Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Snimatelj ili Realizator ?!

[es] :: Video produkcija :: Snimatelj ili Realizator ?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14835 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

westorbit
Vladimir
Novi Sad

Član broj: 142371
Poruke: 41
*.w802.net.



Profil

icon Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 01:02 - pre 200 meseci
Pozdrav .

Imam jednu zanimljivu dilemu . Od skora sam poceo da radim u jednoj lokalnoj televiziji , dosao sam tamo na poziv jednog kolege koji tu radi kao kamerman na terenu za istu televiziju . Prihvatio sam posao samo zato sto mi se svidelo obecano mesto realizatora . Uklopio sam se koliko se moze uklopiti za ovo kratko vreme i sve mi se vise dopada . U medjuvremenu mi je ponudjeno da umesto realizatora prihvatim posao snimatelja u istoj televiziji ali naravno da napustim realizaciju . Inace se bavim snimanjem svadbi i kojekakvih slicnih tezgi .

Zanima me misljenje osoba koje imaju iskustva na slicnim radnim mestima ,da me posavetuju sta da radim , kao i to da mi skrenu paznju na prednosti odnosno mane istih .

Hvala.
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 12:44 - pre 200 meseci
Sve zavisi od tebe samog. Šta voliš. Ako si "kancelarijski moljac" onda će ti lepše biti u realizaciji, i obrnuto. Ja sam radio i kao realizator i kao snimatelj i mogu ti reći da sve ima svoje dobre i loše strane, ali mi se svidjaju oba posla - ne mogu da odlučim koji je bolji :)
Što se snimateljskog posla tiče, ima momenata kad je bolje da radiš realizaciju - kad je vrućina, hladno... E sad, lepo je tošto si kao kamerman uvek u centru zbivanja, upoznaješ ljude, ljudi te svuda ispoštuju (ili bi bar trebalo svuda)... Na snimanjima je uvek zabavno, tj pre i posle neke konferencije koja se snima, barem je kod mene bilo tako...
Najbitnije je da vidiš koliko ima posla kao snimatelj, a koliko kao realizator, to uporedi sa platom i sam odluči.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 12:45 - pre 200 meseci
Svi na televiziji rade kao jedan tim ali se poslovi po konkretnim radnjama i po potrebnom znanju totalno razlikuju, naravno svi vode racuna o standardima ali zivot snimatelja, montazera i realizatora su tri sasvim razlicite price. Posto vec imas iskustva sa snimanjem mozes se opredeliti za taj posao, ako zelis da znas vise poslova i ako zelis vise znanja i voljan si za to izaberi posao realizatora.
 
Odgovor na temu

westorbit
Vladimir
Novi Sad

Član broj: 142371
Poruke: 41
*.w802.net.



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 13:38 - pre 200 meseci
Uvazicu ove sugestije . Jos neko , sa slicnim iskustvima ???
 
Odgovor na temu

d4rk3lf
Boban Krsmanović

Član broj: 84104
Poruke: 268
87.116.128.*



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 14:15 - pre 200 meseci
Mene samo čudi kako su ti ponudili posao realizatora, a imaš malo iskustva? Realizator je alfa i omega u režiji... mali šefić među jednakima, čovek koji mora da poznaje i video miks i da zna da radi ton i da zna montažu (i da vrati prilog u montažu ako je tehnički neispravan ili loše izmontiran).
Snimatelj je bez sumnje zanimljiva profesija, pa bih ti ja preporučio da se njoj okreneš, pa tek kasnije da se vratiš na mesto realizatora. Preporučio bih ti isto da nabaviš neku knjigu o kadriranju, pa čak i o rasveti i sl. nije snimanje svadbi isto što i snimanje neke reportaže.
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 15:16 - pre 200 meseci
^Da, upravo tako - televizijsko i svadbarsko snimanje se razlikuju. Ako ne možeš da nađeš tutorijale za tv snimanje - onda barem obrati pažnju na priloge u vestima na RTS-u, B92.. Obrati pažnju na sve. Kakvi su kadrovi, šta se i kako snima...
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

mmilcic
Leskovac

Član broj: 47957
Poruke: 182
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 18:07 - pre 200 meseci
Pretpostavljam da je plata približno ista, pa ti zato od sveg srca preporučujem posao snimatelja.

Verij mi na reč, mnogo će te manje boleti glava (zbog raznoraznih problema). U realizaciji je odgovornost mnogo veća nego kod snimateljskog posla.
Fujifilm Finepix s9600
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-3.sezampro.yu.



+21 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 20:21 - pre 200 meseci
Proveo sam oko 4 godine na televiziji (od toga 2.5god. na tv sa nacionalnom frekfencijom - znaci velikoj)
Za to vreme radio sam u produkciji, sa kamerom i realizaciju. Produkciju i montazu jer mi je to struka, kameru iz ljubavi i zelje da naucim a real. iz dosade (i zato sto to znam da radim )

Dok sam radio u produkciji koristio sam svaku priliku da idem sa ekipom na teren (pustim kompjutere da rendaju, slobodan 1-2sata, odoh...) Kakve likove mozes videti i upoznati na tim terenima je neverovatno. Malo letis avionom sa padobrancima, odes da snimas paraglajding pa ti daju malo da letis, snimas tuning automobila pa ih onda malo vozis, pa onda radis razgovor sa likom koji kaze da ce biti smak sveta za 12-13 minuta...a ti cekas sa njim....komedija. Studijsko snimanje isto ima svoje cari. Upoznas celu estradu. Na kraju smene dolaze prijatelji po tebe a ti sedis i pijes pice sa Jelenom Jevremovic (oohhh....kakvo mache ). Naravno, sve zavisi od same televizije i medju-ljudskih odnosa u istoj. Nije bez razloga drugo ime za informativu - "zmijarnik"

E sad, sto se tice posla realizatora, mogu da ti kazem da je ubedljivo najlepsi. Ali....
Ja sam imao tu srecu da radim u velikoj ekipi gde smo svi na prvom mestu prijatelji a tek onda kolege. Druga stvar je da sam radio na televiziji gde se sve emituje zivo. Ako ce ti se posao realizatora svoditi na to da na pola sata emisiju (koja se emituje sa bete/diska) preseces blokom reklama i tako u krug.....ne prihvataj. Svojevremeno sam realizovao emisiju pokojnog MiniMaxa i mogu da ti kazem da je to bio spektakl. 100 coveka oko tebe, svi se deru, koordinatorka od nervoze pada u nesvest (bukvalno), menadzer simulira polifoniju (`jel si cuo nekad coveka da proizvodi 3 zvuka od jednom).... a ti se zavalis u fotelju i uzivas jer znas da dobar deo tog poduhvata zavisi od tebe....dobar feeling.

Stvari koje se dese u reziji ne mogu se desiti na drugim pozicijama u televiziji. Da li si nekad video pijanu ekipu (bila je slava ili neki rodjendan) da realizuje vesti. Jos jedan komican slucaj. Relativno popularan voditelj (povremeno konzumira ....hmm...lake opijate) konzumirao je jedan 10-ak minuta pre pocetka emisije u reziji (mi smo tada bili na pauzi). Nazalost nismo mogli da otvorimo prozore jer je napolju bilo ispod nule. O toj emisiji se pricalo i prepricavalo narednih nekoliko meseci, ne zbog njegovog vodjenja vec nase realizacije. Ovakvih situacija je bilo milion i secam se svake.

Realizacija (na mnogim televizijama realizator i video mikser su jedno te isto) je jedan predivan posao ako ti je ekipa ok i ako imas stvarno sta da radis (visinu plate necu da spominjem ali bi trebalo da bude 20-30% veca od kamermana, tako je bilo barem kada sam ja radio). Ako volis dinamican posao a dobar si pod pritiskom, moj iskren savet je REAL.
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!11.10.2007. u 21:52 - pre 200 meseci
Potpuno se slažem sa prethodni mpostom. I u slučaju kamermana i realizatora. E sad, sve zavisi gde je kakva situacija po televizijama, kakva je atmosfera...
Postoje situacije gde je mnogo blje biti snimatelj (npr ideš u Kan da snimate prilog sa filmskog festivala i intervjuišete Angelinu Jolie :) ) A sa druge strane, lepo je i raditi realizaciju emisija uživo, to su doživljaji. Radio sam jedno vreme kao jedan od realizatora emisiju uživo svakog radnog dana i bilo je extra. Sad mi nedostaje taj posao. Naravno, kao što je rečeno - realizacija koja se sastoji od toga da samo pustas reklame, spotove i filmove i sedis 8 sati u mesto je dosadna, dok je realizacija uzivo mnogo dinamicnija i zanimljivija - a i teža.

Sve u svemu - opet smo došli na nerešeno. Sam odaberi, ipak ti najbolje poznaješ sebe i to šta voliš!
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!12.10.2007. u 02:10 - pre 200 meseci
Mozda je najbolje da odes u snimatelje sad, a za godinu - dve predjes u realizaciju. Tako ces biti bolji realizator. Racunaj da je posao realizatora stresniji. Kao snimatelj, sami ste ti i kamera, a kao realizator, upravljas celom ekipom i celom masinerijom - kad radisprogram uzivo, to je prava adrenalinska terapija. :)

 
Odgovor na temu

mmilcic
Leskovac

Član broj: 47957
Poruke: 182
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!12.10.2007. u 18:39 - pre 200 meseci
Nije posao realizatora isti u nekoj manjoj lokalnoj i velikoj nacionalnoj televiziji.

U velikoj televiziji se tvoj posao bukvalno svodi na menjanje kanala na video mikseti. Cak i o tome nemas potrebe da razmisljas, reziser ti bukvalno diktira koju kameru zeli da pustis (pricam o realizaciji programa koji ide uzivo). Svi ostali rade svoj posao i nemas potrebe da osecas bilo kakvu nervozu.

U manjim televizijama je realizator ustvari 4 u 1... Video mikser, ton majstor, reziser i koordinator. Pritisak je u takvim slucajevima veliki, narocito u pocetku. Kasnije, kako vreme prolazi i sto vise emisija je za tobom, postaje sve opustenije i opustenije.

A posao snimatelja je takoreci svuda isti, bilo da si snimatelj na terenu ili u studiju. Tvoj je zadatak vrlo prost, da obezbedis upotrebljiv materijal montazi ili reziseru obezbedis kadar kakav zeli. Jednostavno ne postoji vremenski pritisak kao u poslu realizacije...
Fujifilm Finepix s9600
 
Odgovor na temu

manix
IDD Lab
Arilje

Član broj: 9936
Poruke: 482
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.lendovisanje.com


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!13.10.2007. u 22:10 - pre 200 meseci
Evo da i ja kazem par reci - nisam odacno...

Gotovo ti je sve receno u predhodnim postovim i ja se u sustini slazem sa njima ali ipak posao kamermana je, u manjim televizijam, dosta kreativniji i zabavniji. Ako je u pitanju manja tv stanica mazda sutudio i realizacija neci imati bas toliko gore navedenih zanimljivosti a i manje moze da se iskaze kreativnost... Naravno najveci fazno je ljudima sa kojima radis!!! Ako su oni ok svaki posao je ok... I na kraju inters - koja je plata veca :)
 
Odgovor na temu

westorbit
Vladimir
Novi Sad

Član broj: 142371
Poruke: 41
*.w802.net.



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!14.10.2007. u 21:49 - pre 200 meseci
ok. Hvala na savetima .
 
Odgovor na temu

peca_le
Predrag Jovanovic
TV montazer u TVL
Leskovac

Član broj: 82120
Poruke: 24
77.46.248.*



+1 Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!16.12.2007. u 12:10 - pre 197 meseci
Kamerman je lakse, puuuuunooooo lakse biti. (Vezes konja gde ti gazda kaze.)
Realizator = stres na kvadrat (pogotovu na maloj TV).
 
Odgovor na temu

sinabl
Siniša Stjepanović
Akademija Umjetnosti
Banja Luka

Član broj: 153678
Poruke: 338
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!16.12.2007. u 20:34 - pre 197 meseci
Hajde sada da cujemo sta si odabrao...? Kako se snalazis i sl....?
Daj ti nama sada neke savjete:)
POzz
 
Odgovor na temu

Sirenica
Sirenica
RUV RTV NS
Novi Sad

Član broj: 117754
Poruke: 134
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.aida-srbija.com


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!24.12.2007. u 13:30 - pre 197 meseci
To da li da budes ovo ili ono, ipak zavisi samo od tebe, to ti ne moze niko tacno reci, sta da radis!? Mozda je posao realizatora tezi, a ti ga obavljas perfektno!? Mozda je nesto i mnogo lakse, ali tebi prosto ne ide!? Stvar je individualna.

I jos bih samo da razjasnimo ovde jednu stvar:
Snimatelj i Kamerman nisu isto, a vidim da se vecina koristi ovim pojmovima kako stigne.

Snimatelj je terenski radnik, koji kamerom snima na traku, a kamerman je radnik koji radi iskljucivo u studiju, pri cemu ne snima ni na kakvu traku, vec "prosledjuje" sliku koja ide uzivo ili se pak snima na traku u ENG-u (sto znaci da ceo postupak snimanja emisije ide preko rezije studija). Ali nikako nije u pitanju isti posao, jer na kraju krajeva ni kamere nisu iste. Studijske kamere imaju velika postolja i kucista, sa kontrolnim monitorom, daljinskom kontrolom, slusalicama i mikrofonom za vezu sa rezijom studija, dok terenske kad-kad nemaju cak ni stativ. I po mom misljenju, mnogo je slozeniji i zahtevniji posao kamermana nego snimatelja. Snimatelj moze biti svako, samo nek' ima mirnu ruku i osnovno znanje o kadriranju.

Tek da se zna. ;)

E sad, baska to sto male lokalne televizije nemaju ni uslove ni sredstava za ono cime se bave, ali ipak se "igraju" televizije, pa onda kod njih nema razlike u zanimanjima (realizator je i tonac i reziser programa, snimatelj je i kamerman, a moze biti i montazer i animator, po potrebi...) i onda svi rade sve, samo da se nesto "vrti" na ekranu.

Na zalost, poznat mi je rad i na lokalnoj i na nacionalnoj televiziji, i svaka na svoj nacin ima i vrlina i mana. Kazem "na zalost" upravo zbog te degradacije struke i posla odredjenog tipa. Ali sasvim je izvesno da zanimanja nikako nisu ista i da ih ne treba brkati.
It's a perfect day for freediving! :)
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!24.12.2007. u 22:21 - pre 197 meseci
Da, Sirenica je odlično objasnila razliku izmedju KAMERMANA i SNIMATELJA.
Inače, već je pomenuto da u lokalnim televizijama svi sve rade, tj. svi su "multipraktici" pa je tako jedan čovek realizator, video mixer, reditelj, tonski realizator...
Inače, pouzdano znam da je autor ove teme napustio TV zboh obaza na fajultetu, pa ne radi ni kao KAMERMAN ni kao realizator
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

westorbit
Vladimir
Novi Sad

Član broj: 142371
Poruke: 41
84.236.124.*



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!03.01.2008. u 14:12 - pre 197 meseci
Citat:
Misa_exclusive: Da, Sirenica je odlično objasnila razliku izmedju KAMERMANA i SNIMATELJA.
Inače, već je pomenuto da u lokalnim televizijama svi sve rade, tj. svi su "multipraktici" pa je tako jedan čovek realizator, video mixer, reditelj, tonski realizator...
Inače, pouzdano znam da je autor ove teme napustio TV zboh obaza na fajultetu, pa ne radi ni kao KAMERMAN ni kao realizator :)


Tako je, radio sam kao realizator izvesno vreme. Naucio sam sto sta novo i utvrdio sam staro gradivo . Ostalo mi je je jos par ispita na fakultetu, trebao bih da ucim a ne da se zezam po lokalnoj tv kao "realizator". :)
Mada jedno je sigurno ! Ovo sto sam video na tv-u je lep posao i voleo bih da radim slicne stvari ceo zivot. Bilo kao kamerman, snimatelj ili kao realizator. :)
 
Odgovor na temu

Albert_Camus

Član broj: 97829
Poruke: 2
*.tvmetropolis.com.



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!14.01.2008. u 22:12 - pre 196 meseci
Zanimljivo ja da osim realizatora na televiziji na kojoj radim nikada nisam video toliko realizatora na jednom mestu kao sada. O tom troshku napravitju sada temu (ako uspem). Zgode i nezgode nasheg posla ...
 
Odgovor na temu

Bebcha

Član broj: 70991
Poruke: 11



Profil

icon Re: Snimatelj ili Realizator ?!07.03.2008. u 23:48 - pre 195 meseci
Sa velikim interesovanjem sam procitao sve vase odgovore, svako je bio u pravu za odredjenu situaciju sto se tice posla, eto ja sam poceo vec pre sest godina kao realizator onda kao snimatelj i montazer i do dan danas radim kao snimatelj i montazer. Zeleo sam da naucim vise uspeo sam u tome ali ljudi koji su onda dosli u realizaciji rade za istu platu kao ja i posao im je hladovina bukvalno se svodi na to da pustaju izmontirane emisije,filmove i sve otalo sto se emituje. Nisu oni u pravom smislu realizatori zapravo oni se u RTS-u zovu TEJPOVDZIJE to znaci da oni pustaju diskove, kasete itd, pa cak i emisije koje idu uzivo u etar radim ja kao montazer za video miksetom a ne realizatori. Zato ako se jos uvek dvoumis razmisli jos malo sa kakvim ljudima radis i realno sagledaj sta je za tebe kreativno i naravno sta se finansiski isplati. Jer ako radis u slicnoj TV kao sto sam ti naveo primer lakse ti je da budes realizator a teze ti je da budes snimatelj jer veca odgovornos se svodi na snimatelja i montazera a realizatoru ostaje da pripremi kasetu ili disk i pritisne plej. Ali bez obzira ako neces da budes imbecil, i pored toga sto ces imati priblizno istu plat kao realizator nemoj se zadrzati na tome, onda ako zelis da bude kreativan vise ces uspeti kao snimatelj.
Napomena: inace posao realizatora u pravom smislu je vrlo odgovoran kao sto mu i samo ime kaze on zapravo treba da realizuje celokupnog program ali to vazi samo u vecim i ozbiljnijim televizijama dok u manjim lokalnim televizijama sve se radi pomocu stapa i kanapa i prema tome nemozes da ocekujes da se radi po nekim pravilima osim ona u snimanju i montazi.

Znaci nije isto (tejpovdzija i realizator)!

Pozdrav,
 
Odgovor na temu

[es] :: Video produkcija :: Snimatelj ili Realizator ?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14835 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.