Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko kupovine Lemilice

[es] :: Elektronika :: Pomoc oko kupovine Lemilice

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21478 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dusanst

Član broj: 155874
Poruke: 108
212.200.182.*



Profil

icon Pomoc oko kupovine Lemilice05.11.2007. u 20:52 - pre 199 meseci
Moze li neko da mi preporuci neku lemilicu,da ne bude nesto mnogo skupa do nekih 1000 dinara.Unapred Hvala
 
Odgovor na temu

Mili-CQ
Miloslav
NS

Član broj: 155892
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.yu7bpq.org.rs


+14 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 02:07 - pre 199 meseci
Zavisi za sta ti treba lemilica?
Dal ces da lemis oluke,ili nesto drugo???
Eto ja se bavim amaterski elektronikom i meni ona CT-30a od ~150ak din odradi posao.
Uglavnom je vrh kod lemilice najbitniji.
YT2CQ
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 09:40 - pre 199 meseci
One kvalitetnije (Ersa, Weller) su mnogo skuplje, za neki početak pogledaj u Radio klubu u Bgd ili na buvljaku, može se naći relativno dobrih za male pare. Nisi napisao za šta bi je koristio, od toga zavisi i snaga i vrhovi.
 
Odgovor na temu

vojkanrandja
vojkanrandjelovic
nis

Član broj: 128222
Poruke: 79
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 10:50 - pre 199 meseci
neka moja iskustva:
i najgora kineska lemilica moze da odradi posao ali uz neke uslove:
najbitnije je da ne "crkne" odmah ako se to ne desi ja je doradjujem na sledeci nacin:
-stavim bolji vrh ovde u Nisu ima da se kupe sa nekakvom zastitom (valjda hemijskom) za 2e pa posle toga ubacim obicnu 1n4004 ili drugu na red sa grejacem u drsku lemilice i tako je obezbedim od pregrejevanja sto najcesce i ubija kineske lemilice a i zahebe im vrh.Tako napravim 2 komada jednu od 40w i jednu 0d 50-60w.Najcesce koristim ovu od 40w(koja sad naravno nije toliko) a ovu drugu kad mi treba za neke "jace" stvari.Ovakve lemilice koristim 10-ak godina i rade bez problema stvarno dugo iako se ponekad ne "gase" i po 24h (kad je saboravim uklj.),a i vrh traje da ne poverujes,inace oni vrhovi sto dolaze uz njih nisu ni za sta.Na ovaj nacin dobijas prilicno dobru lemilicu za sitne pare osim ako ne trazis nesto stvarno super a onda je moj izbor "Weller"
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
212.200.213.*



+5251 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 12:11 - pre 199 meseci
I znaci zakljucak, nema jeftine lemilice, a da moze da radi. Ili ce malo da se plati, pri nabavci, pa da se doda specificno i "skupo" znanje (ili placeno iskustvom, ili "gubljenjem" vremena da se nesto nauci), i onda tek, "mala novcana investicija" moze da postane upotrebljiva alatka.

Automehanicaru je svaki njegov auto jeftin za odrzavanje...samo delovi, "ruke" ima...

Lemilicu, srafciger, busilicu, gedoru, uopste alat, je nekada bolje nemati, nego imati nekvalitetno, koje moze da otkaze na pola posla. E sad, ako je posao neozbiljan, i problem je mali...


Poz.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 19:27 - pre 199 meseci
ja sam kupio stap soldering (kopija solomon-a) za nekih 10-ak €
to je 24V, 48W. regulaciju sam napravio (ima sema po netu- to je klasican termopar) i ona radi neprekidno vec dve godine, a vrh je jos onaj fabricki. da ne poverujes- 10€. (trafo sam imao)


A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 21:33 - pre 199 meseci
Sve ovisi da li se elektronikom bavis iz hobia ili si profesionalac. Ako si hobista slazem se da ce ti vecina lemilica posluziti, ali ako si profesionalac i bar jedna lemilica ti je ukljucena cijelo radno vrijeme onda je stvar drugacija. Ja sam iz ove druge grupe, i to je nesto sto svaki dan uzmem u ruke bar 20-30 puta, imam 5 razlicitih vrsta Wellera, i bar tri od njih svakodnevno koristim a ove ostale povremeno. Pored njih imam i Leistera za topli zrak i Ersinu SMT unit 60A. imam i jednog PACE-a za vakum kojeg rijedje koristim jer imam i Welera VP801 EC takodje sa vakumom na kojega sam navikao vec petnaestak godina i bez njega bih tesko prezivio. Ne zelim puno pametovati, samo hocu reci da se na lemilu ne smije stediti ako se ozbiljno ili profesionalno bavis elektronikom onda uzmi Wellera i miran si slijedecih 20 godina. Ja imam jednog starog Wellera sa magnastatom sa kojim radim vise od 20 godina i danas radi kao kad sam ga kupio. Sve inprovizacije su samo za hobiste. Weler medju lemilima je isto kao Mercedes medju autima. Pozdrav.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice06.11.2007. u 22:40 - pre 199 meseci
druze, mercedes je pored tojote za staro gvozdje!!!
A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.bisinter.net.



+101 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice07.11.2007. u 16:11 - pre 199 meseci
Da li je Mercedes za staro gvozdje to zavisi od Welera !
I ja koristin 3 Weler i 3 Ersine lemilice ( sa raznim vrhovima) vec 20 godina,hteo sam da ih posaljem fabrici da
ispitaju u cemu je zavrzlama, da ne umeju " da ne rade " -i to bas dobro!

Naravno uvek je glavno pitanje za sta ce lemilice da sluze? SMD komponente ili debela dioda na sekundar trafoa?

 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice07.11.2007. u 19:20 - pre 199 meseci
Citat:
vladabajic: druze, mercedes je pored tojote za staro gvozdje!!!

Da zivim u Japanu vjerovatno bih vozio Toyotu, ali dok zivim u Europi vozit cu Mercedesa, a i dalje cu lemiti sa Wellerom. Pozdrav.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice07.11.2007. u 19:32 - pre 199 meseci
drago mi je sto je malo zivnula atmosvera.
naravno da je dobar i mercedes i toyota, bmw...
hteo sam samo da ukazem na to da i za manje para moze odlicno da se iskombinuje dobra lemilica. ja moju dve godine ne gasim a vrh je jos fabricki.
naravno weller je weller... ali toyota...

ps. prema statistikama toyota se redje kvari cak i od mercedesa!!!
A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

bizzy86
Novi Sad

Član broj: 94548
Poruke: 133
*.teamnet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice12.11.2007. u 17:51 - pre 199 meseci
Pozdrav, video sam da se ovde vec raspravlja o kupovini lemilice pa posto i mene nesto interesuje da ne otvaram novu temu... Elem, hteo sam sebe da castim dobrom lemilicom za koju sam siguran da ce imati dugi vek trajanja... Sta mislite o ovoj CT TOOLS, CT-850D. Sa cenom od 6.5k predstavlja jedno od jeftinijih smd lemila... Takodje me interesuje da li sa smd lemilicom moguce lemiti i klasicne provodnike kao i sa obicnom? Do sada nisam imao iskustva u lemljenju sa smd lemilicom pa Vas molim da neko malo iskusniji objasni ovo...

Hvala
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice12.11.2007. u 21:30 - pre 199 meseci
Kad bi se sa SMD lemilicom moglo lemiti sve ostalo onda niko ne bi kupovao nista drugo. Svaka lemilica ima svoju namjenu pa je prema tome i napravljena. Jednom profesionalcu je potrebno najmanje bar 5 razlicitih lemilica.Za amatera je dovoljna jedna solidna od 50W dok ne postane profesionalac, a u tom ce vremenu saznati cemu sluzi koje lemilo.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.bisinter.net.



+101 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice13.11.2007. u 23:47 - pre 199 meseci
E konacno nesto sto ima smisla ( ELTI) !
Pa treba znati sta ce ta lemilica da lemi,,pa je onda odabrati.
Nije sve u lemilici,nesto je i u onom ko je drzi !

Lepo,kvalitetno,trajno, lemiti treba vremenom nauciti,znati i odrzati !
 
Odgovor na temu

bizzy86
Novi Sad

Član broj: 94548
Poruke: 133
*.teamnet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice15.11.2007. u 16:29 - pre 199 meseci
@ELTI: ELTI ja nisam profesionalac ali nije mi ni prvi put da lemim... Medjutim nikada nisam lemio sa smd lemilicama pa sam upitao za savet.... E sad, gospodine profesionalac, molio bih Vas da mi objasnite koje sve lemilice postoje da bi sto pre postao profesionlac kao i Vi... Spominjali ste nekih 5 vrsta... Ja verujem da ste Vi u svom zivotu zalemili milion provodnika ali to ne znaci da trebate da se ponasate tako nadmeno prema ostalim vec da im svojim iskustvom pomognete u izboru... Isto pitanje se odnosi i na gospodia Roberta63 za kog verujem da je isto stucnjak u ovoj oblasti....

Hvala
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice15.11.2007. u 17:05 - pre 199 meseci
Spustite malo loptu i budite takticniji prema pocetnicima u ovom hobiju ili poslu , kao da smo mi nekad' bili bolji.

Moj primer:
- Za "normalno" koriscenje imam Weller stonu lemilicu, tipa WTCPT sa promenljivim vrhovima, vecinom koristim vrh 7 (broj odredjuje temperaturu), sirine vrha cca.3 mm.
- Za odlemljivanje komponenti i istovremeno usisavanje kalaja, tu je opet Weller Desoldering station, u kojoj se nalazi mali kompresor, koji sistemom cevi uvlači kalaj sa štampe
- Za prenosnu - servis na terenu - varijantu tu je Ersa od 50W, (vrh cca 5 mm) idealna za rad na otvorenom prostoru, samo moraš da je zaklonis od vetra ako hoces da uradis nesto
- Jos jedna Ersa od 30W - teren, ali rad u zatvorenim prostorijama
- Od "skoro" tu je i obavezna tzv. duvalica - neka kineska, koja dobro posluži za rad sa ic koje nemaju metalne noge, kontakt preko kuglica kalaja.

To je otprilike to, naravno, ima ih jos nekoliko i fioci, "zlu ne trebalo", ali koristim ovih 5.
 
Odgovor na temu

bizzy86
Novi Sad

Član broj: 94548
Poruke: 133
*.teamnet.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice15.11.2007. u 17:16 - pre 199 meseci
Hvala yu1ny :)
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice15.11.2007. u 21:04 - pre 199 meseci
Evo ovako za lemljenje SMD koristim Weller WMCPEC-15 W i lemnu stanicu ERSA SMT Unit 60A,
Za normalno lemljenje Weller EC2002
Za rad na terenu Weller 50W sa magnastatom i plinski Weller piropen
Za odlemljavanje koristim Wellera sa vakum pumpom VP801 EC i jednog PACE-a
Za odlemljavanje i lemljenje SMD komponenti puhalica "LEISTER"
Imam po ladicama jos sigurno desetak razlicitih lemila ali njih ne racunam u ozbiljne alatke.
To su lemila koja ja koristim jer zivim od ovoga posla, a ne kazem da sam ih odmah na pocetku kupio, zato sam i rekao da je razlika u potrebi izmedju hobiste i profesionalaca, ne zato da nekoga uvrijedim nego da pojasnim tu razliku. Oprostite ako sam mozda koga uvrijedio, to mi sigurno nije bila namjena.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

ECU
nedim imamovic
vlastiti servis elektronike
BiH, Lukavac

Član broj: 86581
Poruke: 674
*.PPPoE-6108.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.topservice.ba


Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice16.11.2007. u 08:55 - pre 199 meseci
da se dodam i ja Wellerom radim i nema boljeg bolje danas jest dva puta a kupiti Wellera :)

- WTCP50 za standardne poslove moze posluziti i za neke smd uz zamjenu vrha nije pretejrano skupa a raditi ce ti 100 godina
- WS50 sa regulacijom za sve sve vrste poslova + MLR21 vrh iskljucivo za smd pase na ovu lemnu stanicu sve odradjuje

sa ove dvije ja radim i sve zavrsavam od plcc,smd,qfp za skidanje imam neku Kinesku Gordak radi perfekt znam da ima boljih ganjat ce mo nesto u buducnosti bolje,a polahko samo se trudi kupiti ces i ti nekog wellera ko je sve imo odma alat i znanje se skuplja godinama i Elti nije imo namjeru nikog da uvrijedi vec naprotiv da pomogne samo za njegov alat treba dosta novca kako sam vec reko godinama se skuplja..pozdrav svima
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
212.200.239.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine Lemilice16.11.2007. u 12:03 - pre 199 meseci

Da dodam da licno imam jako lepa iskustva sa Ersa lemilicama pogotovo sto se tice trajnosti kako stapova tako i vrhova.
Doduse ni za njih se ne moze reci da su bas jeftine.

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Pomoc oko kupovine Lemilice

Strane: 1 2

[ Pregleda: 21478 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.