Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839165 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 21:11 - pre 116 meseci
Pozdrav svima!
Vec sam vam pisao pre nekoliko meseci u vezi zaposljavanja u Norveskoj.Radilo se o mome sinu koji je radio u Nemackoj kao Medicinski tehnicar pa je otisao u Norvesku kod devojke sa kojom je resio da zasnuje brak.
I evo on je sada dva meseca u Bergenu ,priznata mu je diploma za 5 dana ,naucio je jezik za osnovnu komunikaciju.
Da bi dobio potrebne papire za zaposljavanje mora da se venca sa devojkom i to je sada moje pitanje:
Sta uraditi,vencati se u Norveskoj ili u Srbiji ili u Bosni posto je devojka iz Bosne.Ona ima stalni boravak u Norveskoj ali drzavljanstvo joj je Bosansko.Govori se da vrse neke provere i testiranje parova ako se vencaju u Norveskoj zbog sumnje da je u pitanju vencanje samo zbog papira i da se zbog toga ceka nekada i mesecima na papire.On moze da bude u Norveskoj jos samo mesec dana.
Da li da se venca u srbiji i da te papire preda u Norveskoj dok mu tece dozvoljen period boravka od 3 meseca.

Molio bih odgovor od nekoga ko je bas imao takav problem ili od nekog ko je upucen u ta pitanja.

Hvala vam jos jednom na pomoci.
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..1-20.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 23:50 - pre 116 meseci
Citat:
Peter Johansen:
Hvala Ohridlake i Nesh-co! Meni sve ovo osim autorizacije za helsefag izgleda vrlo komplikovano. Ja uopste nemam problem da radim kao bolnicar, samo ne bih da se to otegne u nedogled, em sto moram da vratim domu zdravlja pare koje su ulozili u moju specijalizaciju, a ne znam da l' bi' to mogao sa platom bolnicara, em sto bih se udaljio od radiologije bez prakse, em zbog godina... Jos ako uopste ne dodjem do autorizacije, onda sam ga ugasio... U svakom slucaju, jezik mora da se obnovi, a usput da se procesljaju procedure i za Dansku i Svedsku...


Pa jeste komplikovano, ali te ceka kad tad. I bolje je da znas pre kako stvari stoje, nego da pocnes da radis kao hjelpepleier i onda shvatis da nikad neces biti radiolog u Norveskoj (daleko bilo) ;-)
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..1-20.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.09.2014. u 23:58 - pre 116 meseci
Citat:
dracoli:
Pozdrav svima!
Vec sam vam pisao pre nekoliko meseci u vezi zaposljavanja u Norveskoj.Radilo se o mome sinu koji je radio u Nemackoj kao Medicinski tehnicar pa je otisao u Norvesku kod devojke sa kojom je resio da zasnuje brak.
I evo on je sada dva meseca u Bergenu ,priznata mu je diploma za 5 dana ,naucio je jezik za osnovnu komunikaciju.
Da bi dobio potrebne papire za zaposljavanje mora da se venca sa devojkom i to je sada moje pitanje:
Sta uraditi,vencati se u Norveskoj ili u Srbiji ili u Bosni posto je devojka iz Bosne.Ona ima stalni boravak u Norveskoj ali drzavljanstvo joj je Bosansko.Govori se da vrse neke provere i testiranje parova ako se vencaju u Norveskoj zbog sumnje da je u pitanju vencanje samo zbog papira i da se zbog toga ceka nekada i mesecima na papire.On moze da bude u Norveskoj jos samo mesec dana.
Da li da se venca u srbiji i da te papire preda u Norveskoj dok mu tece dozvoljen period boravka od 3 meseca.

Molio bih odgovor od nekoga ko je bas imao takav problem ili od nekog ko je upucen u ta pitanja.

Hvala vam jos jednom na pomoci.


Moje misljenje je da ako ce da ih proveravaju, proveravace ih gde god se vencali, jer nije da su se vencali pre npr 5 god pa devojka dosla prva, pa sad dolazi on na spajanje porodice, nego se vencavaju sad. A ako nista ne kriju, nema za sta da se brinu. Imaju fore mesec dana da se vencaju u Norveskoj i predaju papire i onda on moze odgovor da ceka u Norveskoj, ne sme da izlazi iz zemlje dok ne dobije odgovor. Koliko to traje, imate na sajtu udi.no.

Nemam iskustva sa vencavanjem u Srbiji i onda predavanjem papira u No, ali meni zvuci kao dodatna komplikacija bez potrebe...

I jos jedna stvar, ako ste pratili ovaj forum, citali ste sigurno da toliki nasi zdravstveni radnici dobise papire za posao a nisu se morali ni sa kim vencati ;-)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 04:16 - pre 116 meseci
Citat:
ztk:
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.

Drugari jel ima neko ko je upucen u moju problematiku

Nisam baš neko ko se mnogo bavio medicinom ali se sećam iz Mirkinih postova da se ne priznaju diplome laboranta i da sa njom nemaš prolaz u Nor. Ovde su medicinske sestre pretpostavljam i laboranti osobe koje imaju nešto kao bečeler diplome. Ako se tvoja dokvalifikacija uklapa u te okvire možda bi trebao poslati dokumentaciju u SAK. Naravno to košta a ishod je neizvestan, ali te to svakako čeka ukoliko rešiš da dolaziš ovamo na osnovu te diplome.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-114.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 07:22 - pre 116 meseci
Citat:
chi-le:
@markodrenov

Ne znam da li mislis na trazenje posla elektronski od komune do komune jer mi to jedino ima logike ili da se zaputis busom, autom ili kako god vec sto je prilicno velika investicija. Mjesecna bus kartica za prvu zonu u Oslu je 650kruna. Za sve ostale moras doplatiti dodatnu kartu. Pa to je ok ako se zaputis u par komuna oko Osla. Ali obilaziti sve komune cak u samo jednoj oblasti( ili kako to oni kazu fylke) je suludo.

Pa moj savjet za tebe je da pronadjes par komuna u kojima imas najvise izgleda za pronaci posao, npr. koja ima najvise firmi/institucija koje zaposljavaju mas.inzinjere i zapucas tamo. Ili traziti elektronski. Sretno



Prvo hvala na odgovoru Chi-Le

Nije mi bas najbolje jasno iskreno da ti kazem kako to funkcionise. Naravno elektronski za sada,tražio bi posao. Skupio bi komune i krenuo redom da saljem svoj cv i da popunjavam šeme. Sada da ne znaš slučajno gde mogu da nadjem spisak komuna u Norveškoj ili da guglam pa da krenem redom da tražim.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 07:45 - pre 116 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
ztk:
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.

Drugari jel ima neko ko je upucen u moju problematiku

Nisam baš neko ko se mnogo bavio medicinom ali se sećam iz Mirkinih postova da se ne priznaju diplome laboranta i da sa njom nemaš prolaz u Nor. Ovde su medicinske sestre pretpostavljam i laboranti osobe koje imaju nešto kao bečeler diplome. Ako se tvoja dokvalifikacija uklapa u te okvire možda bi trebao poslati dokumentaciju u SAK. Naravno to košta a ishod je neizvestan, ali te to svakako čeka ukoliko rešiš da dolaziš ovamo na osnovu te diplome.

Ne znam kako je tamo organizovan sistem transfuzije i sta od skole imaju tehnicari koji tu rade.Moja dokvalifikacija jos jedna skolska godina sa teorijom i praksom iskljucivo vezanih za transfuziju i polaganje diplomskog ispita teoretski i prakticno.Da li je Mirka upoznata sa ovim i kako da dodjem do nje,hvala ti puno na odgovoru.
Inace sam poceo sa ucenjem jezika i cvrsto resio da pobegnem odavde
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 09:19 - pre 116 meseci
Citat:
dracoli:
Pozdrav svima!
Vec sam vam pisao pre nekoliko meseci u vezi zaposljavanja u Norveskoj.Radilo se o mome sinu koji je radio u Nemackoj kao Medicinski tehnicar pa je otisao u Norvesku kod devojke sa kojom je resio da zasnuje brak.
I evo on je sada dva meseca u Bergenu ,priznata mu je diploma za 5 dana ,naucio je jezik za osnovnu komunikaciju.
Da bi dobio potrebne papire za zaposljavanje mora da se venca sa devojkom i to je sada moje pitanje:
Sta uraditi,vencati se u Norveskoj ili u Srbiji ili u Bosni posto je devojka iz Bosne.Ona ima stalni boravak u Norveskoj ali drzavljanstvo joj je Bosansko.Govori se da vrse neke provere i testiranje parova ako se vencaju u Norveskoj zbog sumnje da je u pitanju vencanje samo zbog papira i da se zbog toga ceka nekada i mesecima na papire.On moze da bude u Norveskoj jos samo mesec dana.
Da li da se venca u srbiji i da te papire preda u Norveskoj dok mu tece dozvoljen period boravka od 3 meseca.

Molio bih odgovor od nekoga ko je bas imao takav problem ili od nekog ko je upucen u ta pitanja.

Hvala vam jos jednom na pomoci.


Kada su oboje drzavljani Srbije to se zavrsi za max 7dana. Niko ne menja prezime, samim tim ni dokumenta i proces je kraci. SIGURNO.
Ali posto je ona drzavljanin Bosne, u to vec nisam siguran (mozda je ista procedura bez obzira sto je bosanka,nasi smo). A vencanje u Norveskoj moze,uslov je da jedan od supruznika ima mesto prebivalista u Norveskoj i placa se oko 1000nok (bilo pre par meseci). Zakazuje se u nasoj ambasadi.Samo sto u nasoj ambasadi ne mozes da menjas pasos i prezime jer nemaju bla,bla,bla.... Standardno.
A inace ako se vencaju u Srbiji nema nikakvih provera kasnije (bar ja nisam imao). Mozda Norvezani imaju , kao svajcarci, agente koji prate te parove, kako bi utrvdili da li je brak iz koristi(ili kako se vec kaze). Vidis, trebao bih malo da se OSVRCEM iza sebe da vidim da li se sunja neki plavusan iza sa foto aparatom.
Pitaj u opstini koja su ti dokumenta potrebna za vencanje. Izvod i drzavljanstvo valjda.
boban
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..-197.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 09:53 - pre 116 meseci
Devojka ima trajnu boravisnu, verovatno mogu da se vencaju i u sudu ili u crkvi u Norveskoj ;-) Ne kosta nista. Samo sto pre toga treba da predaju molbu za vencanje u Skateetaten, i kad dobiju odobrenje, idu kod notara u sud da zakazu. Mozda moze da se sve zavrsi za mesec dana ako im nije bitan datum kad ce da se vencaju. Treba izvod iz maticne knjige rodjenih i uverenje da nema prepreka za stupanje u brak, dobija se u maticnoj sluzbi u Srbiji. Naravno prevedeno na engleski. Plus apostil. Samo za njega, ona ima permanent. Al naravno, sve se ovo lepo moze procitati i na zvanicnim sajtovima.

http://www.skatteetaten.no/no/...re-som-skal-gifte-seg-i-Norge/
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 10:28 - pre 116 meseci
Citat:
ztk:
Citat:
boban 13:
Citat:
ztk:
Citat:
ztk:
Pozdrav svima i hvala sto ste odvojili deo svog slobodnog vremena da pomognete svojim odgovorima.
Zavrsio sam srednju medicinsku smer laborant i peti stepen usko vezan za transfuziju (kao specijalizacija za lekare samo sto je ovo za tehnicare) to prakticno u nasoj situaciji znaci da mogu da radim i izdajem rezultate bez nadzora lekara.Radim u transfuziji 13 godina.
Da li mogu da dobijem autorizaciju i da li imam sanse da nadjem posao gore?
Hvala unapred na odgovorima.

Drugari jel ima neko ko je upucen u moju problematiku

Nisam baš neko ko se mnogo bavio medicinom ali se sećam iz Mirkinih postova da se ne priznaju diplome laboranta i da sa njom nemaš prolaz u Nor. Ovde su medicinske sestre pretpostavljam i laboranti osobe koje imaju nešto kao bečeler diplome. Ako se tvoja dokvalifikacija uklapa u te okvire možda bi trebao poslati dokumentaciju u SAK. Naravno to košta a ishod je neizvestan, ali te to svakako čeka ukoliko rešiš da dolaziš ovamo na osnovu te diplome.

Ne znam kako je tamo organizovan sistem transfuzije i sta od skole imaju tehnicari koji tu rade.Moja dokvalifikacija jos jedna skolska godina sa teorijom i praksom iskljucivo vezanih za transfuziju i polaganje diplomskog ispita teoretski i prakticno.Da li je Mirka upoznata sa ovim i kako da dodjem do nje,hvala ti puno na odgovoru.
Inace sam poceo sa ucenjem jezika i cvrsto resio da pobegnem odavde

Do Mire je prilično teško doći, koliko sam ja shvatio između redova prezasitila se foruma a na sve to navukla sebi još nekih obaveza :-( Moj ti je savet da se ne uzdaješ u Miru sve i da je pronađeš, nego da pokušaš preko nekih lekara iz tvog zavoda. Nađu se oni po nekim kongresima pa ih nekako namoli da se raspitaju ili ti nađu mail od nekog šefa transfuzije. To je po meni mnogo realnije u ovom trenutku nego čekati na Miru.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

ztk
laborant
nis

Član broj: 324971
Poruke: 13
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 10:46 - pre 116 meseci
Hvala Bobane na savetima
Reci mi jos nesto kakva je situacija sa gipsarima,zidari,tesari,elektricari (ima li posla,koliko se lako dolazi do njega i kako je placen)
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 13:56 - pre 116 meseci
Citat:
Ohridlake:
Citat:
dracoli:
Pozdrav svima!
Vec sam vam pisao pre nekoliko meseci u vezi zaposljavanja u Norveskoj.Radilo se o mome sinu koji je radio u Nemackoj kao Medicinski tehnicar pa je otisao u Norvesku kod devojke sa kojom je resio da zasnuje brak.
I evo on je sada dva meseca u Bergenu ,priznata mu je diploma za 5 dana ,naucio je jezik za osnovnu komunikaciju.
Da bi dobio potrebne papire za zaposljavanje mora da se venca sa devojkom i to je sada moje pitanje:
Sta uraditi,vencati se u Norveskoj ili u Srbiji ili u Bosni posto je devojka iz Bosne.Ona ima stalni boravak u Norveskoj ali drzavljanstvo joj je Bosansko.Govori se da vrse neke provere i testiranje parova ako se vencaju u Norveskoj zbog sumnje da je u pitanju vencanje samo zbog papira i da se zbog toga ceka nekada i mesecima na papire.On moze da bude u Norveskoj jos samo mesec dana.
Da li da se venca u srbiji i da te papire preda u Norveskoj dok mu tece dozvoljen period boravka od 3 meseca.

Molio bih odgovor od nekoga ko je bas imao takav problem ili od nekog ko je upucen u ta pitanja.

Hvala vam jos jednom na pomoci.


Moje misljenje je da ako ce da ih proveravaju, proveravace ih gde god se vencali, jer nije da su se vencali pre npr 5 god pa devojka dosla prva, pa sad dolazi on na spajanje porodice, nego se vencavaju sad. A ako nista ne kriju, nema za sta da se brinu. Imaju fore mesec dana da se vencaju u Norveskoj i predaju papire i onda on moze odgovor da ceka u Norveskoj, ne sme da izlazi iz zemlje dok ne dobije odgovor. Koliko to traje, imate na sajtu udi.no.

Nemam iskustva sa vencavanjem u Srbiji i onda predavanjem papira u No, ali meni zvuci kao dodatna komplikacija bez potrebe...

I jos jedna stvar, ako ste pratili ovaj forum, citali ste sigurno da toliki nasi zdravstveni radnici dobise papire za posao a nisu se morali ni sa kim vencati ;-)



Hvala na odgovoru ali pogresno ste protumacili moje pitanje.Oni se ne vencavaju samo zbog papira vec stvarno, a u vezi su nekih 1,5 godina.Ta veza je naravno imala svojih teskoca jer je ona u Norveskoj a on bio u Nemackoj.Ona je u Norveskoj 4 godine i ima sve papire osim drzavljanstva a moj sin je radio u Berlinu i ima njihov boravak.Sada su resili da zive zajedno i odlucili da to bude u Norveskoj.Dakle nije u pitanju brak zbog papira.Pomenuo sam proveravanje i te testove koji bi usporili dobijanje dozvole za boravak sto mu ne odgovara jer ima priliku za posao i trebaju mu naravno sto pre je moguce regulisani papiri.Dakle pitanje je ,da li je bolje da se vencaju u Srbiji jer u tom slucaju mozda ne bi imali te testove koji bi usporili sve radnje oko papira .Nije u pitanju strah oko toga da li se oni stvarno poznaju i koliko,vec samo vreme za koje ce te papire dobiti

Hvala!.
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 14:02 - pre 116 meseci
Citat:
Ohridlake:
Devojka ima trajnu boravisnu, verovatno mogu da se vencaju i u sudu ili u crkvi u Norveskoj ;-) Ne kosta nista. Samo sto pre toga treba da predaju molbu za vencanje u Skateetaten, i kad dobiju odobrenje, idu kod notara u sud da zakazu. Mozda moze da se sve zavrsi za mesec dana ako im nije bitan datum kad ce da se vencaju. Treba izvod iz maticne knjige rodjenih i uverenje da nema prepreka za stupanje u brak, dobija se u maticnoj sluzbi u Srbiji. Naravno prevedeno na engleski. Plus apostil. Samo za njega, ona ima permanent. Al naravno, sve se ovo lepo moze procitati i na zvanicnim sajtovima.

http://www.skatteetaten.no/no/...re-som-skal-gifte-seg-i-Norge/




Hvala na odgovoru!
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 17:28 - pre 116 meseci
Citat:
ztk:
Hvala Bobane na savetima
Reci mi jos nesto kakva je situacija sa gipsarima,zidari,tesari,elektricari (ima li posla,koliko se lako dolazi do njega i kako je placen)

U nekoliko navrata smo pisali o tome. Ja živim na severu i ovde se mnogo gradi i postoji potražnja za tim zanimanjima. Sa EU pasošem je sve stvar sreće, naći se u pravom trenutku na pravom mestu a tu su i agencije za zapošljavanje. Tačnije ako si tu 2-3meseca ja sam sklon da garantujem da ćeš naći posao u građevini. Vrlo često se pojavljuju novi radnici u poslednje vreme se pojavljuje mnogo Finaca.
Za pasoš koji nije EU ja stvarno nemam pojma kako se dolazi do posla. Za ovih godinu i 4mes sam upoznao samo jednog Rusa a i on je oženjen Norvežankom pa se to ne računa.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..4-18.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 17:36 - pre 116 meseci
Ma sve u redu, mislim da se mi razumemo :-) Ne mislim ja da se oni vencavaju zbog papira, nego mi je, kao osobu koja je uvek na strani ljubavi "zaparalo usi" sto ste vi napisali: da bi dobio papire za posao mora da se venca...

Pa sam samo htela da skrenem paznju da ne mora, ako hoce samo papire za posao ;-) Nego se deca sigurno vole :-)

Ja im zelim sve najlepse, gde god da odluce da se vencaju!

Licno, vencala sam se u No, ali za drzavljanina EU, dobila boravisnu na 5 godina u roku od 4 mes i niko me uopste nije proveravao ni u kom smislu jos uvek. Niti ona neka pitanja u policiji, tipa gde ste se upoznali, imate li zajednicke slike od ranije, ili da provere da li smo na istoj adresi jos uvek. Mislim da bar u slucaju kad se vencas za drzavljanina EU idu na to da daju stalnu dozvolu tek posle tih 5 god, i onda je vrlo mala sansa da neko izdrzi toliko vremena u braku samo zbog papira.
 
Odgovor na temu

bb4232
perica peric
stavanger

Član broj: 324681
Poruke: 16
*.bb.online.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 21:17 - pre 116 meseci
Ja samo da se nadovezem na ovaj odgovor, da li si skoro trazila spajanje...ja cekam vec 2 meseca, ovde uglavnom svi traze spajanje sa licem koje je ovde po osnovu rada, a to ide mnogo brze...pa cisto zbog vremena cekanja pitam....znam da nema pravila...da li neko zna koliko je skor neko cekao spajanje sa nor. drzavljaninom
 
Odgovor na temu

dracoli
Colic Dragan
Srbija

Član broj: 35632
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dracoli


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 22:11 - pre 116 meseci
Citat:
Ohridlake:
Ma sve u redu, mislim da se mi razumemo :-) Ne mislim ja da se oni vencavaju zbog papira, nego mi je, kao osobu koja je uvek na strani ljubavi "zaparalo usi" sto ste vi napisali: da bi dobio papire za posao mora da se venca...

Pa sam samo htela da skrenem paznju da ne mora, ako hoce samo papire za posao ;-) Nego se deca sigurno vole :-)

Ja im zelim sve najlepse, gde god da odluce da se vencaju!

Licno, vencala sam se u No, ali za drzavljanina EU, dobila boravisnu na 5 godina u roku od 4 mes i niko me uopste nije proveravao ni u kom smislu jos uvek. Niti ona neka pitanja u policiji, tipa gde ste se upoznali, imate li zajednicke slike od ranije, ili da provere da li smo na istoj adresi jos uvek. Mislim da bar u slucaju kad se vencas za drzavljanina EU idu na to da daju stalnu dozvolu tek posle tih 5 god, i onda je vrlo mala sansa da neko izdrzi toliko vremena u braku samo zbog papira.



Svi znamo da se vecina parova vencava zbog papira i ostanka u nekoj stranoj zemlji.Ipak ovde to stvarno nije slucaj jer bi bio stvarno neshvatljiv potez da neko napusti stalni boravak i posao u Nemackoj zbog rizika da ce dobiti posao i papire vencanjem u Norveskoj.
Imamo puno razlicitih informacija oko toga sta je brze i bolje da se dobije boravak vencanjem.Neko kaze da se vencaju u Norveskoj ,neko da se vencaju u Srbiji ,pa je tesko odluciti se sta je bolja varijanta.Zato sam trazio misljenje nekog ko je imao takvo iskustvo.

Naravno hvala svima na pomoci i savetima.
Svaki elektricni uredjaj radi na beli dim
koji se nalazi u njemu; kada beli dim izadje,
uredjaj više ne radi!
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
92.36.235.136



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.09.2014. u 23:55 - pre 116 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
chi-le:
@markodrenov

Ne znam da li mislis na trazenje posla elektronski od komune do komune jer mi to jedino ima logike ili da se zaputis busom, autom ili kako god vec sto je prilicno velika investicija. Mjesecna bus kartica za prvu zonu u Oslu je 650kruna. Za sve ostale moras doplatiti dodatnu kartu. Pa to je ok ako se zaputis u par komuna oko Osla. Ali obilaziti sve komune cak u samo jednoj oblasti( ili kako to oni kazu fylke) je suludo.

Pa moj savjet za tebe je da pronadjes par komuna u kojima imas najvise izgleda za pronaci posao, npr. koja ima najvise firmi/institucija koje zaposljavaju mas.inzinjere i zapucas tamo. Ili traziti elektronski. Sretno



Prvo hvala na odgovoru Chi-Le

Nije mi bas najbolje jasno iskreno da ti kazem kako to funkcionise. Naravno elektronski za sada,tražio bi posao. Skupio bi komune i krenuo redom da saljem svoj cv i da popunjavam šeme. Sada da ne znaš slučajno gde mogu da nadjem spisak komuna u Norveškoj ili da guglam pa da krenem redom da tražim.




:) Ovdje imas sve oblasti u No. Ukucas u google npr Finnmark + kommune i izbaci ti sve kommune u toj oblasti. I tako redom. Ili evo link sa svim komunama http://no.wikipedia.org/wiki/Norges_kommuner.
Mozda da te posavjetuju gogi77 i ostali masinci na forumu koji je za vas najbolji nacin trazenja posla. Mada mislim da su oni o tome vec pisali. pozz


[Ovu poruku je menjao chi-le dana 19.09.2014. u 01:05 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
2001:4643:5818:0:cce8:fe01:5..



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 00:17 - pre 116 meseci
samo da javnem
ja stigao u norge autobusom ziv i zdrav.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..-176.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 08:42 - pre 116 meseci
Ako smem da pitam, kojim si busem isao i dokle i koliko si dugo putovao? Imam rodjaka dole koji ima fobiju od aviona, a hteo bi da dodje
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
..-176.dynamicIP.rima-tde.net.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.09.2014. u 08:46 - pre 116 meseci
Citat:
bb4232:
Ja samo da se nadovezem na ovaj odgovor, da li si skoro trazila spajanje...ja cekam vec 2 meseca, ovde uglavnom svi traze spajanje sa licem koje je ovde po osnovu rada, a to ide mnogo brze...pa cisto zbog vremena cekanja pitam....znam da nema pravila...da li neko zna koliko je skor neko cekao spajanje sa nor. drzavljaninom



Nisam, bilo je to pre skoro 5 god. Ne znam da li je to tacno, ali na udi pise da je behandlingstid 9 meseci za spajanje sa norveskim drzavljaninom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839165 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.