Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836615 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
148.252.178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 17:01 - pre 143 meseci
Ja stvarno ne razumem,da li je nekome ovde toliko dosadno,pa sve u mozak ili sta vec.
Ostavite se padeza,treba ili ne treba norveski,priznaje se ili ne priznaju skole norveskog,nego ljudi zapnite i dajte odgovore ljudima koji Vas nesto konkretno pitaju.
Znam ja da forumi sluze za razmenu misljenja,ali ovo vise nije razmena nego cisto vredjanje.
Ajmo nesto konkretno....
Ja iskren da budem nisam znao da Croatia nije clan EU,ja bio siguran da jesu.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Cherie
Sarajevo,BiH

Član broj: 303223
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 17:21 - pre 143 meseci
@jedy023
Croatian je clanica (potpisano je )EU ali ne jos zvanicno, taj rang ce tek da dobije sljedece ljeto
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
148.252.178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 17:33 - pre 143 meseci
OK,sada sam to shvatio.
Hvala
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 18:25 - pre 143 meseci
Pozz svima.

Imam pitanje jedno.Ako neko moze da mi kaze iz licnog iskustva kako ide ovo sa produzavanjem ostanka nakon 3 meseca.Planiram to da uradim ovih dana.Znam da ima na udiju sve sto treba ali ako nije tesko napisi najosnovnije.

pozz
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 20:53 - pre 143 meseci
Obratite paznju sto se tice prevoda dokumenata,neki prevodioci naplacuju po stranici,a neki po dokumentu(nebitno kolko ima strana).Cena je uglavnom oko 10e.
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 00:29 - pre 143 meseci
Momče, ljudi pitaju za prevod, zvaničan prevod od strane sudskog tumača, prvo se u opštini overe kopije (pošto za Norvešku to mora) pa se taj prevod posle overi od strane sudskog tumača. O kakvim kuvarima, brodovima, profesorima i gimnazijalkama govoriš, pa ti si zalutao i odlutao skroz. Teško ćeš ako tako nastaviš uspeti nešto što se tiče dolaska ovde (mada bih ja rekao da tebe i ne zanima ozbiljno dolazak u Norvešku). Znaš li šta je zvaničan prevod i ko ga radi ?! Nemoj da zbunjuješ ljude.

Beograd, Svetogorska 4, II sprat provereno povoljan (cena je bila 1000 din pre 2-3 meseca) sudski tumač za engleski (što je i dovoljno) i sve se radi u 2 primerka. U blizini je Opština Stari grad tako da je sve na jednom mestu (za Norvešku je obavezno overiti kopije u opštini da su verne originalu, što će vam i tumač reći i što jeste istina, recite službeniku u opštini da vam treba za zaposlenje i trebalo bi da vam bude overa besplatna). Dva-tri dana se čeka na prevod (primer trajanja je za dokumentaciju za autorizaciju za helsefagarbeidera).
Pozz
 
Odgovor na temu

davorin321bgd
Davor Dimitrijevic

Član broj: 305243
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 01:16 - pre 143 meseci
nov sam ovde na forumu mozete li mi reci sta je autorizacija i koliko se ceka? inace forum je ogroman...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 01:30 - pre 143 meseci
Citat:
davorin321bgd: nov sam ovde na forumu mozete li mi reci sta je autorizacija i koliko se ceka? inace forum je ogroman...


Pogledaj na http://www.onorveskoj.com/58/sta-je-to-licenca-a-sta-autorizacija

takodje procitaj i ostala pitanja i odgovore na www.onorveskoj.com
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 08:53 - pre 143 meseci
Citat:
celavy:
Obratite paznju sto se tice prevoda dokumenata,neki prevodioci naplacuju po stranici,a neki po dokumentu(nebitno kolko ima strana).Cena je uglavnom oko 10e.


Da ponovim:

prijevod se jedino može naplaćivati po kartici teksta koja iznosi 1500 znakova - bez razmaka ( neki prevodioci računaju karticu 1800 znakova + razmaci ). sva ostala računanja ili vas netko vara ( najvjerovatnije ), ili radi na svoju štetu ( vrlo malo vjerojatno ). stranica teksta moze biti i prijepis ocjena pa ima dvadesetak riječi ili gusto štampani tekst, mislim zaista neusporedivo. tekst se prebaci u word i automatski se vidi koliko znakova ima, sve ostalo je neprihvatljivo.
pošto mi je sve to još svježe, obzirom da sam i ja u toj fazi evo za usporedbu , ovo je jedna od najpovoljnijih stranica
http://www.e-prijevod.net/cjenik/cjenik.htm
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 09:07 - pre 143 meseci
Citat:
Cherie:
@jedy023
Croatian je clanica (potpisano je )EU ali ne jos zvanicno, taj rang ce tek da dobije sljedece ljeto


točnije 1.7.2013.
mada osobno ne vjerujem dok ne vidim.
pošto vidim da ovdje ima ljudi i s hrvatskim putovnicama evo ako nekog zanima:
sve stare zemlje članice imaju pravo na restriktivni period za zapošljavanje radnika iz novoprimljene članice od max 7 god (što znači radna dozvola,min. 80% radnog vremena i sve ostale piz***** koje ovdje gledamo na 200+ strana) .
Jučer sam naišla na podatak da je osam EU drzava vec objavilo da nece postavljati nikakve restrikcije u zaposljavanju HR drzavljana kad postanemo clanica EU 01.07.2013. tj moci cemo se u tim drzavama zaposliti odmah po pristupanju u EU tj 01.07.2013.

To su ove drzave:

1. Finska
2. Litva
3. Letonija
4. Rumunjska
5. Slovačka
6. Poljska
7. Švedska
8 Portugal

Meni se ovdje jedino privlačne čine švedska i finska, mada je finski užasno težak, a švedska ako se ne varam ima 50% porez. od ostalih eventualno zanimljivih, njemačka, austrija i velika britanija će po svoj prilici iskoristiti maksimalnih 7 god ; očito je englezima pun k. poljaka, he he
norveška se za sada još nije izjasnila
sve članice se moraju izjasniti do 30.6.2013.
toliko od mene, poz
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 09:17 - pre 143 meseci
Cao,
Interesuje me šta je tačno zanimanje miljoterapeut i može li da se radi sa autorizacijom za hjelpepleiera? Koji je opis posla?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 09:37 - pre 143 meseci
ponavljam pitanje:
obzirom da se farmaceutima prizna bakalar, pa se polaže još nasjonalfag, a za dokaz jezika norskprove 3. nešto mi sad tu nije jasno:
kužim da je za komunikaciju s pacijentima i međusobno dovoljno NP3, ali negdje sam našla podatak, ili si moukoko ti to spomenuo, da je potrebno položiti još nekakvih 4-5 ispita razlike do mastera. pretpostavljam da tu ulazi farmakologija i svašta nešto, e sad, nije mi baš jasno kako ta razina norveškog može biti dovoljna za polaganje ispita, mislim, da ih moram polagati na engleskom , ne bi mi bilo svejedno a kamoli na norveškom...

anyone?
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 10:36 - pre 143 meseci
Citat:
a vjerovatno se nema puno toga za pokazati, koliko zaključujem pročitavši skoro cijelu temu, norvežani uopće nemaju visoke kriterije za upad kad vidim tko je sve otišo gore, vrlo ohrabrujuće


posle ove izjave - cenim da ćeš se poprilično načekati na odgovor na bilo koje pitanje, kužiš?
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 15:07 - pre 143 meseci
Citat:
isabeau917:
ponavljam pitanje:
obzirom da se farmaceutima prizna bakalar, pa se polaže još nasjonalfag, a za dokaz jezika norskprove 3. nešto mi sad tu nije jasno:
kužim da je za komunikaciju s pacijentima i međusobno dovoljno NP3, ali negdje sam našla podatak, ili si moukoko ti to spomenuo, da je potrebno položiti još nekakvih 4-5 ispita razlike do mastera. pretpostavljam da tu ulazi farmakologija i svašta nešto, e sad, nije mi baš jasno kako ta razina norveškog može biti dovoljna za polaganje ispita, mislim, da ih moram polagati na engleskom , ne bi mi bilo svejedno a kamoli na norveškom...

anyone?



Sa polozenim NP3 ili cak i nepolozenim / prilazes neki drugi dokaz o ucenju norveskog jezika/ polazes drzavni ispit za reseptfarmaceuta , dalje ucis jezik i onda polazes te navedene ispite / naravno na norveskom jeziku / za provizorfamaceuta / to je njihov master /
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 15:26 - pre 143 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Citat:
isabeau917:
ponavljam pitanje:
obzirom da se farmaceutima prizna bakalar, pa se polaže još nasjonalfag, a za dokaz jezika norskprove 3. nešto mi sad tu nije jasno:
kužim da je za komunikaciju s pacijentima i međusobno dovoljno NP3, ali negdje sam našla podatak, ili si moukoko ti to spomenuo, da je potrebno položiti još nekakvih 4-5 ispita razlike do mastera. pretpostavljam da tu ulazi farmakologija i svašta nešto, e sad, nije mi baš jasno kako ta razina norveškog može biti dovoljna za polaganje ispita, mislim, da ih moram polagati na engleskom , ne bi mi bilo svejedno a kamoli na norveškom...

anyone?



Sa polozenim NP3 ili cak i nepolozenim / prilazes neki drugi dokaz o ucenju norveskog jezika/ polazes drzavni ispit za reseptfarmaceuta , dalje ucis jezik i onda polazes te navedene ispite / naravno na norveskom jeziku / za provizorfamaceuta / to je njihov master /

Tusen takk!!
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 20:17 - pre 143 meseci

..informacije o poslu medicinskog osoblja- bolnicara na naftnim platformama...
i rad HBO Centara ( centri za rad sa hiperbaricnim komorama) u Norveskoj.
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 20:20 - pre 143 meseci
...MISLIM...Informacije ocekujem od forumasa...
i zna li iko sta se desava u SAFH cekam odgovor 2 meseca...
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 20:40 - pre 143 meseci
Na rad na naftnoj platformi kao medicinsko osoblje mozes da zaboravis u startu i da se usmeris ka drugom pravcu da ne bi gubio vreme. Ja sam bio na nekim cisto informativnim razgovorima i sanse su nikakve. Treba ti iskustvo od nekoliko godina u medicinskoj struci ovde, posebni kursevi i dosta slobodnog vremena da bi sve to odradio. U nekom kasnijem periodu je naravno izvodljivo i ako se ispune njihovi kriterijumi.
Ukratko: http://www.jobboffshore.no/yrker-offshore/sykepleier-offshore/
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 21:45 - pre 143 meseci
Dakle, posle svega ovde napisanog, posle ko zna koliko mailova sa foruma, moram da se oglasim.

Mogu reci samo da je strasno na sta je forum spao posle svega zahvaljujuci pojedinim osobama. Nikad sebe nisam, niti cu svrstavati u neku grupu, ali ovde je bilo nekoliko osoba koje su zaista odvojile mnogo svog vremena i truda da omoguce svima sto vise informacija, a verujem da su mnogima i bile korisne po dolasku u No. Zaista nemam reci, pametovanja, prepucavanja...

Koliko sam procitao, ko nece, ne mora da uci jezik. Dodjite sa srpskim i nadjite posao. Prevedite windows na srpski a radite u norveskom kolektivu, sa norveskim kolegama... Hahahahaha... Znaci odavno nisam procitao vece bisere nego doticnog korisnika. Ovo zaista vise nema ni svoju svrhu, niti funkciju.

Sto ste citali od mene, citali ste. Uglavnom su sve informacije ispisane, sad se samo vrte neke manje vazne teme. Dopisujte se vi i dalje, i prepucavajte, ja se odjavljujem sa foruma, nema vise svrhe ostati ovde.

P.S. Molim vas, ali stvarno vas molim sve, nemojte se zal.iti da je forum preobiman. Da je veliki, jeste ogroman. ALI KO NE ZNA DA KORISTI PRETRAGU, NEGO CITA SVE REDOM, ONDA ZA NJEGA NIJE NI NORVESKA, NI FORUM, NI JEZIK.

Toliko od mene. Pozdrav i sve najbolje vam zelim...
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.07.2012. u 21:57 - pre 143 meseci
Citat:
dejann73:
Na rad na naftnoj platformi kao medicinsko osoblje mozes da zaboravis u startu i da se usmeris ka drugom pravcu da ne bi gubio vreme. Ja sam bio na nekim cisto informativnim razgovorima i sanse su nikakve. Treba ti iskustvo od nekoliko godina u medicinskoj struci ovde, posebni kursevi i dosta slobodnog vremena da bi sve to odradio. U nekom kasnijem periodu je naravno izvodljivo i ako se ispune njihovi kriterijumi.
Ukratko: http://www.jobboffshore.no/yrker-offshore/sykepleier-offshore/



Hvala D... znam da je takva prica, samo sam mislio posto imam iskustva u HBO Med., a strucnnost je dosta specificna.,predpostavljam da u sistemu sanitetskog obezbedjenja platformi i bilo cega na moru mora biti centra za HBO Med... Mozda bi mi pomoglo da ubrzam stvar-odlazak.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836615 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.