Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 2000

[es] :: Access :: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 2000

[ Pregleda: 3853 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200025.10.2007. u 23:43 - pre 200 meseci
Pozdrav Svima
Postovao sam poruku na Sql forum ali niko ne moze da mi pomogne nadam se da ce ovde neko moci unapred hvala.
Problem je u sledecem baza sa vezama kao u prilozenom fajlu radi ok vec duze vreme medjutim sada treba da je bacim u Sql 2000 i to sam uradio ali imam izvesne probleme.
U pocetku sve je radilo ok medjutim posle odredjenog vremena ako radim u tabeli kalkulacije zakoci mi se kompletna kasa koja se upisuje u tabele kasa i artikli u kasi, odmah zatim i tabela kalkulacija i sve dok sam u formi za unos kalkulacije sve je zakoceno. E sada sta da radim ima li ko kakvo resenje pomagajte ljudi.
Da napomenem forma za unos kalkulacije napravljena je na osnovu tabela brojkalkulacije i kalkulacija koja je sub froma. Isto vazi i za kasu tabela kasa je source glavne forme a artikli u kasi je source subforme.
Opet pominjem radilo je sve ok par dana a onda je pocelo da koci meni jedino pada na pamet ideja da raskinem veze izmedju tabele artikli i tabela artikli u kasi i kalkulacije posto ih ona jedino vezuje....
Hvala unapred jos jednom....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200026.10.2007. u 07:07 - pre 200 meseci
Do drastičnog usporenja može doći zbog broja podataka i nepostojanja index-a nad nekim poljem tabele korišćenim u nekoj od operacija za pretragu. Što se relaciong modela tiče, sad je malo kasno pričati. Ili možda i nije. Kalkulacije bi trebalo da imaju složeni ključ (IDKalulacije + Broj), a ne samo broj. Isto važi i za ArtikleUKasi (BrojDokumenta + BrojR). Otprilike kao što si uradio sa tabelom Magacina. Kolone sa ključevima podigni u prve redove u prozoru strukture tabela kako bi ti bilo jasnije.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200026.10.2007. u 14:18 - pre 200 meseci
Tesko je naci odgovor na ovaj problem, jer moze biti mnogo toga. Dizajn baze jeste jedan od problema, ali mislim da nije presudan u ovom slucaju. Verujem da je problem u komunikaciji Accessa i SQL baze. Postoji vise nacina da se komunikacija ostvari. Jedan od nacina je linkovanje tabela is SQL baze na Access aplikaciju. To se najcecse i radi. Na zalost, to je najlosiji nacin. Cesto dolazi do gusenja na mrezi. Zbog toga se u principu ne moze ocekivati da aplikacije koje us radila OK sa linkovanim Acess tabelama nastavi da radi na potpuno isti nacin sa linkovanim SQL tabelama. Problem je verovatno u dizajnu formi i row source za nijh i za sve ostalo. Sto je bilo OK za Access, ne mora da bude OK za SQL server. Dok ne vidimo aplikaciju, ne mozemo da kazemo nista konkretno. Nekakva generalna prica sledi:

Na primer, konstrukicje tipa "SELECT * FROM tabela" proci ce u Accesu kao record source za formu ili report. Tako nesto ne mora (ali moze) da prodje uvek ako su tabele SQL. Takodje, imati samu tabelu kao rekord souce za formu ne mora uvek da prodje ako je tabela SQL. Kod mene na primer, promena podataka direktno u linkovanim SQL tabelama nekada radi, a nekada ne. Cesce ne radi nego sto radi i simptomi su isti kao kod tebe. Kad to radim kroz formu, sanse za uspeh rastu, ali nema garancije. Resenje? Umesto da direktnog kucanja u tabeli, moram da odradim UPDATE kveri. Zasto je to tako? Kad imas link na SQL tabelu, pa kliknes na nju da je otvoris, onda SQL salje Accesu celu tabelu. To zagusi kanal kojim dolaze podaci. Acces da ne bi cekao da se cela tabela ucita u memoriju, pocne da prikazuje podatke cim moze. Tako ti vidis podatke na ekranu i pokusas da promenis nesto. Nece, jer naprosto nije cela tabela ucitana. A kad radis sa Access formama desava se upravo to - gledanje direktno u tabelu. Cak i kad je ucitavanje zavrseno, za jedn jedini UPDATE Access salje nazad celu tabelu, pa SQL i ODBC gledaju sta je promenjeno a sta nije. Ako na primer imas nedovoljno RAMa, ovo nece uvek da prodje. Ako na mrezi imas switcheve umesto hubova, imaces probelm. Ako imas hubove i oni nisu dobro podeseni, imaces problema. Ukratko, mnogo stvari utice na komunikaciju izmedju Accesa i SQL-a, a mnoge od njih su hardware ili podesavanja u sistemu. Sve to ti kao programer ne mozes da kontrolises => cupanje kose i nervni slom

VB i C++ programeri zato smatraju da je nacin na koji se odvija Access programiranje neozbiljna stvar i moram da priznam da su u pravu, kad je u pitanja rad sa SQL bazama i Access front endom. Drugim recima, da bi bio 100% siguran da ce tvoja aplikacija raditi sa SQL tabelama, mora da se preradi aplikacija. U principu svi INSERT/UPDATE treba da se rade pozivanjem stored procedura koje sede na serveru. To je lepo kad nemas subforme. Ako imas subforme (a imas) ondato postaje komplikovano, ali mora da se odradi. A da bi koristio stored procedure, neko mora da ih i napise. Mnoge stvari koje je radio Access, sada se mogu i trebaju prebaciti na SQL.

Naravno, sve ovo "moz' da bude al' nemora da znaci". Ponekad sve ili neki delovi rade, pa se covek pita sta to ne valja. Rad (razvoj aplikacija) sa SQL tabelama i Access front endom je veoma razlicita stvar od razvoja aplikacija koje su linkovane na Access tabele. Nema garancije da ce Access aplikacije pisane za rad sa Access tabelama raditi i sa SQL tabelama. Neki delovi mogu da rade, ponekad ili uvek, a neki ce raditi nikad ili veoma retko. Prica je suvise duga da bi se ispricala na forumu jer uticaj hardvera, konfiguracije mreze i ko zna cega jos je mongo veci nego u slucaju rada Acces - Access. Nije dovoljno startovati wizard i prebaciti bazu na SQL server, pogotovu ako pokusavas da podrzavas kase u maloprodaji.

Rad u Accessu jeste na neki nacin amaterska stvar makar mnogi od nas primali platu za to. U Accesu sve mozes sam. Kad se SQL uvede u igru, vise nisi sam, neophodan je timski rad a to je portpuno jedan drugi nivo na kome se sve odvija. Takav rad pocinje veoma da lici na rad na main frame sistemima. Treba ti zaista dobar dizajn baze, administracija baze, administracija servera, administracija same mreze, security, backup, recovery plan, RAID..... To ne radi jedan covek. To nije za usamljene kauboje i me moze se tek tako nauciti, kao sto naucimo recimo Access. NHazalost :-(
 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200026.10.2007. u 18:13 - pre 200 meseci
Hehe hvala vam puno drugari,
Nazalost i ja uvidjam nedostatke accessa za sve ovo ali sta da radim, iz ove koze se ne moze sada kada sam uradio front end i potrosio skoro godinu dana za to nema mi nazad. Access back and file format 2002-2003 radio je kao sat dok je bilo 5 kompova zakaceno na njega ali ovako sada ih ima 8 pa je problem bio sa njim kao back endom. Inace mozda sada kada bolje razmislim bi i radilo brze da sam namestio odmah domen a ne sugavi workgroup. Moram da preduzmem nesto da bi dobio na vremenu pokusacu da preradim klijent apilikaciju u c#. Ali tek za to mi treba vremena da te bog sacuva za test i sve ostalo. Prvo poslusacu savet Getsbija za pocetak i namestiti primarne kljuceve kako je on rekao. Inace za vezu sa sql-om koristim ODBC konekciju , a komp na kom se nalazi instaliran sql ima operativni sistem win 2003 server podesio sam domen ,usere i aktivni direktorijum aj bar sa tim imam iskustva . Medjutim aplikacija je prilicno slozena i radi sasvim ok sem tog dela kalkulacije i kasa u isto vreme . Mada je i to radilo do pre par dana a onda je odjednom pocelo to da pravi probleme .Inace sto se tice masina one i nisu najsjajnije ali vecina ih ima preko 2000 mhz proc i 512 rama. Switch je neki dell 100 mb to je mozda kantica. Ja sam se nesto nosio mislju da ubijem veze izmedju artikala i kalkulacije i artikala i artikala u kasi. I to sam testirao radi kako treba, pa i ne koci u mrezi za sada. Sto se tice row sourcea otvaram tabele ne radim insert into nego addnew.
Da napomenem da sam sklonio i vezu izmedu magacina i artikala posto i ovako i onako vezujem u kodu i upitima te tabele pa kontam da ce bolje raditi i radi bolje i stanje je ok. Sada Vas pitam da li je uopste pametno sklanjati te veze kakvo je vase misljnje?
Da i to je zanimljivo u isto vreme rade 3 kompa na kasama i to ne pravi problem za sada...... ali cim se umesa kalkulacija eto problema ... Poslacu vam moje novo resenje pa bih voleo da cujem Vase misljenje o njemu ma kakvo bilo :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200026.10.2007. u 18:25 - pre 200 meseci
Citajuci ponovo Zidarev tekst ,
Uvidjam koliko je covek upravu ali sta da se radi teska su vremena ovde za to sto ti treba ceo tim u Nasoj maloj zemlji Srbiji mora da radi jedan covek ali izbora nema sto se mora nije tesko.
Inace sa insert into resio sam neke forme ali bez sub formi i to radi kao sat niti jedan problem nisam imao.Nosim se mislju da napravim formu kalkulacija celu na insert into da bude row source blanko ali shvatam da ce tu biti problema jer treba da daje automatski broj dokumenta koji ne moze biti auto number i gomilu drugih stvari. A i za Update si upravu kasa je uposetku pucala na update queriju koji je treba da skida sa stanja u tabeli magacin. To sam resi tako sto sam ubio vezu izmedju artikala i magacina.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200026.10.2007. u 18:44 - pre 200 meseci
Probaj sa minimumom izmena da se izvuces. Tu gde puca tu ga krpi i to ti je. Procesljaj dizajn baze, postavi sve kljuceve i ostalo, trebalo bi da pomogne bar malo.

Znam kako ti je :-)
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.bilokalnik.hr.



+8 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200029.10.2007. u 11:34 - pre 200 meseci
CTRL+v
...............
Da i to je zanimljivo u isto vreme rade 3 kompa na kasama i to ne pravi problem za sada...... ali cim se umesa kalkulacija eto problema ... Poslacu vam moje novo resenje pa bih voleo da cujem Vase misljenje o njemu ma kakvo bilo :)
.............

Meni tu smrdi na to da ti je neki slog zakljucan i da ti zato se sve zamrzne,
znači neko drugi radi s tim podatkom i ti ga nemozes mjenjati...


Eto mozda ti je to problem


 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200029.10.2007. u 12:20 - pre 200 meseci
Pozdrav Trtko,
Pa cini mi se da je tu pre problem oko indexiranja nego da je neki slog zakljucan. Taj problem sam imao u startu jer kase nisu htele da radde u isto vreme i taj problem je bas bio to sto ti kazes. Sa druge strane ne vidim kakve veze imaju kalkulacija i artikli u kasi sem to sto su povezani preko tabele artikli ali mislim da to nije problem jer se kalkulacija radi samo na jednom kompu i fakticki samo taj komp napada tu tabelu.
Pozz
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.bilokalnik.hr.



+8 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200030.10.2007. u 10:18 - pre 200 meseci
Ma mislio sam na to dok radis kalkulaciju recimo
za pivo, moras promjeniti kolicinu u tabeli artikli il vec gdje mjenjas
i onda ti se zakljuca taj slog, pa oni iz kase nemogu do njega ( da smanje kolicinu)
il ti nemozes do pive jel na kasi upravo mijenjaju kolicinu u tabeli.


Problem češ riješiti, a riješenje je sigurno jednostavno.
Negdje ti je greska u kalkulacijama, kad one zakoce program,

Pozdrav

Jel ne reće zidar da SQL server šalje cijelu bazu u access i obrnuto.
Možda on ne dozvoli drugima ili tebi da radiš ispravak ako drugi sjede na toj tablici.

i javi kad riješiš problem

 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200030.10.2007. u 13:43 - pre 200 meseci
To sto kazes ima smisla nema sta probadju par stvari veceras kada zavrse smenu pa cu napisati sutra prekosutra kada se sve to istestira sta se desava i sta sam radio.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ljbm

Član broj: 39797
Poruke: 38
80.93.226.*



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200031.10.2007. u 11:38 - pre 200 meseci
Ovako,
u veeeeeelikoj sam guzvi, pa nisam ni procitao sta ste pisali, ali:

1) Napravite na SQL-u uvek tabelu koja se zove MSysConf sa poljima Config (smallint,2) ; chValue (nvchar,255) ; nValue (int,4) ; Comments (nvarchar,255)

U tabelu uneti vrednosti:
Config; chValue; nValue; Comments;
101 null 1 null
102 null 10 null
103 null 100 null

Ako treba, objasnicu kasnije. Napravite tacno ovako.

P.S. ima jos par obaveznih stvari, ali sad sam u guzvi. Malo kasnije.

[Ovu poruku je menjao ljbm dana 01.11.2007. u 08:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ljbm dana 01.11.2007. u 08:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200001.11.2007. u 22:17 - pre 200 meseci
Pozdrav ljbm
drago mi je da si se ukljucio uh kada buses imao vremena bas bih voleo da mi pojasnish sta znaci ta tabela i ova polja .
Aj molim te cim budes imao vremena . I koje su josh te obavezne stvari koje trebaju.
Hvala ti unapred
 
Odgovor na temu

ljbm

Član broj: 39797
Poruke: 38
80.93.226.*



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200002.11.2007. u 12:03 - pre 200 meseci
Na zalost vremena nikad dovoljno, ali ipak....

Tabelu MSysConfig dodajte svakoj bazi podataka koja se nalazi na serveru. Ona u sebi ima podatke koji su specificni za MS Access i koji prakticno upravljaju vazom sa serverom.Da se razumemo, i bez nje ce sve da radi, ali Accessov Jet mehanizam TRAZI tu tabelu UVEK kada se uspostavi veza. Ako ona postoji ti konfiguracioni podaci se ucitavaju. E sad naravno da sam zaboravio tacno cemu koji podataka sluzi, ali cu pokusati da pojasnim (ovo je ipak sa rezervom).

101 null 1 null . Cini mi se da ima veze sa korisnickim imenima i lozinkama za pristup serveru. Moze i imati vrednost 0. Zaista nisam probao sta se dogadja u tom slucaju.

102 null 10 null.E, to je neki interval koji necemu sluzi :-). Moguce je da se na taj nacin regulise "saobracaj", neko nekog tu ceka.

103 null 100 null. Ovo nije interval nego broj zapisa (n) koji se salju nakon onog intervala, ili tako nesto.

Uglavno, kod mene SVAKA baza ima ovako konfigurisanu tabelu, i sve je OK. Ako je pogresno definisite necete ni moci da uspostavite vezu sa serverom.

E sad, veza Access i SQL Servera je citava nauka :-). Pocev od veza (ODBC, OLE, ADO, DAO, RDO,),indeksa, zakljucavanja,relacija, transakcija, azuriranja, upita, nevezanih obrazaca, itd, itd,...

Secam se, u jednom slucaju kad sam imao problem spasilo me je to da sam u tabeli napravio novu kolonu koja je definisana TIMESTAMP tipom podataka. Posle toga je bilo sve OK.

Sorry, javicu se opet.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200002.11.2007. u 12:48 - pre 200 meseci
@LJBM: Zanimljivo, ovo nisam znao. Hvala za caku. Ako ovo zaista ovako funkcionise, molim te da celu pricu objedinis u jedan post i to dodas u top temu Baza Znanja.

Hvala unapred

 
Odgovor na temu

ljbm

Član broj: 39797
Poruke: 38
80.93.226.*



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200002.11.2007. u 13:16 - pre 200 meseci
Zidar, pazi ovako...

Naravno da ovo funkcionise, i to je sve negde neko zapiso, jer sam ja to procitao i naucio. Gde tacno ne znam, ali cu pokusati da nadjem. Ovako na prvu mislim da je to literatura Paula Litwina i Kena Getza, ali nisam siguran. Prema tome, kada pronadjem onda cu to prepisati i dati svima na uvid.

Davno je ovde receno (ili mi se cini :-) ) da se programiranje uci ili u skoli ili iz knjiga. Forumi sluze da nam, ako se zaglavimo neko pomogne. Ja moram da priznam da jos uvek ovu temu nisam procitao (znate zbog cega :( ) i da se pomalo plasim de se ne ponavljam, ali mi se cini da sam naslov teme, ipak zahteva da se u obzir uzmu svi moguci parametri koji uticu kako na prebacivanje baze, mozda jos vise na ostvarivanje i odrzavanje veze izmedju servera i klijenta. E, to onda zahteva dublju analizu i pored nase dobre volje da pomognemo, cini mi se da u ovom slucaju necemo uspeti.

P.S. Obecavam da se necu vise javljati dok ne procitam sta ste pre mene pisali. :-)
 
Odgovor na temu

FilaObrenovac
marko filipovic
obrenovac

Član broj: 80478
Poruke: 89
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 200002.11.2007. u 17:50 - pre 200 meseci
Kao sto rece Zidar jako interesantno i zanimljivo razmisljanje . No ja se nadam da sam moj problem resio prvo sam ga locirao a potopm sam preuzeo korake i kako sada stvari stoje ne bih da baksuziram radi vec par dana ne pravi problem.
Inace problem je bio u tabeli magacin koja nije bila dobro indeksirana.(primetio Getsbi ) Naime sta se desavalo , kao sto je Trtko pominjao kada krene da se izvrsava upit koji ili dodaje na stanje u kalkulacijama i li skida sa istog u kasama tu je stvar pucala zato sto je magacin bio da kazem neindeksiran i zakljucaju se slogovi i ne dozvoljava nikakvu promenu jednostavno running query i tu stane. Sta vise kada sam iz enterprize managera pokusavao da promenim neshto u tabeli magacin pucalo je da sam morao na ctrl+alt...
Tako smo dosli do zakljucka da nesto nije u redu bas sa tom tabelom magacin.
Uradili smo sledecu stvar dodali smo jeno polje id koje je auto number i njega smo stavili za primarni kljuc... A zatim smo za tabelu magacin stavili indexe id, sifru artikla,idmagacina.....
Tako reindexirano sada radi bez problema .
Inace napomenuo bih svima onima koji rade nesto slicno kao i ja odnosnio mi da OBAVEZNO obrati paznju na indexe i kljuceve jer je to skoro 80 % celog posla dobro povezivanje ,indexi i kljucevi...
Inace upload-ovacu kako sada izgleda tabela magacin i njeni indexi.
Sto se tice timestamp polja na sql ono je obavezno u tabelama koje se kasni je koriste kao recordsource za sub forme i polje timestamp mora biti ukljuceno obavezno u record source te subforme ili kao sto ja idem josh dalje stavim ga na samu subformu kao skriveno polje(ko' se opekao od slatkog mleka, taj i u kiselo duva )
Inace kada tako uradite necete imati problema sa write confliktima...
Sto se tice mssysconfig to je ljbm upravu ali tu tabelu generise sam wizard kada se prebacuje baza u sql (vidim da mi je nesto poznata kada sam procitao post). Inace ja u njoj nisam nista menjao nisam hteo da cackam kada ne znam cemu bas konkretno sluzi.Toliko za sada ..
p.s. Hvala svima koji su se javili i postovali mi na ovu temu dali ste mi skretnice od neprocenjivog znacaja, ja sam se kasnije pozabavio knjigama na osnovu vasih smernica , izvinjavam se na nubovanjima u nekim od predhonih postova tipa " mislim da je problem u indexiranju a ne zato sto mi je slog zakljucan".
Ja cu da nastavim da uploadujem neke zanimljivosti (mada se iskreno nadam da ih vise nece biti ...)na koje kasnije naidjem cisto neka ima na forumu ako neko dodje na ideju da radi isto ...



[Ovu poruku je menjao FilaObrenovac dana 02.11.2007. u 19:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao FilaObrenovac dana 02.11.2007. u 19:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao FilaObrenovac dana 02.11.2007. u 19:17 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Problem Prebacivanja Access Baze u Sql server 2000

[ Pregleda: 3853 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.