Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838322 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.174.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2011. u 19:37 - pre 155 meseci
Slazem se u potpunosti sa predhodnim komentarom. Mogu da vam prenesem licnao iskustvo. radim sa privremenom dozvolom i pokusao sam da produzim u dozvolu na godinu dana . Predao sam ali zena koja radi u Policiji mi je rekla da su mi veoma male sanse jer nemam dovoljnu platu (oko 350000 NOK) Ja sam znao sta da pripremim sve od dokumenata i da gazda da oglas i da napise propratno pismo NAV-u da ne moze da nadje radnika,ugovor,ponuda,preporuke ali izgleda" Mrka kapa" . Konkretno, moje zanimanje je jako deficitarno ali nije na zvanicnoj listi deficitarnih zanimanja(kuvar). U svakom slucaju dosta je laksa procedura nego za medicinare i ko moze da nadje posao u hotelu dobice lagano vizu na osnovu plate jer je satnica za kuvara oko 170 Nok. Izlazi jako puno oglasa za Kuvare i nije uslov Norveski,kod mene samo jedan radnik zna Norveski svi govore engleski. Mada ono prvo vezano za platu buni jer na sajtu pise da je to plata za visokokvalifikovane radnike ne za obicne ali videcemo. Ko god ima priliku sezonski da dodje i radi par meseci trebalo bi jer za za 4 meseca rada ovde mozete u Srbiji da zivite do sledece sezone,nije ni to neko resenje ali bolje je nego dole. Ako zatreba neka pomoc u vezi dokumentacije i pitanja u vezi struke u norveskoj,na raspolaganju sam !
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2011. u 22:08 - pre 155 meseci
Ima li neko kakvih preporuka, kontakata, varijanti za savet ili bilo sta vezano za informaciju u vezi sezonskog rada? Meni viza i ostalo nije problem, "prohodan" sam takoreci.
 
Odgovor na temu

dstepanovic
Software Engineer
Novi Sad

Član broj: 141435
Poruke: 25
89.216.54.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2011. u 07:08 - pre 155 meseci
Citat:
surbat:  Mada ono prvo vezano za platu buni jer na sajtu pise da je to plata za visokokvalifikovane radnike ne za obicne ali videcemo.

Na kom sajtu se mogu naći informacije sa potrebnim visinama primanja po struci?
 
Odgovor na temu

mariofil1977
kuvar PC

Član broj: 288179
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2011. u 17:10 - pre 155 meseci
Surbat,
jesi li pokusao da se dogovoris sa gazdom da ti da nominalno vecu platu (400000 ili koliko je vec potrebno) a da u realnosti budes isto placen kao i do sad? Gazda ne bi bio na gubitku, a ti bi izgubio samo iznos poreza na "povisicu". BTW kolika bi ti obezbedila stalni ostanak?
 
Odgovor na temu

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.07.2011. u 18:50 - pre 155 meseci
Da li mislite da ce sada biti teze da se dobiju papiri i viza za Norvesku i ostale skandinavske zemlje ?
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.173.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2011. u 00:28 - pre 155 meseci
Sada je kasno za sezonske poslove u Ugostiteljskom sektoru i poljoprivredi. Postoje zimski centri koji traze radnu snagu za odrzavanja,cistcenje snega i.t.d ali sam to samo nacuo. Gledajte oglase NAV i FINN mozda nesto nadjete. Tako sam i ja nasao. Plata je regulisana samo za ljude sa visokom skolom i masterom 350 000 i 500 000 Nok a za srednju skolu nije tako pise na sajtu UDI. Zato me i buni zasto je ona zena rekla da nemam dovoljnu platu, Ne moze fiktivno da mi da gazda ugovor zato sto mogu da provere u i bila bi firma u problemima. Posto bi se ispostavilo da mi daju manju platu nego u ugovoru,vec sam se raspitao ! Svuda mozes da ih cackas samo u porez ne :)) .
 
Odgovor na temu

mariofil1977
kuvar PC

Član broj: 288179
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2011. u 11:47 - pre 155 meseci
Surbat, unapred oprosti ako se pravim pametan, ali mi se cini da nisi razumeo moju ideju. Rekao si da danas imas 350000. U varijanti koja mi pada na pamet drzava ne bi bila uskracena za porez. Ti u dogovoru sa gazdom napravis ugovor na npr. 500 000. Neka je porez na to npr. 36%, znaci drzava dobije 180 000. Ti dobijas 500000-180000=320 000. Gazdi od tih 320000 u kesu vratis fiktivnu povisicu od 150000. Ostane ti cisto 320000-150000=170000 meseno, sto je sasvim OK lova, a, sto je najvaznije, obezbeđuje ti stalni boravak.

Koliko bi bio finansijski u gubitku u odnosu na danas? Rekao si da danas imas 350000. Ako je poreska stopa na to 36%, porez je 126000. Dakle, cisto ti ostaje 350000-126000=224000. Znaci, ova moja akrobacija bi tebe kostala 224.000-170.000=54.000 mesecno, sto i nije tako mnogo, s obzirom da ti daje stalan boravak. Gazda nije na gubitku, drzava takodje. Ti dobijas stalni boravak.

Jos jednom oprosti ako sam te iz neznanja pogresno posavetovao.

Uzgred, napisi nesto o poslu kuvara tamo. Koliko se razlikuje u odnosu na Srbiju? Kakvo ti je iskustvo? Koliko su placene pocetne pozicije? Radno vreme? Mogućnost za prekovremeno? Piši sve što ti pada na pamet. Svaka informacija mi je dragocena. Ja sam zavrsio fax i magistraturu (ekonomija i političke nauke) od kojih nema hleba, pa sam zbog toga upisao prekvalifikaciju za kuvara u Ugostiteljsko-turistickoj skoli iz Beograda. Završiću je u septembru. Planiram da na prekookeanskom brodu odradim neki ugovor kako bih stekao rutinu, a nakon toga da dodjem u Norvesku. Pored srpskog imam i hrvatsko drzavljanstvo, tako da nakon jula 2013, kada Hrvatska postane clan EU i European Economic Areaa, ne bi trebalo da imam problema sa dobijanjem boravka u Norveskoj.
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.07.2011. u 20:47 - pre 155 meseci
E i ja imam par pitanja :) Generalno. Ja zavrsavam ovde visoku tehicku skolu ,smer informaticki inzenjering sa menadzmentom informacionig sistema, u trajanju od tri god po bolonji , sa 180 poena , po novim programima.Zanima me da li bi to mozda bilo priznato gore .Inace norveski mi jako dobro ide.nadam se da cu napredovati jos u buducnosti naravno.Inace imam i hrv drzavljanstvo , evo bas sam sad citao predhodni koment, da li ce zaista biti lakse kad hrv udju u uniju , tj i srbiji kada budu usli ? mislim na prve godine ulaska. drugim recima , ima li nade za mene i moju struku , uz naravno norveski jezik, na stranu hrv drzavljanstvo. hvala ;)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 14:09 - pre 155 meseci
Cao svima.
Jos jedna osoba vise koja zeli nesto bolje u zivotu van Srbije... :) Radim kao med.sestra u bolnici skoro 2 god....
Treba mi Vasa pomoc! za sada je samo odluka konacna da zelim u Norvesku...zelim da pocnem sa casovima,ali nisam dovoljno informisana da li ima profesor norveskog jezika u subotici ili okolini????
Dobila sam ponudu od jedne skole stranih jezika.Kurs norveskog jez. koji bi trajao 6 nedelja negde oko 10000 din(+/-),ali samo pocetni nivo.Oni selektuju ljude od prijavljenih,verovatno koji vec znaju nesto ulaze u uzi krug.... :S Profesori dolaze iz Novog Sada...Na zavrsetku kursa dobije se 2 primerka diplome...jedna na engl. i jedna na norv....pitala sam sta onda ako zelim dalje da se usavrsavam??? Kaze dir.skole....to je u pregovorima za dalje skolovanje sa profesorima...jos se ne znam nista... hmmmm..... sta mislite o ovom??? pozdrav svima i hvala unapred na pomoci....
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 14:50 - pre 155 meseci
pozdrav...
treba mi pomoc od ljudi koji vec rade u Norveskoj kao medicinski radnici...
Pre par dana dobio sam ponudu za posao u sykehus-u,naravno prihvatio,ponuda je na 100 %,uredno ispunjena od sefice (avd.led.),na period od 7 meseci,u formi koju zahteva UDI,tj. u obrascu skinutom sa njihovog sajta...22.07.2011 predao sam za radnu dozvolu sa svom dokumentacijom u lokalnom UDI direktorijatu,u policiji...Medjutim,pre sat vremena su me zvali i trazili neku naknadnu dokumentaciju,mozda ih nisam razumeo kako valja ali mislim da su mi trazili jos dva dokumenta,nesto "nums","nuws" ili kako vec i neki "avist"....od dokumenata sam predao sva moja dokumenta koja sam slao SAFH-u,plus ponudu za posao od poslodavca,ugovor o stanu,raniju referansu koju sam isto ovde dobio,uverenje da nisam osudjivan...u svakom slucaju,idem sutra pa cu pitati sta je problem,ali da zlo bude vece ta sefica je otisla na odmor,i vraca se za 3 nedelje ....
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 16:37 - pre 155 meseci
Ne mogu da razumem sta su ti to trazili a ne bih da nagadjam... Odi sutra i neka ti napisu sta ti tacno treba pa pravo na posao. To sto ti je sefica na odmoru nema veze jer uvek ima nekog ko je zaduzen da je menja. Prosao sam kroz to sve... Kao i svuda i u policiji sada vlada letnji haos. Mnogi su na odmoru i rade vikari koji znaju da malo zakomplikuju to.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 17:02 - pre 155 meseci
pozdrav Dejane,
upravo tako,zena koja mi je primila dokumenta u petak rekla je da ce ona na odmor,a da ce moj slucaj preuzeti neka zamena,...videcu sutra sta traze od dokumenata,verovatno nesto od strane poslodavca...ne znam sta bi od mene mogli jos da traze,kad su me zvali pitali su me odakle znam jezik,gde sam ucio,na koji sam nacin dosao u Norvesku,(sa ili bez visa s;ker jobb),gde sam smesten...
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 17:18 - pre 155 meseci
cveyoni, koliko si dugo ucio jezik, i kako si se snasao na razgovoru za posao?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 17:53 - pre 155 meseci
bambi84,
jezik sam kao i vecina krenuo u SAGI,ali sam nakon mesec dana prestao,sa prekidima ucio sam skoro godinu i jace,ali efektivno nekih 6 meseci,kolko sam imao vremena zbog posla...i opet ne znam jezik,i dan danas moram da ucim,cini mi se ceo zivot moram uciti ;-)...intervju je prosao savim ok,pitanja su uglavnom bila ona koja su i na sajtu SAGE,...ceo proces je izuzetno tezak,i zahteva dobru finansijsku podlogu,pogotovo ako nemas nekog kod koga ces biti smesten-a sa nekim minimalnim placanjem za smestaj,ali vredi....dosao sam bas u nezgodno vreme (krajem juna),ali sam imao tu srecu i dobio ponudu za posao,sad kao sto citas prave mali problem sa radnom dozvolom,ali se nadam da ce se i to resiti...meni je bilo izuzetno tesko u pocetku bez porodice,ali polako se covek navikne...zivot je sasvim drugaciji nego dole kod nas,zive duse nakon 20h nema na ulici,samo mi i ovi iz Afrike ;-),...sve je ovo individualna stvar,ali eto,pricam ti moj put...ljudi su uglavnom ok,ja sam prvo krenuo na obuku u jednom sykehjemu ali nisu imali dovoljan stiling da mi daju pa sam odustao,ali su mi napisali referansu koja mi je otvorila vrata sykehusa...ako te jos nesto zanima,pitaj...pozdrav iz Moss-a
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 20:05 - pre 155 meseci
Ja ucim neka 2 meseca, jos mi je sve daleko... Nadam se da cu pocetkom godine biti spremna da krenem na put. Kada budes imao vremena pisi malo o tome kako si putovao,kako si se snasao,gde si ziveo i kakvi su ti utisci,koliko si tamo i oliko si do sada potrosio novca..... Hvala...
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2011. u 20:20 - pre 155 meseci
Zapostavili ste moj post gore i moja pitanja :( evo da pomognem malo onima koji uce jezik . idite na sajt www.livemocha.com , registrujte se , sve je free , i imate besplatan kurs norveskog sa kvizovima i mogucnosti chata sa rodjenim norvezanima.strava je.meni puno pomoglo za pocetak i kasnije samo cepajte i sve je lakse mnogo.javite mi se na mail.imam jako dobru gramatiku (srpsku) , koja ce se uskoro naci na trzistu , i priznata u Oslu. Javite se na mail i saljem.
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2011. u 07:14 - pre 155 meseci
Svejeok,

U principu za IT strucnjake uvek postoji mogucnost, i u Norveskoj, medjutim, i za tu struku vaze ista pravila kao kod drugih struka, ponuda posla koja odgovara vec nabrojanim uslovima. Norvezani studiraju po Bolonjskom sistemu, kao i u EU, dakle, bachelor, master, Phd. Ukoliko je studijski program akreditovan nema razloga da ne priznaju diplomu. Hrvatski pasos ti otvara vrata ukoliko Hrvatska udje u EU u skorijem periodu. U tom slucaju nece ti biti neophodna viza za rad na prostoru EU i Sengena.

Ako sam dobro procitala i zapamtila ti vec imas neku mogucnost da odes tamo zahvaljujuci pomoci Norvezanke?!

Ko je autor te gramatike? Nemam jos uvek pravo na pp.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2011. u 16:31 - pre 155 meseci
Citat:
flink: Svejeok,

U principu za IT strucnjake uvek postoji mogucnost, i u Norveskoj, medjutim, i za tu struku vaze ista pravila kao kod drugih struka, ponuda posla koja odgovara vec nabrojanim uslovima. Norvezani studiraju po Bolonjskom sistemu, kao i u EU, dakle, bachelor, master, Phd. Ukoliko je studijski program akreditovan nema razloga da ne priznaju diplomu. Hrvatski pasos ti otvara vrata ukoliko Hrvatska udje u EU u skorijem periodu. U tom slucaju nece ti biti neophodna viza za rad na prostoru EU i Sengena.

Ako sam dobro procitala i zapamtila ti vec imas neku mogucnost da odes tamo zahvaljujuci pomoci Norvezanke?!

Ko je autor te gramatike? Nemam jos uvek pravo na pp.

Pozdrav!


Ja cu stepenovati nesto na masinskom ili tehickom faxu.Cisto da imam akademske studije, mada nase strukovne cu vec bachelor u norveskoj koliko znam.Problem je sto ja mnogo mrzim programiranje , ali to je najbolje , ne znam dal neko zna kakve su sanse sa menadzerima i informacionim sistemima po firmama, ili poslovima sa bazama podataka. :/ Nego , zanima me nesto.Kada zemlja postane clanica unije , evropske , da li stanovnistvo te zemlje vec u prvim godima clanstva da ima olaksice u zaposljavanju u sengenu , ili mora proci par godina prilagodjavanja , ovo me jako zanima , i da li to vazi kada nadjes firmu neku kojoj treba taj profil za rad.Nasao sam , ovo me zanima jako jer bih zeleo i u struci da nadjem posao , jer onaj posao sto sam izneo na fb ne moze mi garantovati slatne papire jednog dana , jer nema diplome :) hvala
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

Sasha1980
Sasa Internacionale
Srbija

Član broj: 282458
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2011. u 18:10 - pre 155 meseci
Svejeok@
Molim te da li bi mi hteo poslati norvesku gramatiku na srpskom. Hvala mnogo unapred!
 
Odgovor na temu

Sasha1980
Sasa Internacionale
Srbija

Član broj: 282458
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2011. u 18:17 - pre 155 meseci
Citat:
Svejeok: Ja cu stepenovati nesto na masinskom ili tehickom faxu.Cisto da imam akademske studije, mada nase strukovne cu vec bachelor u norveskoj koliko znam.Problem je sto ja mnogo mrzim programiranje , ali to je najbolje , ne znam dal neko zna kakve su sanse sa menadzerima i informacionim sistemima po firmama, ili poslovima sa bazama podataka. :/ Nego , zanima me nesto.Kada zemlja postane clanica unije , evropske , da li stanovnistvo te zemlje vec u prvim godima clanstva da ima olaksice u zaposljavanju u sengenu , ili mora proci par godina prilagodjavanja , ovo me jako zanima , i da li to vazi kada nadjes firmu neku kojoj treba taj profil za rad.Nasao sam , ovo me zanima jako jer bih zeleo i u struci da nadjem posao , jer onaj posao sto sam izneo na fb ne moze mi garantovati slatne papire jednog dana , jer nema diplome :) hvala


U pocetku stanovnistvo te zemlje nema olaksice cak nasuprot, pricam o onome sto sam cuo npr. bugarima i rumunima mislim da mora da prodje 15 godina, tako su im odredili, e sad kako ce biti Hrvatskoj ne znam. Mozda i gresim tako da nemoj uzimati ovo moje zdravo za gotovo.
Flink hvala ti na odgovorima i svima ostalima.
PS. Ja sad zavrsavam za vaspitaca, a inace sam masinski tehnicar. Ma cistio bih i sneg samo da odem, ovde nema srece, 30 godina mi je proslo u tuzi zelim bar narednih 30 da prozivim pristojno. Spreman sam da idem i u Tromso na sam sever. Sreca mi je sto zelimo devojka i ja zajedno da idemo. Ona je isto vaspitac i medicinska sestra, tako da ja se iskreno nadam da cemo otici iako znam da je to vrlo tesko, pogotovo posle ovih desavanja. Pozdrav svima i mnogo srece u ostvarivanju zivotnih ciljeva!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838322 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.