Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7842471 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 20:06 - pre 147 meseci
Viki,carica bila i ostala...tako je samo sebe mozemo da promenimo a ne druge...

Nego,sto se tice kartice Visa danas sam menjala sa d broja za stalni broj...i bez slike.Ja pitam zasto bez slike...pa ovako.Uveli su od pre par dana novo pravilo.Za sliku na kartici je potrebno norvesko drzavljanstvo,sve normalno moze da se koristi kartica svuda da se placa samo ne moze da ti to bude ID dokumenat vec tvoj pasos od sada pa na dalje dok ne dobijes drzavljanstvo,i rece to su promenili od pre par dana...
Da li ce svuda da se primenjuje ne znam ali eto u Tromsu u DNB banci je tako.Danas isla i menjala to.

A selvangivelsen...isto isla danas jer su mi poslali na adresu u Srbiji,i dobila licno na ruke izvestaj...kad ono pise da moram da dopunim informacije kako bi mi se tacno izracunalo(valjda zato sto sam cetiri puta produzavala dozvolu,rece ovaj na salteru pa se trazi da napisem da sam radila cele godine,i rece jos da dodam standardfradrag)...tako da malo produzeno cekanje...sto i nije tako lose.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 20:40 - pre 147 meseci
Mirjana CARICE videla sam tvoju pp a odgovoricu ti prvom-drugom prlikom, muz mi je pored mene pa ne mogu sada, hahahaha...
E pa ja sam pisala o tome pre par dana da moj muz nije mogao dobiti karticu sa slikom i licnim brojem kad je probao da promeni banku. On jadan mene ubedjuje kako je dosao neki novi zakon i da to ne moze vise a ja navalila na njega kako mora ici od banke do banke i probati kod drugih sluzbenika, hahahaha....jaaadan
Nego dobila i ja taj obracun za porez prvi put ove godine kad tamo nista o tih 10% za strance, bila danas u poreskom i pitala da li ja imam to pravo ili ne, lepo mi ona zena tamo ispuni sve sta treba na papiru i kaza mi da imam to pravo prve dve godine ,poslace to ona njima opet i nikakvih problema nema, sve sa osmehom Eto ,ta grozna i odvratna Norveska, a ja bas izgledam kao da sam iz Avganistana, Pakistana ili tamo neke zemlje... A kada je moj muz bio za isto to pre dve godine kada je njemu bila prva godina ovde, oni ga odbili i dodali mu jos vise da plati -njima natrag nego sto je prvi put dobio,hahahaha...jaaadan A on je plav sa plavim ocima,izvorni Viking-njihov covek,ali kratkih zivaca ,eksplozivne naravi. Osmeh na usnama i u ocima, i lepa rec -gvozdena vrata otvara, kako lepo nas narod kaze
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 21:08 - pre 146 meseci
Ovo sto se sad pise su tipicna srpska posla ili ti naso pa zaso.

za Aperisic resenje tvog problema je vrlo jednostavno

http://www.norwegian.no/fly/ve...ChildCount=0&InfantCount=0 karta je 675kr znaci kome se ne svidja sedne na avion i pravac Beograd (ovo ti je let za sutra da ne gubis vreme)

Ljudi samo se setite kako smo gledali na Rumune koji su dolazili da rade najgore poslove kod nas 90tih godina i opet su nam smetali i sta ocekujete od Norvezana a zanam da uglavnom nisu takvi ( ako niste znali Norvezani su u samom vrhu po usvojenoj deci iz trecih zemalja)

Druga stvar koja je pocela da me nervira na forumu je problem skatta pa u srbiji ste placali 60% poreza na zaradu za uzvrat niste dobijali maltene nista a imali ste platu 250-300e a u norveskoj je mnogo 36% na platu od 3-4000e ali srpska posla nema toga gde srbinu nesto ne hvali i da ga neko ne mrzi.

Meni je u Norveskoj SUPER i 1000 puta bolje nego u majci SRBIJI a svima kojima se ne svidja zivot u norveskoj nek se vrate prvim avionom pa neka ih ovde ponizavaju Srbi na cistom Srpskom jeziku za platu od 250e.

A sto se tice ponizavanja na poslu ja to nisam doziveo mozda zbog mog stava a mozda i u mojoj Norvekoj ne zive isti Norvezani kao i kod drugih sa ovog foruma.
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.22.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 22:31 - pre 146 meseci
Aaaa...dobro sad...nije lose da se pojavi i neki post sa malo drugacijim pogledom na situaciju(Aperisic)..mada je post dosta afektivan i rezigniran za moj ukus,ok mozda je covek imao takvo iskustvo ...ili je neka vrsta mobinga u pitanju,meni to tako izgleda....
Norveska nije izrazito imigrantska zemlja,cak do pre desetak godina je bila relativno nepoznata i malo atraktivna odrednica..za razliku od recimo svedske,tako da je i pored te neke tolerantnosti,stranac ipak stranac i neko ko se silom prilika ipak na neki nacin tolerise...nekad je to na obostrano zadovoljstvo,a ponekad kao u slucaju Aperisica ocigledno na obostrano nezadovoljstvo...
Moj stav je da se treba maksimalno integrisati,i prihvatiti onoliko koliko je moguce sva pravila nove sredine...ali se nikako ne ASIMILOVATI...i biti sada veci norvezanin od njih samih...ako je to u suprotnosti sa sopstvenim unutrasnjim bicem,i ide veoma tesko na toj psiholosko-kulturoloskoj ravni,onda je bolje naci neku drugu opciju za zivot.Dobrog zivota nema nigde,uvek se bira izmedju dva zla ono manje....
 
Odgovor na temu

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 22:53 - pre 146 meseci
Ne znam sta je cudno sto neko nece da se integrise u drustvo?! Nisam se za svojih 30 godina integrisala u srspsko pa necu ni u ovo...Svako ima svoj cilj. Ja sam cist ekonomski emigrant. Moj svet je moja porodica i prijatelji..Postujmo razlicitost misljenja i pogleda na zivot. A ne da svaki put skocimo na nekoga ako ima drugacije vidjenje stvari. Veliki pozdrav forumasi:))
 
Odgovor na temu

aperisic
Aleksandar Perisic
Energoprojekt
Beograd

Član broj: 301355
Poruke: 3
*.29.3p.ntebredband.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.03.2012. u 10:53 - pre 146 meseci
Svašta ću još da pročitam. Čuj moj ugao posmatranja. Pa onda udri u psihološko objašnjenje da je moja krivica. Vickasto nema šta. Kogod je to napisao ne zna o čemu govori. Ja nisam dete od dvadesetak godina. Ne branite se od toga šta pričam glupim izgovorima.

Norvežani nemaju istu istorijsku perspektivu kao i mi. Trebalo je da pogledam neke njihove fakultetske udžbenike. Prvi primer koji je bio u jednom udžbeniku je direktno navodio kako je Hitler hteo da napravi bombu i onda pozvao matematičare da razrade to i onda kreće još par primera koji pokazuju kako se teorija razvijala.

Norveški jezik pored toga što ima isti koren je poprimio toliko odlika nemačkog da je nemcu potrebno oko 6 meseci da ga savlada.

Izuzetno poštuju Amerikance. Amerikancu nikada spomenuti neće ni norveški niti bilo šta drugo. Snishode kome treba da snishode da mi je ponekad muka koliko nemaju hrabrosti.

Mnogo toga bih još mogao da vam pričam o Norvežanima, ali opet of vaše fizionomije zavisi kako ćete da se uklopite ovde. Ni svi Srvi nemaju istu istorijsku perspektivu o mnogo čemu. Mnogima može ovo ovde da prija. Ne kažem.
Pričam da znate šta može da vas zadesi, i o čemu ljudi ovde ćute i trpe i neće da pričaju da se ne bi "brukali".
Ipak, ako bih da istaknem jedan problem koji će da vas prati, taj je što su tolerantni prema nasilju. Ne kao država, država pokušava tu nešto i da učini (imaju najveći broj dece u starateljskim porodicama na svetu, čak su se i UN žalile na to), već lokalno. Ako te neko maltretira na poslu, ništa ne možeš da uradiš sem da napustiš posao.

O da... mnogi će reći u Srbiji je ovako ili onako - u tome i jeste problem. Ovo je Norveška, dakle očekujete normalnu zemlju. Nije normalna i mnogo je zaguljena.

Posle Kanade Amerike Švajcarske i Irske, definitivno mogu da kažem da su najkomplikovaniji od svih. Jer, oni jesu socijalistička država, čak komunistička, međutim imaju jaku ekonomiju i industriju na čijem čelu stoje čisti kapitalisti ili feudalisti. I šta se dešava. Oni štite svoj narod da ne radi za ove spodobe, ali zato podmeće ovim bolesnim megalomanima stranu radnu snagu, koju ničim ne štite a od koje se opet sami štite da se previše nas ovde ne namnoži.

Gde god išli, pametno idite. Postoje nivoi trpljenja. I ovo ovde ili bilo gde može da prekorači srpsko bunilo. I ne zaboravite da će vaša deca postati ono gde ih rodite.

Kome je prijala Jugoslavija i crvene pionirske marame, samo neka zameni to sa njihovim krstom i zastavom i biće mu moguće dobro.

Norveška ima lepu prirodu, ali ovde u Trondehajmu je zimi pretežno led, pa moram da nosim metalne kopačke da bih uopšte hodao, i sada me bole kolena od cimanja po ledu. Leti je lepo.

Norveška ima talentovanu decu, to se vidi po muzici, poslušajte Sisel (Sissel Kyrkjebø) na Jutjubu ali šta vredi kada su ta deca ubijena u pojam jako rano.

Norveški dobri filmovi se svode na neke ekstremne uslove preživljavanja.

Pošto im je sistem ekstremno konzervativan prilika je da ćete sresti vrlo nadmene, prepotentne, arogantne ili tvrdoglave ljude, koji se time bore protiv takvog sistema.

Ja na poslu držim zastavu Norveške na stolu, čisto reda radi. Pomaže da se oteraju zle čini.

Da, vizni režim je olakšan, možete da dođete 6 meseci da tražite posao. Naučite norveški, ali dobro ga naučite i budite visoka struka. Za one koji misle da dodju sa diplomom srednje škole (jer i to omogućava produžetak vize na 6 meseci) ne mogu ništa da kažem, jer koliko sam saznao poslove nižeg ranga je jako teško naći a i ako nadjete morate toliko da spustite cenu da za sada, u celoj Evropi, jedino Poljaci to rade. Ima ih toliko da pored norveškog, ponekad engleskog, definitivno ćete naleteti na poljski na zvaničnim sajtovima.

Pamet u glavu. Nije vas Bog džabe stvorio Srbima.

(Čudno je samo koliko čitalaca mojih poruka se našlo lično uvređenim. Čuj - brane Norvešku ili ti bilo koju drugu stranu zemlju. To je valjda nešto što je naš problem. Pre će mnogi poleteti u zagrljaj strancu, nego poslušati svog srodnika. A što i mene ne bi bilo sramota zbog svog naroda ponekad. Može biti od koristi. A tek koliko inteligencije oko mojih pisanija, i koje razrade pride. Divno! Oni koji savetuju da uradiš to i to i tako i tako pa će ti biti lakše, savetujem da isti princip primene na sebi i nastave da žive u Srbiji. I u Gulagu postoje psihološki trikovi koji mogu čoveku da olakšaju život. Norveška je 5. na svetu po broju obolelih od raka. Verujem da ih neki interni principi pored sve ove prirode - na samo 5 stepeni sam bio gola voda satima, pokisao, i nisam ni kinuo - ipak jedu.)
 
Odgovor na temu

uzmi ili ostavi
stolar

Član broj: 301416
Poruke: 5
*.ptt.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.03.2012. u 14:41 - pre 146 meseci
Pozdrav Vama forumasima !

Nov sam na ovom forumu,samo kao aktivan clan,zapravo nedugo pratim,stranice o doticnoj temi.
To radim ne licno radi toga da bih ja dosao u norge,vec neko od moje uze rodbine.Akademski sam gradjanin R.S
radim kao KV stolar i mogao bih da dodjem,samo u slucaju ako neko ima nameru da me usvoji,ako tavih ima neka se odmah jave,dolazim prvim letom ( avionski )

Malo cu da pisem o "Pilecem mozgu" za one koji mozda neznaju,to je kratko pamcenje.Na forumu zaista ima izuzetno inteligentnih osoba tj.licnosti,to znam jer se mom clanu porodice javilo par osoba,kojima sam i ja zahvalan.Na forumu nisu i ne pomazu ljudima samo oni koje mozemo procitati na ovim stranama,vec ima dosta dobronamernih koji pomoc pruzaju i putem PP-a.

Verovatno su to osobe,konkretne,prakticne i da ne ulazim u to .............
Nemam neku preteranu potrebu da ovo pisem,ali nesto nevolim "Pileci mozak" da je od svinjske glave pa i nekako,imao sam prilike da to probam.ili ako se desi da me neko usvoji,a i to moze da se desi,pristajem da to bude i Norvezanka,nisam mali imam dosta godina pa cu se valjda nekako snaci ?

G-dine Perisicu,ovo se odnosi iskljucivo i licno na Vas,Evo poslacu jedan link na kome mozete videti ponasanje "Poslodavaca" u toj zemlji o kojoj pricas i pravis poredjenje,plasim se da si pomesao "babe i zabe" zaboravio si odakle si dosao i kakva si sve prava uzivao,kakav si standard ostavio,zaboravio si na visoki moral,karakter,postenje itd....
Slika govori vise od hiljadu reci,zato pogledaj,ono sto si zaboravio i to tako brzo.
Na pravu pociva drzava govorili su Sokrat.Platon a ne na nafti o kojoj ti govoris,drzava pociva na sistemu i pravu,ili ako tije lakse na ZAKONU.Kada bi se Srbi preselili u Norvesku a ovi obrnuto.Onda bi Norveska bila ista kao danas Srbija a srbija bi bila kao norveska,naravno ne sutradan ali za 10-ak godina.Postoje zemlje bogatije naftom,dijamantima,rudama ali je tamo narod gladan.A ima i obrnutih slucajeva Holandija je manja od Srbije a proizvodi 60 puta vise hrane od srbije,Engleska je veca po broju stanovnika 6-7 puta a ima 60 puta manje sudija i nema sudskih sporova koji traju preko 20 godina,tako da kada umre otac proces nastavlja njegov sin a ponegde dodje i do unuka. Da nebih nabrajao dalje jer bi to trajalo 2-3 godine.
Pogledaj jedan sasvim mali deo,jednu "kap u moru" dogadjaja u nasoj otadzbini,naravno da smo za to krivi mi svi zajedno jer takvo zlo ne moze pociniti samo jedan covek ili njih par ljudi na vlasti,lako je reci kriva je vlast a mi smo toliko dobri,da nam nema ravna,ne u evropi nego i sire,kako nastrada taj jadan toliko dobar,posten,inteligentan,lep da lepsi ne moze biti,snalazljiv,human narod,stavi malo prst na celo.

Vidim da ima i ljudi koji se dvoume,mlake niti vruce niti hladne,jedan pomenu da je tu gde je samo radi dece i njihove buducnosti,ali nije siguran je li pogresio.Nisi prijatelju pogresio,to je nesto sto si najvise mogao da uradis za svoju decicu i neka su zivi i zdravi a i ti sa njima,mirno spavaj i ne uzbudjuj se bez potrebe.
A vi forumasi,ostajte mi s' Bogom i neka Vas on cuva,puno zdravlja i srece,covek je covek ako to jeste ma gde bio.
destinacija nije bitna postoji izreka "Magarac u Bec magarac iz Beca"

Evo linka pa pogledajte:

http://www.youtube.com/watch?v=-xGu36vqfP0


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.03.2012. u 14:45 - pre 146 meseci
Aperisic,

Ti si covek programer,ima ovde ljudi iz tvoje branse pa ponudi im neku informaciju ako imas.Svi smo na kraju krajeva ovde na ovom forumu radi razmene informacija.
I svi ponekad filozofiramo...ali daj neku info o tvojoj bransi ili generalno uopsteno neku info.
Vidi,i ja nekada filozofiram i prosto kada sam procitala Davornov post,stid me za onu kuknjavu o porezu,ali sta ces nasa posla...ali onaj ko hoce nekada da filozofira neka nepise i neku info koja ce koristiti sirim masama.
Budimo korisni,i bavimo se nasim dvoristem ovde na forumu.Pa imas li ti nesto korisno da kazes svojim kolegama iz struke?
Veliki pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.03.2012. u 16:04 - pre 146 meseci
Ne znam samo sta ti to znaci - pamet u glavu, nije vas Bog dzabe napravio Srbima- ali pretpostavljam da je tu negde bas u toj recenici i glavni razlog cele ove tvoje tuzne price. Puno pozdrava i meni te je bas zao SRBINE !!!
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 00:07 - pre 146 meseci
Replike ne prestaju...kao ni kiša u Bergenu ;-)
A protiv nje evo opet malo regntøy-a na ovoj lokaciji u Bergenu (radnja Navigare):

Laksevåg Senter

Inače, ove na rasprodaji muške jakne su za 200 kruna, a ova dečja je bila za 100 kruna (već kupljena). Inače ovo je norveška firma, Navigare, osnovana u Bergenu pre više, mislim, 40-ak godina. U radnji ima baš velikog izbora.

A evo i slika:










Pozdrav

[Ovu poruku je menjao sttefan dana 01.04.2012. u 01:18 GMT+1]
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 08:46 - pre 146 meseci
Vidim prica se dosta o odgovarajucoj odeci,i mislim da tu ne bi trebalo praviti neke velike kompromise i ici na ustedu po svaku cenu...ko god nesto pazari moja je preporuka da ide na kvalitet,koji doduse i kosta nesto vise,ali se ipak isplati..
http://www.bergans.no/
http://www.haglofs.com/sv-SE/
http://www.norrona.com/
to su neke opcije...bolje da placete samo jednom kad dajete pare..a ne posle..:)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 09:03 - pre 146 meseci
ajmeeeeeeeeeeeeee sta ste vi radili da mi je znati.... niste imali pametnijeg posla ocito.... dakle, nisam ni procitala sta ste sve napisali,ali skontah da ste pricali oko one Aleksandrove izjave.... pa smesni ste moram da kazem prvo... drugo,svako od nas je imao i imace lose periode ovde u Norveskoj, ako ih je covek napisao na forumu pa sta... globalizovao je... pa sta... nisam za globalizacije da se odmah razumemo ali priznacete da smo svi mi ovde svasta po norveskom pitanju globalizovali, od toga da ovde sve moze i nista ne moze, da im je birokratija uzasna, da ovo da ono... pa nisu im svi birokrati uzasni,ali globalizovali smo.... ne razumem zasto ste graknuli na coveka koji je imao los dan i sve mu se smucilo... i treba i takve dane napisati, upravo radi lezilebovica na Balkanu koji veruju da ovde ih ceka novac na drvetu pa samo treba da skoce i plus norvezani cekaju samo na njih.... dosta stvari se ja u tom postu ne slazem s autorom,ali to je njegovo tada bilo trenutno vidjenje... i kao takvo ne razumem zasto je doslo do ove polemike... pa sutra se i meni moze desiti da eksplodiram i da je*em mater svakome a ne samo norvezanima, nisam rasista ali nekad mi ljudi druge boje koze popiju krv, nisam nacinalista a ni sovinista ali mi nekad i na tu temu popiju krv... svasta boze... preteraste vala bas... i jos usput postaviste sliku kao da bre mi na Balkanu nismo imali sta da jedemo pa smo dosli u Norvesku... izvinite molim vas, ali ja sam imala sta i da jedem, i gde da radim i novac i stan i kucu i vikendicu i sve... sada ovde nemam ni vlasiti stan... prema tom nemojte ni globalizovati da niko nije imao sta da jede... ja verujem da ovde niko nije dosao jer nije imao sta da jede... nemojmo preterivati... Norveska nije bogom dana, ali ni Balkan nije vilama prekopan.... Najzesci su mi ovi koji rekose da se neko vrati dole heheheheheh pa ocito i nisu dovoljno "zaglibili" ovde... pa ne znam kako neko da se vrati a da ne bude stranac u svom gradu? covek jednom kad zatvori vrata svog grada uvek je tu u njemu stranac... jednostavno pomirite se s cinjenicom da ste u Norveskoj stranac, da ste u Bosni stranac, da ste u Srbiji stranac... ne razumem uopste o cemu pricate vise.... vratiti se isto je kao i pljunuti sam na sebe... posebno tu mislim na nas koji smo dosli ovamo i prosli sve tezim nacinom.... i nemoj slucajno da je nekom palo na pamet da sada pomisli kako sam ja nezadovoljna ovde, kako zelim da se vratim i bla bla bla... naprotiv ja volim moj zivot ovde, integrisala sam se, imam norveske prijatelje, imam prijatelje iz Afrike,Azije... idem na razlicite skupove, kampovanja, prirodu... radim stvari koje volim i koje me cine srecnom... isto tako postoji i drugi tas vage koji bi mozda na kampovanje isao na Taru, koji bi na rafting na Taru i bla bla... koji bi da vidi priajtelje, roditelje, rodbinu... Ta dva tasa nikada skoro pa ne stoje na istoj ravnici... sve zavisi kako se covek oseca i koliko je psihicki stabilan... za moj pojam totalni je debilizam ono sto je neka devojka ovde napisala da se nece integrisati... e te slucajeve treba komentarisati i iskoreniti ako je ikako moguce.. a ovo ovaj jadni decko imao los dan na poslu pa po spisku svima sve... vala nema tu sta bilo ko da dize nos i da se beci jer svako je imao iste periode... ako nije imace ih garant... a to da neko nece da se integrise pa to koliko samom sebi stvara poteskoce ovde toliko pravi i losu sliku o svim Srbima i svim Balkancima... ionako vazim oza dosta temperamentan i agresivan narod, jos nam fali da nas trpaju u kos s Filipincima koji nece da se integrisu... hvala molim,ali ja u to mkosu nikad bila nisam niti imam nameru kada da budem....


ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 09:28 - pre 146 meseci
"Ljudi,prodali smo mi svoju dusu zarad para...to je tako,ili ces da hranis dusu u nasoj sirotinjskoj srpskoj botanickoj basti ili ces da je prodas ovde drugima i zivis bez nje.Ali ne mozes da je prodas pa da kukas za njom.Pozdravi se i nastavi dalje.Biramo sami." Mirjaa napisala ja citirala...


kuku meni draga sta ti ovo napisa? Prodali dusu??? pa vala mozda mi sve ostalo nekako mogu uzeti ali da prodam sebe i svoju dusu svoj ponos i svoje JA necu i nisam ni za sve pare ovog sveta ... Moja dusa je ostala ista... jedino sto sam moje prijatelje drugare i ljude s kojima se cesto vidjam naucila kakva je moja dusa... kako se ona smeje... kako izgleda njeno lice kad mu nije bas sve na mestu (nisma ih naucila kako moja dusa place, jer veruj tu cast dajem jako jako jako jaaaako retkima).... naucila sam ih da se smejem glasno, oni vole moj smeh,, kad ga ne cuju pridju i zagrle me pitaju sta mi je jesam OK... naucila sam ih da volim pivo, da se svaki treci put nazdravlja sa Ziveli a ne sa Skål... naucila sam ih da ne volim snus i da ga nikad necu voleti.... ali isto tako sam naucila da volim ukus brun osta i syltetøya.... naucila sam norvezane da se od mene cigarete ne kupuju, nego je ili dobijes ili ne pitas za nju... oni su mene naucili da pravim oreokake,boller.... ja moju dusu prodala nisam ... jedino sto sam mozda prodala a nisam trebala jeste profesionalna sirokost... sto ce reci sada kada bi otisla da radim na posao na kom sam radila pre dolaska, sigurno bi bila u dalekom zaostatku u odnosu na kolege... zaboravila sam veliki deo latinskog jer se ovde ne koristi... ali i dalje pisem fraktura umesto brudd, pneumony (lungebetenelse).. itd.. itd... tako da ja stvarno mislim da moja dusa nije prodana, samo je jos iskusnija i sira... pa ja nebih ni mogla ni znala da zivim bez duse...


citat "Ali...jarani moji...svi mi ostajemo ovde,jer glupi nismo"

dobra ti je ova Miro,ali je jedino diskutabilno ovo kako se i za sta smatra da nismo glupi... nismo glupi jer znamo da i kad se vratimo cekace nas isti novi pocetak samo deset puta gori jer pocinjes nanovo u svom gradu ili svojoj drzavi bivsoj... gde ce ti nadimak uvek biti norvezanka... kao sto ti je ovde srbijanka... kockice ovde jos uvek nisu poklopljenje, ali i ne mogu da se poklope jer jos uvek jerano... za jedno 4 god poklopice se... tada covek udahne punim plucima, tada se odvazi da kaze ovo i ono, da postavi ljude na svoje mesto na taj nacin da mu argumenti budu kao norveski... da mu sami norvezani kazu du er så norsk men du er ikke det allikevel....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 10:02 - pre 146 meseci
citat aperisic-a:"Naravno, kao što rekoh, ako u vama prepoznaju nešto čime se diče, voleće vas, jer ste njihovi. Znam to jer je moja majka, plavušanka, sa kosim nosem, prava Nemica, pomislili biste, bila ovde. Saleću je i razgovaraju sa njom. Sedaju pored nje u autobusu. Prosto su zapanjeni kada vide da šetamo zajedno. Misle verovatno da sam ja njen rob. Prosto možete da vidite da je vole, imponuje im. Ja im ne imponujem izgledom.

Ako hoćete da se uklopite ovde morate da im podilazite i da ih tetošite kako su oni najlepši i najpametniji i da im se divite, preko bilo čega što možete da zamislite. Onda vas možda prihvate, ali dokle ćete stići u poniženju to je pitanje."

Kuku meni sta napisa ti ovde covece??? Da li si svestan uopste? Koliko zivis ti ovde? Stvarno izvini ali nasla sam si za pravo da ovo prokomentarisem jer definitivno nisi u pravu.... doduse ja ne znam kako je u Trondheimu i kako se tamo ponasaju ali ovako cisto sumnjam da da.... Ljudi ne zele da sednu pored tebe u autobusu jer nisi svetle teni i kose??? jel ti ovo zapravo pises ili malo preuvelicavas?? Ovo nije tacno uopste,ja imam bas crnu kosu, plus sam i tamnije puti (ovde sam uspela da posvetlim ali sam bila jako tamna kad sam stigla ovamo tek) pa ljudi pored mene sedaju u busu... Da bi te voleli moraju nesto njihovo da vide u tebi... hmmmm... mislim da nije tacno... da bi te voleli moras da budes dostojan sam sebe, moras da budes iskren,tacan,posten,vredan, i sposoban... Da im podilazimo??? Sta sad ovo znaci?? Vala ako im neko podilazio nije,za ono za sta nisu u pravu onda sam to ja... ali zato daans svi znaju ako kazem alo covece nisi u pravu, ovako je i ovako neko ce da ode da proveri,vecina ce da veruje,ali debelo sam ja to dokazala i shvatili su da ne pricam ako nisam sto posto tacna.... i sigurna.... da im se divimo? u cemu sad to? divim im se ako urade nesto sto je vredno divljenja, divim se svakom ko hoda po ovoj zemlji a ne samo Srbima, ili samo Norvezanima... Skromno gledano prihvacena sam ovde... uvek sam rado medju prvima pozvana na seminare, moje misljenje bice prodiskutovano,pitace me se za misljenje... mislim da nisam faca uopste,daleko bilo,ali integrisala sam se.... radim ono sto volim i ono sto me zanima a da pri tom nikom se ne dicim i ne dizem nikog u zvezde.... ne kazem. mozda je moj put za nekog gledano bio tezi i naporniji... ali ja znam da je postojaniji,cvrsci i utabaniji.... takvim sam ga i zelela takvog sam ga i dobila...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 10:03 - pre 146 meseci
Kelly...tumacis doslovce...
Moja dusa je ostala u kafanama u Skadarliji i vojvodjanskim bastama,ovde to nemam,dakle ne hranim je tom hranom,vec prima infuzije...ali zivi i dalje.Ne menjas dusu ako je prodas.Prodala sam je jer sam se odrekla tog "meraka" a zasto...pa zarad ekonomske situacije.U tom smislu,Kelly...
Imamo lose dane,to stoji ali dokle cemo mi Srbi smatrati da nas ceo svet mrzi samo zato sto smo Srbi,pa jos dodamo tamnoputi,zadnje mesto u autobusu...pa pretera ga i za pojam loseg dana.
Davorno je lepo napisao...sada ova diskusija je tipicna za nas,a u njoj i ja ucestvujem i ja pisem replike,a znam da vajde nema da samo ilovaca moze da ispravi krivu Drinu.
Sad vidim da i glupost moze da te pokrene jednako jako kao i ljubav.
Skidam se sa ove teme...prelazim na vremensku prognozu...hm!

U Tromsu granulo zubato Sunce.Ne duva vetar,ali dosta hladno.Sneg se neotapa i dalje ali se ponegde naziru drumovi.Sto znaci...putevi postoje,hm hm hm!Ovde se uvek covek pita ima li druma ili ga nema.
Ljudi piju kafe u bastama restorana sa suncanim naocarima,svi zajedno...i ovi tamnoputi i oni bledunjavi.Zicara radi,Japanci ne ispustaju fotoaparate.
Nedelja...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 10:16 - pre 146 meseci
Stigle su dve nase devojke u Tromsø.
Obe iz Crne Gore i traze posao.Za stan su imale srece,valjda ce biti tako i oko posla.
Ali jedna napomena svima onima koji dolaze jos jednom.Nemojte bez hrane da dolazite.Njima se nasla jedna nasa devojka koja je udata ovde (a pritom ne radi) da kaze da hrana i nije tako skupa (kaze,pa ulje mozes naci i za 2 evra)...Ljudi,veliko je tih 16 kruna kada se nema plata,i nisu ponele hranu.Ponesite hranu...pomocice vam mnogo u budzetu.Meni ni iz dzepa ni u dzep...ali vama ce itekako pomoci.
Jer na sve pare koje ponesete...morate da cusnete negde sa strane 2500 kruna za obradu dokumenata kada se dobije ugovor,a to nije malo...ranije je bilo 1100 kruna pa je to bilo puno podnosljivije.
Zato,hrana na prvom mestuuuuuu!Ovo sam ranije pisala ali izgleda nije pomoglo svima.
Jer onaj ko ne radi,i drugi ga ovde izdrzava lako kaze da nije skupo to ulje na primer...a da pogresnu informaciju ljudima koji dolaze trbuhom za kruhom.Zato,hrana se nosi sa sobom.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 12:53 - pre 146 meseci
Haaahahaha hehehhahhahahah ova diskusija na forumu je stvarno kao beletrisitika....kad stignem u Norge i ja cu da pisem iz prve ruke....
bas je dramaticno...citajuci ovo vec mesecima imam osecaj kao da gledam dobar film...
Pozdrav svima!
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 19:33 - pre 146 meseci
Dobro Niro kako god... ne slazem se bas ni u tom pogledu... ovde hranim dusu svim kamperskim mogucim opremama, planinama, pivom, smehom i bla bla.... mislim da se hrani mnogo slicnim stvarima, sam ona drugim mestima, i s drugim ljudima.... mada dobije priliku i svake godine da se nahrani pivom svoga grada i nasmeje s pravom rajom.... mislim da je ona meni zadovoljna, sve dok ne dodju poneki srecom jako jako jako retki nostalgicni dani.... srecom kao sto rekoh takvih je bilo za ovih 5 godina na ruke izbrojati ali nostalgija nije nimalo lepa i tada mogu reci da mojoj dusi nije svejedno... ali veruj nije noj bilo svejedno ni 22,jula kad se desilo ono s*anje ovde u Oslu... patila je veruj.... no znam da me kontas pa necu vise ni piskarati na ovu temu....


a apropo tih novopecenih... pre 3 meseca sam od jedne devojke kada sam joj rekla da molbe salje po celoj Norveskoj dobila odgovor da ona nije glupa i da ja ne treba da se petljam u to i ako sm ja u Oslu zivim i radim i svasta nesto zasto ona nebi mogla... ona ce to da uspe... jer ona nije dosla iz Beograda da bi sedela u nekoj provinciji,to zaboga ne radi ni u Srbiji... ja onako pogledam... pa da reko ali i Oslo je provincija za Beograd.... nisma dalje komentarisala... pre 10 dana mi je poslala poruku vratila se za Beograd.... dakle snobovi i kompleksasi takodje nek ne krecu nikud... mi smo ipak provincija
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 19:57 - pre 146 meseci
E pa to jeste problem sa tom percepcijom provincije ovde,pa onda ljudi po nekom automatizmu imaju te neke ambicije ili oslo ili nista..ne svi naravno ali vidim da su mozda ljudi iz bgd-a vise tako orijentisani,sto je greska i nepoznavamje situacije..
Normalno ima neopisivih vukojebina i u norge,ali svaki iole malo veci grad,ili mesto a na severu je to od 5000 ljudi pa na vise ima sasvim pristojne uslove za zivot i sve one sadrzaje koje imaju i veci gradovi..imaju tu neku politiku da ipak koliko toliko ravnomerno razvijaju celu zemlju a ne samo oslo,kao sto je slucaj kod nas ...vec 50km od bgd-a je teska camotinja,sto je frapantno...Ima i super gradova na jugu srednje velicine kao kristiansand i to je vec super ....ili 1500km severno od osla je tromso,malo zeznuta geografija ali sasvim pristojno mesto....itd..
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.04.2012. u 20:33 - pre 146 meseci
Pocelo je lepo vreme :-) a leto u norveskoj je divno! Da li ima zainteresovanih za sportske aktivnosti tipa planinarenja, biciklizma, voznje kajaka, raftinga... Ako ima mogli bi da se organizujemo za vreme leta. Npr. jedna od preporuka gde sam bio proslog leta je naravno cuveni: http://kumi.jalbum.net/Kjerag/
Vredi probati i rado bih opet isao :-) Neki od linkova za friutsliv: http://www.misje.com/Turer/turer.html
http://ut.no/tur/kjerag-majesteten-i-lysefjorden
i tako dalje...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7842471 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.