Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810615 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 19:50 - pre 140 meseci
Citat:
maximus80:
Pozdrav svima....


Imam ponudu za posao u okolini Osla za 25000 NOK netto, pri čemu mi je plaćen smeštaj tako da mi ostaju troškovi za hranu i ostalo. Interesuje me da li je ovo dovoljna suma novca da se živi i uštedi u Norveškoj?

Također planiramo da i žena počne da sređuje papire i da dođe u Norveška s tim što bi onda morali iznajmiti stan, pa nas interesuje kolika je plata dovoljna da bi se normalno živelo u Norveškoj pošto čitajući po netu ljudi prikazuju godišnje plate mnogo veće od meni ponuđene ali ne znam da li su one bruto ili netto?

Hvala....


Izvini,druze da li je to preko agencije i ako nije problem da kazes koje?
Tvoj profil,dakle el.inz.smer telekomunikacije,brdo nasih inzenjera doslo preko iste agencije,kolektivni smestaj i prilicno niska plata za posao koji rade!
Vodi racuna,to je super plata za Srbiju i za samca u Norge,za porodicu ni slucajno u Oslu.25.000 NOK neto,a stan platis 12.000 ili vise...samo to pa ti racunaj.
Inace plate koje se pisu su bruto i na godisnjem nivou.
Pitaj agenciju konkretne stvari,pitanje smestaja kakvo je,gde,ako je terenski rad,kako je reseno pitanje dozvole jer nasa ne vazi,da li si prijavljen od prvog dana,kolika ti je bruto plata,kako je resen prekovremen rad(da li dobijas slobodno ili ti je placeno) i ponuda za ucenje norveskog jezika u nekoj od skola kako bi nakon 3 godine stekao pravo na stalnu dozvolu.
I mnogo vazan momenat...da li ti je u ugovoru o radu naznacena klauzula da ako ih napustis,placas penale.To je jako vazan momenat.To su agencije.Ja ovo iz iskustva drugih.I na koliko je ugovor?
Pitaj sve,pre nego sto potpises bilo sta,jer postoje agencije koje regrutuju bas inzenjere tvoje branse,a u stvari ti ljudi dobijaju prilicno nepovoljan ugovor u odnosu na onaj kakav mogu dobiti.
Samo budi obazriv,ako je agencija u pitanju!!!
E da,sad procitah da si pitao za ustedu...to ni reci sa tom platom,pa jos u Oslu pa jos sa porodicom...prosto Oslo je najskuplji grad Evrope.Ako je smestaj kolektivan,nemoj da dozvolis da te sankaju i da ti naplate stan 12.000 kruna,to je kada se iznajmi stan samostalno,a ne u kolektivu.Vodi racuna.Jer jedna od recenica koju oni pricaju ljudima jeste,da je smestaj bolno skup i na to hvataju ljude.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 19:56 - pre 140 meseci
Citat:
jocamokrin:
Pozdravljam sve sa foruma. Zivim blizu rumunske granice.Neki su me savetovali da nekako dodjem do rumunske vozacke dozvole pa onda sa njom da probam u norveskoj da trazim posao vozaca kamiona ili autobusa. Sta mislite o tome? Da li je to ikako izvodljivo? Takodje bi imao pitanje u vezi Svalbarda.Posto pretpostavljam da su tamo uslovi za zivot i rad jako teski pa verujem da se bas ne otimaju tamo za posao da li je mogucnost za zaposlenje tamo laksa? pozdrav iz mokrina


Ja sam iz Ruskog Sela(tako da tu smo kod Rumunije)...
Gledaj da sredis rumunsku vozacku dozvolu,to ti je apsolutno potez i po,samo ako to mozes da sredis.
Pozz,sada iz Tromsa...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 20:04 - pre 140 meseci
Citat:
Gubijan:
Ima li neko iskustva iz Tromsa-posto sam voljan da odem tamo u februaru!!! Ima li posla-bilo kakvog? Devojka je medicinska sestra-jel ima posla u starackim domovima u Tromsu? Kako je za stan!


Devojka-verovatno moze do autorizacije za bolnicarku,ili ako ima Visu/Visoku i do licence za sestru.Ne moze da se radi bilo koji posao vec onaj za koji si skolovan-UDI pravilo za nas van EU,objasenjeno milion puta.Ona kada nauci jezik na prilicno dobrom nivou,zasto da ne.Generalno Tromsø kommune je zeznuta za 80%,isto kao Oppland regija na jugu,ali se nadje.Za spl-se lako dobija 100%.
E sad neki sezonski posao na osnovu kojeg bi mogao da boravis 6 meseci-to nisam pitala i istrazivala ali po restoranima i kaficima ima stranaca...koji rade sezonski.Februar je ok,tada je vec svanulo,posto se smrkava sada za jedno dve nedelje a svanuce krajem januara.
Konkretno na crno rade ovde samo Poljaci kao moleri i ubacuju letke u postanska sanduca,i dobro im ide jer lepo rade a Norvezani hoce da ih uposle,to je jedini crn novac za koji ja znam,a i to je naravno u tajnosti...ono javnoj.
Stanovi su jeftiniji u odnosu na Oslo ali cene su 6-8 000 kruna ili ti 750-1100 evra neki normalan smestaj.Na okolnim ostrvima udaljenim 50-60 km od grada ima i jeftinije.E da,tada u februaru ima dosta leda...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 20:16 - pre 140 meseci
Citat:
bambi84:
Evo nova informacija iz prve ruke...
Sa visokom medicinskom skolom iz Zemuna (180 poena) dobio sam licencu za sykepleiera do 11.10.2013.
E,sada,da li neko imao licencu i koji su sledeci koraci.
Procitao sam da moram poloziti nasjonalfag,ali me interesuje da li u medjuvremenu primam platu kao sykepleier ili helsefag?
Moze li mi neko dati vise informacija,pozz.


Bambi,druze....cestitam.I ja imam licencu,i Jocaendo ceka na istu.To je ono sto znam.
E sad,imas par razlicitih odgovora od SAFH...sama licenca bez prakse,licenca sa praksom,avslag-sa praksom,a svi zajedno imaju i nasjonalfag.
Kako ko od saksbehandlera napise.2010-te su se licence izdavale na po 3 godine...ja slala kasnije i dobila kao ti,na godinu.U pocetku bila prelazna plata,dakle izmedju hj.pl.i spl.a sada je puna spl.Jocaendo je dobio ponudu da sa licencom radi za punu spl.platu(napisali coveku u ugovoru,pokazao nam na turniru na Aker Brygge),tako da ti ja lepo savetujem da uzmes tu licencu i odes kod tvoje sefice da vidis sta ce ti ona reci.Jer sada vise nema zvanicnih pravila vec nastupaju interna pravila ustanove u kojoj radis,da li je bolnica,ili dom,kolika je pokrivenost sa spl i sta ce ti reci sefica?
Fali ti 4 nedelje za nasjonalfag.
Mozda budemo zajedno...ako budemo u maju(ja sam konacno prezalila jednu platu,mada dobicu placeno 2 nedelje),kao pola ce mi pokriti,jer vise nemam fore za rad sa licencom,moram sada da resim to pitanje.Idi kod nje i pitaj je,njen odgovor ti je kljucan.
Za nasjonalfag-predajes licencu i polozen Bergen test usmeno i pismeno (mozda ti prodje NP3,ako nema dovoljno prijavljenih sa Bergen testom).Ja nisam dobila mesto u novembru,ali sam na listi cekanja.
Moze se polagati na dva mesta,telefoni su ti sledeci:
Høyskole i Bergen,avdeling for helse og sosialfag,institut for spl tel 55 58 55 33

Høyskole i Oslo og Akershus,fakultet for helsefag, tel 67 23 50 00 (sentralbord HIOA).

To zovi kada dobijes sve papire i polozis test jezicki (ako vec nisi).To je dokumentacija za predaju,a troskovi kursa su 3 000 NOK.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 20:19 - pre 140 meseci
Zokiruma,jel svanulo???Ja imala goste za vikend...a i malo odmora od foruma i forum od mene...nije to lose!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jocamokrin
jovica nikic
vozac kamiona
NIS naftagas
mokrin

Član broj: 307389
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 20:42 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
jocamokrin:
Pozdravljam sve sa foruma. Zivim blizu rumunske granice.Neki su me savetovali da nekako dodjem do rumunske vozacke dozvole pa onda sa njom da probam u norveskoj da trazim posao vozaca kamiona ili autobusa. Sta mislite o tome? Da li je to ikako izvodljivo? Takodje bi imao pitanje u vezi Svalbarda.Posto pretpostavljam da su tamo uslovi za zivot i rad jako teski pa verujem da se bas ne otimaju tamo za posao da li je mogucnost za zaposlenje tamo laksa? pozdrav iz mokrina


Ja sam iz Ruskog Sela(tako da tu smo kod Rumunije)...
Gledaj da sredis rumunsku vozacku dozvolu,to ti je apsolutno potez i po,samo ako to mozes da sredis.
Pozz,sada iz Tromsa...




Hvala na odgovoru. Probacu to da sredim. Pozdrav
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 22:32 - pre 140 meseci
Citat:
zokiruma:

ajde srki ako ti nije baci jos neku firmu koja radi sa statoil-om, ove cetiri sam kontaktirao, upravo taj profil firmi mi i treba, samo da su malo vise usmereni na radove na zemlji :D

tnx


Zoki nisam ja bas toliko iskuan... i ja tek ucim o tome ko dobija posao a ko je podizvodjac... NLI je mali (barem subsea department)...i mi samo mozemo dobiti parce projekta...

Ovo sam sada malo tako isceprkao... akersolution ti je ubedljivo najjaca firma ovde..tako se bar kotira..znaci, ovde se svi kunu u aker..eno kolega je otisao tamo, piping material inzenjer...kaze, niko ne prica norveski..bar tamo gde je on..aker je internacionalna firma...

A da, jos nesto...u NLI je dosao lik koji je inace englez..i bas smo pricali isto na temu jezika...i kaze "radi vec 30 godina u norveksoj i ne zna norveski".. Evo jos malo informacija za jezilk

Prijatelj iz NLI-a, inace iz bosne...zivi ovde 20godina i prica norveski perfektno..ima problem jer ne zna engleski..ne moze da ide na sastanke sa klijentom, ne moze da komunicira...itd.. ne kazem da mu ne ide nikako, ali ima poteskoca.. a i mom drugaru koji je sada u NO, regruterka je rekla "lakse nam je zaposliti stranca koji zna engleski neko norvezana koji ne zna"...

Ovo sve pricam moje iskustvo, za masinske inzenjere...

zoki od tih inzenjering kompanija...AIBEL, GE (general electric)...sta ja znam, ima ih verovatno jos..al ni ja ne znam..jos istrazujem :D

znaci nemoj sad ovo oko jezika da predje u neku diskusiju u nedogled...pricam vam kazem, moja iskustva i sta ja cujem ovde od ljudi i kolega..

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 22:55 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Zokiruma,jel svanulo???Ja imala goste za vikend...a i malo odmora od foruma i forum od mene...nije to lose!


svanulo miro, krenula nova nedelja, vec popio 2 kafe (nisam imao vremena za 3.), juce sam bio malo vise aktivan po slanju CV, mada mi je problem jezik, videcu da krenem onaj skype kurs, nisam se nikako odmorio posto sam i juce morao da radim, sta ces para uvek treba.

a zena nije kupila karte iako je obecala, nisam se naljutio nasla je kupca za neku opremu koju moramo prodati (imamo nas mali privatni posao u srbiji, ne zaradjuje nesto mnogo ali moze da bude sa klincem i da ima za one osnovne potrebe, tako da moju platu uglavnom nismo trosili)

ti konstantno nocnu, iskreno se nadam da se to lepo placa tamo ''levo od osla''

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

joBaH4a
Jovandjordjevic
stomatolog
Vrsac, Srbija

Član broj: 307307
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:24 - pre 140 meseci
Pitanje za Mirjanu..

Jednom prilikom si napisala da ljudi koji su završili prekvalifikaciju, a ne srednju medicinsku ne mogu da napreduju u sykepleier..E sad, moje pitanje je da li pod tim podrazumevaš i
ljude koji su završili prekvalifikaciju, ali su završili i stomatologiju, staž ,državni i sve ostalo...? Kapiram za ljude koji nisu iz te branše ,a završili su samo prekvalifikaciju...
a ja sam opet iz medicinske branše, stomatolog...

Hvala Mirjana puno na odgovorima...velika si faca : )


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:24 - pre 140 meseci
Zoki,druze "levo od Japana"...meni Oslo dodje kao inostranstvo.Tako da sam ja vise locirana "levo od Boga"...tu iza coska.
Mada Tromsø-Oslo je super povezan avionima (1.45 min-nekoliko puta dnevno preko norwegian-a).
Nisam nocna...sada dnevna/popodne smena,ali ja sam cesto budna...a i volim energetska pica/koka-kola/pivo.Ta kombinacija drzi oci otvorene...he he!
Samo salji...vidim aktivirao si se.Pa,ovde u ovoj drzavi sve traje.
Strebaj jezik,bez obzira sto nisi medicinska struka,trebace ti i buce ti odlicna ulazna karta.
Pusti price-kao ne treba,treba i to jos kako.Uverices se kada dodjes da treba.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

popara85
Milutin Bojkovic
ZEMLJA NEDODJIJA

Član broj: 101906
Poruke: 36
*.opera-mini.net.

ICQ: 192


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:29 - pre 140 meseci
Pozdrav svima!
Da li bi neko mogao da mi kaze, javi ili posalje naziv agencije koja zaposljava inzinjere telekomunikacija u okolini Osla! Ili da mi objasni postupak ovde! Bio bih mu do neba zahvalan! Moze i na pp !
Hvala vam svima!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:33 - pre 140 meseci
Citat:
joBaH4a:
Pitanje za Mirjanu..

Jednom prilikom si napisala da ljudi koji su završili prekvalifikaciju, a ne srednju medicinsku ne mogu da napreduju u sykepleier..E sad, moje pitanje je da li pod tim podrazumevaš i
ljude koji su završili prekvalifikaciju, ali su završili i stomatologiju, staž ,državni i sve ostalo...? Kapiram za ljude koji nisu iz te branše ,a završili su samo prekvalifikaciju...
a ja sam opet iz medicinske branše, stomatolog...

Hvala Mirjana puno na odgovorima...velika si faca : )




Vidi i lekar je iz branse,ali ako ima gimnaziju kao srednju skolu,mora da vrsi prekvalifikaciju na medicinsku,i to je dovoljno za autorizaciju za hj.pl.ali ne i za spl.Jer za spl.se trazi trajanje skolovanja.Dakle,i za stomatologe i za lekare je isto pravilo bez obzira sto je to u okviru iste branse.Ima ovde dosta nasih stomatologa,koji imaju gimnaziju kao srednju,uradili su prekvalifikaciju ali ne moze za spl ovde.Moze za hj.pl.
Samo u okviru srednje med.skole smerovi kada se dopunjuju tipa sa laborantskog na opsti ili sa farmaceutskog na opsti itd.-to moze.
Pa vidi,licencu(sa praksom ili bez),za spl.daju kada imas srednju med.4 god plus Visa/Visoka 3 godine.Zamisli kako onda da izdaju na osnovu 1 godine ili 2 prekvalifikacije licencu ili da traze praksu samo.Ne moze,i to je logicno.
Odgovor jednog naseg stomatologa iz SAFH bas na to pitanje je glasio:Sve ispocetka zbog duzine trajanja prekvalifikacije.
Tako da nazalost,to je tako.Stomatolog i lekar su u bransi ali oni ovde cene spl.obrazovanje i drze se svojih nacela i pravila.Kad smo mi u pitanju za spl.moze ako se ima redovna skola ili u okviru razlicitih smerova medicinske skole prelaz.Ostalo ne.
Ali ljudima je bitan ulaz u No,pa rade kao bolnicari a jure posle svoje fakultete,medicina/stomatologija.
Pozz...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:35 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Zoki,druze "levo od Japana"...meni Oslo dodje kao inostranstvo.Tako da sam ja vise locirana "levo od Boga"...tu iza coska.
Mada Tromsø-Oslo je super povezan avionima (1.45 min-nekoliko puta dnevno preko norwegian-a).
Nisam nocna...sada dnevna/popodne smena,ali ja sam cesto budna...a i volim energetska pica/koka-kola/pivo.Ta kombinacija drzi oci otvorene...he he!
Samo salji...vidim aktivirao si se.Pa,ovde u ovoj drzavi sve traje.
Strebaj jezik,bez obzira sto nisi medicinska struka,trebace ti i buce ti odlicna ulazna karta.
Pusti price-kao ne treba,treba i to jos kako.Uverices se kada dodjes da treba.


pa istina je negde na pola puta, na mom primeru evidetno vecinu komunikacije na jednom jeziku, ali kada izadjes napolje u stvarni svet nista bez domaceg jezika, to se moze primeniti i na norvesku, unutar firme engleski i to je ok, ali sa druge strane sam drustveni zivot bude mnogo tezak, pa i odlazak u prodavnicu moze biti nocna mora (kao meni kada sam dosao), kupovina 3 kutije cigara (moja prva kupovina ''levo od japana'') ce mi ostati u secanju do kraja zivota, ma za sve van firme da se oznojis, kako sam u pocetku mrzeo prodavnice sunce ti, sada nema problema, opusteno se sporazumevam stavise i nasmejem domacine vise puta na dan
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

joBaH4a
Jovandjordjevic
stomatolog
Vrsac, Srbija

Član broj: 307307
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2012. u 23:56 - pre 140 meseci
Aha ...jasno... pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 00:03 - pre 140 meseci
Kelly...veliki postovaocu Svalbarda...
Evo od 1.marta 2013.-te akcijske cene preko norwegiana Oslo-Svalbard 799 kr. u jednom smeru...

http://www.norwegian.no/fly/la...CurrencyCode=NOK&rnd=33237
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 00:31 - pre 140 meseci
Dejan73,

Ja ne mogu nikako i dalje da otvorim one slike sa turnira,a bas bih da vidim...
Cula sam da su s obzirom na ne poznavanje i prvo okupljanje,super odigrali...
Pa,Barsa je to...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gubijan
Ivan Gubijan
kordinatot u nvo
drustvo roma prokuplje
Prokuplje,Srbija

Član broj: 307700
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 01:41 - pre 140 meseci
Prvo, hvala puno Mirjani na odgovorima!!!!!! Devojka je poslala za autorizaciju sa srednjom medicinskom, jezik učimo u školi!!! Negde sam pročitao da ona može da radi i u vrtiću( ako sam dobro razumeo)! Nisam dobro razumeo- jel nešto nije ok u Tromsu?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.14.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 01:53 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Zoki,druze "levo od Japana"...meni Oslo dodje kao inostranstvo.Tako da sam ja vise locirana "levo od Boga"...tu iza coska.



joooooooj druze moj pa sta da kazem ja ako si ti ''levo od boga'' kada izmedju mene i srbije ima 9 sati razlike a do ''levo od osla'' i vise, ti do osla jedan avion i to vise puta dnevno a ja do srbije minimum 3 i to 2 puta nedeljno

vidis kako je tu dobro, iskreno mogu da se nadam da cu i ja dolaskom tu biti pakar malo blize ''raju''

danas stani-pani dan nema se vremena za slanje cv-jeva, bice valjda manje guzve predvece


pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 02:04 - pre 140 meseci
Citat:
Gubijan:
Prvo, hvala puno Mirjani na odgovorima!!!!!! Devojka je poslala za autorizaciju sa srednjom medicinskom, jezik učimo u školi!!! Negde sam pročitao da ona može da radi i u vrtiću( ako sam dobro razumeo)! Nisam dobro razumeo- jel nešto nije ok u Tromsu?


Ne ne...daleko od toga da nesto nije ok.Klima malo bije,oni koji dodju kod mene u goste,cude se da ja zivim u tako depresivnom gradu,po njihovoj proceni.Meni,izgleda sve sasvim drugacije i skroz mi je ok,ali moze biti i da mi je mozak izolovan i da radi samo na "jedan program".
Nama za dozvolu treba polozaj od minimum 80% stilling,dakle ovde u Norge su svi polozaji rascepkani na postotke i konkretno u Tromsu su u opstinskom sektoru jako popularni nizi procenti koji nama nisu dovoljni da bi dobili radnu i boravisnu dozvolu.Prosto takva politika opstine,ali to ne znaci da takvih polozaja nema.
Nije kao kod nas u Srbiji,svi rade 100% i gotovo.
Na to sam mislila,ali generalno je ok.
Svi u svojim glavama treba da promene svest o velicini gradova,i da shvate da je to ovde sve smanjeno ali funkcionalno.
Da,tacno moze i u vrticu da radi,ali joj je niza satnica rada nego u npr.starackom domu.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ZeljkoPa
Crna Gora

Član broj: 307676
Poruke: 11
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2012. u 02:30 - pre 140 meseci
Zokiruma, ajde posalji jedan CV i meni da vidim kako to izgleda. Mozes na [email protected]
Ja u moj imam problema sa radnim iskustvom, mislim ne znam kako da ga popunim:) sa radnim iskustvom od 2 godine. Moje iskustvo je:
-1 god., na tunelima, rekonstrukcija i sanacija zeljeznickih tunela u Crnoj Gori
-1 god., na poslovima projektovanja i revizije projektne dokumentacije.

Rado bih popricao sa tobom o tvojim referencama. Zamisli sebe kako saljes cv sa referencama iz nekih belosvjetskih firmi a ja iskustvo od dvije godine u domacim balkanskim gradjevinskim firmama. Nijesam siguran imam li pravo da to uopste nazovem radnim iskustvom:). Ima li sansi da se cujemo na skype, u narednih nekoliko dana; racunar mi je na servisu vec mjesec, trenutno koristim stari lap-top koji nema kameru, mada mozemo i da se ne gledamo. Moje skype ime je svele24.

Ne bih da uznemiravam ostale forumase sa strukom.
Mozda bi na sve ovo nesto dodao i srdjanm3....:), to jest poziv da posaljes svoj cv vazi i za tebe.

Normalno licne podatke mozete pobrisati. interesuje me samo WORK EXPERIENCE.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810615 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.