Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843190 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 14:40 - pre 117 meseci
Inače ko pročita NOmadov tekst može samo da zaboravi Norvešku odmah. Ja imam da kažem da sam našla u kući celo prizemlje namešteno u fulu od preko 80 kvadrata plaćam 3500 NOk i to bez depozita, Jeste malo mesto...ali 20 km od grada a 3km od centra mog seoceta- Hranu kupim i jeftiniju nego u BG (Rema 1000, ICA, Kiwi,Spar) tako da te priče 30 nok hleb i piza,vamo -tamo ...pa izvini ne jedem DR Oetker pizu ni u Beogradu-.....pratiš akcije...tunjevina je jeftinija nego u BG. Ja još nemam posao i ne znam da li ću ga naći ali me bedačenje ljudi na ovaj način malo nervira... Pivo ovoliko, Pica onliko....ma daj. Naravno da treba reći ljudima da nije lako, da trebaju pare...

Molim bez ljutnje nije mi namera da se konfrontiram...ali kad ne kupim hleb od 7 ili 9 nok kupim duplo pakovanje WASA dvopeka za 9 NOk jer mi je to zamena za hleb i volim ga a ušteda je ohoho...
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
2001:464a:c296:0:8eb:eea4:13..



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 14:42 - pre 117 meseci
Bila sam ponovo u policiji i rekli su mi da ipak trebam dva isecka od plate da bih se registrovala (iako imam hr pasos). Prijavila sam se u poreskoj i dobicu privremeni broj u toku 2 nedelje,a odmah mogu da pocnem da radim. Za dete i muza mogu da podnesem zahtev za spajanje isti dan kada budem i sebe registrovala kod policije,tako su mi bar rekli. Kakva su iskustva vas ostalih koji ste podnosili zahtev za spajanje porodice? sta su vam trazili od dokumenata? moj muz ima sr pasos ,a dete hr.ono sto mene brine je da ce tada reci da bi podnela zahtev za njih da moram imati personnummer,a da necu moci sa privremenim brojem.sluzbenici u policiji sam rekla da ce mom muzu tada vec skoro isticati dozvoljen boravak od 90 dana u Norveskoj,a ona je rekla da ne brinem da cu moci podneti istovremeno,a da sad mogu podneti zahtev samo za privremeni broj jer su pojacane kontrole i zato traze 2 isecka od plate da bi se i ja mogla uopste registrovati.
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 15:31 - pre 117 meseci
Evo jos jedne nase nedoumice. Sertifikat o polozenom nivou znanja jezika B1 koji je izdat u Srbiji, da li se priznaje u Norveskoj ili ne? Tj. da li nam u Oslu predstoji neko dodatno polaganje poznavanja norveskog jezika da bi mogli konkurisati za posao i zaposliti se?
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.ntnu.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 15:41 - pre 117 meseci
zdravo svima,

imam jednu molbu, ako bi neko mogao da mi pomogne, treba da prevedem svoj CV na norveski. Ja ne znam jezik jos, da bih mogla to da uradim sama, tek sad ucim, pa ako je neko raspolozen da mi pomogne mogu poslati CV na e-mail. Tek sam stigla u Trondheim i ovo mi je jako vazno. Ili ako znate nekoga ko se time bavi, preporucite. Hvala unapred
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-129-45.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 15:43 - pre 117 meseci
Citat:
alex i alex: Evo jos jedne nase nedoumice. Sertifikat o polozenom nivou znanja jezika B1 koji je izdat u Srbiji, da li se priznaje u Norveskoj ili ne? Tj. da li nam u Oslu predstoji neko dodatno polaganje poznavanja norveskog jezika da bi mogli konkurisati za posao i zaposliti se?

Koliko sam ja ispratio forum,nista od jezika Vam e ne priznaje iz Srbije ili bilo gde,kod njih morate da polzete NP2 NP3 ili bergen,ako gresim neka mi se ne zameri jer nisam tmo da bi ovo potvrdio-Da bi radili u zavinosti od uslova konkursa zncete da li treba da polazete ili ne za posao,li za ostanak Vam sigurno treba i to je na forumu pisalo na forumu cini mi sse po novom za nas van EU 500 casova je potrebno da si odslusao u Norge ko nemas NP2.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 15:54 - pre 117 meseci
Citat:
videks:
zdravo svima,

imam jednu molbu, ako bi neko mogao da mi pomogne, treba da prevedem svoj CV na norveski. Ja ne znam jezik jos, da bih mogla to da uradim sama, tek sad ucim, pa ako je neko raspolozen da mi pomogne mogu poslati CV na e-mail. Tek sam stigla u Trondheim i ovo mi je jako vazno. Ili ako znate nekoga ko se time bavi, preporucite. Hvala unapred




Zdravo posalji mi tvoj cv ja cu ti ga prevesti "free of charge".
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 16:00 - pre 117 meseci
Citat:
alex i alex:
Evo jos jedne nase nedoumice. Sertifikat o polozenom nivou znanja jezika B1 koji je izdat u Srbiji, da li se priznaje u Norveskoj ili ne? Tj. da li nam u Oslu predstoji neko dodatno polaganje poznavanja norveskog jezika da bi mogli konkurisati za posao i zaposliti se?


1. Norsk prøve 2
2. Norsk prøve 3
3. Bergenstest

To je priznato. Sa sertifikatima bilo odakle u svetu ne možeš ništa da postigneš. Sa druge strane sa dobrim poznavanjem jezika, bez obzira na položeni nivo ćeš pre naći posao nego obrnuto. Njima je važno da dobro komuniciraš, a papir ko papir, trpi sve. On ti je bitan za neke kasnije akcije.

 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
109.175.25.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 16:53 - pre 117 meseci
Da li je za dobijanje vize bitno da li si dobio posao u drzavnoj ili privatnoj firmi? Mislim, da li je brze, sigurnije da ces ju dobiti ili posao u struci podrazumijeva posao, nebitno da li je privatna ordinacija ili recimo bolnica, staracki dom...
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 17:37 - pre 117 meseci
Citat:
Darrija: Da li je za dobijanje vize bitno da li si dobio posao u drzavnoj ili privatnoj firmi? Mislim, da li je brze, sigurnije da ces ju dobiti ili posao u struci podrazumijeva posao, nebitno da li je privatna ordinacija ili recimo bolnica, staracki dom...



1. Nije bitno da li ti je poslodavac drzavna firma ili privatnik.
2. Nema razlike u brzini resavanja slucaja.
3. Njima je bitno da ti imas ugovor o radu a sam ugovor pokriva ostala pitanja,poslodavac unosi zasto bas ti si mu potreban/na
4. Sami ugovor vezuje poslodavca tako da je na kraju krajeva i njegova odgovornost za tvoj opstanak u Norveskoj za vreme tvog ugovora i u okviru istog (ako vec nije drugacije navedeno u njemu) .
5. Poslodavac mora da navede u ugovoru mesečno primanje, i radno vreme mislim da je minimalno 80%(22,5 h nedeljno), poslodavci se moraju pridrzavati tog ugovora u suprotnom duzni su da snose posledice.
sve u svemu sve je regulisano, preporuka po mogucstvu vise puta procitati ugovor pre potpisivanja!

[Ovu poruku je menjao beavision dana 27.08.2014. u 18:47 GMT+1]
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
109.175.25.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 17:52 - pre 117 meseci
Hvala!
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 19:37 - pre 117 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
alex i alex:
Evo jos jedne nase nedoumice. Sertifikat o polozenom nivou znanja jezika B1 koji je izdat u Srbiji, da li se priznaje u Norveskoj ili ne? Tj. da li nam u Oslu predstoji neko dodatno polaganje poznavanja norveskog jezika da bi mogli konkurisati za posao i zaposliti se?


1. Norsk prøve 2
2. Norsk prøve 3
3. Bergenstest

To je priznato. Sa sertifikatima bilo odakle u svetu ne možeš ništa da postigneš. Sa druge strane sa dobrim poznavanjem jezika, bez obzira na položeni nivo ćeš pre naći posao nego obrnuto. Njima je važno da dobro komuniciraš, a papir ko papir, trpi sve. On ti je bitan za neke kasnije akcije.

Hvala Nesh-co! da li to znaci da u Srbiji zapravo ne moram ni ici na casove ni polagati kurseve ako sam u stanju individualno da naucim jezik da znanjem zadovoljim nivo NP2? da li pre zaposlenja traze da se polaze NK2?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-129-45.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 19:59 - pre 117 meseci
alex i alex
a gde je meni hvala.ja sam ti to prvi osgovorio a nes samo prefolmulisao i dao ti isti odgovor.
salim sem znaci sa dam dobro ispratio forum..
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 20:15 - pre 117 meseci
Stvarno alex, nema smisla da me svadjaš sa drugarima ovde
Vidi, da pi predupredili ogroman broj kandidata, Oslo i Opštine okolo mahom kao uslov stavljaju NP3, ali i neke druge. To što si ga i položila ne znači apsolutno ništa, osim eto mogućnosti da apliciraš i na takvim konkursima, gde ćeš ako prodješ prvi krug da u intervjuu pokažeš šta i kako.
E tu nikakav više kurs ni diploma nemaju veze. Ako pokidaš jezik, uglavnom si prošla.
Dve cure su skoro dobile poziv na razgovor u domu gde im stvarno fali dosta ljudi. Otišle su na razgovor i čovek ih je (teška srca) vratio nazad zbog jezika. Znači nikakvo iživljavanje, prosto je i njemu bilo krivo, jer mesto je takvo i mora da ih razumeš. Prosto.
Da su znale da popričaju sa njim, koliko toliko dobro, imale bi posao. Inače su se vratile nazad, jer nisu uspele da nadju posao sa tim nivoom.
Dakle, zaboravi za traženje posla NP3 i sl. Mislim, lepo bi bilo da i to otreseš i konkurišeš i na takva mesta, ali presudno je da stvarno dobro savladaš jezik ili bar ostaviš takav utisak na intervjuu.
Ogroman broj naših dolazi bez znanja ili bar bez dobrog znanja jezika iz ovih ili onih razloga. Jedan od njih sam i ja, pa ti sve ovo u pero pišem iz ličnog iskustva. A i poznajem dosta ljudi koji su pokidali jezik, i veruj mi, svi su brzo pronašli posao. Jezik je najmanje pola posla sredjeno. Podrazumeva se da ti je zanimanje deficitarno i da imaš osnova da ostaneš.
Ja stičem utisak da im je (Norvežanima) pun kufer mutavih stranaca i da jedva čekaju da se pojavi neko ko blista i da baš taj ima ogromnu prednost. Oni to izgleda doživljavaju (logično) kao poštovanje i priča je sasvim drugačija i sve je lepše iz tog ugla.
Opet ti govorim iz iskustva, jer smo ja i žena primeri oba tabora. Ona govori odlično, a ja sam još uvek tutumrak (u poredjenju sa njom i mnogima).
Da reMiziram: Pocepaj jezik kako god znaš i umeš, tu se na stil ne obraća pažnja i gotovo je sigurno da ćeš u startu odbaciti 90% kandidata koji dodju na intervju da se borite za isto radno mesto.

 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-129-45.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2014. u 20:32 - pre 117 meseci
Nesh-co
Sa tobom bi se posvadjao odmahhttp://static.elitesecurity.org/smile4.gif
Kazi mi to nisam ispratio da li si se i ti zaposlio.ili ti i dalje radi samo supruga cini mi se da je bila neka kombinacija za 50 kod tebe.
Ince ti si mi IDOL iz razloga sto si blizu mojih godina sto tu si dosao sa troje dece,i stalno pogledam sliku onu tvoju sa tri bajsa i nekoliko kofera,
Ja jurim taj HU pasos pa da i ja dodjem.
Veliki poydrav
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 11:20 - pre 117 meseci
:-) oprosti, jedy023! naknadno duplo hvala i tebi. nego ljudi, ucim ja ovo, nekako mi se cini da cu nauciti jezik kao jezik,reci,izgovor... razumece oni mene i ja njih, ali sumnjam da cu pricati bas gramaticki potpuno pravilno... :-(
 
Odgovor na temu

nomadd
Norge

Član broj: 322055
Poruke: 48



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 11:28 - pre 117 meseci
Citat:
blok63:
Inače ko pročita NOmadov tekst može samo da zaboravi Norvešku odmah. Ja imam da kažem da sam našla u kući celo prizemlje namešteno u fulu od preko 80 kvadrata plaćam 3500 NOk i to bez depozita, Jeste malo mesto...ali 20 km od grada a 3km od centra mog seoceta- Hranu kupim i jeftiniju nego u BG (Rema 1000, ICA, Kiwi,Spar) tako da te priče 30 nok hleb i piza,vamo -tamo ...pa izvini ne jedem DR Oetker pizu ni u Beogradu-.....pratiš akcije...tunjevina je jeftinija nego u BG. Ja još nemam posao i ne znam da li ću ga naći ali me bedačenje ljudi na ovaj način malo nervira... Pivo ovoliko, Pica onliko....ma daj. Naravno da treba reći ljudima da nije lako, da trebaju pare...

Molim bez ljutnje nije mi namera da se konfrontiram...ali kad ne kupim hleb od 7 ili 9 nok kupim duplo pakovanje WASA dvopeka za 9 NOk jer mi je to zamena za hleb i volim ga a ušteda je ohoho...


Skien - Porsgrunn nisu seoce. U poređenju sa okolinom Osla je 5000 za stančić od 40-50m² je još povoljno. Pošto radim, taj jeftini hljeb od 8 Nok se često rasproda (Coop).

Zamrzivač obavezno treba imati, da lagerujete hranu kupljenu na tilbudu.

Slobodno kaži šta imaš, ne ujedam xaxaxa
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 13:40 - pre 117 meseci
Citat:
alex i alex:
oprosti, jedy023! naknadno duplo hvala i tebi. nego ljudi, ucim ja ovo, nekako mi se cini da cu nauciti jezik kao jezik,reci,izgovor... razumece oni mene i ja njih, ali sumnjam da cu pricati bas gramaticki potpuno pravilno... :-(




Ako ti je za utehu, ja ih i posle skoro mesec dana ne razumem sve, svi na poslu imaju razlicite dijalekte i kad progovore nastaje mi potpuna blokada, tako da o gramatici ni ne razmisljam
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 13:46 - pre 117 meseci
Veliki pozdrav za sve prisutne.Supruga je vaspitac,ja sam med.tehnicar,za 2 meseca i lekar.Ja imam HR pasos.Da li ce mi to pomoci u vezi sa celom ovom pricom ili oni samo gledaju gde smo skolovani tj odakle je diploma?Hvala ;-)
 
Odgovor na temu

alex i alex
aleksandra
medicinska sestra
kcs
beograd,srbija

Član broj: 324756
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 14:04 - pre 117 meseci
Citat:
katt:
Citat:
alex i alex:
:-) oprosti, jedy023! naknadno duplo hvala i tebi. nego ljudi, ucim ja ovo, nekako mi se cini da cu nauciti jezik kao jezik,reci,izgovor... razumece oni mene i ja njih, ali sumnjam da cu pricati bas gramaticki potpuno pravilno... :-(




Ako ti je za utehu, ja ih i posle skoro mesec dana ne razumem sve, svi na poslu imaju razlicite dijalekte i kad progovore nastaje mi potpuna blokada, tako da o gramatici ni ne razmisljam

jeste utesno, priznajem. :-) u kojoj stuci radis katt?
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.08.2014. u 15:43 - pre 117 meseci
Radim kao gradjevinski inzenjer
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843190 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.