Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866797 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 09:57 - pre 122 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
mada77:
Evo posle tacno mesec dana umesto potvrde da su primili moju molbu i papire ja dobio priznanje od UDIR-a da mogu da predajem u No skolama!!!
Na sajtu UDIR-a kada popunjavas semu pise lepo da nakon mesec dana obavestavaju pismom da su primili papire i molbu i dostavljaju papir ako ti nesto fali od papira sta je to sto fali... a potrebno je do 4 meseca, ne vise, za punu obradu... medjutim izgleda da su svuda ubrzali proces... SAK, NOKUT, UDIR...

Da ne bi bilo mnogo pitanja napisacu kako je sve to islo pa koga zanima neka pogleda!

Dakle ja sam profesor fizicke kulture... zavrsio faks po starom programu od 4 god... i od NOKUT-a jos prosle godine dobio generalno priznanje moje diplome (Physical education teacher, bechlorgrad 180 stud.poeng + 60 stud.poeng på bechlorgradsnivå)!

Pre dva meseca odlucio se da saljem papire u UDIR... prikupio sta sam mislio da treba... kosnsultovao se sa nekim ljudima sa foruma oko papira i popunjavanja seme... popunio semu na sajtu UDIR-a i poslao papire pre tacno mesec dana sa molbom za priznavnje mog obrazovanja!
A ovo je spisak papira koje sam ja poslao:

- popunjena sema na sajtu udir-a za priznavanje strane uciteljske diplome(ako je to dobar prevod)
Søknad om godkjenning av utenlandsk lærerutdanning,
posto sam ja jelte profesor, dok na toj stranici takodje mozete naci semu za pedagoge, predskolske ucitelje(spisak dokumentacije ili potrebnih papira se razlikuje, koliko ja znam, samo u tome da za pedagoge i predskolske ucitelje moras da imas Bergens test polozen,
- potvrdu iz policije iz Srbije(politiatest)... ja ziveo samo u Srbiji pre No tako da mi je samo to i trebalo, a onaj ko je ziveo u vise zemalja sveta mora iz svake pojedinacno da dostavi istu potvrdu iz policije,
- priznatu diplomu iz NOKUT-a... dakle generalno priznanje iz NOKUT-a,
- kopiju pasosa(strana sa slikom),
- fakultetsku diplomu,
- skraceni plan i program(dakle ne onaj od 60 i vise strana vec skraceni),
- i prepis predmeta i ocena.

To je ono sto se trazi, s tim sto osobe koje su menjale prezime moraju i to da dokumentuju!

Svi papiri su mi bili prevedene kopije kod sudskog tumaca(bez overe u opstini), sem pasosa i papira iz NOKUT-a cije sam fotokopije overio u biblioteci u No!

Sve to poslao na adresu UDIR-a pre tacno mesec dana i evo danas stiglo pismo gde izmedju ostalog pise da mogu da predajem i budem stalno zaposljen u No grunnopplæring-u kao lærer!
Procenili su da imam 240 poena i mogu u Srbiji da predajem kroppsøving(fizicko obrazovanje), da sam imao minimum 60 poena na pedagoskim predmetima, minimalno 30 poena na odredjeni predmet(i et fag eller fagområde) i da sam proveren preko politiatesta da nisam osudjivan i tako to!
Poslodavcu ostavljaju da proceni koji predmet u kom razredu mogu sve da predajem, da proceni moje znanje, znanje No jezika, zajednice i odnosa u No skolama, visinu plate!


I sve je to ok, samo i meni malo nejasno, ali sam zadovoljan u globalu sa dostavljenim!
Nejasne su stvari:
- da sam ja u molbi naveo da u Srbiji mogu da predajem fizicko u vrticima, osnovnoj i srednjoj skoli a ovde dobio, koliko ja shvatam, pravo samo za rad u osnovnoj skoli(grunnopplæring),
- i da poslodavac moze da proceni sta sve od predmeta mogu ja da predajem(pa valjda sam ja samo prof fizicke kulture, necu valjda matis ili sta vec da predajem!
Ali ja nisam bas upucen u njihov skolski program pa taj da kazem problem ostavljam za kasnije!

Sad je valjda sve na meni... mislim na jezik... posto konkursa za lærere konkretno fizickog ima trenutno... ne u toj meri kao za medicinare(ni priblizno) ali ok je!
Ja cu probati pa sta mi onaj odozgo da, kao i dosad!

Eto toliko od mene za kolege Profesore i one koje zanima to sto sam pisao!
Veliki pozdrav za sve!


Čekaj stani malo, hoćeš da mi kažeš da si dobio nostrifgikaciju od UDIR bez priloženog položenog ijednog testa? Pre svega čestitam! A posle svega (hehehehe) pitam jer mi nije jasno dal i to važi za učiteljice(vaspitačice) ja sam učiteljica inače...



Hvala!!!

A koliko se ja razumem u tematiku ti bi trebala da predas isto kao i ja sa diplomom uciteljice!!!
Posto jos jednom pisem za førskolelærer-e i pedagogisk leder-e treba Bergens test polozen!!!
A za lærere ne treba nikakav polozen test jezika!!!
To ostavljaju poslodavcu da on proceni, kao sto pise na papiru koji sam ja dobio!


Tako da ti mozes da probas!

I mogu ti reci kad pogledas malo dublje u tu sveru konkursa za ucitelje-profesore, ili kako vec, ima onako dosta konkursa, pogotovo sad u aprilu(posto sam bio do kommune i raspitivao se oko toga i rekli su mi da sada u aprilu izlazi najvise konkursa za skole i barnehage) ... e sad ponovo kazem taj jezik i taj njihov sistem koji mi ne poznajemo, ali lagano!

Veliki pozzz i srecno!
 
Odgovor na temu

zali meleni

Član broj: 322543
Poruke: 4
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 13:37 - pre 122 meseci
1. A Somewhat Gentle Man ---------- IMDB Opis
Ovako izgleda taj link,ukoliko mozes da se setis.To je on postavio pre godinu i po,i nalazi se na 239str.Kad kliknes na taj link,ili link za bilo koji drugi film, ponudi ti film iz vise segmenata.Kad kliknes na download,trazi ti da instaliras neki program da bi mogao da skines fim.Ja sam taj program instalirao i opet ne mogu da skinem film.A na klasicnom,npr. "torrentzu", vecina norveskih filmova postoji samo u varijanti placanja.Nema nelegalnog skidanja.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 14:44 - pre 122 meseci
Citat:
boban 13:
I ti i dalje u svojoj glavi živiš u Srbiji i nećeš se odmaći od nje dok neodeš. Koliko puta smo već pisali da se ovde sve manje više upakovano u platne razrede i da je plata u okvirima obrazovanja. A mi naravno po starom dobrom običaju i dalje podcenjujemo neka zanimanja jer bože mili pa kod nas je to BLJAK raditi.

Ne potcenjujem ja profesore, nisam to rekla. Pa moji roditelji su u profe i u familiji ih je 7 i sa jednim na fakultetu. Moj prijatelj, takodje dete profe, deli isto mišljenje kao i ja, jer mi najbolje znamo koliko je to malo jadna opcija. Tj. mi deca profesora ne želimo to da budemo. Ponavljam - to je lepi i neko će naći sreću u tome.
A da to nije srbijanski stav svedoči da isto mišljenje deli jedan moj drug Poljak, takođe dete profesora. I još jedan Italijan. Onda, u autobiografiji Karla Juna, stoji kako je on želeo da studira zoologiju, pa razmišlja- sa tim bih mogao biti ili profesor u školi ili da radim u zoo vrtu, mada preferiram ovo drugo do života školskog profesora. Tu sam se nasmejala. Dakle ovo se ne tiče nacije i vremena, već prosto karaktera, ličnog. Razlikujemo se i to je ok. Hvala bogu.
 
Odgovor na temu

Biljana Marjanovic
Medicinska sestra
Klinicki centar Srbije

Član broj: 314829
Poruke: 11
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 14:55 - pre 122 meseci
Evo mene sa nekim novim i svežim informacijama za posao,putovanje....Krajem januara sam iz Budimpešte doletela za Oslo(išla u posetu prijateljima)na 3 nedelje i na aerodromu nisam imala nikakav problem što znači da me niko nije ni jednog momenta pitao ni odakle stižem ni gde idem.U te 3 nedelje sam obilazila domove,bolnice...od vrata do vrata i naravno ništa od toga.Inače ,ja sam dobila autorizaciju za helsefagarbeidera.Pred kraj mog tronedeljnog boravka dobila sam poziv za razgovor sa lederkom u jednom sykehus-u ,njoj me je preporučila moja prijateljica koja tu radi 15 god.kao sykepleier.Odbila sam poziv za razgovor jer sam morala sutradan da se vratim za Beograd,uz dogovor da cemo se čuti i dogovoriti oko viđenja neko drugi put.Posle mesec dana sam dobila poziv ,od moje prijateljice,da se spakujem i ponovo dođem u Norvesku jer me ceka posao kod lederke sa kojom se nisam videla a ni čula posle prošlog boravka u Norveškoj.I tako ja ponovo počnem pakovanje i rezervišem kartu za Oslo iz Beograda.Po sletanju u Oslo kreće takvo maltretiranje da ga neću skoro zaboraviti.Ja nisam imala povratnu kartu pa sam samim tim bila sumnjivo lice i prosleđena policiji na aerodromu...Posle dugog i mučnog razmatranja šta bi mogla samnom da uradi g-đa policajka je odlučila da me pusti da krenem gde sam i krenula.Na osnovu onoga što sam ja prošla nebih nikome savetovala da leti iz Srbije ovamo.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 17:03 - pre 122 meseci
O tome smo već u više navrata diskutovali, moje lično mišljenje je da je iz Pešte bolje jer u EU ulaziš na HU granici i samim tim te Nor policija posle ni ne gleda. Mnogo je onih koji su odlično prošli putujući iz BG pa nisam baš siguran da će neko ozbiljno razmatrati promenu aerodroma.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 17:06 - pre 122 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
boban 13:
I ti i dalje u svojoj glavi živiš u Srbiji i nećeš se odmaći od nje dok neodeš. Koliko puta smo već pisali da se ovde sve manje više upakovano u platne razrede i da je plata u okvirima obrazovanja. A mi naravno po starom dobrom običaju i dalje podcenjujemo neka zanimanja jer bože mili pa kod nas je to BLJAK raditi.

Ne potcenjujem ja profesore, nisam to rekla. Pa moji roditelji su u profe i u familiji ih je 7 i sa jednim na fakultetu. Moj prijatelj, takodje dete profe, deli isto mišljenje kao i ja, jer mi najbolje znamo koliko je to malo jadna opcija. Tj. mi deca profesora ne želimo to da budemo. Ponavljam - to je lepi i neko će naći sreću u tome.
A da to nije srbijanski stav svedoči da isto mišljenje deli jedan moj drug Poljak, takođe dete profesora. I još jedan Italijan. Onda, u autobiografiji Karla Juna, stoji kako je on želeo da studira zoologiju, pa razmišlja- sa tim bih mogao biti ili profesor u školi ili da radim u zoo vrtu, mada preferiram ovo drugo do života školskog profesora. Tu sam se nasmejala. Dakle ovo se ne tiče nacije i vremena, već prosto karaktera, ličnog. Razlikujemo se i to je ok. Hvala bogu.

Malo sam lenj da kopam po starim postovima da ti nažem onaj gde se priča o tretmanu nastavnika - profesora u Finskoj i sl. I dalje sam pri svom stavu da sedeći u SR ne možeš da diskutuješ o tome kako je biti nastavnik u Nor.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 19:20 - pre 122 meseci
Citat:
zali meleni:
1. A Somewhat Gentle Man ---------- IMDB Opis
Ovako izgleda taj link,ukoliko mozes da se setis.To je on postavio pre godinu i po,i nalazi se na 239str.Kad kliknes na taj link,ili link za bilo koji drugi film, ponudi ti film iz vise segmenata.Kad kliknes na download,trazi ti da instaliras neki program da bi mogao da skines fim.Ja sam taj program instalirao i opet ne mogu da skinem film.A na klasicnom,npr. "torrentzu", vecina norveskih filmova postoji samo u varijanti placanja.Nema nelegalnog skidanja.


Evo dobar sajt za skidanje filmova, serija između ostalog i norveških.
http://forum.foreignmoviesddl....=300&t=0&submit=Search

Još jedna sjajna alatka za povećanje vokabulara.
http://www.languagecourse.net/hr/rjecnik-norveski.php


[Ovu poruku je menjao segrtlaza dana 12.04.2014. u 21:44 GMT+1]
-
 
Odgovor na temu

Commendatore

Član broj: 322530
Poruke: 5
212.178.230.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 21:33 - pre 122 meseci
Dali je moguce nesto raditi sa srednjom ugostiteljsko turistickom skolom smer turisticki tehnicar?I ptiam uopste za smerove te skole,kuvar,ugostitelj,recepcionar itd itd...vidim dosta se trazi za rad po hotelima ali nzm dali se nase diplome te skole priznaju i dali vredi to zavrsiti?
 
Odgovor na temu

llancemi
laboratorijski tehničar
Institut za javno zdravlje Vojvodine
Novi Sad

Član broj: 322522
Poruke: 12



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2014. u 23:12 - pre 122 meseci
Agencija iz Novog Sada SENO resource šalje kuvare, konobare i sl. ali čini mi se sezonski, probaj da ih kontaktiraš možda ćeš dobiti neke informacije. 021/420-627 ili 063/658-225 pozz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 10:40 - pre 122 meseci
da li iphone 5s kupljen u norveskoj kao simfree moze da radi na mrezama u srbiji bez jailbejka i slicnih gluposti?

da li neko putuje 7.5 bg-oslo sa norwegianom ?


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 11:06 - pre 122 meseci
Citat:
zokiruma: da li iphone 5s kupljen u norveskoj kao simfree moze da radi na mrezama u srbiji bez jailbejka i slicnih gluposti?

da li neko putuje 7.5 bg-oslo sa norwegianom ?

'ladno s' pola snage :)
Svakako je bolje ići sa nekog aerodroma zemlje EU, jer su tu kontrole nikakve, a što se tiče traženja posla i ulaza u zemlju, imaš sva zakonska prava da to radiš, tako da lepo prijaviš to na ulazu u zemlju i pokažeš autorizaciju, a za povratak kažeš da ne znaš da li ćeš da se i kad ćeš da se vraćaš.

Hvala za info o prelazu sa Švedskom, taman sam se tako i uklopio, mada živu dušu nismo videli na granici. Napisaću detaljnije kasnije o kupovini, uglavnom, Švedska se isplati ako imaš u rukama cene iz Norveške. Jeftinije je sve manje ili više, ali se neke stvari ne isplati vući za simboličnu razliku u ceni.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 12:22 - pre 122 meseci
Citat:
Biljana Marjanovic:
Evo mene sa nekim novim i svežim informacijama za posao,putovanje....Krajem januara sam iz Budimpešte doletela za Oslo(išla u posetu prijateljima)na 3 nedelje i na aerodromu nisam imala nikakav problem što znači da me niko nije ni jednog momenta pitao ni odakle stižem ni gde idem.U te 3 nedelje sam obilazila domove,bolnice...od vrata do vrata i naravno ništa od toga.Inače ,ja sam dobila autorizaciju za helsefagarbeidera.Pred kraj mog tronedeljnog boravka dobila sam poziv za razgovor sa lederkom u jednom sykehus-u ,njoj me je preporučila moja prijateljica koja tu radi 15 god.kao sykepleier.Odbila sam poziv za razgovor jer sam morala sutradan da se vratim za Beograd,uz dogovor da cemo se čuti i dogovoriti oko viđenja neko drugi put.Posle mesec dana sam dobila poziv ,od moje prijateljice,da se spakujem i ponovo dođem u Norvesku jer me ceka posao kod lederke sa kojom se nisam videla a ni čula posle prošlog boravka u Norveškoj.I tako ja ponovo počnem pakovanje i rezervišem kartu za Oslo iz Beograda.Po sletanju u Oslo kreće takvo maltretiranje da ga neću skoro zaboraviti.Ja nisam imala povratnu kartu pa sam samim tim bila sumnjivo lice i prosleđena policiji na aerodromu...Posle dugog i mučnog razmatranja šta bi mogla samnom da uradi g-đa policajka je odlučila da me pusti da krenem gde sam i krenula.Na osnovu onoga što sam ja prošla nebih nikome savetovala da leti iz Srbije ovamo.


Ne shvatam zasto si dobila onaj prvi razgovor zbog koga si i dosla i konacno ga dobila ?

A let iz Bdp ne garantuje da nema kontrole jer Norveska ima carinu prema EU. Ja sam bio u Norveskoj i ulazio sam i iz DK i iz SVE i oba puta su me kontrolisali.
 
Odgovor na temu

Commendatore

Član broj: 322530
Poruke: 5
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 17:01 - pre 122 meseci
Jos jedno pitanje,ako jedan dobije posao supruznik dobija radnu dozvolu i onda moze da radi sta hoce tj kao i gradjani EU i dolazi lakse do posla?

Ako nije skilled nema odgovarajucu diplomu,koji kurs najbolje zavrsiti?Sta prolazi najvise,zanati?Ugostiteljstvo?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 17:26 - pre 122 meseci
tako je, ali dozvola mu vazi dok ovaj glavni produzava svoju ili pak ne izboksuju trajnu...

Naravno on uvek moze i sam sebi da napravi radnu, pa da ne zavisi od glavnog. Mnogi nasi tako rade pa onda ako glavni ostane bez posla nisu u frci...
 
Odgovor na temu

Commendatore

Član broj: 322530
Poruke: 5
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 18:55 - pre 122 meseci
Ok hvala to razumem,a jel se isplati da onda ovaj sto je na pripoju ima neki zanat,kurs,srednja skola vanredno i koja,bilo sta iz Srbije sta se trazi najvise?Ili da se neki kurs zavrsava tamo(jer diplome odavde ne vrede)?

Jer sa faxom koji imam ne vredi nista pa reko dal treba da se uci neka skola nesto cisto da imam diplomu pre nego sto krenem(turisticki tehnicar,kuvar,vaspitac,zanatlija neki npr)il da ne gubim vreme na to,vec dodjem fizikalisem ili konobarisem npr i kad skupim pare upisem kurs gore za nesto?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 19:16 - pre 122 meseci
pa ko moze da zna ogovor na to pitanje ?

Razmisli sta hoces pa radi na tome, uglavnom na spajanju mozes sve (cak i vise nego ovaj glavni) !
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 20:58 - pre 122 meseci
Citat:
Commendatore:
Ok hvala to razumem,a jel se isplati da onda ovaj sto je na pripoju ima neki zanat,kurs,srednja skola vanredno i koja,bilo sta iz Srbije sta se trazi najvise?Ili da se neki kurs zavrsava tamo(jer diplome odavde ne vrede)?

Jer sa faxom koji imam ne vredi nista pa reko dal treba da se uci neka skola nesto cisto da imam diplomu pre nego sto krenem(turisticki tehnicar,kuvar,vaspitac,zanatlija neki npr)il da ne gubim vreme na to,vec dodjem fizikalisem ili konobarisem npr i kad skupim pare upisem kurs gore za nesto?

Evo ja da pokusam da ti odgovorim na pitanje.
Ako se diploma ili sertifikat ne priznaju u Norveskoj u smislu da li moze da se uradi autorizacija (jer u startu se nista ne priznaje) i pod uslovom da je ovo ispunjeno tj. da moze da se dobije autorizacija i da ta diploma ima potraznju na trzistu onda bi nesto i vredelo. E sad u praksi to macku o rep i po meni batali se gubljenja vremena. Za start kako god hteo ti ces morati neku sljaku da radis i tu nema leba. Znaci dodjes ovamo radis sta god, naucis jezik, onda preko NAV-a trazis neki kurs koji je inace besplatan. Zavrsis npr. za keramicara ili banderasa i Bog da te vidi. Po meni je sve ostalo zamlacivanje i tesko gubljenje vremena osim ako ne pricamo o npr. inzenjerima, medicinskom osoblju ili prosvetarima ali to je 4-6 godina utrosenog vremena na obrazovanje.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 21:36 - pre 122 meseci
U zemljama zapada, a pogotovo u Norveskoj, stagod da radis bices dobro placen tako da ne moras da se ustezes da radis bilo sta.

Narocito sto dolazis na spajanje, a od jedne plate cete sigurno moci komotno da zivite (inace vas ne bi pustili), tako da sto god doneses TI bice samo plus.

Naravno najvaznije je da nosilac zadrzi bar tri godine posao i da se doslepate nekako do trajne dozvole (ako vec nemate neki ipotrebljiv pasos). Sva sreca pa je trajna posle tri godine, tu je Norveska vema darezljiva... U EU sad povecavaju cak na sest godina...

(Ne znam samo moze li u Norveskoj ako pratioc nadje posao, a nosilac ostane da se prebace na pratioca ? U EU i SAD uglavnom ne moze.)
 
Odgovor na temu

Commendatore

Član broj: 322530
Poruke: 5
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2014. u 22:49 - pre 122 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
Commendatore:
Ok hvala to razumem,a jel se isplati da onda ovaj sto je na pripoju ima neki zanat,kurs,srednja skola vanredno i koja,bilo sta iz Srbije sta se trazi najvise?Ili da se neki kurs zavrsava tamo(jer diplome odavde ne vrede)?

Jer sa faxom koji imam ne vredi nista pa reko dal treba da se uci neka skola nesto cisto da imam diplomu pre nego sto krenem(turisticki tehnicar,kuvar,vaspitac,zanatlija neki npr)il da ne gubim vreme na to,vec dodjem fizikalisem ili konobarisem npr i kad skupim pare upisem kurs gore za nesto?

Evo ja da pokusam da ti odgovorim na pitanje.
Ako se diploma ili sertifikat ne priznaju u Norveskoj u smislu da li moze da se uradi autorizacija (jer u startu se nista ne priznaje) i pod uslovom da je ovo ispunjeno tj. da moze da se dobije autorizacija i da ta diploma ima potraznju na trzistu onda bi nesto i vredelo. E sad u praksi to macku o rep i po meni batali se gubljenja vremena. Za start kako god hteo ti ces morati neku sljaku da radis i tu nema leba. Znaci dodjes ovamo radis sta god, naucis jezik, onda preko NAV-a trazis neki kurs koji je inace besplatan. Zavrsis npr. za keramicara ili banderasa i Bog da te vidi. Po meni je sve ostalo zamlacivanje i tesko gubljenje vremena osim ako ne pricamo o npr. inzenjerima, medicinskom osoblju ili prosvetarima ali to je 4-6 godina utrosenog vremena na obrazovanje.


1.Kazes prosvetari,sta je potrebno da bi se to postalo sem najviseg nivoa jezika,Bergen verovatno,koja se to skola iz Srbije priznaje posto imam zavrseno za profesora geografije(a znam da tamo predaju po vise predmeta odjednom,jedan nastavnik,i da se diplome ne vaze nase)?

2.Ako se oboje zaposlimo sa diplomama priznatim,onda je nosioc onaj sto je prvi zaposljen ili vise nosioc ne postoji vec svako odgovara za sebe?Kapiram da ako jedan dodje sa diplomom tj vec ugovorenim poslom a drugi tek tamo trazi posao ovaj pratioc uvek zavisi od prvog ali sta ako,jedan dodje na gotovo a drugi nadje posao tamo isto u struci dali to pravilo prvog nosioca i dalje vazi?

3.Ako recimo nosiocu ne produze ugovor posle godinu dana ili recimo dobije otkaz npr...a pratioc ima posao koji nije kvalifikovan znaci klasicna sljaka tipa Mek(lupam)dali on sa tim moze da izdrzava oboje tj da ostanu u Norveskoj ili mora ovaj sto je dobio otkaz da ode iz zemlje ako ne nadje posao u struci za 2 meseca?

Eto nadam se da razumes pitanja i da nisam preterano dosadan...unapred hvala na odgovorima hvala i Braksiju
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.04.2014. u 15:03 - pre 122 meseci
2) svako moze da trazi za sebe ulaznu vizu. Ti ako si na spajanju mozes da nadjes nekoga da ti napravi ulazne papire bas kao sto je uradio nosilac. To je i najbolje jer bilo koji da pukne na poslu tu je ovaj drugi da ga prebaci na spajanje.

3) treba videti kako je u Norveskoj u vecini EU zemalja i SAD spajanje sluzi da se spojite i da budete zajedno dok nosilac ima osnov boravka. Zato se uglavnom pratiocu dozvoljava da radi sta god hoce, gde hoce, znaci puno manje restrikcija u odnosu na nosioca ALI boravak mu je potpuno vezan za boravak nosioca.

Da, dobro si primetio. Neopisiv je seks kad ti istice privremena boravisna viza, a sutnu te sa posla ili nece da ti produze ugovor.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7866797 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.