQL 2005 ima mnogo jaču podrsku za rukovanje manipuilacijama od Accessa.

 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 14:10 - pre 201 meseci
@ Zidar
Na principu ovog prvog linka sam ja uradio Help koji sam mu poslao juče popodne(08.11.2007. u 15:33 ). Tamo je sistem deteID i roditeljID u istoj tabeli. Međutim TreeView kontrola nije baš do kraja odrađena i to ga je obeshrabrilo.
Pokušavam da napravim model u postu na vrhu ove strane (09.11.2007. u 13:50 ) koji će da sadrži Šemu povezivanja i da je u saradnji sa miroslavom popunim sa stotonjak realnih slogova, te onda dodam polje u kojem će mo upisti nadređenog roditelja. Ostali okolni šifarnici mogu da se koriste i kao skladište za trenutno stanje količine. To mi je uglavnom bila ideja, računajući da pored Slaganja šeme montaže proizvoda model bude u mogućnosti i da vodi evidenciju o utrošcima i stanju količina, što je neophodno za buduće naružbine.
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.173.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 14:24 - pre 201 meseci
Čvor je kod mene najmanji sklopljeni element i on se tehnološki više nje rastavlja.
Recimo dvije različite šipke (pozicije) koje se međusobno zavare.


Najmanji odnosno element sklopa je pozicija.
Zavarivanje je samo spoj dva elementa i moze jos biti zakovani, vijcani lijepljen itd..
Napomenuo sam sta je cvor u tehnici no mozda naziv nebi bio ni bitan da se ne poistovjecuje sa podsklopom.

Pisem ovo jer mi je jednostavno zao da se u startu napravi greska.
Nase greske se skupo placaju a uoce se poprilicno kasno odnosno onda kada program vec radi izvjesno vrijeme i tada nastaju tantalove muke.

Radio sam program za odrzavanje gdje je skoro sve slicno kao kod ovoga.
Imao sam postrojenja koja su imala svoje sklopove, podsklopove i dijelove(pozicije) naravno.
Pozicije su se nalazile na ostrojenjima sklopovima i podsklopovima.
Naravno posto se radi o odrzavanju onda imamo i zamijenjene dijelova kao i one koji trenutno rade.
Imaju tu jos sklopovi koji stoje u rezervi na stroju kao napr el. motori te je jedan u upotrebi a drugi sluzi samo da ga zamijeni ako dodje do kvara jer stroj nesmije da ima zastoj.

Evo jos jedan primjer sa kojim se cesto srecem.
Jeste li ikad razmisljali ili vidjeli bazu Foruma i to onoga koji iz jednoga foruma moze imati podforum pa njegov podforum itd.
Znaci beskonacno.
Nemislite valjda da za svaki nivo podforuma postoji tabela.
Dovoljno je jedno polje da se upise u njega koji je forum prije njega odnosno kome pripada i sve moze biti u jednoj tabeli.
Kod ebe je nekako slicna stvar da kazem mada cini mi se da ti pominjes 5 nivoa ali ko zna da ih sutra nece biti 6.
Pripadnost ti jos pomaze danapravis izvjestaj bas onakav kakavzelis odnosno da vidis pozicije tacno ispod sakog sklopa.

U tvom slucaju ti trebas u bazu dijelova napisati samo kome pripada dio.
U bazu sklopa ili podsklopa napisati kome pripada sklopu ili stroju.
Nemoraju se rel veze praviti po vaku cijenu.
Ukoliko se koristi Combo box i jos kazemo da se limitira na listu nevidim kako covjek tu moze unijeti nesto sto ne pripada tabeli koja je u rowsource Comba.


zxz
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.173.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 14:31 - pre 201 meseci
Za Zidara.
Tree kontrola neka ima sa pripadnoscu koju sam naveo u postu prije.
Ako nam prvi red zapisa ima redni br.1 drugi 2 itd.
I ako imamo polje pripadnost. Znaci prvi ima u polju pripadnos 0
ledeci ispod njgea 1 (moze ih biti od1 do beskonacno),
te sledeci 2 itd.
Nemogu se sjetiti bas kako se zove ali imam negdje i primjer.
nekad je i meni bila interesantna ta kontrola.
zxz
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 14:53 - pre 201 meseci
@ izonic

Za to sa četiri nivoa se potpuno salžem. To sam već napisao. No šta uraditi ako u njegovoj firmi već postoji uhodan sistem koji je osim toga što je deo papirne dokumentacije i deo komunikacije i među zaposlenima? Da ih prevaspitamo i naučimo da tako ne treba? Jedno je sigurno. Informacioni sistem se može napraviti i bez toga. Dakle Stroj, Sklop, Podsklop i Pozicija, i ne mora se sve videti. A šta ako korisnici sistema požele da vide (čvor) vezu između pozicije i podsklopa?
Nemam neki odgovor na to.

Ovo za hijerrarhiju sam već objasnio. Uvođenje atributa NadređeniElement.
Ovo oko šifarnika. Može bez šifarnika, ali prosto onda nemamo vezu sa realizacijom drugih zahteva projektnog zadatka navedenih u postu (09.11.2007. u 10:26) ove teme.


 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.173.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 15:14 - pre 201 meseci
Ako imamo neki stroj izmedju svih elemenata stroja postoji veza.
Znaci moemo napraviti tabelu veza i napisati koja je veza i elemente koji se vezuju(pozicije ili sklopove).

Za naziv cvor ili skop u ovom slucaju sam vec rekao (mada cisto sumnjam da ljudi koji se bave tehnikom tako to zovu) nije prolem u nazivu moze biti u tabeli bilo kakav ali sam napomenuo da je to u stvari jedan sklop kao i drugi i svi imaju neke veze izmedju sebe.

Post (09.11.2007. u 10:26) cu procitati ne znam o cemu se radi.

zxz
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.173.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 16:00 - pre 201 meseci
Procitao sam post ali nisam bas razumio.
Hajd da malo zamislimo tu firmu kako radi i ujedno napisemo projektni zadatak.
Pokretac teme bi trebao poslije opovrgnuti ili potvrditi navode.
Znaci imamo firmu koja se bavi sklapanjem nekih elemenata.
Vjerovatno postoji i izrada tih elemenata ali koliko vidim ovdje se pominje samo sklapanje(Montaza).
Pretpostavimo da se elementi proizvode u radionicama doticne firme.
Naravno jedna firma nije nikad us stanju proizvesti sve sto joj treba za dati proizvod i uvijek neke dijelove kupuje od drugih proizvodjca.
Da bi proizveli nek aparat masinu itd.. moramo imati crtez.
Crtez moze biti sklopni i radionicki.
Radionicki crtezi se koriste za izradu a sklopni za montazu (u ovom slucaju za nas)
Znaci nas Knjiga vodilja moraju biti crtezi.
Na crtezu se mora nalaziti i lista materijala odnopscno sastavni dijelovi.
Sta se tu upisuje.
Na sklopnom crtezu u listi pise broj crteza podsklopa.
Na podsklopovima moze biti kao pozicija drugi potsklop ili pozicija.
Lista materijala moze izgledati ovako:
Poz Br. komada Naziv Dimenzije Crtez-Standard Materijal Tezna
Kako se upisuje ako je sklop u nasem slucaju podsklop nekog skklopa

Poz
O1
Br komada
2
Naziv
El. Motor
Crtez-Standard
Fi300x500 Ime Firme od koje se nabavlja ili standard ili pak broj crteza podsklopa
Materijal
-------
Tezina
5,55

A ako je pozicija onda se pise materijal Nap Č0645.


Spojevi se ne zapisuju nego se naznace na crtezu a ako su vijci ili zakovice onda se i pozicioniraju.
Sta znaci?
Brojevi crteza se upravo ponasaju kao i nasa baza.
Imaju pod pod itd.

Ako dalje govorimo o izradi odnosno radionic gdje se proizvode dijelovi za to jos treba uraditi tehnoloski postupak u kome se nalaze nacini obrade i vremena izrade po zahvatima.
Jedan od njih je i zavarivanje
Dobro ovo nas ne interesuje za sad.

Interesuje nas Montaza odnosno sklapanje.
Sta nam za to treba poed onoga sto ima u listi materijala.
Isto tehnoloski postupak sklapanja.
Znaci tehnoloski postupak se sastoji od zahvata to smo rekli.
Znamo da u njemu ima i normativ odnosno vrijeme trajanja svakog zahvata.
Naravno ovdje treba dodati i ljude i smjene odnosno radno vrijeme.

Svaki finalni proizvod ima svoje ime i to je krajnji sklop.
Podsklopovi isto imaju imena i oni su sastavni dio sklopa.
Pozicije su elementi sklopa.

Ako proizvod Ima svoje ime i cini ednu cjelinu onda nega mozemo ssmatrati kao kodnu tabelu za unos kolicina odnosno izlaz.

Eto sad neka pokretac teme izanalizira ovo.




zxz
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 16:58 - pre 201 meseci
izonic je u pravu sve to ide uglavnom tako kako on kaže, ali da ne zakompliciramo temu.
Ja već imam bazu koja je dosta velika i ne mogu je zato poslati na post. U njoj slažem šemu montaže ali mi se način na koji to radim čini kompliciran pa sam zato pokrenuo ovu temu.
Kako do radim pokazao sam u projeru koji sam poslao na početku teme.

Ko što sam rekao u toj bazi imam tablicu sa svim pozicijama koje proizvodimo i one su šiframa vezane sa tablicom materijala od kojih se te pozicije proizvode. Te sa tablicom u kojoj su tehnološki procesi odnosno način izrde svake pozicije (čvora, podsklopa, sklopa, stroja)

Šeme montaže proizvoda su mi potrebne da na kraju kao izvještaj dobijem zbirnik svih materijala koji su mi potrebni da proizvedem taj proizvod.
Da dobijem ukuno vrijeme izrade za proizvod zbrajajuči vremena izrade svake pozicije odnosno monaže.
Međutim sve ja to imam rješeno osim što mi se čini da je to slaganj komplicirano i da možda postoji jednostavniji naćin

TreeView kontrola bi bilo izvrsno rješenje ako iz nje mogu dobiti ove izvještaje koje sam naveo,
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
89.146.173.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 17:32 - pre 201 meseci
Eh nisam znao da je to vec pa skoro uradjeno.
Izvinite na smetnji.
zxz
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 18:06 - pre 201 meseci
Evo dodao sam kolonu NadredjeniElement u tabelu ShemaPovezivanja. Valjalo bi sada isprazniti tabele i popuniti sa nekim realnim vrednostima. Recimo 50 do 100 slogova u tabelu ShemaPovezivanja, što naravno iziskuje i prethodno popunjene ostalih tabela (šifarnika) bar sa po nekoliko realnih slogova.
Citat:
pmiroslav: TreeView kontrola bi bilo izvrsno rješenje ako iz nje mogu dobiti ove izvještaje koje sam naveo,

Napomena: TreeView kontrolu ne treba posmatrati kao nešto iz čega se mogu dobiti izveštaji niti nešto što će omogućiti izveštavanje. Ona je samo način da se manipuliše podacima tabele (u ovom slučaju ShemaPovezivanja) čiji izvor podataka crpi ukolko se obezbede Drag an Drop metoda, a pre svega da tabelu ShemaPovezivanja i njenu hijerarhiju približi posmatraču na prirodan način. Dakle poenta priče je u onom što su i Zidar i Izonic primetili, a to je hijerarhija. Ovde to obezbeđujemo time što će svaki slog imati svoj nadređeni. Pogledaj ponovo tabelu AA_HELP na kojoj se zasniva primer koji sam ti juče poslao. Probaj da popuniš tako tabelu ShemaPovezivanja i nju koristiš za svoje izveštaje.

U principu može i bez TreeView kontrole. Važna je hijerarhija. TreeView kontrola je samo njen prikaz.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 20:59 - pre 201 meseci
Getsbi izvini ali ne znam da li se mi baš razumijemo. Jer ja kada slažem stroj odnosno punim tablice moram krenuti odostraga. Znači prvo sastavljam čvor. Moram uzeti dve ili više pozicija i od njih naptaviti čvorove. Sada kada imam čvorove, od pozicija i čvorova sastavljam podsklopove. Nakon toga od pozicija, čvorova i podsklopova sastavljam sklopove. I tek sada kada imam sve ove elemente od njih satavljam strojeve.
Kada ja sada pokušam puniti tablicu ShemaPovezivanja prvo mi nije sasvim jasno polje NadređeniElement.
zatim u sljedečoj kloni imam SklopID, a nigdje ne vidi koji su djelovi tog sklopa itd.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2832



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda10.11.2007. u 09:15 - pre 201 meseci
Obrnuo sam redosled kolona u tabeli ShemaPovezivanja. Ide od Pozicije prema Stroju. NadredjeniElement je ispred njih, odmah iza RedniBrojID. Ako misliš da ćeš sa RedniBrojID trebati da manipulišeš u budućnosti, promeni ga iz Auto Number u Long Integer. Prilkom unošenja sloga nema ograničenja koja će kolona da bude popunjena i da li će uopšte da bude popunjena pa tako ni kolona NadredjeniElement. Nju popuniš kad imaš validan podatak za to. Bitno je da šema odražava hijerarhiju. Način na koji ćeš da to prikažeš (kao što je TreeView kontrola) je sekundaran. Ja sam uneo par slogova onako kako sam shvatio da treba. Sad bi valjalo da napraviš formu iz koje ćeš da popunjavaš šemu. Ona bi već mogla da ima pravila za regularan unos, onako kako ih ti budeš postavio.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda11.11.2007. u 10:31 - pre 201 meseci
Reducirao sam svoju originalnu bazu da vodiš kako to otprilike izleda.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Slaganje sheme montaže proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7828 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.