Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830696 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mermaidns
Farmaceut
Novi Sad
Novi Sad

Član broj: 311906
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 21:50 - pre 136 meseci
Hvala na savetima.
Jezik mi nije toliko problem, skoro savrseno znam engleski i solidno nemacki, tako da sa norveskim ne ocekujem previse poteskoca, naravno da sve zavisi od licnog ulaganja i truda. Koji je nivo potreban da bi se otislo u Norvesku, treci?
Vise me zanima oko papira i pronalaska posla, koliko para treba uloziti u sve to (sem troskova oko ucenja jezika) i koliko je najmanje vremena potrebno da bi se otislo pod uslovom da se za relativno kratko vreme nadje posao.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 22:04 - pre 136 meseci
Za sve medicinske struke prvi korak je autorizacija strucne spreme, info na www.sak.no

Problem je upravo jezik i naci posao. Procedura sredjivanja boravka je prilicno jednostavna, sve objasnjeno na www.udi.no.
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 22:14 - pre 136 meseci
cestitam.....a sad na gruvanje jezika i zimnice...
:))
 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 22:39 - pre 136 meseci
Citat:
Jocaendo:
Citat:
AlenBergen:
Hvala Jocaendo!
Da,to sam i mislio.
Recimo da dobijem avslag,odradim praksu i nasjonalfag.Da li opet trebam sve papire slati na autorizaciju ili samo potvrde o odradjenoj praksi i nasjonalfagu?



Ne znam sta da ti kazem. Ako budes poslao sa tim avslagom mozda ce ti i zavrsiti , u suprotnom sve od pocetka je nov slucaj.
Ali ....zavrsi prvo to :) ima vremena.... Uostalom videcemo sta ce uraditi Cveyoni i Mira ... pa cemo od njih dobiti info iz prve ruke...




Da.....A nista,poslat cu iduci tjedan pa cemo vidjeti.A vremena ima dok ga ne nestane bare slappe av :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.90-149-213.nextgentel.com.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 23:26 - pre 136 meseci
Citat:
stavasbriga:
Za sve medicinske struke prvi korak je autorizacija strucne spreme, info na www.sak.no

Problem je upravo jezik i naci posao. Procedura sredjivanja boravka je prilicno jednostavna, sve objasnjeno na www.udi.no.


mislim da je jezik i naci posao jedan problem. sa jezikom nije problem naci posao, bez jezika je mnogo mnogo teze, i po meni je sve stvar srece u tom slucaju.

ja sam trenutno nedelju dana u norge, nekako mi bilo logicno da ovaj put zena prva krene da trazi posao, i natuca norveski ja po koju recenicu i onda po engelsk

u svakom slucaju zena nije isla sama i vodila je rodjaka koji prica norsk kao maternji i tako ce i ubuduce.

gledano sa ovog ugla mnogo smo bili vise ludi nego hrabri sto smo krenuli u ovu akciju i tu prevashodno mislim na finansije, ovo je jedna uzasno skupa zemlja, cini mi se da je neko rekao na ovom forumu da je nas najveci problem sto pokusavamo da emigriramo u jednu od najskupljih zemanja na svetu iz najsiromasnije zemlje u evropi. mi smo imali srece da nismo imali finansiske probleme pri dolasku a i nas boravak u norge finansiraju rodjaci u 95% troskova i neizmerno sam ih zahvalan.

mene uzasno nervira ne javljanje na telefon, jednostavno valjda kada vide nepoznati broj sanse nema da se jave, i svaki dan se nerviram zbog toga, ma ljudi u 90
% ne dizu slusalicu.

odluka da dodjem sa kolima u norge je bila extra dobra i jako isplativa (litra goriva je danas oko 14 NOKa, auto trosi 6l/100km tp je oko 90 NOK i maks. 5 putnika dok su troskovi voza npr na 100 km oko 250 NOK za jednog putnika) te je moj savet da ko ima mogucnosti dodje u norge autom. jeste u startu skuplje ali se stvarno isplati.

toliko od mene i u nadi da ce pocetkom sledece nedelje biti lepih vesti prijatan vikend

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2013. u 23:52 - pre 136 meseci
Citat:
mihaleks:
Evo da ne kazu ljudi kako SAK nista ne radi. Danas otisao na njihovu stranicu da proverim za autorizaciju za suprugu kad NEVEROVATNO, GOTOVA JE!!!
Stoji datum 04.02.2013. godine sto znaci stici ce ovih dana na kucnu adresu.
Proces je trajao od 20.09.2012. do gore navedenog datuma sto znaci oko 4,5 meseca.
Vec sam pomislio da nista od proleca sto se tice mrdanja ali izgleda da cemo i mi.
Hvala unapred na cestitkama!

Čestitam i dobro došli!!!!

ST
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
138.124.13.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 10:31 - pre 136 meseci
Ahhhhh... kako divan dan .... -7, sunce przi , a ja slobodan :D :D :D

ZIVEO VIKEND :)))))))))))))))))))))
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
..9-160-139.customer.lyse.net.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 10:54 - pre 136 meseci
Miro hvala na svim informacijama,bas si detaljna,mi samo skupljamo informacije,pa cemo naoruzani da odemo na nasjonal fag.....
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
138.124.13.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 11:13 - pre 136 meseci
Bambi, buraz daj nazovi me na onaj broj sto sam ti ostavio u p.p
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 15:35 - pre 136 meseci
Ne znam dal je neko skoro bio i da li ima neka zvanicna informacija, ali za drzavljane Srbije nije vise potrebno uraditi turbekuloza test nakon dobijanja dozvole. Draga moja je prekjuce bila, dali su joj onu knjizicu i 3 puta proveravali, napisali joj na knjizicu i broj telefona doktorke koju da zove ako joj neko u skoli ili negde bude trazio taj test za tuberkulozu
Eto skinuta Srbija barem sa jedne "sive" liste zemalja...
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 17:15 - pre 136 meseci
Citat:
bambi84:
Miro hvala na svim informacijama,bas si detaljna,mi samo skupljamo informacije,pa cemo naoruzani da odemo na nasjonal fag.....

Slazem se zaista je tako,uvek se javlja sa informacijama neophodnim,tako da hvala i od mene i puno uspeha i srece u radu.
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.79-161-31.customer.lyse.net.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 18:40 - pre 136 meseci
Samo da se pohvalim da nam je odobreno spajanje. Mjesec dana je trajala procedura. Znam za jos dva slucaja koji dobili za mjesec dana, tako da nema potrebe za pozivima i necim slicnim. Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

Zorica Janićijević
medicinska sestra
Dom zdravlja
Smederevo, Srbija

Član broj: 307996
Poruke: 2
..0.33.47.tmi.telenormobil.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 20:34 - pre 136 meseci
Samo da vas ispravim što se tiče mantu probe nije tačno da netreba da se radi!!!
Moje iskustvo je više nego bolno, otišla sam na intervju i rekli da im ogdovaram samo da pozovu referesu iz Srbije i to je to , poslali me da uradim pregled u smittevernkontoret- Manru proba, rentgen pluća ,MRSA- bris nosa, grla i genitalijač brisevi koštaju 276 kruna i to samo sitan novac plaćanje na aparatu.
Dok sam radila preglede referensa iz srbije navodno nije znala engleski i kad sam se vratila čekao me je negativni odgovor nisam primljena!!!
Ljudi nemojte toliko da se radujete dobijanju autorizacije, ti je samo mali delić u odnosu na ono šta treba da uradite da bi dobili posao!
Neka vam je srećno svima koji će te doći ovde !
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 21:04 - pre 136 meseci
Zorice Janicijevic ne padajte u bedak lako...Normalno je da je put trnovit. Ja sam vec bila tri meseca u Norveskoj i zbog kasnjenja autorizacije morala sam se vratiti nazad , jer je viza istekla. Sada je stigla i naravno da cu se radovati!:))) Borba tek predstoji, ali niko od nas nije ni mislio da ce tek tako sve samo od sebe da se izdesava...Ljudi znaju mesecima da traze posao..ali pronadju. Koliko ljudi u Srbiji godinama trazi posao, au svojoj zemlji su....samo polako, ne padajte lako u ocaj...Opet kazem sve zavisi kako je ko od nas ziveo u Srbiji...sve je to trening, a ja sam i u Srbiji istrenirana za tesku zivotnu borbu i verujem da nisam jedina. Zato glavu gore i u borbu. :)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 21:09 - pre 136 meseci
Citat:
toi:
Samo da se pohvalim da nam je odobreno spajanje. Mjesec dana je trajala procedura. Znam za jos dva slucaja koji dobili za mjesec dana, tako da nema potrebe za pozivima i necim slicnim. Pozdrav!!!
Bravo! Uzivajte sada! :)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.02.2013. u 23:17 - pre 136 meseci
Može li neko preporučiti sudskog prevodioca u Oslu, srpski, hrvatski ili bošnjački na english ili norsk? Ništa komplikovano, diploma. Ili ako bar neko zna cijenu otprilike da me neko ne ošiša nepotrebno.

Tussen takk.

@zokiruma
Kolega dalekoistočni baci pogled na poruke.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 09:34 - pre 136 meseci
Citat:
Zorica Janićijević:... rekli da im ogdovaram samo da pozovu referesu iz Srbije i to je to
...
Dok sam radila preglede referensa iz srbije navodno nije znala engleski i kad sam se vratila čekao me je negativni odgovor nisam primljena!!!


Sve deluje da te neko nije podrzao u tome da dobijes posao, po principu srpskog kazana.
Ali barem znas da su tvoji kvaliteti tu, jer su ti i sami rekli da im odgovaras i da ce te zaposliti, samo te je neki drugi faktor malo zeznuo.
Mozda da promenis referencu, kolko da budes malo sigurnija da imas sve faktore pod kontrolom za sledeci put

 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.84-49-104.nextgentel.com.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 13:20 - pre 136 meseci
Citat:
Zorica Janićijević:
Samo da vas ispravim što se tiče mantu probe nije tačno da netreba da se radi!!!
Moje iskustvo je više nego bolno, otišla sam na intervju i rekli da im ogdovaram samo da pozovu referesu iz Srbije i to je to , poslali me da uradim pregled u smittevernkontoret- Manru proba, rentgen pluća ,MRSA- bris nosa, grla i genitalijač brisevi koštaju 276 kruna i to samo sitan novac plaćanje na aparatu.
Dok sam radila preglede referensa iz srbije navodno nije znala engleski i kad sam se vratila čekao me je negativni odgovor nisam primljena!!!
Ljudi nemojte toliko da se radujete dobijanju autorizacije, ti je samo mali delić u odnosu na ono šta treba da uradite da bi dobili posao!
Neka vam je srećno svima koji će te doći ovde !



Zorice,zao mi je zbog toga...samo da te informisem da sam i Ja slicno prosla.

U domu gde sam bila na prvom svom intervjuu posle nedelju dana su me pozvali da bi mi dali sanse da probam raditi,pozvace me za 1-2 nedelje kada da dodjem.
Ja sam vec tada pocela raditi na Helsebusu.
Direktoricu sam ja kontaktirala jer izgleda da je zaboravila ili nije ni htela vec da me pozove i kaze mogla bi sledeci utorak doci.
Objasnila sam joj da sam dobila posao ali bih rado prihvatila i kod njih pa da uskladimo ako je moguce tako.A za vikende sam uvek slobodna.
Da da,naravno,javice se oni opet za 1-2 nedelje.
Jos uvek se javljaju....
A u medjuvremenu ja videla na Navovom sajtu da su opet objavili 3 mesta koja nisu popunjena od prosli put.I to od 15-25 % za vikende i na 2x75% do marta 2014.
Toliko o njima...ali eto oni su drzavna firma a ja sad radim u privatnoj.I ovde se vidi razlika koliko biraju...
 
Odgovor na temu

mica nislija
obezbedjenje
securitas

Član broj: 307686
Poruke: 3
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:24 - pre 136 meseci
jel zna neko da li treba da se autorizuje mašinska srednja škola?
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.02.2013. u 20:28 - pre 136 meseci
Cenjeni forumasi,vec izvesno vreme pratim desavanja na ovom forumu i imam samo reci pohvale za ovu temu i vas koji je svakodnevno azurirate i koji pomazete jedni drugima,konkretno,savetima ili razmenom informacija...
Elem,ja sam U Srbiji,imam vezu sa devojkom koja je Norvezanka,odlucili smo da zivimo zajedno,u martu idem kod nje u Bergen.
Planiram da zivim tamo ,naravno imam gomilu pitanja i izuzetno bih cenio svaku pomoc ili savet od vas iskusnijih.
Naravno,zanima me da li mogu da se zaposlim/zavrsio sam srednju ugostiteljsku skolu,smer kulinarski tehnicar,ali dugo radim kao konobar/,kako da proverim da li mi je diploma vazeca za norv. standarde,imam srpski pasos,ne znam norveski,da li mi je lakse da ucim tamo...
Dakle, imam milion pitanja ,svaka pomoc bi mi dobro dosla,ako neko ima vremena da mi se malo posveti ili dobaci neki savet,predlog ,bio bih zahvalan
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830696 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.