Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843808 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 12:28 - pre 139 meseci
Citat:
stavasbriga:
Ja sam dokazivao posjedovanje novca deklaracijom o prenesenoj gotovini koju mi je izdala Norveska carina i izvodom iz banke u BiH. Izvod je pokazivo promet novca na mom racunu u posljednjih 3 godine. Prihvacenjo bez pitanja.

Znaci kad si dosao prijavio si pare na carinu ,a zasto si pokazivao ovo iz Bosne ?Dali jednostavno kad novac hvali mogu prebaciti sa drugog racuna iz zemlje iz koje sam dosla?Shvatam da pokazes Norvezanima svoj racun u Norveskoj ali ne shvatam zasto bi im dala uvid u moj racun ovdje.Ajde objasni malo ako moze :)
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.bb.online.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 12:53 - pre 139 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
milos_no:
Pozdrav svima,
moje ime je Milos i vec neko vreme pratim forum i desavanja vezano za zivot u Norveskoj i pokusaja ljudi da dodju u ovu zemlju. Jedan od njih sam i ja.Po struci sam strukovni inzunjer elektrotehnike- bechler. Hteo bih da nostrifikujem diplomu u Nokut-u. Da li neko od vas ima iskustva sa time. Gde u Oslu mogu da overim fotokopije diploma jer koliko sam video to traze da se prilozi uz original. Hvala unapred i svaka cast za date informacije


Možda nisi ovo video, a možda već imaš i spremno - ali treba da predaš i kopiju Indexa, to ti je u odeljku Enclosures, stavka D. Ili umesto toga - nastavni plan i program fakulteta za tvoju školsku godinu + suplement diplome sa položenim ispitima, tako smo mi bar uradili kada smo slali papire za NOKUT..


Jesam, video sam . Imam suplement diplome sa polozenim ispitima tako da mislim da miindex ne treba. Jedino me ove stavke bunile kako da ih popunim. pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 15:16 - pre 139 meseci
IveD,

Ovo oko para smo poceli pricati kao uslov za ucenje jezika ovde,da se na osnovu toga trazi dobijanje dozvole za boravak.Ne kao uslov da bi dosla ovde i radila...
Cisto razjasnjavanja radi...
Ljudi koji dolaze ovde da rade tj.traze posao itd.nemaju tu obavezu pokazivanja novca na racunu.Dakle,stvoricemo zabune pa ce biti jos milion pitanja.To vazi samo za boravak na osnovu ucenja jezika.
Stefanko je clan foruma koji pokusava da produzi vizu na taj nacin,pa je zato pitao.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 16:35 - pre 139 meseci
Zdravo drugari :)

Evo da se javim da sam i ja stigao pre nedelju dana. Sada smo supruga i ja konacno ponovo zajedno. Bilo je tesko, neizvesno i ludo,ali sve je na kraju ispalo dobro. Nasao sam posao, zena radi vec odavno. Dobio sam oppholdstillatelse kort, pa se polako integrisem u drustvo. Sada skatt pa P-nummer i tako dalje.

Ali vazno da se isplatilo ucenje jezika i godinu dana planiranja i odricanja. Dakle ako nesto zelis,ostvarice se.

Ovo je malo motivaciono pismo za sve one koji su na ovom putu.

Pozdrav ljudi i samo napred.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 17:04 - pre 139 meseci
da, da, ja zavrsavam studije u Oslu sad u decembru a viza mi istice marta... postoje dve vrste viza koje su dobre, jedna je za skillful job seekers, ona je na 6 meseci, dakle isto se moraju pokazati pare a druga je za ucenje jezika e te idu i na godinu dana...s obzirom da cu svakako uciti jezik ja bih se za ovu drugu prijavio...

da li neko ima iskustva sa prelazenjem sa neke od ove dve vize na radnu??
 
Odgovor na temu

mdugonic
kikinda

Član broj: 294294
Poruke: 2
37.19.109.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 17:17 - pre 139 meseci
Zdravo,
već duže vreme pratim forum i htela bih da se zahvalim svima na dobrim savetima i tekstovima podrške za nas koji smo u procesu odlaska.Ja sam inače med.sestra tehničar,radim u kikindskoj bolnici.Poslala sam papire u SAFH i sad čekam autorizaciju,a u međuvremenu učim jezik.
Mojoj školskoj drugarici TijaniM želim srećan put i da se uskoro vidimo tamo.
Još jednom hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.235.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 18:20 - pre 139 meseci
Pozdrav jedno pitanje.Kada se dobije uplatnica iz safha ,al bese 4 meseca fore da se uplati novac?hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 18:33 - pre 139 meseci
Bojko Pericu,

Pise ti na fakturi do kada imas fore da platis.Samo,pogledaj malo bolje.Pise na foru "frist for betaling" ili tako nesto...ali pise sigurno.
Kikinda se aktivirala...pozdrav za zemljake...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2012. u 21:10 - pre 139 meseci
stavas, da li je racun na koji ti je bila gotovina morao da bude isti racun kao i ovaj za koji si dao izvod iz prethodne 3 godine? i zasto tri godine mora li toliki period unazad? i posle kog vremena mozes da podignes te pare sa kartice?
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 08:52 - pre 139 meseci
Ja razumem šta pita stefanko23 , a i mene muči to pitanje za sina , dakle :
-Gde moraš (privatna škola, univerzitet...) u NO da upišeš učenje jezika , da bi mogao da dobiješ vizu koja važi dok učiš jezik (valjda 1 godinu )?
-Čime dokumentuješ garanciju u novcu , da li izvodom iz banke , da li mora da je norveška banka , da li možeš da pokažeš izvod npr. iz intese srbija i slično?
-Da li , i posle koliko od upisa i dobijanja vize , možeš da podižeš sa svog računa taj novac koji je položen kao depozit?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 09:30 - pre 139 meseci
" Egne regler hvis du ikke skal studere på høgskole eller universitetFor å få en studietillatelse må du som hovedregel ha fått studieplass ved en høgskole eller et universitet, men noen andre studier kan også gi rett til en studietillatelse. I enkelte tilfeller er det da andre krav til dokumentasjon og andre rettigheter som følger med tillatelsen enn det vi beskriver her. Les mer om hvilke vilkår som gjelder for hvilke studier.
Krav for å få studietillatelseFor å kunne få oppholdstillatelse som student i Norge, må du oppfylle fem vilkår.
1. Du må kunne dokumentere identiteten din.
Legg ved en bekreftet kopi av gyldig reisedokument (pass).
2. Du må ha opptak til en godkjent heltidsutdanning.
Se oversikten over hvilke studier som gir rett til oppholdstillatelse og godkjente studietilbud.
3. Du må ha nok penger til å leve for.
Du må kunne forsørge deg selv, i hele perioden du søker studietillatelse for. Du må dokumentere at du har midler som minimum tilsvarer full støtte fra Statens lånekasse for utdanning. Hvis familien din kommer hit sammen med deg, må du også kunne forsørge dem. Midlene kan bestå av studielån, stipend, egne midler eller arbeidsinntekt. Skal du betale skolepenger, kommer denne summen i tillegg.
Hvis du har arbeidsinntekt som skal regnes med, må du legge ved et konkret arbeidstilbud som inneholder en beskrivelse av stillingen, hvor mange timer du skal arbeide per uke, hvilken timelønn du vil få og hvor lenge arbeidstilbudet varer.
Hvis du har oppsparte penger, må du dokumentere at du har overført beløpet til en konto i ditt eget navn i en norsk bank, eller har satt inn beløpet på en konto som studieinstitusjonen har opprettet for dette formålet. Det kan du gjøre med en saldoutskrift fra kontoen din, eller med en bekreftelse fra utdanningsinstitusjonen om at pengene står på deres konto. UDI er klar over at det kan være vanskelig å få opprettet konto i norsk bank dersom du ikke har personnummer i Norge, så for mange vil det eneste reelle alternativet være å sette inn beløpet på en konto studieinstitusjonen har opprettet.
4. Du må være sikret et sted å bo.
Du må være sikret et sted å bo for den perioden søknaden gjelder. Kravet er oppfylt hvis du disponerer et hus, en leilighet, en hybel eller et rom i et internat.
5. Du må forlate Norge når du ikke lenger har gyldig oppholdstillatelse.
Det må være sannsynlig at du vil reise tilbake til hjemlandet ditt etter at studieoppholdet er ferdig, og forholdene i hjemlandet ditt må også tilsi at du kan reise tilbake dit."

Evo,ovo je sa UDI stranice na netu...i daje ti odgovor sto se tice racuna u banci.Pa pise da su oni UDI,svesni da je tesko otvoriti racun u banci ako nemas personnummer ovde u Norge,zato oni imaju mogucnost da ti daju njihov racun,tj.racun te ustanove za studiranje i da prebacis novac na njihov racun.

Kada mozes da koristis taj novac,nije spomenuto u gore navedenom tekstu.Bavi se malo tim delom na UDI-om stajtu pod odeljkom STUDIE.
Ja licno nemam nikakva iskustva sa tim,ali to je konkretan odgovor na pitanje koji racun,gde ide novac itd. sa stranice UDI-a i mora biti relevantno.
Isto tako stoji da se i moras nakon ucenja vratiti kuci ako nemas posao kao "faglært",tj.u struci.
Ako neznas dovoljno norveski,prebaci celu stranu UDI-a na engleski i eto u svakom slucaju bar nekog odgovora od navedenih pitanja.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 09:57 - pre 139 meseci
Pa još jednom HVALLAAAAA Mirjana. Šta kažeš Miro od hvala nemaš ti ništa , a . Pa u pravu si. Znači od sada pa nadalje i ubuduće svako ko dobije posao i papire u NO a bio je na forumu dužan je da po dobijanju prve plate ugosti Mirjanu , Kelli , Medicmen... i ostale bogatom večerom u nekom dobrom restoranu u Oslu , Tromsu ili sl. i obezbedi im prevoz i noćenje. Pa bar neka korist , a.
Šalu na stranu hvala, a ako neko ima iskustva i kako se te pare od depozita kasnije smeju podizati neka napiše neku rečenicu.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 10:20 - pre 139 meseci
sta salu na stranu, kod mene mira moze da dodje u oslo kad hoce :D nemam para za fensi vecere po oslu, ali vecera u studentsom domu moze :D

mng je komplikovano takvo produzavanje, ja bih da se focusiram na nalazenje posla, kakvog god, tako se valjda lakse samo predje sa studentske na radnu dozvolu...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 11:00 - pre 139 meseci
Nazalost,to i jeste resenje samo za nuzdu...kosta puno i daje slabe osnove na dugorocnom planu gledano.To je za kratko ucenje jezika...
A za zahvaljivanje...ma,ovo su samo info i one su sve na dobrovoljnoj bazi,sto mu dodje besplatno...uvek i tako i treba da bude.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 11:44 - pre 139 meseci
Trenutno ta zvanicna i precizna cifra novca,sto se ucenja jezika tice,i dobijanja dozvole boravka na osnovu toga tice,iznosi 82% od lønnstrinn-a 19,a to mu dodje 112 955 NOK.
Mnogo...da se razumemo u startu.

Onako usput...ako zelite da vam roditelji budu u poseti duze od 3 meseca,imate pravo da trazite dozvolu boravka za njih u trajanju od 9 meseci.Ovo se odnosi samo na relaciju poseta roditelja svom detetu koje zivi u Norveskoj.I to isto lepo pise.

Kod trazenja za dobijanje drzavljanstva norveskog je zahtev za nas 7 godina boravka ovde.Naravno,prvo te tri godine za dobijanje stalne dozvole,a onda je zahtev bez obzira na posedovanje te stalne dozvole,da nisi van Norveske vise od 2 meseca tokom jedne kalendarske godine(ja sam ranije kontala da kada dobijes stalnu dozvolu,mozes vise odsustvovati iz Norge,ali to je samo dva meseca godisnje do dobijanja drzavljanstva).Ako se udas/ozenis onda je drzavljanstvo za 3 godine,dok ako si dosao u Norge pre 18.-e godine mozes da dobijes drzavljanstvo za 5 godina-ne cekas tada 7.

Za ucenje jezika,mladi ljudi izmedju 18 i 30 godina (po ovom pravilu u UDI-u) imaju pravo na dobijanje "AU PAIR" dozvole boravka,sto znaci u jednoj norveskoj porodici,cuvati dete ili decu,odredjena satnica dogovorena unapred i po zakonu tada ta porodica kod koje ste ce vam platiti 7500 nok za celu godinu za ucenje jezika u skoli (imaju posebnu cenu za njih).Imate i pravo na odmor i na godisnji i mnoga prava koja imaju inace zaposleni u Norveskoj.Vrlo je dobro regulisan taj zakon,ali vazi samo za mlade ljude izmedju 18 i 30 godina i po pravilu ne smes imati svoju sopstvenu decu u Srbiji koju ostavljas da bi cuvao tudju u stranoj drzavi.Ali za tu grupaciju ljudi,mladih ljudi koji zele da uce jezik,upoznaju Norvesku a ne mogu da ispune ovaj zahtev da imaju na racunu debeo iznos novca da bi pokrili svoje troskove,to jeste resenje.Poznajem jednu takvu devojku koja je na taj nacin boravila 1 godinu u Norveskoj,inace je profesorka norveskog jezika ali kaze tek je tada zaista progovorila jezik u toj porodici.Mozda nekome i ovo odgovara,jer sada imate mnoge drustvene mreze pa se i upoznajete sa raznim Norvezanima,a verujte mi ima jako puno ljudi koji cekaju na mesto u obdanistu ili ne mogu uopste da ga dobiju,ili im je tesko da uklope turnus.Imate u okviru kuce svoju sobu kod te porodice.Mislite i u tom pravcu,ako ste izmedju 18 i 30 i slobodni sto se tice imanja dece.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 05.11.2012. u 12:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 05.11.2012. u 13:11 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
37.191.213.*



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 12:19 - pre 139 meseci
miro hvala na ovoj korisnoj informaciji, to zvuci kao super opcija, raspitacu se potanko, imam 27 i nemam decu hihi :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 13:23 - pre 139 meseci
Ja ne kazem da je lako naci takvu porodicu i posebno ako se nema neka preporuka,ali vredi pokusati.
Ovo je,po meni idealno resenje za ljude koji su zavrsili srednju skolu,u Srbiji su,izmedju su 18 i 30 godina,bez dece i nekih vecih obaveza,ne mogu da nadju posao,sto je sada u Srbiji svakodnevica i realnost,znaju nesto norveskog tipa dva nivoa,bilo da su ucili u skoli nekoj ili preko nekog profesora,kako god...svakako vise po ceo dan na internetu,pa onda je bolje da iz svega toga izvuku neku korist.
Boravak ovde moze da im stvori nova poznanstva,upoznace jednu novu zemlju,naucice jedan strani jezik i skinuce se roditeljima bar na godinu dana sa budzeta i kuhinjske trpeze.
Nije lose,treba pokusati sa "au pair" boravkom,ako se vec nema drugi nacin dolaska ovde jer nisu svi inzenjeri i medicinari.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

marina56
student
Oslo, Norveska

Član broj: 308463
Poruke: 2
*.215.20.53.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 14:43 - pre 139 meseci
Stefanko, ja sam u istoj situaciji kao i ti. Ja sam zavrsila master u Norveskoj pre mesec dana i sada sam predala papire za ucenje jezika (Norwegian language for skilled workers). Sto se tice novca koji moras da imas na racunu, probaj da pronadjes nekog ko moze da ti prebaci taj novac na racun, ili vise njih. Tebi ce te pare leci na racun, odi do banke, uzmi bank statement za poslednjih sest meseci i kad budes imao otstampan bank statement, ti mozes odmah da ih vratis onome ko ti je pozajmio. Ti ces taj novac da zadrzis na svom racunu samo par dana i to je to. Ja sam tako pozajmila od druga i na taj nacin pokazala da imam novac na racunu. Svi moji prijatelji studenti koji su ovde par godina funkcionisu na taj nacin, do sada nije bilo problema. Sto se tice skole, ja sam u Rosenhof skole, odi do njih ako si zainteresovan i oni ce ti dati grupu i termin kad mozes da krenes. Taj papir iz skole nosis u policiju kad apliciras za vizu.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 17:08 - pre 139 meseci
Pitanje za Rogaland regiju,
jel bio ko na/kod PREIKESTOLEN ???
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2012. u 17:32 - pre 139 meseci
Pozdrav za sve,zelim da postavim jedno pitanje.Upisala sam prekvalifikaciju konacno,iz stomatoloskog smera u opsti,naime sad me interesuje da li ja kad zavrsim treba da polazem drzavni ispit,s obzirom da sam polagala pre dvadeset godina,znaci medicinska struka,menjam smer,molim Miru ili ko zna,za odgovor.Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843808 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.