Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839765 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 15:34 - pre 139 meseci
U kontekstu kredita, ja se cuo sa ovim mojima iz bamnke (Nordea) i u sustini kazu da daju kredit najvise 3x vise od bruto godisnje zarade. E sad sto se tice egenkapitala kazu da svaka kommuna ima ugovor sa husbankom da mogu daju startlån po nekoj veoma povoljnoj kamati i da sa tim covek ide u banku da trazi kredit osobama koji prvi put kupuju sebi stan. Caka je u tome koliko je ta kommuna u "pritisku" zato sto kriterijumi nisu isti svuda (iz razgovora sa ljudima cuo) pa tako opstine koje imaju manjka stanovnika imaju za interes da privuku ljude tako sto daju starlån iako covek nema recimo 100% fast, pa tako ima nekih koji su sa 20% stalnog zaposlenja dobijali kredit dok recimo u Kristiansand kommuni iz razgovora sam cuo da je 100% minimum za bracni par ali da je realno sa nekih 150% (oboje) da se dobije tako da mu i to dodje zacarani krug.
Isto je dobra stvar BSU spare konto gde imas u pravo da u svrhu kupovinu stana stedis sa dobrom kamatom do 20.000 godisnje i da na povracaju poreza na osnovu te ustedjene sume dobijas 4000 nazad a te pare sutra mozes koristiti kao egenkapital. Sve u svemu i ovde se nekako sve vrti u krug i covek mora malo da bude snalazljiv i ima srece da kupi svoj stan. Najbolja stvar koju sam cuo u vezi sa tim je bila kad sam pitao koleginicu isplati li se uzimati kredit za stan a ona kaze: "Pa naravno, bolje da sebi placam ratu nego li drugome" tako da pamet u glavu ljudi ko moze samo napred ;-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 16:01 - pre 139 meseci
Citat:
kostadinovac:
Miro mozes li da mi pomognes oko ovoga sto sam malopre pitao, dal da prikupljam papire i za fakultet ili otom-potom???
Mislim, daleko od toga da ne bi bio zadovoljan ako bi uspeo da dodjem i nadjem posao sa medicinskom, ali cisto me zanima kad sam vec i to zavrsio.
Ne mora pitanje da se odnosi samo na Miru, ali mi prosto deluje da sve zna, ili da moze sve da sazna!!!


Ma jok...nego puno pisem,pa se coveku cini da kao eto nesto i znam...
Vidi,ovo za helsefagarbeider je utaban put.Forum zasnovan na tome.
Uciteljski fax-jezik na nivou neba...ne znam sta da ti kazem.
Ono sto je najvaznije jeste da udjes u sistem,prezivis prve tri godine,zavrsis papirologiju,naucis jezik,osiguras "svoju stolicu pod ovim nebom",pa ces videti tada na "toj raskrsnici zivota tog trenutka" gde dalje...
Ponesi spremnu papirologiju za uciteljski fax prevedenu na engleski sa sobom ili sada posalji jer NOKUT ne kosta nista.Nista ti ne moze biti lose ako posaljes,jer ne zahteva dodatne finansije.A to je sada dok si u Srbiji kljuc svega.Imas para-sve mozes.Nemas para-ne mozes skoro pa nista.Ta je filozofija.
E Nokut je dzabe,pa sto da ne posaljes i vidis kakav ce ti odgovor dati.
Ali ako pitas procenu trzista za posao u prosveti-nemoj mene da pitas ja sam u zdravstvu i tu bi se ogranicila.
Tvrdim da je zdravstvo neuporedivo deficitarnije u odnosu na prosvetu sada trenutno.Toliko smem da tvrdim.
Po meni...to neka bude neka buducnost nakon ove prve 3 godine...ali Kostadinovac,molim te NE uzimaj ovaj odgovor kao definitivan ili kao ubedjivanje neko moje,to je tvoja odluka.
Pozz.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 16:18 - pre 139 meseci
Ovo je primer jednog turnusa u zdravstvu za procenat posla 100% ali bez nocnih dezurstava,sa svakim trecim vikendom radnim.Turnus je 12/nedeljni.



NB:Obicno se pravi na 6 nedelja,i ima nocna dezurstva.Ali ovo je vise primer za one koji su u Srbiji,spremaju se da dodju pa se pitaju koliko traju smene i kako to uopste izgleda...Napomena jos jedna/ima oscilacija...ovo je samo jedan od mnogih primera.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
212.178.225.41



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 16:46 - pre 139 meseci
Citat:
kostadinovac:
Imam jos jedno pitanjce, pa ako neko zna voleo bi da mi da odgovor na njega i da iznese svoje misljenje!!!
Ja sa srednjom med. konkurisem za autorizacciju za hjelpepleiera/helsefagarbaidera. Ali sam pre nekoliko meseci zavrsio i Uciteljski fakultet po bolonji, pa pitam da li ima svrhe da saljem i diplomu fakulteta (kako sam ukapirao u NOKUT, da vidim sta mi je za to potrebno) posto sam citao na forumu da prosvetarima bas nije lako da dodju do posla.
Ko zna, kolko je nasih ljudi otislo u No mozda otvore i neko nase odeljenje, ili kad tj. ako nekad toliko usavrsim jezik zamenim medicinu za prosvetu??
Ili da ne komplikujem i pucam sa medicinskom?

Procedura je sve kako je Mira iznela,stim da kada ti NOKUT izvrsi priznavanje(pstoji razlika za medicinare i za ostale),jer medcinari dobijaju autoriazaciju, a sa faksom u NOKUT dobijas tz.nostrivikaciju.
Kada to dobijes ona pratis sajt website of Utdanningsdirektoratet.
Ovo znam jer saam kontaktirao NOKUT i oni su mi odgovorili.
(to je ona moja prica da saam dipl.ing a radim u skoli.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
*.netnet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 16:47 - pre 139 meseci
Ok, hvala u svakom slucaju!
Znam da si u zdravstvu, ali ne znam iz koje oblasti nemas informacije.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 17:07 - pre 139 meseci
Sta ces...cunjas svuda po malo,policija,banka,udi sajt,sajtovi za posao,televizija,novine,kolege Norvezani,prodavnice,putovanja,dnevnik,neke emisije,pa skattkontoret i tako...cunjas,i cunjas...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 19:27 - pre 139 meseci
Citat:
kelly_oslo:
e dok se setih i dok imam vremena neko je bio ovde ko se raspitivao cini m ise za bugarske pasose i prava tih ljudi... posto je do sada bilo ograniceno... sada je ne ograniceno... naime ako imas posao dobijas radnu i boravisnu dozvolu odmah na 5 godina... obican papir na kom to pise nije kao nasa van EU.... ukoliko firma nema posla, moze da se ide na NAV i da se dobije dagpenger otuda.... dakle ne socijala... ukratko imate sva prava... sem sto nemate pravo da aplicirate za stalnu radnu i boravisnu nakon 3 godine, nego tek nakon 5 godina.... al za to je posebna procedura i papirologija, iskreno nisam pitala koja je jer smatram da to nikog ovde i ne zanima....

P.S sta je to sto covek treba obavezno da poseti u Nisu? pitanje za ljude s tog kraja...

Ja sam se raspitivao za prava sa Bugarskim pasosem i povoljnosti u odnosu na nas.....A za Nis ,posetis mene i videces....salim se malo...POZDRAV.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 19:53 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
kelly_oslo:
al to reiseforsikring je jako dobro za imati... od prtljaga pa nadalje sve sto ti nestane pokriveno ti je od njih.... a nedo bog ako se covek ozbiljno razboli,pa da te prebace ovamo... i ja ga imam sad se ne mislim vise oce li mi svi koferi stici na vreme ili nece.... i jesu li ih zagubili ili nisu... ako jesu samo nazovem banku i kazem alo moj kofer nestao nemam odece... oni kafu kupi za toliko i toliko para i donesi racun i to je to


Kelly,bre...pa nisam ja pisala o reiseforsikring-u sa aspekta povoljnosti.Svako zna prednosti toga.Vec je akcenat bio na njihovom mentalitetu,strah za putovanja van granica No,poseta lekaru,osetljivost na silnu hranu,pa oni i ovde imaju stomacne viruse svaki peti dan i koriste egenmelding za sve zivo...u stanju su da odu na odmor i provedu ga pola "bolesni".Pritom,znas i sama da je kod njih glavobolja i mucnina izuzetno tesko zdravstveno stanje koje zahteva pod obavezno izostanak sa posla,a narocito se te mucnine i glavobolje desavaju petkom ili ponedeljkom,daleko redje je da se to desi usred nedelje...
I onda odu na godisnji odmor pa u psihi imaju da su platili reiseforsikring i moraju kod lekara...i prvo sto ti ispricaju kada se vrate sa odmora jeste poseta lekaru...
Na to sam mislila...
Mi smo ljudi iz nekog drugog sistema koji na tu gradaciju bolesti totalno drugacije gledaju.



kontam, no nisam od njih to dozivela... moji se vrate svi srecni,samo bvlebecu o odmoru i pricaj ugde ce iduci put... nisu pricali o posetama lekaru.... jedino st ose zna desiti to je da s godisnjeg nazovu i kazu da uzimaju jos 4 dana egenmelding zbog promene klime pod naravno stavkom da su se vec vratili kuci, no posle se ispodstavi da se vecina nije ni vratila al o tom niko ne prica .... a te stomacne probleme kod mene dobiju kad se vrate... posebno u ovo doba godine kao u norveskoj je hrana za bozic premasna ovo ono... e bas sinoc me jedna zvala a pre 4 dana se vratila s godisnjeg... i za divno cudo bila na poslu 2 dana... i sinoc kaze joj znas ovde ova bozicna hrana premasno sve,a na odmoru se pilo pa sad eto proliv i povracanje... reko blago tebi .... cudno ovi iz Osla i ne putuju po norveskoj,oni sam ovan granica, tenerife,grand kanarija, hrvatska, grcka, turska.... tamo vise non stop.... godinama zaredom.... i italija da zaboravih nju....

ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.oslo.kommune.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 22:11 - pre 139 meseci
Citat:
zokiruma:
meni su kuce koje sam gledao na finnu mnogo gotivne, pogotovo kako norvezani imaju ukusa za uredjenje zivotnog prostora, mnogo mnogo gotivno, gledano odavde mnogo su mi skupe te njihove nekretnine, mada kontam da se vecina toga kupuje na kredit, i mogu da zamislim koja je to ogromna procedura

nemojte samo krenuti sa pricom kako je mnoogo ranoooooo gleadati kuce a jos nisam ni otisao tamo :) jasno je to meni ali nekada covek mora imati medjuodredista do cilja :P ovo je jedno od mojih

http://www.finn.no/finn/realestate/homes/object?finnkode=36897599

http://www.finn.no/finn/realestate/homes/object?finnkode=38221291

ove dve su mi extra zbog pogleda

a ova je nekako moj favorit

http://www.finn.no/finn/reales...tings/object?finnkode=38285171

pogotovo ta prica sa Sandøya mnogo gotivno


kako kaze moja uciteljica norveskog nije fazon auto ovo ono vec jedan mali brodic

meni licno je ovaj nekako sipma

http://www.finn.no/finn/boat/used/viewimage?finnkode=37845138

i po nazovi i po ceni

a mozemo poslati i miru da proveri stanje uzivo :)




[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 20.11.2012. u 04:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 20.11.2012. u 05:16 GMT+1]



bogme moram ti reci da ove kuce sto si ti nasao su za Dzabe... ali bukvalno dzabe u odnosu koliko ovakve kuce kod mene kostaju... bes 4 milje im ni prinjusiti ne mozes...

ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.oslo.kommune.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 22:14 - pre 139 meseci
Citat:
isabeau917:
@Zoki, ne znam kako kod vas dolje ali ovdje u RH su cijene nekretnina ko u norge, a plaćice 5x niže, stoga me ovo baš veseli, naročito ova treća što se renta za 9 500 k(r)una, pa u zagrebu kao prvo nemožeš tako što ni izrentati a koštalo bi sigurno duplo više.
inače, ovaj workaway mi se dopada jako, jedino vidim da ih dosta ne uzima parove..


a ko kaze da je ovo cena u Oslu... verovatno ni u HR u nekoj vukojebini ne kosta kuca koliko u Zagrebu,pa ako se vec uzima glavni grad HR onda uzmi i glavni grad NO
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.oslo.kommune.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 22:22 - pre 139 meseci
Citat:
nisnis:
Citat:
kelly_oslo:
e dok se setih i dok imam vremena neko je bio ovde ko se raspitivao cini m ise za bugarske pasose i prava tih ljudi... posto je do sada bilo ograniceno... sada je ne ograniceno... naime ako imas posao dobijas radnu i boravisnu dozvolu odmah na 5 godina... obican papir na kom to pise nije kao nasa van EU.... ukoliko firma nema posla, moze da se ide na NAV i da se dobije dagpenger otuda.... dakle ne socijala... ukratko imate sva prava... sem sto nemate pravo da aplicirate za stalnu radnu i boravisnu nakon 3 godine, nego tek nakon 5 godina.... al za to je posebna procedura i papirologija, iskreno nisam pitala koja je jer smatram da to nikog ovde i ne zanima....

P.S sta je to sto covek treba obavezno da poseti u Nisu? pitanje za ljude s tog kraja...


U Nišu treba posetiti :

- ĆELE KULU
- NIŠKU TVRĐAVU
- Arheološko nalazište MEDIJANA


http://serbianforum.org/nis/170626-turisticka-ponuda-nisa.html

http://www.visitnis.com/2-idealana-dana-u-nisu---mondorama.html#

Ako je potrebno još obaveštenja ... tu sam

Pozdrav



e hvala hvala to sam i ja nasla na netu Hvala i ostalima na idejama i predlozima da se sad ne zahvaljujem redom i ne spamujem forum
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.oslo.kommune.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 22:28 - pre 139 meseci
Citat:
Mad Thrasher:
@kelly
Verovatno ste me pogresno razumeli,ili sam ja pogresno razumeo ceo sistem funkcionisanja odlaska preko Woraway-a...ja sam razumeo da se preko njih ide po svetu i radi bilo koji posao,cisto radi ucenja jezika ili trazenja posla,bar tako pise na njihovom sajtu...naravno ja bih isao sa jos par prijatelja za vreme letnjeg raspusta,tako da bi mesec dana bilo bas fino,a isli bismo da bi naucili jezik,jer nas pojedine tek ceka fakultet,pa tek onda pocinje sva ludnica oko prevodjenja diploma,i dolaska radi posla i zivota u NO.


ja sam pogresno razumela,tacnije nisam skontala da to nazivas volontiranjem... ja sma mislila na klasicno volontiranje :) inace o tom nacinu dolaska ne znam nista,sem da kako ce ti biti ovisi o tome na kakvu budalu nabasas i kakav si ti kao osoba...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.oslo.kommune.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 22:32 - pre 139 meseci
Citat:
kostadinovac:
Imam jos jedno pitanjce, pa ako neko zna voleo bi da mi da odgovor na njega i da iznese svoje misljenje!!!
Ja sa srednjom med. konkurisem za autorizacciju za hjelpepleiera/helsefagarbaidera. Ali sam pre nekoliko meseci zavrsio i Uciteljski fakultet po bolonji, pa pitam da li ima svrhe da saljem i diplomu fakulteta (kako sam ukapirao u NOKUT, da vidim sta mi je za to potrebno) posto sam citao na forumu da prosvetarima bas nije lako da dodju do posla.
Ko zna, kolko je nasih ljudi otislo u No mozda otvore i neko nase odeljenje, ili kad tj. ako nekad toliko usavrsim jezik zamenim medicinu za prosvetu??
Ili da ne komplikujem i pucam sa medicinskom?


ja da sam na tvom mestu dosla bi ovde kao hjelpepleier/helsefagarbeider i radila 3 godine, dobila permanent, a nakon neke 2 godine bi ovde predala papire NOKUT-u za uciteljski fax. Dobila odgovor od njih, zavrsila Bergen test, i ostale potrebne ispite, laganini dobila permanent i onda se okrenula uciteljskim obavezama i trazenju posla... ali tek nakon sto imam permanent... inace pre toga se nebi s tim zahebavala uopste...



nisnis istorija po danu a kafane u blizini istorijski mesta ujutru, a svirke navece to je moja kombinacija na godisnjem
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2012. u 23:22 - pre 139 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
nisnis:
Citat:
kelly_oslo:
e dok se setih i dok imam vremena neko je bio ovde ko se raspitivao cini m ise za bugarske pasose i prava tih ljudi... posto je do sada bilo ograniceno... sada je ne ograniceno... naime ako imas posao dobijas radnu i boravisnu dozvolu odmah na 5 godina... obican papir na kom to pise nije kao nasa van EU.... ukoliko firma nema posla, moze da se ide na NAV i da se dobije dagpenger otuda.... dakle ne socijala... ukratko imate sva prava... sem sto nemate pravo da aplicirate za stalnu radnu i boravisnu nakon 3 godine, nego tek nakon 5 godina.... al za to je posebna procedura i papirologija, iskreno nisam pitala koja je jer smatram da to nikog ovde i ne zanima....

P.S sta je to sto covek treba obavezno da poseti u Nisu? pitanje za ljude s tog kraja...


U Nišu treba posetiti :

- ĆELE KULU
- NIŠKU TVRĐAVU
- Arheološko nalazište MEDIJANA


http://serbianforum.org/nis/170626-turisticka-ponuda-nisa.html

http://www.visitnis.com/2-idealana-dana-u-nisu---mondorama.html#

Ako je potrebno još obaveštenja ... tu sam

Pozdrav



e hvala hvala to sam i ja nasla na netu Hvala i ostalima na idejama i predlozima da se sad ne zahvaljujem redom i ne spamujem forum


Kelly javi se ako dolaziš u Niš da te provedem kroz grad i okolinu kako dolikuje. Deki i Dalibor su dosta toga ispustili što ide pod obavezno za posetu Nišu, ali mladi su oni, naučiće. ;-)
 
Odgovor na temu

varginjo
Atila Varga
Čoka

Član broj: 25671
Poruke: 258
212.200.41.*

Sajt: rs.linkedin.com/in/atilav..


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 07:14 - pre 139 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
kostadinovac:
Imam jos jedno pitanjce, pa ako neko zna voleo bi da mi da odgovor na njega i da iznese svoje misljenje!!!
Ja sa srednjom med. konkurisem za autorizacciju za hjelpepleiera/helsefagarbaidera. Ali sam pre nekoliko meseci zavrsio i Uciteljski fakultet po bolonji, pa pitam da li ima svrhe da saljem i diplomu fakulteta (kako sam ukapirao u NOKUT, da vidim sta mi je za to potrebno) posto sam citao na forumu da prosvetarima bas nije lako da dodju do posla.
Ko zna, kolko je nasih ljudi otislo u No mozda otvore i neko nase odeljenje, ili kad tj. ako nekad toliko usavrsim jezik zamenim medicinu za prosvetu??
Ili da ne komplikujem i pucam sa medicinskom?


ja da sam na tvom mestu dosla bi ovde kao hjelpepleier/helsefagarbeider i radila 3 godine, dobila permanent, a nakon neke 2 godine bi ovde predala papire NOKUT-u za uciteljski fax. Dobila odgovor od njih, zavrsila Bergen test, i ostale potrebne ispite, laganini dobila permanent i onda se okrenula uciteljskim obavezama i trazenju posla... ali tek nakon sto imam permanent... inace pre toga se nebi s tim zahebavala uopste...



nisnis :) istorija po danu a kafane u blizini istorijski mesta ujutru, a svirke navece :) to je moja kombinacija na godisnjem :)


Ova informacija i mene zanima, samo nevezano za medicinu. Da li se ovako nesto moze izvesti vezano za sektor informatike?

Nisam celu temu procitao, ali me zanima da li bi uzimanje madjarskog pasosa olaksalo neku proceduru za NOR?

Hvala
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 08:00 - pre 139 meseci
Atila madjarski pasos ne da bi olaksao sve, nego sa njim nema nikakvih ogranicenja. Znaci mozes da radis bilo koji posao i nisi ogranicen samo na diplomu struke koju imas. Uzimaj to sto pre i obavezno izvadi madjarsku vozacku dozvolu, trebace ti i mnogo ce ti koristiti, plus ne moras da se cimas oko polaganja i da placas dosta u Norveskoj za njihovu.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 10:34 - pre 139 meseci
Vozdra narode,
Mirka ili neko drugi,pricalo se ranije tj. bio je jedan post na temu medicinskog kursa/medisindelegering.Ok,da radim u sykehjemu pitao bi seficu,ali u bolnici niko sem sykepleiera ne daje lekove,pa je malo glupo da pitam lederku.Kako i na koji nacin bih mogao da se prijavim za taj kurs?Jel se mogu raspitati u opstini ili??

http://medisinkurs.appspot.com/
evo naso sam nesto,ali jel to to?i ovde se placa
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.222.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 10:58 - pre 139 meseci
ljudi, imam 2 pitanja tj. nedoumice:

da li neko ima da mi preporuci dobru a ne tako skupu skolu za ucenje Norveskog u Oslu, na konto koje mogu produziti vizu???

koliki bi trebalo biti procenat zaposljenja da bi se produzila viza??? zasto mi se nesto cini da je 80%?

svaka informacija dobrodosla, hvala punooooo :D

p.s. da li za produzavanje vize moraju biti kursevi iskljucivo sa ovog folkuniversitetet ??

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 21.11.2012. u 13:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 13:25 - pre 139 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
isabeau917:
@Zoki, ne znam kako kod vas dolje ali ovdje u RH su cijene nekretnina ko u norge, a plaćice 5x niže, stoga me ovo baš veseli, naročito ova treća što se renta za 9 500 k(r)una, pa u zagrebu kao prvo nemožeš tako što ni izrentati a koštalo bi sigurno duplo više.
inače, ovaj workaway mi se dopada jako, jedino vidim da ih dosta ne uzima parove..


a ko kaze da je ovo cena u Oslu... verovatno ni u HR u nekoj vukojebini ne kosta kuca koliko u Zagrebu,pa ako se vec uzima glavni grad HR onda uzmi i glavni grad NO


Hi, hi za kompjuterom u sitne sate, što je, noćna smjena ili suša ?

pa ko kaže da je ovo cijena u centru osla, vidi se iz priloženog da nije, pa kuće u centru zagreba su po 2-5 000 000 ( da da milijuna ) eura, a rentanje malo većih luksuznijih stanova 1-2 000 eura mjesečno

evo malo primjera cijena kućica u vukojebini s pogledom na more

http://www.njuskalo.hr/index.p...t=relevance&sort=expensive

pa malo vukojebine s planinskim ugođajem..

http://www.njuskalo.hr/index.p...t=relevance&sort=expensive

i dalje ostaje zaključak s obzirom na prosječnu rvacku plaću od 5 400 k(r)una mjesečno netto da je u norveškoj min. 5X lakše doći do nekretnine nego u hrvatskoj

p.s. inače samo primjera radi, kad sam prije 4-5 god bila na azurnoj obali, kuće u jednom malom mjestu blizu Nice bile su po 1-2 milijuna eura..

[Ovu poruku je menjao isabeau917 dana 21.11.2012. u 16:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 16:30 - pre 139 meseci
Citat:
cveyoni:
Vozdra narode,
Mirka ili neko drugi,pricalo se ranije tj. bio je jedan post na temu medicinskog kursa/medisindelegering.Ok,da radim u sykehjemu pitao bi seficu,ali u bolnici niko sem sykepleiera ne daje lekove,pa je malo glupo da pitam lederku.Kako i na koji nacin bih mogao da se prijavim za taj kurs?Jel se mogu raspitati u opstini ili??

http://medisinkurs.appspot.com/
evo naso sam nesto,ali jel to to?i ovde se placa :-)


Cveyoni,druze...
Vidi...ja znam kako ide da se radi u opstinskom sektoru,sef te jednostavno stavi na listu,prethodno te pita i ne placas nista jer ti time doprinosis kolektivu u kojem radis.Ali opstinski sektor je nesto drugo.To je nizi strucni nivo u odnosu na bolnice i bolnicari dele lekove po mnogim domovima kada nije spl.u smeni dok se to u bolnici ne moze desiti.
Taj test bolnicari po bolnici i ne uzimaju ako pored tog posla ne rade i u opstinskom sektoru.E sad,celu ovu filozofiju znas i ti sam.
Ovo sto si nasao na netu je to.Platis i polazes.

Medjutim,nekako mi se namece pitanje sta ce ti to,u procesu si za spl.Osim ako neces da kombinujes poslove bolnicki/opstinski sektor sada,pa ti ovi iz opstinskog sektora to traze.
Zao mi je druze sto ti ne mogu dati neki konkretniji odgovor jer taj bolnicki sistem sa medisinkurs za hj.pl.i ne postoji u praksi.
Ali ovo sto si nasao,plati i odradi.To jeste resenje.
Literatura-imas tu knjizicu u fagforbundet da kupis za 50 kruna.
Veliki pozz.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839765 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.