Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844341 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.60.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 13:15 - pre 129 meseci
Jos uvek sam u Srbiji, odavde trazim posao, saljem molbe i ucim jezik. Do sada, dva telefonska razgovora i jedan zakazan intervju i naravno dosta onih odgovora gde mi se saopstavaju da nisam prosla njihove kriterijume.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 13:55 - pre 129 meseci
Citat:
mihaleks:
Kontam i ja da je tesko se odreci ulozenog truda, pa i ja sam potrosio silno vreme i pare i zivce i sve ostalo, od 2010. da bih dosao ovamo, ali ako bih sutra imao otvoren put za nesto drugo u neku drugu zemlju mozda ne bih ni razmiljsljao da odem. Ok, ako se vec ukorenimo ovde, onda je to to, nema druge i nema mrdanja. Jedno nikada necu razumeti. Ceo svet kaze Norveska uredjena zemlja, sve super, fino funkcionise. Pih, ovo je glupost. Norveska je uredjena otprilike malo iznad Srbije. Po meni uredjenost drzave se ogleda u tome koliko institucije jedne zemlje mogu da pruze svojim gradjanima u smislu kvaliteta, brzine i sto manjeg maltretiranja kad su usluge u pitanju. Mi smo tu jako losi i uvek ima neka Mica ubica na salteru gde ti FT1P a vidim da je slicno i u Norveskoj. E sad Slovencima skidam kapu za uredjenost. Nemas ti sta mnogo tamo da se maltretiras i zadrzavas na salteru. Sve se ODMAH resava ili u roku od 10 minuta, al sve. Verovatno je tako i u Nemackoj, Austriji, UK i US. E sad mogu jedna Nemacka sa 80+ miliona stanovnika i US sa 315 miliona stanovnika da se urede a ne mogu male evropske drzave kao Srbija ili Norveska (u brojnim segmentima) onda stvarno tu nesto ne stima. Pa ovde su vecina sluzbenika u poredjenju sa nasima totalni amateri. Oni nasi u npr. bankama su izmislili brzinu i kvalitet usluga za ove u Norveskoj mada i kod nas ima svasta.


Evo jedna usporedba s UK, kad si već spomenuo , pošto mi je UK second best, a i englezi su totalni cooleri , što se tiče verifikacije diplome za magistre farmacije ( a da su članice EU )
šalju se papiri za procjenu, otprilike klasika : pasoš, diploma, licenca, slikica, potvrda od komore da si s njom 'in good stand', i još jedna potvrdica koju institucija šalje direktno njima ( i komora također direktno njima )
Kad dobiju papire rade procjenu u roku 5 DANA !!! ( SLOVIMA PET!!!) da li ideš rutom A ili rutom B
nakon ispunjavanja te njihove aplikacije i slanja druge ture papira odgovor ( licencu ili whatever ) dobiješ u roku MJESEC DANA!!
to zadovoljstvo košta cca 300 funti iliti 3000 k(r)una
za usporedbu ove tutleke čekam već 9 mjeseci *vitlaoklagijomiznadglave*

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 14:31 - pre 129 meseci
A koja ti je 1st best?
E sad pitanje kako je mogude da zemlja koja ima 13x (trinaest puta vise) stanovnika od Norveske to lepo uredi bez da se mnogo gnjavi i ceka a jedna Norveska to ne moze?
Moze se, samo se nece, isto kao i u nasim balkanskim rupama, sve se moze ali nista se ne mora a i zasto bi...
Tako bi po tom kriterijumu ja svrstao UK u red uredjenih zemalja a Norvesku u red neuredjenih ali ima tu jako mnogo kriterijuma, a treba ih naravno uzeti sve u obzir.
Uglavnom ovo su stvari sto zivot znace a kad npr. odem u Srbiju na neki salter pa pocnu da me maltretiraju kao da sam ja tu zbog njih a ne oni zbog mene, ili kao da su oni SS Nazzi a ja ruski spijun, zeludac mi se okrene i na kraju moramo da se posvadjamo.
Ili odes u sud da udaris jedan apostil a baba koja radi tamo ti postavi jedno 127 pitanja sta ce to tebi? Pa sta se koji k.. njoj j.... sta ce meni to? Njen posao je da udari pecat ili da kaze da ne moze i zasto ne moze a ja znam sta cu i gde cu posle. Dok ja njoj objasnim da eto neki birokratski ludak u nekoj tamo dalekoj zemlji to hoce, jer mu se eto tako prohtelo izgubi ja pola dana. Ili odem da izvadim uverenje u policiji da moja zena nije osudjivana oni mi kazu "Ona nije u sistemu"??????
Sta, kako nije u sistemu, pa izvadila LK pre dve nedelje i pasos pre tri (dobila drzavljanstvo pre nekoliko meseci).
Onda ja razmisljam gde da nadjem da kupim jednu kasikaru pa da im bacim tamo u taj sistem pa da niko vise ne bude u sistemu.
A de ne govorim o gluposti, zena trebala da dobije drzavljanstvo onda joj rekli da ne moze da dobije dok ne donese potvrdu o prebivalistu iz policije, ona ode u policiju ovi kazu ne mozemo da izdamo tu potvrdu dok ne donese izvod iz maticne knjige a maticar nece da izda bez potvrde??? Onda joj ovi iz policije koji su na vrucoj i ekspresnoj liniji sa maticarem nekako izdaju potvrdu, ona trci kod maticara koji je unosi u knjige, izdaje izvod a posle opet trci u policiju da odnese to cudo i na kraju sve ok. Sustina je da su oba datuma ista i da niko ne moze da ustanovi ko je prvi izdao dokument.
I tako jos jedno x gluposti, da ne gnjavim vise.
E to su stvari koje zivot znace i koliko drzava brine o svojim gradjanima. A ovo u Srbiji, pa to je totalna anarhija.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 14:38 - pre 129 meseci
Citat:
katt:
Jos uvek sam u Srbiji, odavde trazim posao, saljem molbe i ucim jezik. Do sada, dva telefonska razgovora i jedan zakazan intervju i naravno dosta onih odgovora gde mi se saopstavaju da nisam prosla njihove kriterijume.


Reci mi do kog nivoa si stigla sa jezikom i jel si CV slala na norveskom ili na engleskom? Reci mi sta su te pitali kada ste se culi(koja su pitanja bila otp, jel vezano za iskustvo koje imas ili)? Sto se tice intervjua, jel bio preko skypa ili si isla gore? Koliko dugo vec saljes CVeve pa su te pozvali?
Hvala ti unapred na odgovorima
boban
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 15:00 - pre 129 meseci
Citat:
mihaleks:
A koja ti je 1st best?
E sad pitanje kako je mogude da zemlja koja ima 13x (trinaest puta vise) stanovnika od Norveske to lepo uredi bez da se mnogo gnjavi i ceka a jedna Norveska to ne moze?


pa gle, norge za sada ali lagano tone
inače po mom iskustvu jedini docivilizirani evropljani su englezi , na drugom mjestu francuzi, govorim o onom di sam bila, skandinaviju izostavljam, ne mogu procijeniti jer nisam bila ni u jednoj sk. zemlji do sad.
ostali ; španjolci, talijani, poljaci, mađari, česi, čak i njemci, ma stoka nevezana sitnog zuba, ubi bože, čobanizam , nekultura, bezobraština na sve strane.
očito je norvežanima predobro pa su jako komotni i neda im se ništa. englezi su ipak stoljećima oplovljavali svijet i stvarali kolonije, za to treba itekakva organizacija.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 15:59 - pre 129 meseci
Kako Norge zateze sa papirima i kaubojskom birokratijom tako sve vise tone a podobrano nakon ulaska Hr u EU i masovnog uzimanja rumunskih,bugarskih i madjarskih pasosa na ovim prostorima ljudi se sve vise okrecu na raznorazne druge opcije,jer kad dobijes jos 20-ak drzava kao opciju a ne samo 1 onda valjda i ti gledas da zakeras sta tebi odgovara i kako i po kojim uslovima,sto je valjda i logicno
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 16:02 - pre 129 meseci
Ima li nekih lepih novosti kod nekog? Tj.da je neko skoro otisao, da je pronasao posao, da je pronassao stan, da se snasao .... Dok sam citao ranije postove dosta je bilo slucajeva koji su davali neku nadu i motivisali druge ljude na taj VELIKI korak, u zadnje vreme ih nesto i nema. Gde su ti ljudi, da li ih je manje ili su samo zaboravili na forum?
boban
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.60.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 16:25 - pre 129 meseci
Papire za NOKUT sam prevodila na engleski, u maju sam dobila papir od njih, a od recimo kraja maja saljem molbe.
Sve sto saljem je na norveskom, saljem gde stignem :) Jezik sam zavrsila A1, A2 u Sagi i nastavila individualne casove

Dokle si ti stigao sa odlaskom, ako uopste ides u NO?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 16:31 - pre 129 meseci
Citat:
delija_sever031:
Kako Norge zateze sa papirima i kaubojskom birokratijom tako sve vise tone a podobrano nakon ulaska Hr u EU i masovnog uzimanja rumunskih,bugarskih i madjarskih pasosa na ovim prostorima ljudi se sve vise okrecu na raznorazne druge opcije,jer kad dobijes jos 20-ak drzava kao opciju a ne samo 1 onda valjda i ti gledas da zakeras sta tebi odgovara i kako i po kojim uslovima,sto je valjda i logicno



pa je logično, evo neki dan gledam na nekoj britanskoj stranici , nekih 40-tak oglasa za farmaceute, skoro 10x više nego u norge, al dosad sam spič..la soma oira na papire za norge pa čekam da vidim šta će bit,
ono, nije da sam Rokfeler
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 17:34 - pre 129 meseci
Logicno je da ako ste vec u nesto usli i ulozili novac u to, onda valjda zelite i videti neki rezultat svega toga ma kakav on bio,pa i negativan, pre nego dignete sidro i jednostavno odustanete ili se preusmerite.

Moram da se slozim sa svim sto je mihaleks napisao u zadnje 2-3 poruke kao i sa onim sto je isabeau pisala. Kvalitet jedne drzave ne cini samo novac vec i mnoge druge stvari,mozda danas ti englezi nemaju neki standard ali takve drzave definitivno imaju organizaciju na svim nivoima i to je nesto sto se uci i pravi, ne decenijama, nego vekovima,to je stil zivota i kultura. Davno ja jednom ovde napisah,norvezani su prosto boranija,to nije zemlja emigrantske,kolonijalne istorije pa se u skladu sa tim danas ni ne znaju ponasati u novostecenim okolnostima gde su zgrnuli pare. Iz toga proizilaze one cobanske odluke s proleca kad su prosto u roku od 7 dana doneli odluke o priznavanju, odnosno nepriznavanju diploma na tako bezobrazan nacin i bez bilo kakvog prethodnog obavestenja da to nigde veze s mozgom nema....prosto zalepis samar ljudima i briga te dal to koga kaci, ti si tako resio....sad ce opet neko reci "jes' al to je njihova drzava moze im se",neka je,al oni time kreiraju odredjenu sliku o njoj, ne onim azilantima, nego onim visokoobrazovanima koji Norvesku razmatraju kao opciju za zivot,i to na negativan nacin. U isto vreme jedna Nemacka i Francuska kada zele da postignu istu stvar ne rade to preko noci,nego smekerski i na finjaka,jedan zakoncic danas,pa jedno pravilo za 3 meseca,pa jedno sledece godine i oni uvedu istu stvar tako da ti to ni ne provalis a svi mirni,niko ne talasa i ne izaziva takav sok odjednom,dakle radi se smekerski jer su to zemlje sa milionima imigranata i mozete zamisliti sta bi bilo kad bi tamo preko noci doneli neki zakon kontra imigranata i to da vazi od sutra?? iskustvo,samo iskustvo i pametno postavljanje....

Ne cine jednu zemlju samo pare,pa ne odlazimo mi samo zbog para odavde....opisa mihaleks srpsku birokratiju i probleme....pa zar sve ove price o Norveskoj ne zvuce makar malo i na Srbiju? Pa koliko ljudi u Srbiji zivi koji imaju pare pa je jednima super a jedni je ne podnose bas zbog toga sto sem toga sto imaju pare ovde nista drugo ne valja,sistem je los.....i onda se stekne utisak da svi vi gore imate finu kintu ali i dalje kukate na sve ono isto sto u Srbiji isto tako nije valjalo,od ljudi,do administracije i slicno:) pa mene neko da pita kako mi se ovde obracunava plata i kako mi idu porezi ja veze nemam,zna li neko od vas? A gore treba da zavrsim kurs ne bih li sebi izracunao dal cu primiti ovoliko,il ce mi od poreza odbiti onoliko,pa koliko ce mi vratiti,pa sta ce mi ostati....aman ljudi pa valjda hocu da zivim i trosim a ne da odradjujem posao nekog administrativca,pa zasta su onda oni placeni,ja konkretno vece gluposti od toga nisam cuo,pa jel postoji tako nesto jos negde ili prosto radis i dizes platu a o porezu brinu oni koji su placeni za to?

Drzava kao sto mihaleks rece treba da te podrzi,da ti olaksa,konkretno kad vec pricas o tim medicinskim radnicima koji idu tamo u Nemacku,a ne da te baci na Survivor mod a ti onda vidi sam sta ces i kako ces jer zbog para ima da se polomis a nas zabole za sve tvoje probleme....neozbiljno,u vise slucajeva i zbog vise razloga koje smo ovde milion puta citali....

I na kraju sta,imaces debelu kintu al ces opet kao u Srbiji da se strecas po ceo dan oko nekih gluposti od poreza,kartica,poreskih kartica,papira,fali ti ovo,fali ti ono,onaj na poslu ovakav,mrzi ga da ti odradi ovo,ti zbog toga ne mozes ono i slicno,iz jedne kaubojstine u drugu sa vise novca al eto....mene konkretno u tom slucaju zabole dal mi je na racun leglo 1500 ili 3000 eura,bitnije mi je da umesto na kojekakve gluposti tih 1500 makar prozivim i potrosim na makar malo manje stresan nacin nego sto to sada radim ovde gde sam,a ako cu nastaviti da zivim serbian style tamo gore samo zbog veceg konta na racunu onda treba da se debelo zapitam sta ja to u stvari zelim od zivota i sta su mi prioriteti....dal ce jedna Austrija,Nemacka,Engleska ili Francuska da mi obezbede nizi standard ali da me makar oslobode stresa i gluposti koji me i ovako prate ceo zivot iz drzave iz koje sam stigao....
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 17:55 - pre 129 meseci
Delija, samo kratka replika.
Ja sam prosle godine bio u NO 2,5 meseca i ponovo sam se rodio.
Ove godine je isto iako imam vecih problema tipa posao, smestaj i slicno ali mogu ti reci jedno bez obzira na sve probleme u Norveskoj oni su u poredjenju sa nasim problemima u Srbiji otprilike 5%. Ima tu svega i svacega ali imas dusevni mir, niko te ne maltretira, nisi pod stresom a mini stres koji ovde dozivis je nula.
Medicinari znaju sta znaci termin bruksizam, ili mozda ne znaju, to je vise termin za zubare i slicno osoblje ali mogu ti reci da je meni taj problem nestao ovde u Norveskoj jer sam se resio stresa a zivot u Srbiji me je spremio na sve ove sitne probleme ovamo (inace bruksizam je nekontrolisano, nesvesno skripanje zubima u toku sna izazvano najcesce stresom). Ono sto su problemi ovde u NO je skec za nas sa Balkana.
U Norveskoj su svi u fazonu "no stress" a druga strana te opustenosti tj. te medalje je da se kilavi sa brojnim resavanjem zahteva, problema i slicno tj. traljavo ide jer je bez stresa.
Ko je ziveo u Srbiji ni pakao mu tesko nece pasti!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 17:59 - pre 129 meseci
Citat:
Boban 987:
Ima li nekih lepih novosti kod nekog? :) Tj.da je neko skoro otisao, da je pronasao posao, da je pronassao stan, da se snasao .... Dok sam citao ranije postove dosta je bilo slucajeva koji su davali neku nadu i motivisali druge ljude na taj VELIKI korak, u zadnje vreme ih nesto i nema. :( Gde su ti ljudi, da li ih je manje ili su samo zaboravili na forum? :)

Evo ja sam poceo da radim 17. jula u Oslu, u medjuvremenu nasao jos posao tako da sad radim za dve kompanije. Smestaj za jednu osobu je lako naci iako je navala ogromna. Ako ste ok lik i trazite sobu za sebe, pronacicete bez problema za 4500-5000NOK sa sve strujom, internetom i kablovskom tj. bez dodatnih troskova.
Problem je sto u 85% slucajeva u tu istu sobu vam nece dati da strpate i zenu sto znaci da cete morati pronaci nesto za vas dvoje tj. nesto tipa garsonjera od 20-25m2
a za to cete placati 8000NOK+3 meseca depozita sto znaci da u startu mora da se iskezite 4000e.
Malo zeznuto ali ako radite skupi se.
Takodje nadjoh besplatan kurs jezika. :)
Inace u Oslu je neverovatna navala stranaca i generalno njihova prisustnost ali zato sa druge strane su mogucnosti najvece u celoj Norveskoj.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 18:02 - pre 129 meseci
Ma sve ja to razumem i verujem ti,samo sto je tesko neke stvari razumeti iz price i dok ih sam ne dozivis,i ne dozivljavaju ih a opet i ne veruju svi na isti nacin,to sam hteo reci,to dal je gore bolje ili gore u bilo kom smislu mislim da je smesno komentarisati,kakvi god norvezani i njihov sistem bili jos puno oni moraju da degradiraju i da se ulenje da bi nas stigli u bilo kom polju.....da se ne lazemo....i to i jeste ono sto je najrcnje,nama zaista gde god da odemo moze biti samo na pozitivno,cak su i slovenci za nas sok a kamoli da odemo negde dalje
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 18:13 - pre 129 meseci
ahahahaha, slovenci su i za bivše yuge bili 20 godina ispred ostalih, mene ovaj ovdje čobanizam toliko beskrajno iritira da sad i u šoping svaki tjedan idem u deželu ,i jeftinije je, a i vlada onaj minimum kulture da se čovjek jednostavno ugodno osijeća.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 18:24 - pre 129 meseci
Tako smo i mi iz Vojvodine i dosta njih iz Bg-a autom u soping isli u Szeged u HU
Prosto drugacije, kulturnije, opustenije+vratis porez od 27%
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 18:50 - pre 129 meseci
@mihaleks
eto ja baš imam loša iskustva s mađarima, bila prije nekih mjesec dana, onak, bili stacionirani blizu, idemo malo do mađe kupit sira , bila vrućina za crknut, +40, prijelaz kod donjeg miholjca, idemo malo do harkanja noge oprat.
obzirom da smo u EU, npr. kad ulazimo i izlazimo iz dežele niko te ne pogleda, a kamoli da što pita.
ovdje na graničnom prijelazu tražili vozačku i prometnu ( ?! ), pa ju odneso, pa gleda, pa se vrati i pita da kud idemo i pošto (?!), bokte mazo koda sam špijun. veli muž mrtav ladan : nismo dugo bili, idemo malo vidit .
ineče sve skuplje nego ovdje, katastrofa. od sira ništa, jeftiniji u sloveniji.
kad smo izlazili van opet neka ženska na carini zagledavala koda smo marsovci, ma nikad više.
očito ostaci ruske vladavine
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 18:57 - pre 129 meseci
Hehe bio sam i ja pre malo jace od mesec dana i ista prica,mene ne da su policajci na granici ispitivali nego cak i kondukteri,gde cu i na koliko :D Ali nije to bila neka losa namera jer u povratku isti taj policajac samo par sati kasnije me prepoznao,oslovio me imenom i nasmejao se :D
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 19:26 - pre 129 meseci
Kupila sam testove iz 2011 (2009 vec imam) za Bergens test. Ako neko ima zelju da kupi testove za 2012 neka mi se javi na pp pa mozemo razmeniti testove. To ja u smislu podele racuna, nisu jeftini.

Poz!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 19:47 - pre 129 meseci
Citat:
isabeau917:
@mihaleks
eto ja baš imam loša iskustva s mađarima, bila prije nekih mjesec dana, onak, bili stacionirani blizu, idemo malo do mađe kupit sira , bila vrućina za crknut, +40, prijelaz kod donjeg miholjca, idemo malo do harkanja noge oprat.
obzirom da smo u EU, npr. kad ulazimo i izlazimo iz dežele niko te ne pogleda, a kamoli da što pita.
ovdje na graničnom prijelazu tražili vozačku i prometnu ( ?! ), pa ju odneso, pa gleda, pa se vrati i pita da kud idemo i pošto (?!), bokte mazo koda sam špijun. veli muž mrtav ladan : nismo dugo bili, idemo malo vidit .
ineče sve skuplje nego ovdje, katastrofa. od sira ništa, jeftiniji u sloveniji.
kad smo izlazili van opet neka ženska na carini zagledavala koda smo marsovci, ma nikad više.
očito ostaci ruske vladavine

Nisu ostaci ruske vladavine nego je spoljna granica Sengena i Madjare su dosta stiskali iz Brisela kad je granicna kontrola u pitanju jer to je ulaz u Sengen, prosto moraju tako da rade jer najveci promet ljudi je upravo preko Madjarske granice. Takodje je najveci i promet robe. Janezi su vec druga prica, pa ne gnjave te ni sa srpskim pasosem a kamoli nekim drugim. Ali malo ko putuje za Nemacku, Austriju i ostale zemlje preko Slovenije, svi uglavnom idu preko Madjarske.
VD i saobracajnu ti traze i u Hrvatskoj kad te zaustavi policija, ne znam sta je tu sporno. Pa to je njegovo pravo i obaveza, to mu je posao. Pitanja koja zvuce glupo su tu da izazovu reakciju ljudi i da vide reakciju pa na osnovu te reakcije reaguju. Pa taj divan sa Madzarima je skroz kul i uobicajen i u 99% slucajeva su krajnje ljubazni.
Izgleda niste skoro bili u Srbiji, sto ne dodjete malo pa da vas pitaju 128 pitanja na granici, kao da ste vodje crvenih kmera ili radite sa Basarom Al Asadom.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2013. u 19:55 - pre 129 meseci
Bas to htedoh da kazem,madjari su valjda imali dosta problema u pocetku zbog ilegalnih prelazaka preko granice i sverca kojekakvog pa su popili dosta packi od EU i od tada su nabavili najsavremeniju opremu za osmatranje granica i prilicno vode racuna o tome,cak je bila neka emisija na tv o tome,inace kad sam ja isao nasli su neku travu u vozu a naravno svi su se pravili blesavi a oni su mustrali neke holandjane (a koga bi drugog) i nemce na koje su posumnjali,tako da nisu oni nesto naostreni na nas po defaultu :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844341 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.