Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7873588 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 20:48 - pre 147 meseci
Evo sad sam procitala na netu da ako se izabere standardfradrag da se gube ostale povoljnosti,ali ja te ostale povoljnosti nemam tako da za mene jeste resenje standardfradrag.
Ali standardfradrag je ogranicen,pise maksimalan iznos je 40 000 NOK.Ja mislila 10% od bilo kog iznosa zarade tokom godine...hm...to je manje dosta ali super necu da se zalim do juce nisam znala ni da imamo pravo na povracaj...tako da pst.
Dakle,20 marta krece selvangivelsen i ako nam ne stigne do 12.aprila treba da ih zovemo.Da mi predamo eventualne izmene tj.da trazimo standardfradrag je rok do 30.aprila.Odgovor od njih skatteoppgjør i eventualni povracaj novca ili uplata za restskatt ako si im duzan prvi datum 24.juni,pa avgust,septembar...do decembra 14.cini mi se poslednji rok.
Moje pitanje je da li ja zbog standardfradrag mogu da izgubim finnmarksfradrag?E to cu da ih pitam u utorak a ako neko zna...neka napise.
Inace finnmarksfradrag ja ne treba da trazim oni sami obracunaju na osnovu lokacije gde sam radila tako da to dobijam automatski.
A inace i u Finnmarksfradrag-u je razlika da li si u klasi 1 ili klasi 2.
Sve u svemu,komplikovano!
Ja zapela za selvangivelsen pa ne mrdam odatle jer se plasim restskatt-a zbog silnih sati overtida prosle godine a porez sam placala 36% za overtid...dobila bih sigurno baksmell da nije standradfradrag...i pored toga sto je Finnmark,jer po zakonu je 200 sati overtida tokom godine...a ja imam 481 sat...dakleeeee...zato davim sa selvangivelsen...valjda cu se izvucem...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 21:20 - pre 147 meseci
Mad Thrasher:
Slušaj samog sebe, jer bolje je da uspeš zato što si ti to odlučio nego što je to uradio neko drugi, a i ako podje po zlu slušao si samog sebe, a ne nekog drugog, pa će opet biti lakše (manje ćeš se ljutiti na onog drugog) ;-)

dejann73:
Ovo sa Lebarom kao operaterom je interesantno ako se zove sa mobilnog u Norge neko van Norge, ali ja sam ono naveo kao povoljnost kada neko iz inostranstva zove na mobilni u Norge. Lebara bi tada bio znatno skuplji jer je u romingu. No stoji da je Lebara povoljan kao operater u Norge. Tako ja bar razumem ono "Internasjonale minutter" sa Lebarinog sajta, tj. mislim da to nisu minuti u romingu (a ako jesu onda...vauuuuu za njih).

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
..0.16.74.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 21:39 - pre 147 meseci
Mirka

Ja koliko sam razumeo da kad ti obracunavaju porez na tabeli a ne u procentima da to ide automataki i da ne treba da tupis mozak. Ako ti varira plata svakog meseca gore dole onda oni i automataki skidaju porez manje - vise. Nadam se da je tako jer sam i ja preso limit zarade hjelpepleiera za nekih 100 hiljada.
 
Odgovor na temu

dejan2012

Član broj: 300366
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 21:44 - pre 147 meseci
Tržište rada i sektori koji imaju nedostatak radne snage

Sektori sa visokim nivoom aktivnosti obuhvataju gradevinarstvo, industriju (narocito naftnu industriju i
brodogradnju) i hotele i restorane. Relativno izražena imigracija radi zapošljavanja je korisna za
ublažavanje pritiska na tržištu rada. Tržište rada znatno varira od jedne norveške regije do druge. Javne
službe i ribarstvo su dominantni sektori u severnom delu Norveške, dok industrija cini veliki udeo u
primorskim regijama u južnoj Norveškoj. Mnogi ljudi u gradovima kao što je Oslo, Bergen i Trondhajm
(Trondheim) rade u finansijskim i privrednim službama. Variranje je manje izraženo u drugim sektorima,
kao što je gradevinarstvo.
Prema studiji iz 2006. godine, broj objavljenih slobodnih radnih mesta je znacajno porastao poslednjih
godina, a u nekim privrednim sektorima nastali su problemi. To se odnosi na strucne radnike u
proizvodackoj industriji, gradevinarstvu i ICT sektoru (informacione i komunikacione tehnologije), narocito
za zanimanja kao što su ovlašceni inženjeri i inženjeri. Nedostaci su zapaženi i u sektorima zdravstva i
zdravstvene nege.
Više informacija o tržištu rada u Norveškoj možete dobiti na: NAV www.nav.no, NAV EURES (European
Employment Services) www.eures.no i opštom evropskom portalu za mobilnost radne snage
www.eures.europa.eu. Statistike o tržištu rada su dostupne i od Norveške statistike: www.ssb.no


Traženje posla

Internet:

• EURES:
http://europa.eu.int/eures/mai...amp;parentId=7724&countryI
d=NO&living= .
• Vecina slobodnih mesta u Norveškoj se oglašavaju na Internetu. Najveca baza podataka o
slobodnim radnim mestima je NAV (Arbeids- og velferdsetaten [Norveška organizacija za rad i
staranje - Norwegian Labour and Welfare Organisation]):
http://www.nav.no/page?id=805312736
• Slobodna radna mesta u Norveškoj se mogu naci na Internet strani Europaportalen:
http://www.europaportalen.se/
• Takode, vecina kompanija ima svoje Internet strane. Tamo možete naci oglase za radna mesta
koja se nigde drugde ne oglašavaju. Adrese možete naci uz pomoc ‘Gule Sider’ [Žute strane].

NAV servis centar

Pozovite +47 800 33 166 (ponedeljak – petak, 08.00 – 18.00) za informacije o slobodnim radnim mestima.
Ova služba može oglašavati poslove koji mogu biti interesantni, ali su samo na norveškom. Pre nego što
pozovete, razmislite o tome kakvu vrstu posla želite i gde u Norveškoj želite da živite i radite.

Novine

Vecina novina oglašava slobodna radna mesta. Najvece od ovih su Aftenposten, a nedeljno izdanje ovih
novina ima posebni dodatak za radna mesta gde se navode svi oglasi koji su izašli u toku prethodne
sedmice.

Otvoreno traženje posla

Postoji veliko tržište za slobodna radna mesta koja se ne oglašavaju. Ova slobodna radna mesta se mogu
naci tako što cete poslati prijave za posao odgovarajucim kompanijama. Važno je da vašu prijavu prati i
telefonski poziv. ‘Gule sider’ [Žute strane] sadrži kontakt informacije glavnih kompanija.

Agencije za zapošljavanje

Možete se prijaviti kod agencije za zapošljavanje. One angažuju zaposlene za privremene poslove. Veliki
broj njih je specijalizovan za odredene profesije i privredne grane. Možete ih naci u ‘Gule sider’ [Žute
strane].

Au-pair i drugi specificni programi za strane radnike

Poslovi sa skracenim radnim vremenom

Kao studentu na priznatoj instituciji univerzitetskog nivoa u Norveškoj, obicno vam se odobrava radna
dozvola za posao sa skracenim radnim vremenom sa prvom dozvolom boravka. Kada podnosite zahtev za
produženje studentske dozvole, potrebno je da priložite izjavu od vašeg pružaoca obrazovanja u kojoj
on/ona navodi da ne smatra da vas taj posao ometa u studiranju. Za više informacija, pogledajte:
http://www.udi.no/templates/Tema.aspx?id=7381

Au Pair sistem

Svrha Au Pair sistema je davanje prilike mladim ljudima izmedu 18 i 30 godina starosti da nauce norveški
jezik i da se upoznaju sa norveškom kulturom kroz boravak kod norveške porodice, život i ucestvovanje u
njihovom svakodnevnom životu. Za više informacija, pogledajte:
http://www.udi.no/templates/Rundskriv.aspx?id=8960
Ugovor o radu, koji potpisuju Au Pair lice i porodica domacin, propisuje radne uslove za Au Pair lice i daje
mu/joj sledeca prava:
• Minimalnu platu/džeparac od ukupno NOK 4.000 mesecno (pre oporezivanja) uz besplatan
smeštaj i hranu
• Maksimum 30 radnih sati sedmicno. Au Pair obicno ne može raditi više od 5 sati dnevno. Rad duži
od navedenog je zabranjen, cak i uz dodatno placanje.
• Au Pair lica smeju da rade samo za porodicu domacina i ne smeju raditi za druge poslodavce ili
privatna lica.
• Au Pair lica moraju živeti u domu porodice domacina, gde moraju imati svoju sobu.
• Pravo na slobodno vreme u skladu sa (norveškim) Zakonom o radnim uslovima i Zakonom koji se
odnosi na odmore
• Mogucnost da uce norveški, školarina za kurseve u iznosu do NOK 6.000 godišnje koje placa
porodica domacin, i mogucnost da ucestvuju u aktivnostima u slobodnom vremenu
• ni porodica domacin ni Au Pair lice ne smeju potpisati bilo kakav dodatni ugovor koji je suprotan
uslovima i zahtevima standardnog ugovora.

Au Pair lice sa važecom radnom dozvolom automatski postaje clan Norveškog sistema državnog osiguranja.
Za Au Pair period nije potrebno nikakvo dodatno osiguranje.
Ako Au Pair lice želi da promeni porodicu domacina, on/ona mora podneti novi zahtev za radnu dozvolu. Au
Pair licu nece biti dozvoljeno da pocne da radi kod nove porodice dok mu/joj ne bude izdata nova radna
dozvola.
Au Pair radna dozvola se može produžiti, ali ukupni period je ogranicen na dve godine. Zahtevi za
produženje radne dozvole moraju se podneti lokalnoj policiji u oblasti gde Au Pair lice živi.
Ugovor o zaposlenju može raskinuti bilo koja strana uz najmanje mesec dana otkaznog roka. Ako se
porodica domacin loše ponaša prema Au Pair licu ili je kriva za oštro kršenje obaveza navedenih u ugovoru,
Au Pair licu se preporucuje da kontaktira lokalnu policiju. U takvim slucajevima, Au Pair lice ima pravo da odmah raskine ugovor.

Samo Direktorat za migracije ima pravo da poništi radnu dozvolu. Raskidanje ugovora od strane porodice
domacina ne znaci da Au Pair lice mora odmah napustiti Norvešku. Direktorat za migracije ili policija ce
upozoriti Au Pair lice da razmatraju poništenje radne dozvole i dati Au Pair licu mogucnost da izloži svoj
slucaj, obicno u roku od tri sedmice. Do isteka roka kada Au Pair lice ima priliku da izloži svoj slucaj, Au Pair
lice ima pravo da nade novu porodicu domacina i da podnese zahtev da radi za njih.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 22:03 - pre 147 meseci
Dejan73,
Da naravno ide prema tabeli,ali overtid se skida direktno prema procentu.Za tvoju regularnu platu je tabela koja god ali overtid ide prema procentu,pa je meni tako bilo npr.tabela 7350 a pored sati overtida je uvek stajalo 36%,ne tabela.
Ti porez dobijas prema onom iznosu koji ti stoji u ugovoru kao tvoja godisnja zarada kada pocinjes da radis i saljes sve one papire.
A nakon jedne godine rada,porez ide prema onoj zaradi od prosle godine.Ja sam na osnovu te cifre dobila porez prema tabeli 7300 i procenat 45%.Da sam zaradila onu cifru koja mi je stajala u ugovoru ili malo preko toga ostao bi mi isti porez.To je ono sto rece Kelly...ako vise zaradis platis i znacajno veci porez...
Ali ja sam imala 4 slobodna vikenda u celoj godini(naravno niko me nije prisiljavao da radim,vec falilo ljudstva na poslu a ja htela pare)...o porezu tada ne mislis...
U Finnmarku svi koji zive u malim mestima imaju mnogo overtida,i zabluda je kada se misli da oni tamo zbog snizenog poreza ne dobijaju baksmell ili ti restskatt...dobijaju ga i to zato sto se radi overtid.Tamo je to nuzda i kommuna placa bez primedbe ili opomene.Ali pametno je reci da se na overtid skine 50% i onda nemas brige.
To je ono...isplati li se raditi mnogo...he he!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
..0.16.74.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 22:15 - pre 147 meseci
Ufff... kod mene ne mrda 36% od kad sam poceo a tabela 7100. Nadam se da necu morati da vracam novac.
Ajde otvarajte tu kancelariju, agenciju ili ne znam sta vec da sednem, narucim, popijem i resim nejasnoce ;-)

Sttefan
Da, u pravu si. Moja greska. Izvini. Povoljnost je kada se zove iz norveske.


[Ovu poruku je menjao dejann73 dana 11.03.2012. u 23:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.03.2012. u 23:14 - pre 147 meseci
dejann73,
hej OK je, samo smo razmenjivali informacije.

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

brkusaninjovana

Član broj: 300664
Poruke: 1
95.180.17.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 10:30 - pre 147 meseci
zdravo svima! vecinu informacija koje su mi trebale sam dobila ovde i hvala vam na tome, ali trenutno imam jednu dilemu, pa ako neko moze da pomogne..pre par dana sam poslala dokumenta u safh, peko zorice iz sage, za bolnicara, ali bez drzavnog ispita, a imam oko 13 papira, jer sam zavrsila i visoku medicinsku, jer mi je rekla da postoji mogucnost da i bez toga dobijem autorizaciju..da li neko ima iskustva i zna nesto o tome? hvala unapred, pozdrav!!
jovana
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 10:54 - pre 147 meseci
Sifra za povracaj standardnih 10% poreza u Selvangivelsenu je 3.3.7. i u formularu je dovoljno napisati
"3.3.7. 10% standard fradrag"

Takodje, sa zakasnjenjem zainteresovanim ljubiteljima pohovanog saljem sliku prezli koje se prodaju u Coop-u i koje su savrseno kompatibilne sa svim vrstama mesa i majoneza :)

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 11:46 - pre 147 meseci
Miro ja licno nikada nisam imala Finnmark porez a ni olaksice pa ne mogu reci sa sigurnoscu.... ali po logici gledano ukoliko su oni tebi to uracunali i dali novu skatt tabelu i novi procenat skatta onda to nema nikakve veze s Finnmarkfradragom koji si dobila... to je nesto sto je normalno za svakoga bi ostranac ili norvezanin, dok je 10% standardfradrag sam oza strance prve dve godine.... mislim da to nema nikakve veze jedno s drugim jer kao sto rekoh to su ti vec na samom pocetku izracunali... no pitaj ih da znas sa sigurnoscu....

vala iskreno se nadam da ces dobiti povracaj poreza,ali na toliko sati overtida jedino te moze izvuci ovaj standardfradrag.... no upala si u top skatt garant,tak oda tesko da ce standardfradrag da pokrije toppskatt.... cisto sumnjam... a na topp skatt ces da platis 50%...

Dejane mislim da ces se izvuci s standardfradragom ako si 100 000 vise zaradio jer onda nisi upao u topskatt...


Da l ise isplati raditi vise nego je propisano i upasti u top skatt NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE


prosle godine sam uradila tu gresku i sada ima mnajveci porez u celom starackom domu od 45% na normalnu platu i 50% na overtid.... sta sam dobila od tolikog prekovremenog rada predprosle gdine.... 17 000 NOK da uplatim nazad prosle godine i 45% normalnog poreza za ovu godinu.... koliko moram da radim da bi imala normalno novca kao pre ovih 45% MNOGOOOOOO skoro isto kao u 2010 kad sam morala da vratim toliki porez u 2011.... tako da sam sada primorana ili da zaradim koliko su mi oni odredili i da zivim standardno ili moram da prezivljavam ove godine kako bi mi oni sledece godine isplatili porez (jedne godine da i mene ta buva ujede) i vratili mi porez na normalu od 36%....

Da li cu ponovo uraditi isto sto i 2010? u normalnim uslovima N_EEEEEEEEEE jedino nedaj boze kad bi se razbolila,ili neke tako stvari koje bi se desile na koje ja nebih mogla da uticem.... inace.... vala nema sanseeeeee teoretske....


nadam se da ce neko nesto nauciti iz ovog mog iskustva....


Ko odluci da hoce da zaradi mnogo vise od propisanog mu nek odma sefu kaze da mu skida 50% i nema sikiranja.... a sve ove ostale fore, kao ja cu njih za*ebati... radicu zaradicu imacu i bla bla... veruj za*ebaces sam osebe.... srecapa su ljubazni pa su strancima dali fore da nauce ovo i imaju pravo 2 puta na manje greske jer imaju pravo na standardfradrag.... no onaj ko ne zna za tu olaksicu,kao sto ja nisam znala... pihhhhh....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.80-202-239.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 13:30 - pre 147 meseci
Ok, hmm porezi i cuda..:)
Ja tek treba da udjem u tu pricu, cekam radnu dozvolu, pa bolje da pitam:
Da li ja u Bergenu mogu da radim prekovremeno u nekom drugom sykehjemu, ili 2 sykehjema??
Kod mene na poslu imam ugovor 80%, plus 20%ekstravakter.
Prvo da li dozvoljeno raditi prekovremeno u istoj komuni,(posto cura koja radi u Stavangeru 100%, kaze da tu ne moze raditi ekstra smene-samo u nekoj drugoj komuni moze),
i sta mi vi cure preporucujete ako budem smela da prihvatim koliko se isplati ici prekovremeno??

Jos nesto, jel mogu na nekom drugom mestu da krenem da radim sa ovom privremenom radnom dozvolom??
Pozdrav svima!!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 13:59 - pre 147 meseci
Kelly draga,zbuni me sada.Dakle prve godine kada dodjes ne mozes da imas topp skatt nema ga niko.Ja sam dobila 36% i tabelu 7350 za proslu godinu...Finnmarksfradrag nije uracunat u to,to ce tek sada da racunaju.Dakle zbunilo me je ovo kada si napisala da su oni to meni vec uracunali i dali novu tabelu.Sve preko 470 000 prelazi u 45% a nakon odredjene cifre u 48% i naravno druga tabela.Meni standardfradrag ne treba da pokrije toppskatt jer ja toppskatt imam tek za ovu godinu.Kaze mi zena koja radi u skattekontor da ja njima otprilike na osnovu info koje sam joj ja dala dugujem izmedju 25-30 000 NOK tako da bi trebalo da mi standardfradrag to pokrije.Na finnmarksfradrag mi se odbija 30 000 NOK.
Majku mu...necu vise da tupim oko toga sta cu...ako dobijem da im vratim vraticu im i gotovo ali taj standardfradrag ce da pomogne svakako...
To je potpuno tacno...sto kazes...ali pazi ja i ove godine nastavila po starom...kreten,ali sta ces.Za ovu godinu se ne sekiram jer imam 45% i porez je prilican...tako da sada mogu da zaradim onu proslogodisnju cifru i da se ne brinem za baksmell.
E bas da vidimo kada dodje selvangivelsen...

Ma ono sto se ne isplati to je...sam bez dece bez pozajmice iz banke...to ubija...Ako me iko natera da se udam i radjam decu bice to ovi iz poreske...he he !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.55.45.31.customer.cdi.no.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 14:24 - pre 147 meseci
Drustvo u Oslu sam od 07 marta,cim sam sleteo uhvatila me temperatura 3 dana 38,6 - 39 :) Izgoreh..Danas mi je prvi dan kako se bolje osecam :)
Dodajte me na skype pa kad imate vremena cujemo se mozda mi date par korisnih informacija...novih posto sam detaljno obaveste o svemu ovde ali uvek cujem nesto novo :) Pozdravljam vas

Skype : joca_toxio
Facebook: www.facebook.com/joca87

 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 14:56 - pre 147 meseci
Pozdrav drustvo!!!
Danas sam dobio produzenje radne dozvole do marta 2013,..Zanima me jedna stvar,dal' mogu menjati poslodavca u medjuvremenu??? Kolko sam ja razumeo ono sto pise na sajtu UDI,mogu ali samo ako radim u istoj bransi za koju sam trazio radnu dozvolu,u mom slucaju zdravstvo...I evo vec 5 meseca kako sam trazio autorizaciju za sykepleiera,ali jos mi nista nisu javili...Moj prijatelj koji je dobio avslag,traze mu po 6 nedelja prakse na Hirurgiji,Gerijatriji i Psihijatriji i polaganje Nasjonal fag-a....
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 14:59 - pre 147 meseci
pikaso ne mozes u istoj komuni da radis vise od 100% bez ukoliko zele da plate overtid... no sama skontaj kolik ose isplati imati overtida... u privatnim domovima u istoj komuni mozes da radis bez overtida, no ja bih ti savetovala da im odma kazes da ti skidaju bar 45% skatt... kako nebi upala u ove probleme o kojima sada pricamo


Mirka moja.... bolje da sam cutala, nego sad vam unosim pometnju.... ne mozes da imas topp skatt ali mozes da upadnes u toppskatt. videcemo kolik oce ove godine da kazu da je granica za toppskatt... svake godine to menjaju... i sve sto covek zaradi preko te cifre spada u toppskatt i automatski se na tu sumu koja je upala u toppskatt placa i toppskatt tj. 50%... sto ce reci ako je covek placao normalno porez 36% na sumu koja mu je upala u topp skatt ce da doplati jos 14% .... i to nema nikakve veze s tim da li si radio godinu dve pet pedeeset u norge nego s tim kolik osi zaradio prosle godine i kolik osu odredili da je granica toppskatta za tu godinu... sada ce ove godine da odrede kolika je bila granica za proslu i to ce doci sada nekad krajem marta pocetkom aprila....


no sada se setih da je neko napisao da se skatt ukoliko treba da se plati placa iz vise puta tacnije imavise rokova da uplati... tacno... ali... (u svemu ima neko ali je*em li ga) ukoliko se uplati do 1. maja ne placaju se rente... a ukolik ocekas da ga uplatis u junu dobijes i rente oko 1000 kruna.... pa ako cekas septembar mozda skove cev za 2000 kruna i tako ... moj savet onima koji nece da se zale a imaju da vrate skatt... uplatite pre 1.maja jer oslobadjate se renti koje nisu nimalo male....

Dzabe je sada tupiti oko skatta dok ne dodje sve to pa da mogu da napisem ovaj iovaj broj pise se to i to... a i da vi mozete da kontate... ovako bilo ko ko pise o tome je pisanje u vetar jer normalno ljudi nemaju predstave kako to izgleda... a i ja nema mtacne podatke jer jelte nisu jos ni zvanicno objavljeni...

i bice to kupovina stana... u oslu prognoziraju ako ovako nastave cene stanova da rastu da za 10 godina niko nece moci da kupi stan sem trulih bogatasa.....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 15:05 - pre 147 meseci
Citat:
cveyoni: Pozdrav drustvo!!!
Danas sam dobio produzenje radne dozvole do marta 2013,..Zanima me jedna stvar,dal' mogu menjati poslodavca u medjuvremenu??? Kolko sam ja razumeo ono sto pise na sajtu UDI,mogu ali samo ako radim u istoj bransi za koju sam trazio radnu dozvolu,u mom slucaju zdravstvo...I evo vec 5 meseca kako sam trazio autorizaciju za sykepleiera,ali jos mi nista nisu javili...Moj prijatelj koji je dobio avslag,traze mu po 6 nedelja prakse na Hirurgiji,Gerijatriji i Psihijatriji i polaganje Nasjonal fag-a....


Cestitam

Da, mozes... srecom od 2008 su uveli da se i to moze samo naravno moras da radisu u istoj bransi i isom stillingu

ojha bogme ti je frend dakle malo zesce prosao... gde mu nadjose hirurgiju,zar nije imao praksu na hirurgiji kod nas? ako jeste moze da se zali i prilozi te podatke.... gerijatrija i psihijatrija su standard....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 15:31 - pre 147 meseci
http://www.vg.no/dinepenger/artikkel.php?artid=10077601
http://kalkulator.vg.no/kalkulator.php?id=20117
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 16:06 - pre 147 meseci
Pozdrav Kelly
Imao jeste Hirurgiju,kao i svi mi u srednjoj,ali izgleda da to zavisi od onog u cije ti ruke padne zahtev,bar ja tako mislim...
Znaci,mora isti stilling???Mada....
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 16:16 - pre 147 meseci
pa nek se zal ionda to mu je resenje... a zavisi u cije ruke upadnu papiri i te kako.... pa moras da radis u istom stillingu... ako si radio kao hjelpepleier na tom mestu,moras i na sledecem... ne znam dali jos uvek pisu na radne dozvole stilling ili su prestali,ako pise cak i kad zavrsis za sykepleiera moraces otici u policiju da ti samo udare radnu dozvolu na kojoj pise sykepleier umesto hjelpepleier.... vise ne mogu da se setim dal su to ukinuli dok sam ja to imala, il isu tada pocel is tim pa zato pitam
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.03.2012. u 16:18 - pre 147 meseci

Cveyoni ti koliko se secam imas fast pa mozes sigurno menjati posao, nego jel zna "Agencija" ;-) da li se mozete menjati posao kad si vec vezan ugovorom na odredjeno vreme kao sto sam ja ili moram da odradim do kraja ugovora?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7873588 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.