Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7833910 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 10:32 - pre 139 meseci
Citat:
vikibjorg:
Preporucujem http://tv.nrk.no/serie/hjem/mkdp45000109/sesong-1/episode-1 mozete slusati i citati tekst u isto vreme.



Hvala Viki
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 10:53 - pre 139 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Danka V: ovo su novija izdanja pa vei,nego sto ja imam ,cini mi se


ja iz ovih ucim, ne znam kako izlgeda stariji på vei
u svakom slucaju ja na ovom sajtu sam vezbam

trebao bi mi neki elektronski recnik, nisam bas za google translator, pogotovo sto tamo ne vidim koji je rod imenica,sta cu kada sam totalno operisan od osecaja i sluha

pozdrav




Ne bih ja rekla da si operisan. Znas TRI JEZIKA,eeeej!!!!

Zamisli koliko bi tek znao da nisi operisan,gde bi ti bio kraj
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 10:53 - pre 139 meseci
Citat:
DUNJA1965: Svi zelimo da odemo u Norvesku u potrazi za boljim zivotom i radi bolje zarade,a za to je potreban novac,koji da imamo mozda ne bi ni otisli.A sve kosta,i prevodi i papiri i kurs jezika,sto je opet mala cifra od one koju moramo poneti kada krenemo tamo...Odluku da odem tamo donela sam u januaru ove godine,u martu sam krenula na kurs,tek u avgustu poslala papire,a sve bi to islo mnogo brze i mozda bi vec bila u Norveskoj da je imalo fin.sredstava.Ovako sve ide puzevim korakom,ali ipak ide,to mi je najvaznije...Nocas sam po prvi put sanjala da sam tamo,u snu sam izgovarala recenice na norveskom i trcala po nekoj ulici sva radosna sto sam tamo i vikala :''JA sam ovde,uspela saaaaam...''


pa i ne ide puzevim korakom, nekima je potrebno preko 2 godine da odu, bar gledajuci po ovom forumu, a mnogo njih i ne ode

nije meni vazan novac vec njihov sistem, a najvise radna nedelja od 40 sati koja mi zvuci kao san

koliko se secam mira je okacila jedan ugovor o radu norveski, ali nije mogao da se downloaduje, jer moze neko opet to da okaci

naime dobio sam neke ponude ovo ono tipa:
''......2. COMPENSATION.

2.1 Wage
The Participant shall be compensated with an hourly wage, i.e. exclusive 12% holiday pay of NOK 330 for worked hours.

2.1.1 Sickness benefit.
The Participant will attend the Norwegian Sick Pay Scheme (“Sykelønnsordningen”) after 4 weeks of continuous work for Aibel. The Sick Pay Scheme, itself, will be in force within a period of 16 calendar days of absence from work due to sickness.
The actual working days within the 16 calendar days' period, is paid for by Aibel, based on a yearly salary up to 6G.
(G=Basic Amount in the Norwegian National Insurance)
A doctor's certificate confirming the incident shall be presented for Aibel as soon as possible.

2.1.2 Compensation for overtime is included in the agreed hourly rate. The hourly wage for overtime will therefore be compensated with NOK 330 for worked hours.

2.1.3 1st and 17th of May, who does not fall on a Sunday or public holiday will be compensated with the same hourly wage as in art. 2.1. It is assumed however that the employee has been employed at least 30 days continuously with the firm before one of these days, or that the employee is employed before 1st or 17th of May with an employment of at least 30 days ‘duration. ....''

pa bi hteo to da uporedim sa ostalim ponudama, imam zahvaljujuci vremenskoj razlici dosta vremena da sve proucim. samo me nervira sto nisu razgovarali samnom tj nije bilo onog intervjua




tnx

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 11:08 - pre 139 meseci
Za sve koji cekaju autorizaciju:

Dobila sam mail od SAFHa gde kazu da zbog velike potraznje vreme cekanja autorizacije moze biti duze od 6 meseci.
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 11:15 - pre 139 meseci
Naravno Zoki,da novac nije glavni razlog,ima tu mnogo toga sto je jedan clan foruma lepo obrazlozio u jednom postu.Samo razmisljam da imam novac mozda bih se teze odlucila jer bi zivot ovde onda bio koliko toliko laksi,a i ostao bi sa svojopm porodicom i prijateljima...Mada i ne moze da ti bude kada vidis kako ostali ljudi zive.Secam se jednom kada sam primila platu i sela u linijski taksi po ceni karte.Rasirim onaj moj listic i gledam,em nisam primila ceo iznos jer imam obustava preko sindikata,em i ovo sto sam primila ce otici za par dana dok se plate neki racuni i pitam se kako sastaviti do sledece plate,kada ostalo troje u taksiju pocese pricu o svojim platama,to su bile tako male cifre da je mene prosto bilo sramota koliko je moja plata ''velika'' u odnosu na njih...Osecala sam se kao da mi je neko to poklonio, a ne da sam ih sama zaradila...Tako da nije ispunjavajuce ni imati novac ako se drugi oko tebe pate...
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 11:42 - pre 139 meseci
dunja
[quote]DUNJA1965: Naravno Zoki,da novac nije glavni razlog,ima tu mnogo toga sto je jedan clan foruma lepo obrazlozio u jednom postu.Samo razmisljam da imam novac mozda bih se teze odlucila jer bi zivot ovde onda bio koliko toliko laksi,a i ostao bi sa svojopm porodicom i prijateljima...Mada i ne moze da ti bude kada vidis kako ostali ljudi zive.Secam se jednom kada sam primila platu i sela u linijski taksi po ceni karte.Rasirim onaj moj listic i gledam,em nisam primila ceo iznos jer imam obustava preko sindikata,em i ovo sto sam primila ce otici za par dana dok se plate neki racuni i pitam se kako sastaviti do sledece plate,kada ostalo troje u taksiju pocese pricu o svojim platama,to su bile tako male cifre da je mene prosto bilo sramota koliko je moja plata ''velika'' u odnosu na njih...Osecala sam se kao da mi je neko to poklonio, a ne da sam ih sama zaradila...Tako da nije ispunjavajuce ni imati novac ako se drugi oko tebe pate...

svakako nije samo sve u parama mada pare povlace i druge mnoge stavari,kada vecina zivi prosecnim normalnim zivotom,vecina je zadovoljnija.manjak para nosi sa sobom mnnoge posledice i osobine kao sto su zavist ,ljubomora,zbog borbe za zivot susrecemo se sa nemilosrdnim situacija.Ako nemas vezu i ako je neko manje kvalifikovan ispred tebe ,naravno da ti nece biti sve jedno.Svi smo skloni gledanju u buducnost,a ako bez realnih osnova ne mozemo videti tu bolju buducnost,a ni sadasnjost nije nam ok ,onda je tesko biti pozitivan.A zadovoljiti se sa malim stvarima a znati da mozes svojim radom vise,da vredis vise,je naravno kontradiktorno i samim tim smo ne zadovoljni i tezimo ka boljem.Odluka otici iz "svoje" zemlje nije laka,cesto nismo ni svesni sta smo odlucili,pa kada dodje taj momenat da zaista shvatimo da je to to ,uhvati nas panika,ali naravno treba nastaviti ne treba dozvoliti da nas pobede emocije.
Da nekada je bolje doci i nekada jedino kada padnemo do dna se mozemo odluciti na ovako nesto.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 12:23 - pre 139 meseci
Bez obzira sa kojom kolicinom novca raspolazete u pocetku ove price zvane dolazak u Norvesku,ako radite u zdravstvu i radi cete taj posao u Noreskoj,neophodno je da ucite norveski jezik celu jednu godinu,da se neke stvari i znanje slegnu.Iz prostog razloga sto je prvi nivo ta 4 meseca,apsolutno nista-to je najveci deo gramatike,drugi nivo je konverzacija najvise ali vam je za rad u zdravstvu potrebno da jednu celu godinu radite,gde god i kako god,sami,profesor privatni,skola sta god...ali to je neko neophodno vreme da se slegne znanje.
Doci sa samo 4-6 meseci ucenja jezika je za mozda neki drugi posao van zdravstva dovoljno ali za zdravstvo treba stvarno jezik da bude ok,enormno vam povecava sanse.Zato,1 godina najbolje pred dolazak.
Pozdrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 12:28 - pre 139 meseci
http://www.statoil.com/en/News...es/06Nov_Floatel_Superior.aspx

http://aibel.com/en/news-and-m...ng-evacuated-from-njord-flotel

''There are 374 people on board the accommodation rig, which is located right next to the Njord A platform. Personnel have mustered at the lifeboat stations and evacuation by helicopter is taking place.

A hole was discovered in the rig’s ballast tank. Water seepage caused a 3-4 degree tilt that was speedily rectified and rig stability was re-established. The rig was disconnected from the Njord platform when the incident occurred."

miro nisam joj ni prisao majke mi

ajde pls okaci jos jednom onaj ugovor o radu, bio je par dana u nekom tvom postu ali nije mogao da se skine

tnx




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 12:41 - pre 139 meseci
Miro, ubih se da nadjem onaj tvoj post o Bergen testu (btw na strani 171 pismeni deo), mada sad ne mogu da samo skocim na tu stranu ali to je vec druga prica.:)
Nego, jel imas informacije koje su ranije bile teme na pismenom, znam da si pisala nesto o facebooku, kontam neka zagadjena zivotne sredine, sta bi jos moglo da dodje u obzir, da probam da ovladam tim temama sto bolje....
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 13:10 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Bez obzira sa kojom kolicinom novca raspolazete u pocetku ove price zvane dolazak u Norvesku,ako radite u zdravstvu i radi cete taj posao u Noreskoj,neophodno je da ucite norveski jezik celu jednu godinu,da se neke stvari i znanje slegnu.Iz prostog razloga sto je prvi nivo ta 4 meseca,apsolutno nista-to je najveci deo gramatike,drugi nivo je konverzacija najvise ali vam je za rad u zdravstvu potrebno da jednu celu godinu radite,gde god i kako god,sami,profesor privatni,skola sta god...ali to je neko neophodno vreme da se slegne znanje.
Doci sa samo 4-6 meseci ucenja jezika je za mozda neki drugi posao van zdravstva dovoljno ali za zdravstvo treba stvarno jezik da bude ok,enormno vam povecava sanse.Zato,1 godina najbolje pred dolazak.
Pozdrav!!!



Hvala Mirka...taman ce tako nekako i biti,dok stignu dokumenta
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 13:19 - pre 139 meseci
sto se tice priznavanja zanata,u ucenja zanata u norveskoj.Da li osobe koje imaju samo 8 razreda zavrsene skole mogu tako nesto ili je to samo za one koji su vec zavrsili trogodisnju skolu
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 15:31 - pre 139 meseci
Citat:
pikaso23:
Miro, ubih se da nadjem onaj tvoj post o Bergen testu (btw na strani 171 pismeni deo), mada sad ne mogu da samo skocim na tu stranu ali to je vec druga prica.:)
Nego, jel imas informacije koje su ranije bile teme na pismenom, znam da si pisala nesto o facebooku, kontam neka zagadjena zivotne sredine, sta bi jos moglo da dodje u obzir, da probam da ovladam tim temama sto bolje....


Teme su zaista razlicite i zavise od roka do roka.Imas mogucnost narucivanja materijala za pripremu Bergen testa na sajtu folkeuniversitet-a.Dobije se i cd uz to,za bar jednu ili dve godine unazad.
Ima o dopingu,o sportu,o saobracaju,o naftnom fondu,o politickom sistemu,o univerzitetima i skolstvu...jako je sirok dijapazon tema na tom delu skriftlig produksjon.Meni je tada u aprilu ove godine bile teme Naftni fond i sigurnost u saobracaju.Ja odabrala naftni fond...Spremaj razlicite aspektke sto se tice tih tema,jer nema pravila.Isto je i na usmenom delu,sirok dijapazon tema.Ne mozes ici na sigurno,tipa...kao na NP3 gde znas da ces imati sparing partnera i da ces uporedjivati zemlje iz koje ste dosli,malo o sebi itd...ovde si sam ispred njih i dobijes katalog sa temama i mozes da biras ono sto imas u katalogu...tu imas i slike nacrtane koje treba da opises itd...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 15:33 - pre 139 meseci
Citat:
zokiruma:
http://www.statoil.com/en/News...es/06Nov_Floatel_Superior.aspx

http://aibel.com/en/news-and-m...ng-evacuated-from-njord-flotel

''There are 374 people on board the accommodation rig, which is located right next to the Njord A platform. Personnel have mustered at the lifeboat stations and evacuation by helicopter is taking place.

A hole was discovered in the rig’s ballast tank. Water seepage caused a 3-4 degree tilt that was speedily rectified and rig stability was re-established. The rig was disconnected from the Njord platform when the incident occurred."

miro nisam joj ni prisao majke mi :D

ajde pls okaci jos jednom onaj ugovor o radu, bio je par dana u nekom tvom postu ali nije mogao da se skine

tnx





Mucim se sa tim kontraktom,vise puta sam pokusala.Imam ga na lap topu i bez problema se otvori samo na forumu nece.Naci cu vec neki nacin,ali sada sam na poslu,kada dodjem kuci,druze pokusacu,veceras.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 15:35 - pre 139 meseci
Ajde da probamo ovako,Zokiruma,"levo od Japana"...

Link:

http://www.arbeidstilsynet.no/skjema.html?tid=78142

Udjes ovde i sa desne strane pise "standard arbeidsavtale bokmål pdf".E to je klasican ugovor o radu.Mislim da ces sada moci da ga otvoris.
Eto...imas tu i na engleskom i na nekoliko jos drugih jezika.Ne moras da cekas do veceras...ha ha ha.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 16:49 - pre 139 meseci
SASA KRAGUJEVAC:
Pozdrav svima u Norveskoj
Imam jednu molbu,da li neko od Vas na forumu moze da mi pokaze izgled nekag Vaseg CV-a,na norveskom,a sa kojim je konkurisao kod moguceg poslodavca.
Prvi put sam na forumu,a spremam se za Norvesku u narednih 2-3 meseca.
Imam 2 nivo norveskog jezika i dobio sam autorizaciju za bolnicara pre par dana.
Hvala,svima!!!!

Dakle,uz ucenje jezika pored toliko profesora u skoli bi se morala dobiti pomoc i za pisanje CV-a i Søknad-a.Mozda treba samo pitati u skoli.Verujem da to ne bi bio problem.

CV-treba da sadrzi sliku u uglu,personlige opplysninger(licni podaci),hovedprofil(par reci o sebi),utdanning(obrazovanje),arbeidserfaring(radno iskustvo sa opisom zadataka),kurs(neki kursevi),språkkunnskaper(znanje jezika),datakunnskap(vladanje kompjuterom),autorisasjoner i Norge(koje autorizacije i priznanja diploma imas u Norveskoj) kao i referanse i Serbia plus referanse i Norge (preporuke iz Srbije i iz Norveske) sa imanom i prezimenom kao i brojem telefona tih ljudi.
Dakle,nista predugacko a opet dovoljno.

SØKNAD-slika u uglu,i nekih konkretnih 5-7 recenica.Ja sam taj i taj,dolazim iz Srbije,trazim posao kao (pa za sta trazis) i tu provuces neku osobinu o sebi kao i znanje jezika(to je bitno).Na kraju uvek stavis da se nadas da ces dobiti neki odgovor od njih itd...sa onim MVH,i svojim potpisom,a u dnu napises adresu svoju broj telefona,e mail itd...te kontakt informacije.
Na ovom forumu sam ovo napisala jedno dva tri puta...vrati se Sasa,unazad i pretrazi.Ali imas i ovde sada sazetije malo,ali dovoljno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sneza1968

Član broj: 307830
Poruke: 21
212.200.246.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 21:01 - pre 139 meseci
Dunja1965 poslala sam ti pp ne znam da li si vidjela.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 21:08 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ajde da probamo ovako,Zokiruma,"levo od Japana"...

Link:

http://www.arbeidstilsynet.no/skjema.html?tid=78142

Udjes ovde i sa desne strane pise "standard arbeidsavtale bokmål pdf".E to je klasican ugovor o radu.Mislim da ces sada moci da ga otvoris.
Eto...imas tu i na engleskom i na nekoliko jos drugih jezika.Ne moras da cekas do veceras...ha ha ha.


jutros sam otvorio

u ovim standardnim nema ono sto su meni poslali na saglasovanje, mada mnogo me bas tangira da li cu raditi na 1. i 17. maj , u svakom slucaju napisacu da se slazem sa svim sto su napisali

malo si me uplasila miro sa onom agencijom sto zaposljava nase inzinjere telekomunikacija pa sada razmisljam paranoicno


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 22:32 - pre 139 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Naravno Zoki,da novac nije glavni razlog,ima tu mnogo toga sto je jedan clan foruma lepo obrazlozio u jednom postu.Samo razmisljam da imam novac mozda bih se teze odlucila jer bi zivot ovde onda bio koliko toliko laksi,a i ostao bi sa svojopm porodicom i prijateljima...Mada i ne moze da ti bude kada vidis kako ostali ljudi zive.Secam se jednom kada sam primila platu i sela u linijski taksi po ceni karte.Rasirim onaj moj listic i gledam,em nisam primila ceo iznos jer imam obustava preko sindikata,em i ovo sto sam primila ce otici za par dana dok se plate neki racuni i pitam se kako sastaviti do sledece plate,kada ostalo troje u taksiju pocese pricu o svojim platama,to su bile tako male cifre da je mene prosto bilo sramota koliko je moja plata ''velika'' u odnosu na njih...Osecala sam se kao da mi je neko to poklonio, a ne da sam ih sama zaradila...Tako da nije ispunjavajuce ni imati novac ako se drugi oko tebe pate...

Meni je novac glavni razlog,kaoi vecini na forumu,zar ne?Da su nam plate vece ,sigurnije,zasto bi iso negde u beli svet?Zbog cega bi ostavio porodicu,zenu ,dete,ako ne zbog novca i materijalne sigurnosti?Da se nelazemo?Narocito sto sam na hirurgiji u mestu blizu Nisa,malom mestu,gde se svi znamo,i gde mogu bilo koji posao da zavrsim i resim jer inace cinim ljudima puno.I da idem u beli svet ,zbog cega?Naravno zbog NOVCA.Pozdrav
 
Odgovor na temu

Krspogacin Dragana
medicinska sestra, MSC cruises
Vrsac, Srbija

Član broj: 303602
Poruke: 8



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 22:33 - pre 139 meseci
dragi forumasi i forumasice,
zelim da podelim sa vama moju situaciju, (medicinska sestra na prekookeanskim brodovima)
taman kada sam se opredelila da posle zavrsene prekvalifikacije sa stomatoloske sestre na opstu medicinsku sestru krenem na pripravnicki staz, da bih poslala diplomu na autorizaciju stize meni poziv iz moje agencije "Dragana poziva vas kompanija da se 25 novembra ukrcate na brod Orchestra u Djenovi-a ja zanemela.... 2 dana pre toga sam razmisljala kako cu mojoj kompaniji poslati ponovo email da ukoliko me nisu planirali uskoro-odloze moj ukrcaj za maj sledece godine, taman kad zavrsim pripravnicki staz. Mislila sam da dok idem na pripravnicki ucim jos jezik, a kad ga zavrsim posaljem papire za autorizaciju i dok cekam autorizaciju ne gubim vreme i radim na brodu, ali preplakala sam citav 09. novembar..... Zatrazila od agencije da im odgovorim do sutra da li sam za ukrcaj ili ne, a oni meni - NE MOZE - dobro jel moze sat vremena pa da vas nazovem... MOZE 1 SAT usledi odgovor... prvo sam nazvala majku i saopstila joj za ukrcaj, a ona meni sine pa to moras sama da odlucis sta ces.... (imala sam utisak u tom trenutku kao da mi govori da li da odlucujem o mojoj smrti ili o mom zivotu) sto sam joj i rekla, i lila suze do besvesti...
majka je majka, uvek zeli najbolje svom detetu, ali ja sa 36 godina, mnogo zivotnog i radnog iskustva nemam licnog iskustva sa decom, a zelela bih, osecala sam se kao da me ciglom udarila u glavu... ne daj boze...
Naravno znaju da sam ja kompaniji odbila ugovor koji su mi ponudili u maju ove godine, i znaju za sve u mom zivotu, ali stvarno zelim izneti ovde da i pored sve moje zelje da odem u norvesku i imam posao na zemlji, gde mogu i stvarati porordicu, pitanje odluke je samo moje....
Nije da nemam para, zaradilo se nesto na tim brodovima za prethodne 3 godine kada sam pocela, i bilo je tesko i prvi put i drugi put i treci put, svaki put daleko od kuce od okrilja, od zastite, od roditelja od kuce....
prezivela sam sa teskim mukama.... (necu sad o tome), ali prezivela i uspela da imam dobre karakteristike u kompaniji...
Htela sam reci da sam uvek gledala da imam dve opcije u zivotu, pa tako i sad imam i 4 skole, 4 zanimanja, 2 sigurne mogucnosti zaposlenja (posao sestre na brodu i posao sestre u norveskoj-koji je tek na pocetku ali je na trecoj stepenici-po meni)....
Hocu da vam svima iznesem, Prihvatila sam ugovor za 25 novembar i odustala od norveske za narednih 6 meseci, ali sada znam da ukoliko nesto ne bude islo sa norveskom ili neke druge zivotne okolnosti navedu da ne mogu da odem, imam siguran posao na brodu, jer da sam ih jos jednom odbila - znam da me ne bih vise zvali...
Znaci i sad imam dve opcije rad na brodu i mogucnost za norvesku ali kasnije, sa 6 meseci odlaganja...
Sa tim brodom sam obisla trecinu sveta, sto sam samo mogla sanjati...
Ljudi nebo nam je svuda isto, prelepo, plavo, visoko, ogromno, dopustite mu samo da ga osetite i sve ce biti u redu... sve ide svojim tokom, nekad malo lakse, nekad malo teze ali ide, samo se ne treba preterano zuriti nigde...
evo ovim da zakljucim moja zivotna zelja je bila otici u rio de zaneiro i okupati se na toj plazi, mislila sam nikada se to nece desiti, ali mozda ako dovoljno zelim.... ko zna
Bila ja prosle godine u Riu, ali samo na aerodromu 4 sata, padala je kisa, magla je bila svo vreme, kad smo poleteli ni tad nisam uspela bar plazu da vidim, ali imam pecat iz Ria, a sad...
Sad cu od 5 decembra do 10 marta biti u Brazilu, i bar jedno 30 puta biti u Riu...
Jedna zivotna zelja ce mi biti ispunjena, a druga zivot i rad van Srbije (podrazumevam zivot na zemlji) ce malo sacekati... a porodica i to ce biti....
Svima veliki pozdrav, ponele su me emocije i zelela sam ih podeliti....
 
Odgovor na temu

Krspogacin Dragana
medicinska sestra, MSC cruises
Vrsac, Srbija

Član broj: 303602
Poruke: 8



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.11.2012. u 22:45 - pre 139 meseci
Sandra iz Zrenjanina drzi casove norveskog preko skajpa, dvocas PITAJTE ZA CENU!!!! u zavisnosti od slucaja do slucaja, drugacija je....
Trenotno je u drugom stanju, nadjite je na facebook i kontaktirajte povodom casova, trenutno ih drzi.... ali ne znam dokle ce zbog trudnoce, znam da ce praviti pauzu pa nastaviti...
Aleksandra Milovanovic Ex Popmijatov, uplate mozete slati preko western union ili Moneygram iz inostranstva
fenomenalna zena
pozz

[Ovu poruku je menjao Krspogacin Dragana dana 14.11.2012. u 16:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7833910 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.