Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838005 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.05.2012. u 22:11 - pre 145 meseci
Pozdrav drustvo...
jel' vam vrucina???danas u østfoldu oko 25 stepeni,vruce u pm...
 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.05.2012. u 22:44 - pre 145 meseci
jel ima neko link za knjigu Det går bra?
 
Odgovor na temu

jovanfasper
jovan vujicic
defektolog
obrenovac

Član broj: 303333
Poruke: 3
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.05.2012. u 23:18 - pre 145 meseci
Pozdrav svima.Diplomirao sam defektologiju na fakultetu u Beogradu, na smeru prevencija i tretman...Hteo bih da idem za Norvesku jer sam cuo da mi se tamo diploma priznaje u celosti.Ima li nekog ko bi mogao da mi da neki koristan info...
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 13:10 - pre 145 meseci
Kao defektolog mozes da se zaposlis u Norveskoj, da ne kazem da su bas trazeni. NOKUT.NO je sajt njihove agencije za priznavanje visokog i viseg obrazovanja stecenog van granica Norveske. Njima saljes svoja dokumenta , ne naplacuju nista / za sada / kao u SAFH -u. Od njih dobijas papir kojim se priznaje tvoje obrazovanje. Druga stvar je solidno znanje norveskog jezika , trebalo bi da imas bar Norskprove 3.
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 14:16 - pre 145 meseci
Poštovanje Zorice!
Imate li možda neku korisnu informaciju za diplomirane pedagoge? Mogu li se nadati da ću sa priznatom diplomom uspijeti naći posao? Prema natječajima, prilično se traže, ali je pitanje da li u obrazovnim institucijama (ja bih se orijentirala na vrtiće) daju priliku strancima? Naravno, uz priznatu diplomu i solidno znanje jezika, tj položen Norskprove3!
Unaprijed hvala!
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.ptt.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 14:37 - pre 145 meseci
Zorice, dobro došla na forum.
Srdačan pozdrav iz Niša.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 15:53 - pre 145 meseci
Icasj...

Moji troskovi trenutno izgledaju ovako (nije nikakva tajna niti zadiranje u privatnost):

Stan 6000 kr (60 kvm)
Struja izmedju 500-800 kr zavisi od grejanja
Telefon 449 kr mesecna pretplata
Mesecna autobuska karta 380 kr
Hrana---e to je kod mene jeftino 1000 kr ali ja jedem na poslu uvek jedan obrok,i dosta napolju kako stignem...
Sve zajedno je 8700 kr...ili ti oko 1100 evra.

Naravno,pogodnost je sto stan iznajmljujem od sefice pa je spustena cena,jer realno cena za ovakav stan je 8000 kr u Tromsu,i imam obrok na poslu,onaj pravi rucak.

Generalno ja obozavam koka kolu,i kao i sve zene neke krpice,na to ide dosta para...ha ha...
Eto to je odgovor na licno moje trenutne troskove u Tromsu,one osnovne zivotne.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 15:58 - pre 145 meseci
Mislim se da li da napisem...ali prevagnu da ipak napisem...kad sam vec pisala kako izgleda Bergen test pismeni i usmeni evo da napisem i rezultat.
Polozih oba dela sa Bestått,to mu dodje ocena (B2).
Danas stigli rezultati na logovanje preko folkeuniversitet-a,pa ce uskoro valjda i da salju na kucne adrese.
Jos jedna nasa devojka koja je isto ovde kao ja 1,5 god je polozila,bila je ranije i na forumu,Marina...
Pa eto,resi se i to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:02 - pre 145 meseci
Koleginice Mirjana, da li znaš možda koliki su troškovi života u Bergenu u odnosu na Trumso?
Da li sa platom hjelpepleiera možemo da živimo nas dvoje od moje plate?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:18 - pre 145 meseci
Ima ovde ljudi iz Bergena,pa su pogodniji za odgovor.
Kljucno pitanje je stan.Koja lokacija i kvadratura.Kada se nema dete,sve je lakse,mada i dvoje usta jedu vise nego jedno,to je tacno.
Skuplje je sigurno u odnosu na Tromsø ali javice se valjda neko sa konkretnim odgovorom iz Bergena.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:24 - pre 145 meseci
Citat:
icasj: Poz,Sladjana6644,u jednom od ranijih tvojih postova procitah da si bila prosle god u No,sezonski,pa me inteesuje jesi li imala radnu dozvolu za posao koji si navela,kako si dobila taj posao,gde si bila smestena i koliko si ostala,cini mi se da smo istih godina,puno poz


Pozdrav icasj... Evo ukratko... Suprug je otišao mesec dana pre mene. Uz pomoć jedne porodice koju je tamo upoznao i kod koje je odseo, dobio je sezonski posao...daj šta daš. Prvo je dobio ugovor u kome je pisalo šta će raditi, sa kojom satnicom, cenom rada, od kada do kada... Sledeći korak bio je Policija. Popunio formular, platio taksu ( 1050 kruna, tada toliko), dobio papir koji mu je dozvoljavao da odmah počne da radi. Za sezonski rad ne treba autorizacija, niti je struka bina policiji. Pasoš sa radnom dozvolom dobio je za 7 dana. Smeštaj i prevoz do posla bili su obezbedjeni. Bio je smešten u hotelu, na samoj obali fjorda, i udaljen od posla 30 km. Nije imao ni 5 dana rada i ja sam brze bolje otišla za njim. I... imala sam sreće... dobila sam posao odmah, na istom mestu gde i moj suprug. Potpisala sam ugovor, dala ovlašćenje gazdi da u moje ime i za mene može da obavi sve ADMINISTRATIVNE POSLOVE. Policiju nisam ni videla sve su oni obavili za mene. Tri meseca smo radili jer je toliko trajala sezona. Suprug je ukupno boravio u Norveškoj 4 meseca, ja 3.

Još nešto... informacija je jako bitna, da sam tada znala sve ovo što danas znam, ne bih tako lako napustila Norvešku. Zato ljudi čitajte sve!

ST
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:29 - pre 145 meseci


Mirjana sve čestitke, bravo!
ST
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:32 - pre 145 meseci
Hvala ti, Mirjana!
Pročitaću celu temu pa će mi biti sve jasnije ali mi je bitno da znam da li se možemo snaći u početku.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 16:44 - pre 145 meseci
Sigurno ce ti se javiti neko iz Bergena,malo samo sacekaj,rade ljudi do 17...

Mozes da zivis i da izdrzavas jos jednu osobu,pa ljudi na osnovu te plate dovode i porodice na spajanje.Kazem stan je fokus broj 1.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 17:22 - pre 145 meseci
Citat:
melankolic: Koleginice Mirjana, da li znaš možda koliki su troškovi života u Bergenu u odnosu na Trumso?
Da li sa platom hjelpepleiera možemo da živimo nas dvoje od moje plate?


Sto se tice Bergena to ko i svugde zavisi gde ces da zivis.

Sobu u Bergenu ne mozes naci ispod 4000 kruna.

Stan jednosoban u Bergenu je oko 10.000 minimum... sve zavisi od udaljenosti od centra.

U okolnim mestima gde sam ja moze se naci mnogo povoljnije.

Ja konkretno imam jednosoban stan koji placam 5500 kruna na 22 km od Bergena. Ali to realno vredi oko 6000/7000 kruna taj stan ali dobio sam ga jeftinije posto je to sredivo gazda firme i on je prijatelj sa vlasnikom stana.
Meni to savrseno odgovara posto je na 2 km od firme i 1 km od prodavnice.

Struja kada je najvece zima me izadje 1000 kruna mesecno.

Autobuska karta je 660 kruna za dve zone sto je vise i nego dovoljo za radijus oko Bergen do 30 km.

Internet imam dzabe wireles kod gazde.

Hrana .. to je diskutabilno.. posto ja volim da jedem/skuvam kvalitetno... moze da bude i do 4000 kruna.. posto ja maltene svaki put kada odem u prodavnicu strajbam minimum 150/200 kruna dnevno pa to pomnozi sa 22 radna dana.. a ja skoro svakog dana idem u prodavnicu. Znaci ne jedem preterano mnogo ali volim da imam sve .. i kupim i jagode.. i maline i tako kojekave skupe sitnice.


 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 19:02 - pre 145 meseci
Citat:
gogi77: Sto se tice Bergena to ko i svugde zavisi gde ces da zivis.

Sobu u Bergenu ne mozes naci ispod 4000 kruna.

Stan jednosoban u Bergenu je oko 10.000 minimum... sve zavisi od udaljenosti od centra.

U okolnim mestima gde sam ja moze se naci mnogo povoljnije.

Ja konkretno imam jednosoban stan koji placam 5500 kruna na 22 km od Bergena. Ali to realno vredi oko 6000/7000 kruna taj stan ali dobio sam ga jeftinije posto je to sredivo gazda firme i on je prijatelj sa vlasnikom stana.
Meni to savrseno odgovara posto je na 2 km od firme i 1 km od prodavnice.

Struja kada je najvece zima me izadje 1000 kruna mesecno.

Autobuska karta je 660 kruna za dve zone sto je vise i nego dovoljo za radijus oko Bergen do 30 km.

Internet imam dzabe wireles kod gazde.

Hrana .. to je diskutabilno.. posto ja volim da jedem/skuvam kvalitetno... moze da bude i do 4000 kruna.. posto ja maltene svaki put kada odem u prodavnicu strajbam minimum 150/200 kruna dnevno pa to pomnozi sa 22 radna dana.. a ja skoro svakog dana idem u prodavnicu. Znaci ne jedem preterano mnogo ali volim da imam sve .. i kupim i jagode.. i maline i tako kojekave skupe sitnice.


Zaista korisne informacije, gogi77.

Ono što nisi spomenuo jeste koliko te mesečno izađu komunalije (bez struje, što si već rekao koliko je), fiksni telefon (prosečno), sa kolikom minimalnom platom mogu dvoje da žive ako samo jedan radi, da li može nešto i da se uštedi?
Da li su stanovi namešteni ili ih je potrebno opremiti posuđem, ormanima...?

Hvala na svemu!

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 19:54 - pre 145 meseci
Komunalije.. hm.. ja platim jos satelitsku tv oko 300 kruna.. voda mi je uracunata u stan. Odnosenje smeca godisnje je meni bilo oko 800 kruna za moju kantu za smece.

Misim da sve to u gradu imas u paketu ka oko 1000/do 2000 kruna.. sa svim tim smecem, vodom iternetom, kablovskom . sve uracunato.. to se zove mislim borettslag.. ako sam dobro razumeo... nneka me neko ispravi nako lupam.
Mada kazam ti da ja stanujem u kuci privatno u donjem delu kuce tacnije... tako da to nije u stvari stan u bergenu nego izvan.

Stan dal je namesten ili ne..? Pa ja zvanicno iznajmljujem stan samo sa kuhinjskim elementima... to mi stoji u ugovoru i gazda nije odgovoran ni za sta osim toga sto ima u stanu.
Vecina stvari je od proslog stanara koji nije to teo da nosi sa sobom. Jer stvari nisu bas nesto al meni posluze.
Znaci bela tehnika mi ne stoji u ugovoru i gazda nije odgovoran za nju ako se pokavari. I ja mogu bukvalno da je izbacim iz stana i da kupim novu jer to se njega ne tice.

Ja samo ovde kada sam doso imo kuhinjske elemente ,ugradjene ormane/ sporet, ves masinu, frizider ... a ostavio je bivsi stanar i neki krevet, sofu za sedenje i stolicu za ljuljanje.
Sto za kuhinju i dve stolice mi je dao gazda...

Ja sam od namestaja kupio pisaci sto i stolicu.. i posle sam uzo televizor, mikrotalsnu i redovan krevet.

Pisaci sto i solica me je kostala 2000 kruna. Televizor ne mogu da se setim tacno.. al bio je oko 3500 mozda... Krevet veliki kvalitetniji je oko 3000 kruna... mada moze da se kupi onaj najobicniji krevet sirine 80 cm za 300 kruna u IKEI al ce te transport kostati vise nego krevet.

Tako da gledaj... i ja sam u pocetku bio u stanu/sobi koji sam placo 4000 kruna de sam u sobi samo imao jedan mali krevet/orman i nista vise.. a posle se snadjes i ide nekako.

Kuhinjsko posudje nisam imo nista i sve sam moro da kupim. Al racunaj minimum 1000-2000 kruna na to u pocetku. I tu uvek nesto fali i dokupuje se.

Fiksni telefon nemam. Imam telenor prepaid.

Minimalna plata za dvoje i moze li se ziveti... itd.. to mozda bolje nek kaze neko ko je u toj situaciji...






 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 20:31 - pre 145 meseci
Bravo Miro,sve cestitke od srca,e to se zove uspeh,jos jednom veliko BRAVO.Citala sam i kako ti je izledao test,jos kad si polagala,a i cekala sam da javis,super
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 20:52 - pre 145 meseci
Sladjana6644,pa da li razmisljas i ovog leta da ides,cini mi se da si jezik donekle savladala,sto je super,i kako si ucila,posto mislim da tamo nema kurs jezika,poz
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2012. u 22:14 - pre 145 meseci
Hvala ti još jednom, gogi77!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838005 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.