Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836021 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:504a:4ce2:1..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 17:50 - pre 134 meseci
ju majko a ja izbegavao vikar poslove u sirokom luku, what a dumbass :O znaci ide i vikar za tu radnu dozvolu e sto sam ja jedno glupo stvorenje... pa da vikar je koliko znam zamena, ali ako postoji opcija ne kao zamena nego na odredjeno...

npr. za rad u vrticu kao leder osobe koje nemaju forskoleutdanning nego neki drugi pedagoski fax kao npr. ja mogu dobiti dispensasjon za pocetak na godinu dana, ako tako porade 3 godine mogu dobiti trajni i imati pravo da rade u vrticu...pa sam na to mislio kao ako je na godinu dana da li bi mogla ta viza, ali ako moze vikar verujem da moze i to...

za prosvetare traze 60 studentskih kredita, ili ti ECTS na engleskom... to znaci da je nastavnik imao 60 kr. tj. godinu dana samo pedagoske ispite kao sto su metodika, pedagogija, psihollogija... sto je u srbiji prakticno nemoguce jer nastavnicki fakulteti imaju jadnu pedagogiju, jedva nekih 25 kredita i to je pitanje.... e sad ovi novoobrazovani sa masterima mozda mogu da nakupe... moj ceo master od 90 kr. je bio cisto pedagoski i ja sam ga pridodao uz svoju bachelor diplomu i dobio godsjenning za neverovatnih 20ak dana... ako ima nastavnika pp-ujte me slobodno :D

miro sad videh sta si napisala... za nastavnike je zahebano... prvo se mora dobiti nokutovo priznanje koje je samo uopsteno priznanje da ti je fax ekvivalentan njihovom kao ustanova... a onda sa nokut papirom i svom ostalom dokumentacijom o ovim kreditima 60 ides u utdanningsdirektoratet.no i apliciras za godsjenning kao laerer ili forskolelaerer... na nokut sam cekao 3 meseca na ovo drugo svega 20 dana iako kazu da ide od 2-4 meseca...:)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 18:09 - pre 134 meseci
Stefanko,sve sto je na odredjeno vreme je zamena tj.vikar.Na neodredjeno je fast ili stalno.Sve je u igri za faglært samo je bitno da diploma koju imas odgovara poslu koji radis.Pa znas li koliko ljudi ovde na forumu dobije ponudu samo na 3 meseca i aplicira i dobije pa produzava.Jako puno...naravno da je sto se tih zamena tice najbolje na godinu dana pa si miran sa policijom,a najbolje stalno/fast ali sve je to u igri bez obzira na vremenski period 3,6 meseci...
Ne izbegavaj oglase tog tipa,pa to smo Stefanko23,rekli bezbroj puta.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 18:13 - pre 134 meseci
Mirjana, ko naručeni ste mi došli ti i Stefanko. Baš mi je danas ta informacija u vezi kratkotrajnih zamjena trebala! tnx
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 19:11 - pre 134 meseci
Pozdrav svima!
Kad već govorite o jeziku, da se nadovežem sa dva pitanja.
Prvo je vezano za učenje preko Skype-a. Interesuju me vaša iskustva, jer sam poprilično skeptik po tom pitanju. Znam samo jednu osobu koja je učila na taj način i ona je zadovoljna, ali bi hteo da čujem još neki komentar.
Druga stvar je u vezi razlika između bokmål-a i nynorsk-a. Trebalo bi da krenem da učim jezik i planirao sam På vei, ali sam u međuvremenu našao drugu varijantu sa profesorkom koja radi po knjizi Ny i Norge. Interesuju me razlike u praksi između dva jezika ili dijalekta(mada je dosta toga napisano)ili bolje reći ima li razlike između te dve knjige. Možda je neka lakša za učenje, bolja za kapiranje ili tako nešto
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 19:45 - pre 134 meseci
Dakle veliko pitanje ,u okolini Osla dobio sam posao ,pravila se stalno menjaju ,da li ja kuvar ,koji ima zavrsenu skolu za kuvara redovnu ,i dobio sam posao kuvara mogu otici i traziti early employment ili ne .Mogu li to dobiti u razumnom vremenskom roku ?Nedelju dve dana?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:01 - pre 134 meseci
Spojio si skolu i posao,samo jos ako imas 80% stilling i sve je ok.A tidlig.arbeidsstart svakako mozes da trazis ali da li mozes da dobijes za neko razumno vreme,to zavisi od srece sa salterskom sluzbom i trenutnom administracijom.To niko ne moze da ti garantuje ali imas pravo da trazis i iskustva u cekanju ranog starta su obicno pozitivna ali ima i duzeg cekanja.
Cestitam i srecno u radu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:03 - pre 134 meseci
Citat:
ninenad:
Pozdrav svima!
Kad već govorite o jeziku, da se nadovežem sa dva pitanja.
Prvo je vezano za učenje preko Skype-a. Interesuju me vaša iskustva, jer sam poprilično skeptik po tom pitanju. Znam samo jednu osobu koja je učila na taj način i ona je zadovoljna, ali bi hteo da čujem još neki komentar.
Druga stvar je u vezi razlika između bokmål-a i nynorsk-a. Trebalo bi da krenem da učim jezik i planirao sam På vei, ali sam u međuvremenu našao drugu varijantu sa profesorkom koja radi po knjizi Ny i Norge. Interesuju me razlike u praksi između dva jezika ili dijalekta(mada je dosta toga napisano)ili bolje reći ima li razlike između te dve knjige. Možda je neka lakša za učenje, bolja za kapiranje ili tako nešto


Procitaj na prethodnoj strani sve o tome bokmål-nynorsk,da ne zatrpavamo nesto sto je vec potanko objasnjeno.Imam iskustva samo sa på vei knjigom i meni je pre izvesnog vremena,a to je pre 4 godine bila ok,skroz.Ova ny i norge,ne znam kakva je,nisam radila po njoj nikada.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:09 - pre 134 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
JelenaiPedja:
@vera78... hvala puno... mi se nadalai da moze duze... nema veze... ima jos vremena za promenu plana... da je bar 6 meseci... :)


ovde nije koliko mozes koristiti svoja kola vec sta je sa pravom na voznju. pazi ukoliko dodjes autom ovde, i krenes da radis, tada ne mozes voziti ni jedan auto jer ti ne vazi vozacka. a auto moze biti u norge. recimo da ti dodje keva da cuva dete. ona moze voziti taj auto iako je sam auto vise od 3 meseca u norge. bez papira moze voziti samo u prisustvu vlasnika, ali ako uradis ono medjunarodnu vozvolu za upravljanje onda vlasnik ne mora biti u autu.



@zokiruma hvala puno... ako dobije neko od nas posao, vraticemo kola... ali kako ide sa vozackom dozvolom... imam medjunarodnu... citao sam ranije da se mora ponovo polagati... da li je tako i sada???
hvala...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:504a:4ce2:1..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:11 - pre 134 meseci
ja sam na prvom kursu proslog semestra koristio norsk 1,2,3 i mogu reci da je super... ne vidim poentu nynorska osim ako neko ne dobije posao bas tamo gde se koristi nynorsk, i zna da ce krenuti tamo sa radom pa ono...
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:23 - pre 134 meseci
Ma, pročitao sam sve o jeziku(već duže vremena pratim forum) i ukapirao da u suštini nije toliko bitno koji dijalekt se uči. Ja sam otprilike na raskrsnici, da li da krenem sa nynorsk-om(klasični časovi u grupi) ili da idem na varijantu preko Skype-a solistički. Na kraju ću da bacim kockicu...
Inače, nisam vezan za neki deo Norveške. Ja sam mašinac i hoću prvo da počnem da učim jezik , pre nego što počnem da šaljem CV.
Jedan moj prijatelj(isto mašinac)dobio je posao relativno lako(početkom godine)i misli da mu je dosta pomoglo to što je tražio na skype intervjuu da razgovara na norveškom.

[Ovu poruku je menjao ninenad dana 15.04.2013. u 21:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:504a:4ce2:1..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:39 - pre 134 meseci
ali zasto bi krenuo sa nynorskom kad ga koristi 11% zemlje? koliko sam ja skontao to nije kao obican dijalekt, razlikuje se dosta od bokmala... mislim da samo neko ko je ono bas usavrsio bokmal na C1/2 nivou se moze oprobati u ovom, zasto bi sebi komplikovao zivot...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:45 - pre 134 meseci
Pa casovi u grupi su valjda bokmål,ne nynorsk.Ali ok.
Skype je vise vremena posveceno samo tebi,grupa je timski rad gde se mora praviti kompromis sa sobom i sa drugima.Kazu slicno kao u braku .Kombinacija to dvoje je najbolje mozda ako se moze finansijski izmoci,naravno.Ali i jedno i drugo je bazirano na tvom sopstvenom radu i trudu u vise od 60%.Imati dobru grupu nije lako,ali ako se ima onda je to prava adrenalinska injekcija.Ja sam ocigledno bila srecnica sto se skole tice jer je moja grupa bila super,nas cetvoro vrlo sinhron rad,sastavi uvek napisani,domaci uradjen a cesto je bilo i pice van skole posle nastave svi zajedno,i plus sto je profesor sa nama radio cesto i preko one regularne satnice i podsticao konverzaciju.Iz svega toga moras imati pozitivan stav o radu u grupi ali opet kazem to je kompromis.Tu u grupi imas potvrdu svog rada,mozes da se uporedis sa nekim,vidis zapravo kako ti i i koliko dobro ide.Uporedo sa skolom,sam imala zivi kontakt profesor-ja.To je najposvecenije vreme samo meni bilo,ali ja sam to koristila samo na trecem nivou za cistu konverzaciju o novinskim clancima u Norveskoj.
Skajp varijanta je najlosija od sve tri navedene varijante,ali ako se ne moze drugacije uskladiti vreme i lokacija,resenje je.Ta skajp varijanta je narocito aktuelna ovde kada dodjes jer je milion puta bolja i produktivnija od njihovih organizacionih uzasno sporih kurseva jezika.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:48 - pre 134 meseci
Ma nemam pojma. Čuo sam za tu profesorku, delovalo mi povoljno, a onda ispalo da radi po knjizi Ny i Norge(isto su časovi u grupi, grupe su troje ili četvoro ljudi).
Pa rekoh da pitam na forumu
Inače, oženjen sam 8 godina i imam dvoje dece, pa bih rekao da znam šta su kompromisi
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 20:53 - pre 134 meseci
Ja učim preko skajpa, i mogu samo da kažem da je odlično tako... Uklapamo se kad kome odgovara, ne žurim pa mi nije bitno da imam časove svaki/svaki drugi dan. Odlično je i sasvim dovoljno kad čas traje od prilike jedan sat, jer se profesor posveti samo tebi, i ti si uvek u cetru njegove pažnje. Inače, što se tiče dijalekta, traži bukmal, zato što je to ono što ti treba za osnovu. Dalje ćeš dijalekte, kako reče mirka da definišeš na osnovu toga gde odeš. Profesori koji su devedesetih završavali kod nas na filološkom su učili po ny i norge, dok se sada sve (kod nas u privatnim školama, a koliko vidim i u Norveškoj radi po Pa Vei). I jedna i druga su ok, čini mi se da se nećeš prevariti ni da učiš preko pimslera, Osim ako ne planiraš da tražiš posao u prosveti i na sličnim mestima što se nivoa znanja jezika tiče.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:00 - pre 134 meseci
Citat:
ninenad:
Ma nemam pojma. Čuo sam za tu profesorku, delovalo mi povoljno, a onda ispalo da radi po knjizi Ny i Norge(isto su časovi u grupi, grupe su troje ili četvoro ljudi).
Pa rekoh da pitam na forumu
Inače, oženjen sam 8 godina i imam dvoje dece, pa bih rekao da znam šta su kompromisi


E,druze cim si ti ozenjen...to znaci da si ti kao stvoren za rad u grupi

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:03 - pre 134 meseci
Pa, o tome sam ti pričao...
Mada, nešto mnogo smajlića si zalepila

[Ovu poruku je menjao ninenad dana 15.04.2013. u 22:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:504a:4ce2:1..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:05 - pre 134 meseci
ja iako sam prvi kurs zavrsio na fakultetu University of Oslo, propricao sam norveski tek na skajpu... sad cu ja kao nastavnik jezika da izgovorim ovo, ali mislim da za ono sto nama treba, tj. to 'propricavanje jezika' skajp radi dobar posao... na casu opet zavisi od broja djaka, ja sam imao 20 u grupi, previse je... uskoro cu krenuti na folkeuniversitetet, cujem da ni tu ne blistaju nesto... moj ritam trenutno je 3x nedeljno po sat i po na skajpu, i 2-4 x nedeljno se nalazim sa svoja 2 language tandema... ruskinja koja prica norveski a uci srpski, i PRAAAAAVI, CISTOKRVNI norvezanin koji zeli ucuti bosansko-hrvatsko-srpski :D upoznali smo se u autobusu pijani u 4 ujutru, cuo mene i makedonca kako pricamo pa nam se obratio na srpskom, i ja odmah sklopio deal sa njim :D inace to je super nacin da se vezba jezik, iskoristite jezike koje znate da nadjete nekog pravog norvezanina...

haha, uvek se nasmejem kao prvi put kad procitam da se muskarcima u prosveti narocito vrticima daje prednost pri zaposljavanju >:D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:35 - pre 134 meseci
Citat:
ninenad:
Pa, o tome sam ti pričao...
Mada, nešto mnogo smajlića si zalepila

[Ovu poruku je menjao ninenad dana 15.04.2013. u 22:14 GMT+1]


Smajlic nije smajlic.To je pecat na forumu.Ako ga ne stavis,nije post pravosnazan.Ovako jeste.
Ja sam taj kurs pravosnaznog pecatiranja pohadjala kod Sttefana iz Bergena.
Bez pecata i overe ne moze.Nije validno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:43 - pre 134 meseci
Znači i pečatiranje moram da učim?
 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.04.2013. u 21:49 - pre 134 meseci
Citat:
surbat:
Citat:
vilagrand:
Da li se mozda neko vozio autobusima bus4you ili gobybus na relaciji Geteborg-Oslo?
razmisljam da uzmem kartu Bg-Geteborg sa 2 kofera od max 32 kg preko Wiizair a vidim da u uvim autobusima pise max prtljag 25 kg pa pitam da li to i kako mere kad unosis u autobus?imali neko nekakvo iskustvo
Hvala. pozz



Ja sam se vozio sa Swebusom i Bus for you. Niko te ne gleda koliko kofera imas ja sam imao dva od po 25 kg. U bus ne mozes nista da uneses, samo malu torbu ili ranac.


Hvala puno, koliko shvatam prtljag se ne naplacuje
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836021 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.