Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7899126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 14:14 - pre 124 meseci
Citat:
alex8103:
Ja sam bila u Oslu na folke i jedan deo je kostao skoro 6000nk ,e sad imaju ti kursevi po komunama ali svi kazu da su oni jako losi.Moj savet je bolje da ne trosis na kurs toliki novac,a ti naravno uradi sta zelis,pricanje sa drugima je po meni najbolja opcija.I naravno da ti netraba nikakiav pnumer ni ja ga nisam imala.


pa koliko sam ja upoznat vise se ne postavlja pitanje da li ces ici ili ne na casove jezika jer posle oktobra 2013 svi su u obavezi da odrade 250+50 casova i poloze NP2 zbog dobijanja stalne boravisne. mi koji smo dobili papire ranije treba samo da polozimo NP2 i nismo obavezni da idemo na casove.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 14:16 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
alex8103:
Ja sam bila u Oslu na folke i jedan deo je kostao skoro 6000nk ,e sad imaju ti kursevi po komunama ali svi kazu da su oni jako losi.Moj savet je bolje da ne trosis na kurs toliki novac,a ti naravno uradi sta zelis,pricanje sa drugima je po meni najbolja opcija.I naravno da ti netraba nikakiav pnumer ni ja ga nisam imala.


Vidi ja znam dobro šta pričam i stojim iza podataka koje napišem ovde, ako sam sigurna u njih.Dakle cena se može uvek proveriti na sajtu Fokleuni. i cene se razliku po gradovima i nivoima,tako da nema potreba da mi govoriš da deo (verovatno misliš na nivo) košta 6 000 kr. Zanima me posle tolikog novca koji si dala da li si naučila jezik i da li radiš i živiš u Norveškoj?
Naravno da svaki savet ili sugestiju prihvatam kao dobronamernu ali pitanje jezika je individualna stvar koliko učiš, koliko si napredovao i šta ti u stvari treba.Ja sam se informisala posavetovala sa "stručnim licima" i zaključak je da treba da budem u govornoj sredini.Kako ću proći na kursu tamo je isto kao i kako bih prošla ovde-neki idu na kurs ovde pa samo prođu kroz njega a neki uče i danima između dva časa.i preko vikenda i noću i danju.



ja sam u norveskoj na prvom kursu mesec dana ucio izgovor vokala i kako se akcentuju reci, razlika izmedju tak i takk je velika, da ne pricam hun i hund, e to necete nauciti u srbiji kvalitetno kao u norveskoj, potpisujem.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 14:34 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
alex8103:
Ja sam bila u Oslu na folke i jedan deo je kostao skoro 6000nk ,e sad imaju ti kursevi po komunama ali svi kazu da su oni jako losi.Moj savet je bolje da ne trosis na kurs toliki novac,a ti naravno uradi sta zelis,pricanje sa drugima je po meni najbolja opcija.I naravno da ti netraba nikakiav pnumer ni ja ga nisam imala.


pa koliko sam ja upoznat vise se ne postavlja pitanje da li ces ici ili ne na casove jezika jer posle oktobra 2013 svi su u obavezi da odrade 250+50 casova i poloze NP2 zbog dobijanja stalne boravisne. mi koji smo dobili papire ranije treba samo da polozimo NP2 i nismo obavezni da idemo na casove.


Zoki za tebe ne vazi NP2 , ti si dosao sa visokom skolom tako da ti moras NP3. Ja recimo samo idem na casove onih 250 + 50 nista vise. Nisi u obavezi da polazes. Za nas sa srednjom skolom, mislim koji smo spihili diplomu srednje skole sa poslom je NP2.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 14:42 - pre 124 meseci
Citat:
surbat: Zoki za tebe ne vazi NP2 , ti si dosao sa visokom skolom tako da ti moras NP3. Ja recimo samo idem na casove onih 250 + 50 nista vise. Nisi u obavezi da polazes. Za nas sa srednjom skolom, mislim koji smo spihili diplomu srednje skole sa poslom je NP2.


o tome smo srki i ja polemisali, jer i meni se cini da treba za nas NP3 ali srdjanm je dobio NP2 i mislim da je proverio sa UDI gde su mu rekli da je dovoljno. moze on detaljnije objasniti kada procita post.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 14:57 - pre 124 meseci
Ma kakvi one salteruse nemaju pojma. Meni je rekla da mi ne treba Arbeidstilbud, cuj ne treba mi najvažniji dokument i na kraju me odbili za vizu i trazili dopunu. Kada sam imao oni 50 casova na samfskunskap ili kako vec, bila je zena iz Udi koja je i sve fino objasnila. Np3 visoka skola i medicina ,Np2 spajanjem porodice i srednja skola ,Pise i na sajtu , pazi samo da ne popiješ Avslag bez veze ,dobro se informisi.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 16:13 - pre 124 meseci
Šalter i šalterske službenice . Dobio sam ugovor za posao na kome lepo piše da je na ne određeno vreme ali nije na onom UDI papiru. Odem u policiju dam joj ugovor kaže pametnica nemate rok do kad važi ugovor trudio sam se da je urazumim, odustanem i vratim se u firmu zamolim gazdu da napiše da ugovor važi 6 meseci ne bi li skinuo dotičnu službenicu sa grbače i završio to se ID brojem. Kaže meni gazda "ostavi to na stolu ispraviću ti" dođem ja večeras sa posla a na mom ugovoru piše do 2028 kaže meni gazda "tad ćeš otprilike u penziju" sad čekam četvrtak da vidim šta će šalteruša da kaže na ugovor
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 16:17 - pre 124 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Citat:
angelos:
Da li je moguće da niko ne vozi auto već svi da koristite vozove?
Poslednje tri stranice niko ništa nije odvovorio ceć se bavite teoretisanjem, koloko vas zaista realno živi u Norveškoj!?


Ima naravno, nekoliko članova su ovde objavili da su položili vozački ispit i dobili norveške vozačke dozvole.

Veliki je problem sa parkiranjem tj. nemaš gde auto da ostaviš a ako je to skopčano sa avionom onda je voz idealno rešenje. Naravno pretpostavljam da su svi koji su spominjali vozove pričali o transferu iz mesta prebivališta do jednog od aerodroma u Oslu. Druga vrlo bitna stvar je da je Nor dugačka skoro 2000km i da mi sa Severa uopšte ni ne razmišljamo da idemo kolima do Osla i sl
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 16:23 - pre 124 meseci
Citat:
angelos:
Da li je moguće da niko ne vozi auto već svi da koristite vozove?
Poslednje tri stranice niko ništa nije odvovorio ceć se bavite teoretisanjem, koloko vas zaista realno živi u Norveškoj!?

Evo ja sam položio 4. februara, danas sam poštom dobio "plastiku" na adresu. Ravno posle nedelju dana.
Ne vozim, jer sam dao puno novca za vozačku koja me je koštala oko 2.000 eura i to je najmanje koliko možeš da daš, bez ekstra časova i sl. Ako loše voziš ili krećeš od apsolutne nule, to može da bude i duplo više. Mada je, vožnja bez dozvole veoma rasprostranjen sport kojim se bave naši ljudi, ja sam već svima dosadio sa pričom da to ne treba da se radi. Neki misle da može i treba i da je pametnije da se kupi auto i igra "Norveški rulet" sa njihovom policijom, ali to već možeš da biraš.
I da, ovde niko nema ama baš nikakvu obavezu da bilo kome bilo šta objašnjava i odgovori, tako da tvoj stav prosto nije primeren bilo kom forumu, pa ni ovom.



 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.135.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 16:24 - pre 124 meseci
OSLO ZABAVE PONOVO SA VAMA:

MUZIKA UZIVO ! ! ! !

PETAK 14FEB

DAN ZALJUBLJENIH

MONALISA - GRENSEN 10

POVODOM 7 GODINA POSTOJANJA TIM OSLO ZABAVE ORGANIZUJE NEZABORAVAN PROVOD UZ DOBRU ATMOSFERU.


ULAZ BESPLATAN ZA SVE ! ! ! ! !



POZDRAV! TIM OSLO ZABAVE :)


https://www.facebook.com/events/590061464404608/
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

alex8103
jelena stefanovic
belgrade

Član broj: 317238
Poruke: 17
*.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 16:27 - pre 124 meseci
i ja stojim iza reci koje kazem i platila sam del 2 u Oslu u novembru 5350 nk i isto toliko del 1.Izvini sto sam ti uputila dobronamerni savet. Tvoj zivot tvoja stvar
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.76.114.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 17:01 - pre 124 meseci
Mene danas rekose iz firme da cu ovaj mjesec platiti 50 %poreza jer nisam na vrijeme predala poresku karticu A ja mislila da se to iz poreskoga posalje elektronski uglavnom bila u poresko a trebala sam ici u decembar i prijaviri se ,jer mi je prva godina u Norveskoj .Uglavnom iz poreskog poslali danas novu karticu ali ovi vec obracunali.
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 17:04 - pre 124 meseci
@blok 63
A šta te recimo košta da kažeš da dolaziš u no da upišeš master... To njima nije čudno s obzirom na to da studiraju i u pedesetoj. Ako zato dolaziš, takođe nije čudno to što nemaš broj. Sve te minus stvari koje pominješ na forumu, to niko od norvežana ne mora da zna (nemam dozvolu, tek tražim posao itd...) predstavi se sigurnijom u sebe i svoje planove :)
Dalje, probaj da tražiš pomoć od ljudi koji mogu da ti pomognu da nađeš sobu u studentskom. Znam dosta ljudi koji su tako u bergenu živeli par meseci-godinu. Em jeftinije puno, em možeš da naletiš i na studente koji mogu da pomognu oko veŽbanja jezika :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 17:56 - pre 124 meseci
ja potvrdjujem alex, kurs na folkeu je kostao prosle godine oko 5300 del 1 ili del 2, znaci nikako ceo B1 ili B2 kurs... dakle za ceo nivo ti treba dobrih 10 000 kruna... sto su po meni ti kursevi na folkeu bacanje para, i sa time se slazu mnogi nezadovoljni koji su bili tamo... meni se zapeo neki profesor od 60ak godina koji je samo brbljao celog casa, nikakva interakcija...doslo mi je kroz prozor da ga bacam... ciste bacene pare...

blok, ti experti koji su ti to rekli su mislili biti okruzen norvezanima, pricati i slusati na dnevnoj bazi, sto ne znaci nuzno pohadjanje njihovih kurseva... smatram da itekako moze dobro da se nauci individualnom preko skajpa... i to kombinujes sa zivim razgovorom u norveskoj...
mada ti si upravu za drammen
http://www.folkeuniversitetet....-del-2-drammen/kurs-id-127485/
kosta 3700... samo ne znam kako planiras da putujes do dramena, da placas dok zivis u oslu ili da zivis u drammenu? ako vec u ovom delu trazis posao onda ti je svakako bolje da zivis u oslu...

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 11.02.2014. u 19:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

alex8103
jelena stefanovic
belgrade

Član broj: 317238
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 18:40 - pre 124 meseci
Slazem se sa Stefankom ,bolje za taj novac izadji popi kafu , pricaj tj upoznaj se nekim norvezanima
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 18:53 - pre 124 meseci
Evo jedne skole u Oslu, 4300 noka kurs, platis 2 dobijes 3, pazi koji trgovci! A za one koji rade i ne mogu radnim danima da idu, odrzavaju subotom 1890 noka, ocigledno po vikendu.
http://www.victusschool.no/english/index.html

A i za one koji se ubijaj od rada :)
10-reasons-to-stop-working-so-hard

Blok, ako odem u Emirate, ako imas smedju kosu i oci, mladalacki izgled, da ti posaljem pasos :D


 
Odgovor na temu

m_kao_maja
bijeljina

Član broj: 319619
Poruke: 12
*.84-48-109.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:12 - pre 124 meseci
Ljudi, nemam problem ni oko odlaska u No, jer sam vec ovde, ni oko priznavanja diplome med radnika, jer nisam, nego imam jedan malo veci! Trazim momka koji je dosao u Oslo 1.1. kad I ja. On je iz Kraljeva, pa ako je neko od Vas takodje iz Kraljeva, neka mi se javi. On se zove Aleksandar, Aca, '79. je god.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:34 - pre 124 meseci
Pa ljudi hvala vam na ovolikim savetima,nešto će da bude već :D

Inače zamoljavam diskutante da pažljivo čitaju postove (kao što to nisam ja ranije uradila pa pomešala babe i žabe) rekla sam da je kurs u Drammenu a tu je cena drugog dela b1 3700 ...na koji sam i planirala...

http://www.folkeuniversitetet....-del-2-drammen/kurs-id-127468/

A u fylke Buskerud pa neka kommuna od sad pa do 20.juna B nivo tek počeli 4800nok.Činjenica da se daju pare ne znam da li se bacaju ali neki ulog treba da dam.

Mada nisam ništa platila možda i ne odem na kurs,cilj mi je da volontoram u vrtiću i tako učim jezik.

Nego aleks ne reče mi da li radiš i da li si u Norge i kako si iskoristila tvoje pohađanje kursa?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:37 - pre 124 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Evo jedne skole u Oslu, 4300 noka kurs, platis 2 dobijes 3, pazi koji trgovci! A za one koji rade i ne mogu radnim danima da idu, odrzavaju subotom 1890 noka, ocigledno po vikendu.
http://www.victusschool.no/english/index.html

A i za one koji se ubijaj od rada :)
10-reasons-to-stop-working-so-hard

Blok, ako odem u Emirate, ako imas smedju kosu i oci, mladalacki izgled, da ti posaljem pasos :D



Čuj smeđu ma plavu kosu imam...za Emirate dušu dalo...a oči čarne kao ugalj(valjda se tako kaže) hehehehe

hvala ti draga...nešto ću da izbunarim valjda toliko sam vredna valjda će to svemir da nagradi ;)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:44 - pre 124 meseci
Stefanko ne mogu da te citiram direkt ne daje mi tu opciju pa ću ovako.

Meni je svejedno pravo da ti kažem u kom ću gradu ali ću upisati tamo gde mi rođak pronađe smeštaj, pitao neke kolege, komšije prijatelje jer onda ne plaćam depozit.Ipak sam se raspitala i u komunama za kurs i na Folke koji je najskuplji u Oslu video si...Sad vidim i da si dodao link za Drammen,nema veze. Za učenje jezika mi definitivno treba da slušam norveški od 0-24.Gledam ja tv ovde i slušam vežbe i slušam i slušam ali razumem tek poneku reč....NIšta mi to ne znači preko skypa..mnogo je drugačije kad počnem da volontiram i onda ću valjda otvoriti svoje treće uvo za slušanje i razumevanje...
 
Odgovor na temu

alex8103
jelena stefanovic
belgrade

Član broj: 317238
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:45 - pre 124 meseci
Ne, ne radim,za moj posao mi treba B2 nivo na koji krecem u Srbiji,jer je u norveskoj previse novca u principu ne dobijes nista vise nego ovde.Moja jedina prednost je u tome sto sam upoznala ljude na tom kursu pa sad zajedno pricamo preko skajpa a i za vreme kursa smo isli na kafe i to je bilo korisno,jer su to vecinom spanci,italijani...
Stvarno imam najbolju nameru previse ulozenog novca a za uzvrat nista posebno.Narvno svako treba da proba,naucila sam dosta ali samo zbog konverzacije sa norvezanima i drugim strancima.Ja sam isla na oba dela B1 nivoa.Ukoliko si zainteresovan/a mozemo i da se druzimo radi ucenja jezika ;-)
Zelim ti da ti iskustva sto se tice kursa budu bolja nego meni,pa eto mozes podeliti iskustva sa nama.Ja imam nrk aplikaciju na telefonu pa gledam tv emisije koje mogu da se gledaju,eto moze da znaci i to
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7899126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.