Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?

[ Pregleda: 4419 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
161.53.237.*



+9 Profil

icon Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?06.09.2007. u 13:43 - pre 202 meseci
Uzeo sam novi procesor i BIOS mi ga ne prepoznaje (piše Unknown). Windowsi prepoznaju proizvođača i frekvenciju. Sad sve radi, no zanima me da li radi u punoj "snazi" tj. da li mi proc možda sporije radi zbog BIOS-a?

Inače, riječ je o AMD Athlon 64 bit 6000+ procesoru na nForce chipsetu na Gigabyte ploči.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?06.09.2007. u 18:26 - pre 202 meseci
Provjeri na gigabyte sajtu sto ploca podrzava a sto ne

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.smin.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?06.09.2007. u 21:15 - pre 202 meseci
Koja GigaByte ploca?
 
Odgovor na temu

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?07.09.2007. u 17:54 - pre 202 meseci
Da ne bih otvarao novu temu, evo ovdje da pitam, posto se takodje tice upgrade-a za Gigabyte-ovu maticnu plocu!

Naime, kupujem plocu GA-965GM-S2 i procesor Intel DualCore E1240 (neki su vjerovatno i vidjeli moju temu u vezi ovoga) i nisam siguran da li ce mi pomenuti procesor proraditi na ovoj ploci bez nadogradnje BIOS-a!? Sto se tice podataka na Gigabyte-ovom sajtu, tabela na ovoj adresi:
http://www.giga-byte.com.tw/Su...port_Model.aspx?ProductID=2388
me malo buni, posto koliko sam skontao ono "Fx" u zadnjoj koloni tabele je verzija BIOS-a, i da li to znaci da ploca po default-u kada se kupi dolazi sa verzijom BIOS-a F1 ili...?

I da li iz ove tabele se moze izvuci zakljucak da moj E1240 nece raditi na pomenutoj ploci, ili to ne mora da znaci??? Koliko sam ja ukontao, meni treba najnoviji BIOS (F7) da bi moj procesor proradio! Da li je to moguce (posto je procesor dosta star, je li moguce da nema podrsku na ovoj plocu u nekoj od ranijih verzija BIOS-a)???
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?07.09.2007. u 19:55 - pre 202 meseci
ploce obicno imaju jedan od najnovijih biosa- zavisi koliko su stajale na lageru. a e2xxx nije star cpu, to je jedan od najnovijih core2duo. (april 2007 il kako vec bese)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?07.09.2007. u 21:51 - pre 202 meseci
Sve zavisi od revizije ploce koju budes dobio, mada je uvek dobro da se flash-ne BIOS na najnoviji. To bar ja uvek radim.
 
Odgovor na temu

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?08.09.2007. u 00:39 - pre 202 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: ploce obicno imaju jedan od najnovijih biosa- zavisi koliko su stajale na lageru. a e2xxx nije star cpu, to je jedan od najnovijih core2duo. (april 2007 il kako vec bese)


Nisam pojma imao, a nije mi se dalo google-ati... Onda mi je jasno zasto ploca nema podrsku u nekoj od ranijih verzija BIOS-a! Hvala na informaciji!

Citat:
Binary Mind: Sve zavisi od revizije ploce koju budes dobio, mada je uvek dobro da se flash-ne BIOS na najnoviji. To bar ja uvek radim.


Hm, koliko znam postoje 2 revizije ploce koju planiram kupiti (ranije pomenuta Gigabyte-ova), ali ni druga verzija ne podrzava procesor E2140 jer ima verziju BIOS-a F6, a procesor je podrzan tek od F7 (poslednje), tako da ne znam sta da radim s obzirom da sam sebi sklapam konfiguraciju (eprom programator nemam, a takodje nemam ni neki procesor kojim bi mogao sve "pokrenuti" da bih flash-ovao BIOS i da bi zatim kasnije ubacio svoj procesor - E2140)! Ne vjerujem da ce mi to uraditi neko u nekom od servisa (bar ne besplatno), a nisam bas nesto pri parama da placam i to...

Zna li ko koliko kosta pomenuti Eprom programator (kojim bi mogao nadograditi BIOS bez ikakvog pomocnog procesora) i isplati li se to uopste kupovati? Cak ne znam ni kako se sa tim radi...?
Da li postoji neko trece resenje?
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?08.09.2007. u 03:43 - pre 202 meseci
najjednostavnije je da odes u prodavnicu i trazis da ti ponude adekvatnu plocu za taj cpu, i onda izaberes. neka ti oni i montiraju, i ako se desi da ne radi- morace da ti nadju drugo resenje. eeprome zaboravi kod gigabytea, pogotovo novih.

kako god ako izaberes ozbiljnu firmu za kupovinu, mislim da ne treba da tebrinu biosi i sl.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?08.09.2007. u 18:33 - pre 202 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: najjednostavnije je da odes u prodavnicu i trazis da ti ponude adekvatnu plocu za taj cpu...


Hvala na savjetu, sve je to na mjestu sto si predlozio, ali ima jedan veliki problem, a to su moji zahtjevi (bolje reci ogranicenja): kao prvo, ne raspolazem sa mnogo novaca, tako da biranje ploce po zelji a koja ce pri tom da radi sa pomenutim procesorom je samo pusta zelja za mene! Inace, tesko sam i ovu plocu (Gigabyte) pronasao a da je sa 965 chipset-om, povoljna i prije svega da ima kakve takve karakteristike na papiru i koliko toliko pozitivne komentare njenih korisnika!
Sada sam zaglibio i moram se snalaziti kako znam sa ovom plocom i procesorom! Svaki savjet je dobrodosao!?

I da, danas me neki lik u jednoj radnji ubijedi kako se BIOS moze flash-ovati bez toga da ploca prepozna procesor!?! Kao, ubacis procesor u njegovo leziste i briga te sto ga ploca nije prepoznala, nego samo jos ubacis floppy sa upgrade-om BIOS-a i proces flash-ovanja ce se pokrenuti, i poslije toga bi trebalo sve da radi normalno (naravno ako je dogradnja BIOS-a prosla kako treba)!?
JE LI OVO MOGUCE? Covjek rece da je on vec tako LICNO radio, pa me ubijedi u to! Je li ovo prazna prica ili...?
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?09.09.2007. u 16:30 - pre 202 meseci
Nije prazna prica. Ta GB ploca podrzava slicne Dual Core procesore, sto znaci da ce kad stavis taj procesor na nju, njega prepoznati kao "unknown processor" ili sl. Kad stavis CPU onda uradis flash BIOS-a po uputstvima za svoju plocu (pogledas u user User Manual, Gigabyte-ov sajt ili uradis pretragu na ES-u posto ima dosta o tome). Naravno nepravilno flashovanje BIOS-a moze biti zeznuto, pa za svaki slucaj ako to nikad nisi radio, bolje je da angazujes nekog rodjaka/druga/prijatelja koji je iskusniji da ti to odradi. Flash-ovanje BIOS ili bilo kog EEPROMA nije tesko ali mora biti odradjeno bez greske.
 
Odgovor na temu

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?09.09.2007. u 18:02 - pre 202 meseci
Hvala ti puno, Binary, na detaljnom objasnjenju, skinuo si mi kamen sa srca, posto sam vec narucio pomenute procesor i plocu i vec sam uveliko razmisljao da trazim nekog Celerona D koga bih ubacio, flash-ovao BIOS na F7 i zatim ubacio svoj procesor... Sve to je dodatna komplikacija s kojom najradije ne bih da se zezam (kao prvo, nemam pojma gdje bih nasao Celeronov procesor, jer u mom okruzenju sve su ili AMD-ovci, ili koriste laptope kao i sam trenutno)!

Flash-ovanje BIOS-a nisam nikada licno radio, ali imam druga koji jeste mnogo puta, tako da to nece biti nikakav problem! A izmedju ostalog, tu je i User Manual kao i postovi ovdje na Elite-u (kao sto si i sam napomenuo), tako da treba samo malo da se cita... :-)

Hvala jos jednom na korisnim informacijama i trudu!
Pozdrav!
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Da li je potrebno napraviti update BIOS-a?

[ Pregleda: 4419 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.