Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7887840 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Torbicica
Novi Sad

Član broj: 314193
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 08:39 - pre 134 meseci
Stefanko, mozda ti znas, kakve su mogucnosti sa uradjenim PhD? Ja radim doktorat i razmatram varijantu ulaska na neki Univezitet. Istrazivac. Inace sam lekar opste prakse, magistrirala na farmakologiji. Krajem sledece godine cu biti pri kraju. A od septembra bih pocela sa ucenjem norveskog. Pozdrav
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:d566:2d28:37f1:f63f



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 11:02 - pre 134 meseci
mislim da ti svakako mozes konkurisati za pozicije sa svojim doktoratom... govorni jezik u tim sferama je uglavnom engleski ali je naravno veliki plus ako znas ili ucis norveski... ja koliko znam, da bi usla kao istrazivac, to je PhD projekat...a ako si zainteresovana za rad na faxu kao profesor to je sa PhDjem...e sad za rad kao profesor je naravno neophodan norveski... osim ako ne radis iskljucivo sa internacionalnim studentima... idi na uio.no pa pregledaj mozda nadjes nesto...
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.opera-mini.net.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 11:05 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23:
jao znam da je za englesku tako bilo cini mi se da sam za master video ovde da je B2 nivo...reci mi sta te zanima kakav program?
nema bachelor na engleskom koliko znam ali evo ti master programi... imas li ti zavrsen neki fax??
http://www.uio.no/english/studies/programmes/

Zavrsio sam bachelor u oblasti IT , ali voleo bih neki master koji nije tesno povezan sa standardnim IT ijem, nego otprilike mesto kao :poslovna informatika , menadzment inf. sistema.

Sad to nisam planirao , master. Sad trazim nacin kako dobiti taj smestaj u SiO , ali da bih trazio posao.
Pa , jel to moguce?Da li proveravaju dokle sam stigao?
Ja sam ladno mislio da ima bachelor na eng, ali nema .
Hvala.
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

Torbicica
Novi Sad

Član broj: 314193
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 11:47 - pre 134 meseci
Stefanko, puno ti hvala!
 
Odgovor na temu

mare86
Halden

Član broj: 224273
Poruke: 9
*.80-202-131.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 16:48 - pre 134 meseci
Radim kao medicinar i dobio sam 85 stillinga fast i sad mi treba supruga doci na spajanje porodice medjutim vidio sam na sajtu udi nesto kao da ti mogu onemoguciti spajanje porodice prve cetri godine ako si se vjencao poslje svog dolaska u norvesku, sto je moj slucaj.

Interesuje me jel neko od vas sto ste spajali porodicu imao isti slucaj i jel neko imao problema prilikom spajanja porodice??????????

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:d566:2d28:37f1:f63f



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 17:01 - pre 134 meseci
torbicice nema na cemu :)

markitos, poznata mi je ta varijanta nekih ljudi koji su upisivali bachelor da bi ostajali.. .pa guglaj jos mozda nadjes neke studije na engleskom, nie UiO jedini univerzitet u norveskoj... mada ako vec imas bachelor zasto ne ucis norveski i ene probas da nadjes posao ovde?
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 18:50 - pre 134 meseci
Citat:
mare86:
Radim kao medicinar i dobio sam 85 stillinga fast i sad mi treba supruga doci na spajanje porodice medjutim vidio sam na sajtu udi nesto kao da ti mogu onemoguciti spajanje porodice prve cetri godine ako si se vjencao poslje svog dolaska u norvesku, sto je moj slucaj.

Interesuje me jel neko od vas sto ste spajali porodicu imao isti slucaj i jel neko imao problema prilikom spajanja porodice??????????



Evo ga link, detaljno objasnjenje.
http://www.udi.no/Sentrale-tem...rbeid-eller-utdanning-i-Norge/

To je fireårs krav, i to postoji, ali ga treba detaljno prouciti. U tvom slucaju, ti trazis spajanje porodice na osnovu tvog rada ovde i onda je sve u redu. Izuzet si od tog pravila. U slucaju da si dosao ovde na azil ili sl i onda trazis spajanje porodice onda se trazi taj uslov od 4 godine, tj nisi izuzet od tog pravila. Dakle, sve u svemu, DOBRO procitati zvanicni link UDI-ja. Ovo je moje tumacanje, a mislim da sam dobro protumacila. :)
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 20:09 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23:

markitos, poznata mi je ta varijanta nekih ljudi koji su upisivali bachelor da bi ostajali.. .pa guglaj jos mozda nadjes neke studije na engleskom, nie UiO jedini univerzitet u norveskoj... mada ako vec imas bachelor zasto ne ucis norveski i ene probas da nadjes posao ovde?



Ja sam jedno vreme ucio norveski , i mogao bih dosta da uradim na polju jezika nego je taj smestaj problem . Ono sto sam video na sajtu , tj ponuda soba je super , cenu su skroz OK , nema nize. E sada , isto je i sa Bergenom .Pisao sam im , i jedino mozes da upadnes kao student, redovan. Znam da ima dosta tih visokoskolskih ustanova , ali na nekima se placa skolarina , a na drzavnim univerzitetima nesto sitno tako da mi je to delovalo super.

Ja bih trazio naravno bilo koji posao , biranje posla bi mi bio najmanji problem . Zato pokusavam da istrazim sve mogucnosti u vezi tih domova , jer se isplati , i to samo tako.
Pozz
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:2d1e:3870:a..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 20:21 - pre 134 meseci
mislim da si focusiran na pogresnu stvar-smestaj :D uci jezik i trazi posao u svojoj bransi koja je trazena, smestaj ce sam doci od sebe ;)

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 24.04.2013. u 22:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 21:50 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23: mislim da si focusiran na pogresnu stvar-smestaj uci jezik i trazi posao u svojoj bransi koja je trazena, smestaj ce sam doci od sebe

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 24.04.2013. u 22:48 GMT+1]


bas tako, meni je firma dala smestaj. bolje kreni da juris posao.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
217.16.142.*



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.04.2013. u 22:48 - pre 134 meseci
Pozdrav svima! Molim Vas ako iko zna, da li je neophodno da referansu koju navodim u CV-iju bude iskljucivo iz moje profesije? Hvala!!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 08:36 - pre 134 meseci
Citat:
mare86:
Radim kao medicinar i dobio sam 85 stillinga fast i sad mi treba supruga doci na spajanje porodice medjutim vidio sam na sajtu udi nesto kao da ti mogu onemoguciti spajanje porodice prve cetri godine ako si se vjencao poslje svog dolaska u norvesku, sto je moj slucaj.

Interesuje me jel neko od vas sto ste spajali porodicu imao isti slucaj i jel neko imao problema prilikom spajanja porodice??????????



Kako si ti dosao do ovog zakljucka? Lepo i jasno pise da ako imas dozvolu boravka na osnovu posla da si izuzet iz tog pravila.Tako da,samo kreni u proces i dovedi zenu.
Veliki pozdrav i srecno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 08:39 - pre 134 meseci
Citat:
miljana976:
Pozdrav svima! Molim Vas ako iko zna, da li je neophodno da referansu koju navodim u CV-iju bude iskljucivo iz moje profesije? Hvala!!!


Jako je preporucljivo da je ta osoba radila sa tobom,tj.da moze da prica o tebi kao coveku i strucnjaku,ali sa referansama ima toliko oscilacija i muljanja.Ako ti je to osoba iz Srbije,tesko da ce je nazvati to jest desava se ali ne tako cesto.Ako je osoba iz Norveske,zovu je sigurno gotovo 100%.Bitno je da sa referansom imas unapred razradjen tekst sta da kaze a u slucaju da se ne poznajes sa referansom morate se dobro dogovoriti.Ovo sve pisem iz prakse.Dakle,ako ti referansa nije radila sa tobom,neka potvrdi da jeste jer da kaze da te zna samo privatno,nece biti uzeto kao nesto sto treba da bude referansa,ona prava.Dakle,razradi dobro dogovor sa referansom.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 09:06 - pre 134 meseci
I mene su par puta pitali dal imam neku profesionalnu referensu iz Norveske, kolegu ili klijenta ili nekog... Izgleda ne veruju referensama iz Srbije, ne znam zasto, a bas imam neke jake referense :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:1414:daf2:2..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 12:08 - pre 134 meseci
meni su na svim intervjuima ove nedelje rekli da ce zvati samo norveske referanse (sreca pa ih imam komada 3)... ne znam koja je fora, mislim da su u mom slucaju delovali zainteresovano i ne zele da se smaraju do detalja, vec ce samo jednu osobu pozvati...naravno norvezana... zato je networking cudo, ja izadjem sa intervjua i odmah pozovem svoju profesorku i kazem joj da ce je pozvati i sta da potvrdi hehe :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 15:24 - pre 134 meseci
SAK izbacio nove vesti: Lekari iz Norveske i EU vise nece imati obavezu da prolaze kroz turnus staz pa da onda dobijaju autorizaciju vec ce odmah biti autorizovani.S tim sto ce biti u statusu da je u pitanju lekar sa autorizacijom koji je prosao staz ili nije,i kroz rad kao mlad lekar pocetnik ce imati tu praksu ali ce biti odmah autorizovan i pocece da radi u statusu mladog lekara.Do sada su se zvali turnus lekari i imali su drugaciji polozaj.

Link: http://www.sak.no/sites/SAK/om...setter-leger.aspx#.UXk8taLwn3U
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 15:34 - pre 134 meseci
Od 1.juna SAK takodje menja pravilo za placanje takse.
Naime sa dokumentacijom ce se slati potvrda o placenoj taksi.To jest,oni ce da stave racun na sajt,i da ti onda preko net bankinga uplatis njima pare na racun a sa tog istog net bankinga ces da odstampas potvrdu da si platio taksu.To je moguce kada si u Norveskoj i imas sve to regulisano.Mi u Srbiji funkcionisemo drugacije,pa ce se sada placati verovatno na isti nacin ali ce se na upit morati traziti IBAN i SWIFT mada ce verovatno na net da napisu i to za uplate iz inostranstva.
Bice krace vreme cekanja jer na taj nacin ce dokumentacija odmah biti kompletirana sa placenom taksom i ici direktno na raspodelu kod saksbehandlera.Medutim tada nema ispravljanja ono greska hj.pl./spl. vec vodis racuna na onoj prijavi/semi sta pises,posto neces dobiti od njih fakturu na kojoj ces proveravati duplo sta su napisali.
Start od 1.juna.

Link:

http://www.sak.no/sites/SAK/om...r-fra-1-juni.aspx#.UXk-raLwn3U
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 15:36 - pre 134 meseci
Ovo kaci mnoge pa svi koji ce slati od 1.juna treba da prate SAK-ov sajt kako bi znali za ovo novo pravilo i da ne posalju dokumenta bez da se plati taksa unapred.To im je novo pravilo i oni ocekuju da se prati net stranica njihova.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 15:41 - pre 134 meseci
Nebo sa nocnog dezurstva pre neku noc (polu dan).Prvo pocne ovako:




Onda se promeni boja za 15 minuta u ovo:




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.04.2013. u 15:45 - pre 134 meseci
Kroz jos 15 minuta produzi se sa jacim bojama...





I onda kroz 15 minuta svane...u potpunosti...Sve boje ovom nebu ovde izgleda stoje.Tromsø!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7887840 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.