Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938988 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 10:47 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sudanac kaze meni:"A sta mislis da si crnkinja?-pola Norveske bi te se plasilo." :)
Razvio je jako dobar odbrambeni sistem,ali kaze ide to s vremenom...on je 6 godina ovde.
Pazi kada bi bilo gde u svetu rekao nekome da Norvezani mrze u prvom redu crnce u drugom Muslimane.Da o emigraciji ljudi van EU misle sve najgore i da je to najstetnije za njihovu zemlju-niko ti ne bi verovao jer ovde je likestilling,svi smo jednaki,svi imaju ista prava,oni vole sve ljude itd.Oni jako generalizuju sve.Dakle,jedan Musliman je ubio nekoga ili izveo neki bombaski napad u svetu,svi su takvi odmah.To je necuveno.

Ja imam i pozitivan primer,naravno pa na osnovu toga pravim balans.Rodjeni brat i snajka moje sefice su profesori na Univerzitetu ovde u Tromsu,i oni ljudi otvoreno o rasizmu u Norveskoj pricaju.Oni meni kazu da je to sada bolje nego sto je bilo ranije.Njihov sin radi u internacionalnoj skoli u Oslu pa su oni vrlo otvoreni prema strancima.
I na osnovu takvih primera,ja nikada ne generalizujem i ne kazem da su svi Norvezani takvi,ali oni su ti koji generalizuju.
Najveca parodija i ironija u svemu ovome je sto oni Crnkinju posalju na Eurosong,ljube sliku Baraka Obame,a iz dna duse mrze Crnce.Dakle,imaju tako mnogo lica i nalicja o kojima se nigde i nikada ne prica.



Koga bi mi onda trebali da se plasimo? Sta bi sa Brejvikom? :)

Sva sreca pa nismo plasljiv narod, naviknuti na sve i svasta...
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 12:57 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sudanac kaze meni:"A sta mislis da si crnkinja?-pola Norveske bi te se plasilo." :)
Razvio je jako dobar odbrambeni sistem,ali kaze ide to s vremenom...on je 6 godina ovde.
Pazi kada bi bilo gde u svetu rekao nekome da Norvezani mrze u prvom redu crnce u drugom Muslimane.Da o emigraciji ljudi van EU misle sve najgore i da je to najstetnije za njihovu zemlju-niko ti ne bi verovao jer ovde je likestilling,svi smo jednaki,svi imaju ista prava,oni vole sve ljude itd.Oni jako generalizuju sve.Dakle,jedan Musliman je ubio nekoga ili izveo neki bombaski napad u svetu,svi su takvi odmah.To je necuveno.

Ja imam i pozitivan primer,naravno pa na osnovu toga pravim balans.Rodjeni brat i snajka moje sefice su profesori na Univerzitetu ovde u Tromsu,i oni ljudi otvoreno o rasizmu u Norveskoj pricaju.Oni meni kazu da je to sada bolje nego sto je bilo ranije.Njihov sin radi u internacionalnoj skoli u Oslu pa su oni vrlo otvoreni prema strancima.
I na osnovu takvih primera,ja nikada ne generalizujem i ne kazem da su svi Norvezani takvi,ali oni su ti koji generalizuju.
Najveca parodija i ironija u svemu ovome je sto oni Crnkinju posalju na Eurosong,ljube sliku Baraka Obame,a iz dna duse mrze Crnce.Dakle,imaju tako mnogo lica i nalicja o kojima se nigde i nikada ne prica.



Koga bi mi onda trebali da se plasimo? Sta bi sa Brejvikom? :)

Sva sreca pa nismo plasljiv narod, naviknuti na sve i svasta...


A jel imate vi pravo na nekakvu zastitu od sikaniranja, omalovazavanja, rasistickih komentara pacijenata...??? Jel bi mogli da tuzite ili barem napisete zalbu u vezi ponasanja takvog pacijenta koji vas vredja na radnom mestu (jer su uvrede neosnovane, kako pacijent moze da zna koliko je neko strucan)...mozda idealizujem stvari...ali ako toliko trube o ravnopravnosti,jednakosti i pravima...onda je nemoguce da ta prava ima samo pacijent...Sta je sa pravima zaposlenih???
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 13:24 - pre 134 meseci
Sigurno je da ta prava postoje, postoje i u Srbiji...

I jeste da ovde mozes da ih trazis i da dobijes odstete i slicno, ali pitanje da li ti je u dugorocnom interesu (dobri odnosi sa upravom i kolegama kao i za neke buduce poslove, reference i sl... uvek ti neko odavde zatreba za nesto, da nesto potpise, da nesto pogura... norveska preporuka i lepa rec vrede kao 10 nasih)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 14:13 - pre 134 meseci
...klasika...kao i u Srbiji...mozes da isterujes pravdu ali se to nekako uvek tebi obije o glavu
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 14:25 - pre 134 meseci
Ali zar bar mi zdravstveni radnici nismo oguglali na te nadrndane persone u maticnoj nam zemlji,pa tamo bar znas da te ne voli sto si stranac,ovde se svakodnevno bakces i pokusavas da se ne svadjas sa ljudima koji se deru i prave probleme iz nicega pitajuci se sta si mu uradio,il mu nije legla plata,il mu se ne svidja tvoja frizura,ustao na levu nogu itd. ja na takve stvari pokusavam da ne obracam paznju mada je nekada tesko odvaliti kez kad bi ga najradije raspalio predmetom solidne tvrdoce po tintari

Siguran sam da u Evropi gde su nacionalne drzave rasizma i diskriminacije ima u svakoj,u manjoj ili vecoj meri, i da su od toga operisane jedino tradicionalno imigrantske prekookeanske drzave tipa USA,Kanada,Australija,NZ....
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 14:37 - pre 134 meseci
Ako cemo sad pravo, mene je svaki novosadjanin pitao "ciji sam" odnosno odakle sam posto sam pokupio niski naglasak. I uvek je bio taj pogled...
Da ne budem pogresno shvacen, Novi Sad je jedna od par stvari koje mi stvarno nedostaju iz Srbije, ali vecina original novosadjana koje sam upoznao dosta lice pomenutoj bakici koja ne zeli da je tijana leci.
Cak se i novosadjani sale na taj svoj fazon (drzavni posao?). Stranac sam i u svom selu gde sam rodjen i rastao pre skole, zato sto sam "otisao" iz sela.
Ko zeli malo vise od dedovine ceo zivot bude stranac jbg
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 14:51 - pre 134 meseci
Uopće ne kužim zašto se ekipa toliko uzrujava oko toga, pa kod nas se svaki tjedan nađe neka frustrirana baba da izvrijeđa mene il neku od kolegica, njih češće , pa ova hoće da ju dvorim ja a ne kolegica, druga hoće kolegicu a ne mene, treća hoće kolegu , mislim svašta, totalno sam oguglala na te stvari, uopće to ne shvaćam osobno, 'pacijenata' ima svagdje.
A sigurno to sve manje dira kad ti je plaća 4x veća
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 16:43 - pre 134 meseci
o rasizmu u norveskoj bih mogao pisati svuda... sreca bavio sam se tom tematikom pa se nadam da sam psihicki spreman da se postavim iznad takvih stvari... elem drug moje cimerke iz ugade, znaci crnac zivi ovde preko 10 godina... zavrsio je master za programera, znate li sta sada radi? kao vodoinstalater!!!
kad sam ga pitao zasto tako, rekao je da je rasizam manji u drugoj profesiji...

ali opet sa druge strane ima nesto i u nekim afrikancima... moja cimerka vec drugi semestar ne uspeva da uspostavi komunikaciju sa ostalim cimerima... sad je nesto trebalo biti oko kuhinje i ciscenja i da se i ona konsultuje njoj niko ne sme da se obrati :O ona jednostavno ni sa kim ne komunicira (sem sa mnom kad je nesto pitam) a sa svojim prijateljima i na skajpu umire od smeha...

i zato volim oslo jer ovde je multikulturalnost kao dobar dan, zato sto na svakom koraku vidis strance... nekad se zapitam 'a gde su norvezani?' :D

elem imam zakazana 5 intervjua u naredih 10 dana, poteralo me sto bi se reklo :D
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 17:04 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031:
Ali zar bar mi zdravstveni radnici nismo oguglali na te nadrndane persone u maticnoj nam zemlji,pa tamo bar znas da te ne voli sto si stranac,ovde se svakodnevno bakces i pokusavas da se ne svadjas sa ljudima koji se deru i prave probleme iz nicega pitajuci se sta si mu uradio,il mu nije legla plata,il mu se ne svidja tvoja frizura,ustao na levu nogu itd. ja na takve stvari pokusavam da ne obracam paznju mada je nekada tesko odvaliti kez kad bi ga najradije raspalio predmetom solidne tvrdoce po tintari

Siguran sam da u Evropi gde su nacionalne drzave rasizma i diskriminacije ima u svakoj,u manjoj ili vecoj meri, i da su od toga operisane jedino tradicionalno imigrantske prekookeanske drzave tipa USA,Kanada,Australija,NZ....


ha ha ha ha, točno to,
a što se tiče drugog dijela posta mora da se šališ, pa USA je kolijevka rasizma, ne vjerujem da su ostale nabrojane puno bolje, australci su navodno totalni čobani

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 17:32 - pre 134 meseci
Ja samo kazem da bih voleo da cujem koje su to drzave gde se ovakve stvari ne desavaju,ne govorim o crncima vec generalno o strancima i cinjenica je da kao neko iz Srbije generalno cete manje imati problema u prekookeanskim zemljama koje sam naveo jer su te zemlje i nastale od imigranata i onog trenutka kad uzmete drzavljanstvo vi ste za njih amerikanac,kanadjanin,australijanac,i opet cete i tu uvek moci da naidjete na cobane razne sorte, dok je u Evropi gde su drzave nacionalne situacija manje vise ista u svakoj i taj vid diskriminacije je ipak jaci,uvek ce se naci neko kome cete smetati tako da to sto se desi gore u Norveskoj sumnjam da bi vas zaobislo u Austriji,Nemackoj,Francuskoj,o Svacarskoj da i ne govorim,pa ljudi zive,naviknu se,to vam je sudbina i tako je svuda

A ja opet kazem,pogledajte svoju zemlju i sto rece dakipro ovde vas gledaju popreko kad ste sa akcentom iz drugog grada uz obavezno pitanje jesi li iz Leskovca,Bosne,Crne Gore,Vojvodine,da te identifikuju po naglasku,meni se to svakodnevno desava.A da se ne ponavljam o bezrazloznom napadanju,komplikovanju i svadji,al valjda su kolege na to navikle ovde pa ih tamo gore to ipak potkaci na jedan drugi nacin i razumem ih...

Niko nema ekskluzivno pravo na budale na ovom svetu,to je rasprostranjena pojava
 
Odgovor na temu

Jeffrey Lebowski
Beograd

Član broj: 314214
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 17:40 - pre 134 meseci
Pozdrav svima. Citam vec par dana ovu temu i informisem se o zivotu u Norveskoj pa sam resio da napravim nalog.
Prvo, stvarno moram da primetim da ovde postoji visok stepen pozitivne energije i solidarnosti. Svaka vam cast stvarno.

Da se predstavim. Imam 24 godine, iz Beograda sam, za malo jace od mesec dana cu zavrsiti osnovne studije na ETF-u, smer racunarska tehnika i informatika. Dakle, obucavan sam za programera i mislim da imam sta da ponudim u tom smislu.

Naravno, ovde sam jer bih voleo da odem u inostranstvo (ukoliko mi se ukaze prilika). Razmisljao sam o raznim zemljama i uvek mi je Norveska bila medju favoritima. Sto vise citam vase utiske ovde na forumu, to mi se Norveska sve vise izdvaja kao glavni favorit. Tako da cu sigurno u naredno vreme pokusavati da odem tamo.

Tu me zanima vase misljenje jer ste mnogo bolje upuceni nego ja. Mozda razmisljam kao mali Perica ali meni pada samo jedan nacin da odem tamo. A to je da krenem da bombardujem njihove IT firme svojim CV-em, nekoga mozda zainteresujem, onda oni zakazu neki intervju preko skajpa. Pa uzivo ako prodjem prvi krug. Pa eventualno ako me prime onda mi pomognu za prvo vreme oko smestaja i vize dok se ne snadjem. Ponovo kazem, mozda sam ja zamislio idealnu sliku u svojoj glavi ali ja definitivno nemam mogucnosti da odem tamo na bum, placam smestaj i trazim posao. Mislim da bih imao za kartu do Osla jedino Da li sam nerealan sa ovim mojim planom za odlazak?

Engleski znam dobro, nemam diplomu. Norveski ne znam nista. Imam radne navike i mislim da bih mogao dosta da ulozim u savladavanje istog. Mozda nisam vrhunski ali sam svakako nadprosecan programer. CV mi je solidno bogat za coveka koji je tek na kraju studija i nije ozbiljnije radio. Radio sam 6 meseci u Microsoftu Srbija ali nije bila pozicija direktno vezana za developing. Brojni projekti na faksu i nekoliko meseci vannastavnog iskustva kao Android programer i jos par lepih referenci. Naravno, svestan sam ja da nemam mnogo nesto da ponudim tamosnjim firmama jer nemam godine pravog iskustva ali nesto se nadam da neko odande moze da kaze: "Vidi ga ovaj mali, hoce da dodje i hoce da uci, ajde da ga probamo na par meseci da vidimo sta zna, mozda nam se isplati za neko vreme."

Citam ja da mi je faks tamo priznat ali isto tako i citam da mi treba iskustvo. Pa bih cisto voleo da cujem necije misljenje o mom slucaju. Vredi li da se trudim?

I da, nikoga nemam tamo, i ne vodim nikoga. Sad kad diplomiram, ako mi kazu "Dodji za 3 dana", sedam na avion i dolazim.

Oduzih malo ovo Nista, nadam se da cu nastaviti s vama da razmenjujem iskustva, a nakon nekog vremena da dajem i prave savete vezane za odlazak tamo. Pozdrav!

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 17:52 - pre 134 meseci
upisuj norveski u srbiji pothitno :D
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 18:55 - pre 134 meseci
Evo i mene da se javim sa jednim sad mi smijesnim dogadjajem.Podjem na autobusku stanicu kupila kartu Oslo Kristijansand .Stanem na pokretnu traku uhvatim se za onu ogradu podjem par metara a onda kao da mi neke povuce traku pad kao na filmu.E to je bas boljelo i najgore nikako da ustanem bole ledja boli glava tresnula bas onako .Lezim do kraja trake a onda ustanem vidim sve gleda u mene niko ne prilazi.I pomilsim ovo mi se ne bi moglo desiti kuci neko bi prisao i bas sam se iznenadila .
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 22:50 - pre 134 meseci
Zna li neko koji kriterijumi trebaju da se ispune ako neko hoce da upise Med. fakultet u Norveskoj. A pri tom da se ne zna Norveski jezik. Znam sve sto se tice vize ali me interesuje koji kriterijumi su na Faxu? Tipa prijemni i.t.d. Mislim da je Mirjana pisala o tome ,ali ne mogu da nadjem. hvala
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
..0.34.62.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 22:59 - pre 134 meseci
Meni uvijek čudno kad kihnem i niko ne kaže na zdravlje :-(
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 23:45 - pre 134 meseci
Citat:
surbat:
Zna li neko koji kriterijumi trebaju da se ispune ako neko hoce da upise Med. fakultet u Norveskoj. A pri tom da se ne zna Norveski jezik. Znam sve sto se tice vize ali me interesuje koji kriterijumi su na Faxu? Tipa prijemni i.t.d. Mislim da je Mirjana pisala o tome ,ali ne mogu da nadjem. hvala


Ne moze bez norveskog.Mora imati polozen Bergen test skriftlig del i u zavisnosti kako ga uradi takvu ocenu dobija bodovnu.
Treba generell studiekompetanse plus kvota MEROD.Generell studiekompetanse ima sa nasom srednjom cetvorogodisnjom skolom bilo gimnazijom ili medicinskom ali sa polozenim Bergen testom.Sto se tice kvote MEROD,to je produbljenje u matematici,fizici i hemiji.Moze se uzeti u privatnim skolama traje jednu godinu-dve.Sa gimnazijom manje fali u tom produbljivanju nego sa medicinskom ali fali.Ta kvota se mora imati kao dodatak.
Kvota za studije medicine je najvisa,65-72,mada oscilira svake godine ali na gore ne na nize.To znaci u prevodu uspeh iz sve 4 godine srednje skole izmedju 4,80-5,00. jer se to boduje.Fizicko i vladanje se ne boduje.
Evo ti program ceo:
http://uit.no/for-studiesokere/programside?p_document_id=274285

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.04.2013. u 23:49 - pre 134 meseci
Upravo gledam neke slike Norveske, i zamisljam sebe u njoj nekada kasnije..
Vreme ce proleteti i to kasnije ce doci brzo, dok trepnem.

Upravo sam napunio 19 godina, sto je malo naravno, ali imam dosta postavljenih ciljeva.

Samo hocu da se zahvalim korektnim i dobrim ljudima na dosadasnjoj pomoci i odgovorima.

Nastavite da sledite svoje sne i uzivajte, a ja odoh da proslavim kako dolikuje



Pozdrav !

http://i.imgur.com/wwL1n.jpg
http://www.b92.net/news/pics/2...50e174eedf4f5935430719_640.jpg
http://cdn.9wows.com/files/2012/07/norway.jpeg

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.04.2013. u 00:14 - pre 134 meseci
Nema prijemnog.Salju se dokumenta na opptak i zavisno od broja bodova upadas na studije ili ne upadas.Ali za medicinu studije ako nisi u Norge neko vreme,prvo Bergen je tada teska stepenica a drugo same studije su kompletan prevod latinskog na norveski.To treba imati u malom mozgu i biti svestan toga.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.04.2013. u 00:38 - pre 134 meseci
Citat:
stavasbriga:
Meni uvijek čudno kad kihnem i niko ne kaže na zdravlje :-(


E, i meni. Svaki put krenem da izustim pa se zaustavim. :) Mada, ponekad i izustim, ionako ne razumeju. ;)
 
Odgovor na temu

Torbicica
Novi Sad

Član broj: 314193
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.04.2013. u 08:32 - pre 134 meseci
Citat:
Torbicica:
Pozdrav narode!
Mirjana, ja iscitavam forum, ali si me zainteresovala spomenuvsi Univerzitet. Zanima me da li ima neko ko je uspeo da ode na postdoc na neki od Univerziteta? Lekar sam, GP, radim doktorat (na porodiljskom pa mogu). Magistrirala na farmakologiji pa sam u farmaceutskoj industriji. Suprug mi je elektro inzinjer, klinci mali, pa razmatramo Norvesku kao opciju. Meni licno se svidja Kristiansand, imam tamo prijateljicu, imaju Univerzitet. Ynas li neki detalj o mogucem zaposlenju tamo? Srdacan pozdrav


Mirjana, pretpostavljam da nisi videla pitanje , Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938988 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.