Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HPNA mreza

[es] :: Enterprise Networking :: HPNA mreza

[ Pregleda: 4342 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

knjaz_milos
Druga Dalmatinska brigada
Serbia

Član broj: 13377
Poruke: 22
*.nsoffice.eunet.yu



Profil

icon HPNA mreza26.08.2003. u 12:42 - pre 251 meseci
Interesuje me da li je neko imao iskustva sa HPNA mrezama ( http://www.homepna.org/ ) .Da li neko zna gde moze da se kupi hardware (adapteri) i da li je neko imao iskustva sa izvodjenjem ovakvih mreza ?
 
Odgovor na temu

spajder
Slobodan Gacesa
sysadmin @ itg.com
BG

Član broj: 1421
Poruke: 109
217.26.79.*

Jabber: spider@bgwireless.net
ICQ: 22155694
Sajt: www.bgwireless.net


Profil

icon Re: HPNA mreza26.08.2003. u 12:47 - pre 251 meseci
evo ja recimo ne znam puno o tome, pa ne bi da lupam.. a verujem, naci ce se neko ko je baratao sa tim da nam objasni kako radi i prenese utiske..
ali znam gde ima da se kupi oprema :)

www.netiks.co.yu
--
me spider u not!
 
Odgovor na temu

Dylan2

Član broj: 12352
Poruke: 33
*.turku.fi



Profil

icon Re: HPNA mreza17.09.2003. u 12:27 - pre 250 meseci
Iskustva sa HomePNA ima ponesto...

Ovdje, u Finskoj, smo radili na konsultaciji pri postavljanju HPNA mreze.
U pitanju je HPNA 1.1 cija je unutarnja brzina prenosa 1 MB/s.

Dosta zavisi od kvaliteta tel. kabla, ovdje je za telefoniju koristen kabl sa jednom debljom zicom (0,5 mm bakar) koji je bolji nego onaj u kojem su prepletene tanke zice.

Dosad je preko 20 zgrada, kucnih savjeta (valjda se tako prevodi) uvelo HPNA i sve radi dobro. Sve zgrade u kojima je telefonija uradjena otprilike od 60-ih godina pa na ovamo imaju solidne kablove.

Koriste se postojeci telefonski kablovi, max duzina od uredjaja do korisnika (racunara) ili izmedju 2 uredjaja ukoliko vise zgrada koristi istu internet vezu, ne smije biti veca od 150 m. Kao sto sam rekao ovdje su dosta kvalitetni kablovi i razdaljine izmedju dva segmenta (npr. 2 zgrade koje koriste istu internet vezu, istog provajdera) su znale biti i preko 300 m ali nije bilo problema.

Ovdje najjeftinija internet veza (ADSL, stalni prikljucak), koju smijes dijeliti, kosta 150 € mjesecno / 2 MB sto je sasvim dovoljno za 15-20 korisnika koliko ih u prosjeku ima u zgradi, rijetko gdje su svi zainteresovani za internet.

Trebas uredjaje, Switch (”Prekidac”) i Ruter (Router) koji ovdje sa instalacijom kostaju 2 000 €, i dozvolu od kucnog savjeta da mozes instalirati ove uredjaje u zgradu, tamo gdje je smjesten tel. razdjelnik. Instalacija i konfiguracija je skuplja nego uredjaji. Uredjaji su Zyxel proizvodnje i imaju 2 god. garanciju.

Zavisno koliko vas ima zainteresovanih, imas uredjaje od 14 portova (znaci max. 14 prikljucaka) i uredjaje od 28 koji su naravno skuplji ili mozes uzeti dva po 14. Maximalan broj korisnika u jednom segmentu je 25.
Konfiguracija je uradjena tako da se racunari ne vide u mrezi i niko ne moze rezervisati vezu samo za sebe, svi racunari koji su u tom trenutku na internetu otprilike dobijaju istu brzinu prema internetu. IP adrese su javne (ista adresa za sve racunare u mrezi), Router pravi NAT preobrazaj, tako da adresa koja se vidi na internetu nije ona koju u stvarnosti ima tvoj racunar (”Protivpozarni zid”, Firewall).
Ako hoces da imas Server i treba ti stalna IP to moras posebno naruciti od ISP-a.



Dobra stvar je i to, ako nadjes jeftinijeg provajdera samo odjavis sadasnju vezu i uzmes drugu, nema dodatnih troskova i instalacija. Ako npr. 2 MB/s nije dovoljno i zelis povecati vanjsku brzinu prema internetu HPNA tehnika moze da ”izdrzi” do 8 MB/s.
Zbog toga neke manje firme koje nemaju potrebe za vecom brzinom prenosa koriste HPNA tehniku (unutrasnja brzina mreze max. 1 MB/s , vanjska -prema internetu po potrebi, od 256 Kb/s pa gore).


HPNA tehnika koristi frekvenciju 5.5 - 9.5 MHz, ne smeta telefonskom saobracaju koji radi na nizim frekvencijama od ove, znaci dok si na internetu telefon nije zauzet.




Kod instalacije i konfiguracije gledaj da to uradi strucno lice inace ces imati problema. Takodje se ne isplati kupiti najjeftinije uredjaje, u svijetu bita i mala greska dovodi do toga da mreza ne radi kako treba.

Problemi:
Velikih problema ovdje nije bilo, ako veza ne radi obicno je do Provajdera, nazoves i oni rijese stvar. Oni obicno mogu, npr. putem Telnet-a, kontaktirati uredjaje u tvojoj zgradi i resetovati ih ako je potrebno.
Jednom se desilo da ovo nije uspjelo pa je trebalo otici do razdjelnika i rucno resetovati, upaliti i ugasiti na dugme.

Za uredjaje trebas struju, uticnicu. Ovdje ponegdje nije bila ostavljena uticnica u ormaru/sobi gdje se nalazi tel. razdjelnik, sto znaci malo dodatnih troskova.

Potrebna ti je za tvoj racunar HPNA mrezna kartica (HPNA network adapter) koja je malo skuplja nego obicna mrezna kartica. Nekima je bio problem sto neznaju sami instalirati karticu i drajver ako je potrebno, i internet vezu,ali ako ima jedna osoba u zgradi da razumije racunare onda nije problem.


Trazi vremena i da budes aktivan, treba provjeriti u kakvom je stanju zgrada, po mogucnosti naci crteze od uradjenih instalacija/kablova u zgradi, provjeriti kod ISP (kod nas je to valjda sve u posti) da li je moguce dobiti stalni prikljucak na internet na tu adresu i raspitati se za cijene i interneta i uredjaja.

Zatim skupiti imena zainteresovanih i dogovoriti nacin placanja.

HPNA je jednostavna tehnika. Dosad se pokazala kao najjeftiniji stalni prikljucak na internet, vise osoba djeli istu vezu i naravno djeli troskove.

Linkovi koje imam ti vjerovatno nisu od pomoci jer su na finskom jeziku, potrazi preko pretrazivaca, sigurno ima na engleskom puno vise o HomePNA tehnici.

 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: HPNA mreza

[ Pregleda: 4342 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.