Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?

[es] :: C/C++ programiranje :: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10858 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 09:52 - pre 251 meseci
Ja swap() funkciju nikad ne bih pisao sa referencama... To je, mislim, stvar programera u svakom slucaju.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 16:08 - pre 251 meseci
Citat:
Voodoo:
... chovek prvo treba da nauchi najosnovnije iz C-a pa onda da poziva preko referenci...


C i C++ su dva različita jezika:

http://www.research.att.com/~bs/bs_faq.html#prerequisite

 
Odgovor na temu

Voodoo
Novi Beograd

Član broj: 3508
Poruke: 488
*.sr.gov.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 16:12 - pre 251 meseci
to mislish ti i neki ljudi. ja i neki drugi ljudi mislimo da je C++ samo "budz" C...

shta, jel ti novi paskal zovesh "paskal plus plus" zato shto je objektan i ima brdo stvari koje nije imao prvi paskal? to je isti taj paskal, samo nagruvan...
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 16:39 - pre 251 meseci
Poređenje sa Paskalom ne stoji iz više razloga. Paskal nije standardizovan jezik, tako da su sva proširenja proizvoljno nakalemljene nove mogućnosti koje su napravile neke softverske kuće.
Jedini pravi Paskal je ANSI-ISO Paskal od koga je prilično slaba vajda u moderno doba. Čak ga je i sam tvorac Niklaus Wirth napustio u korist jezika kao što je Modula-2 i (valjda) Oberon.

Ali da se vratimo na temu: šta treba jedan jezik da ispuni kako bi bio podskup drugog?

f



 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 16:59 - pre 251 meseci
Citat:
Voodoo:
to mislish ti i neki ljudi. ja i neki drugi ljudi mislimo da je C++ samo "budz" C...


Ja ne "mislim" ništa, ja znam da je C++ jezik koji je opisan standardom ISO 14882:1998 a da je C jezik opisan standardima ANSI/ISO 9899-1989, ISO/IEC 9899-1990 i ISO/IEC 9899-1999. Teorija o "budžu" je tačna samo iz istorijske perspektive. C i C++ su potpuno različiti jezici i podržavaju različite programerske stilove.

[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 09.09.2003. u 10:23 GMT]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 17:07 - pre 251 meseci
Citat:
filmil:

Ali da se vratimo na temu: šta treba jedan jezik da ispuni kako bi bio podskup drugog?

f



Hehe, zar je to tema? Uglavnom, jezik A je podskup jezika B ako (i samo ako :) ) je svaki A program istovremeno i B program. Čak ni C89 nije podskup C++a, a C99 nije ni blizu.
 
Odgovor na temu

Voodoo
Novi Beograd

Član broj: 3508
Poruke: 488
*.sr.gov.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 17:52 - pre 251 meseci
Citat:
Teorija o "budžu" je tačna samo iz istorijske perspektive. C i C++ su potpuno različiti jezici i podržavaju različite programerske stilove.


Ali Choveche! Svaki C Program Je Full Qualified C++ Program!

Najvishe mrzim uputstva po knjigama tipa "printf se ovde takodje mozhe koristiti, ali to nije u duhu ceplusplusa, koristite radije cout"...
I kada se programeri gnushaju koriscenja onoga na chemu su se uchili...

Kompletni engini Dooma i Quakea su uradjeni u chistom C-u.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 18:10 - pre 251 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Hehe, zar je to tema? Uglavnom, jezik A je podskup jezika B ako (i samo ako :) ) je svaki A program istovremeno i B program. Čak ni C89 nije podskup C++a, a C99 nije ni blizu.


Nego šta nego jeste tema. Ako malo bolje pogledaš, tvoj pogled na odnos jezika C i C++ nije isti--i štaviše kontradiktoran je--onome što kaže Voodoo. Ako nemate iste definicije uslova za onda dalja diskusija nema mnogo smisla.

f
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 18:28 - pre 251 meseci
Citat:
Voodoo:
Citat:
Teorija o "budžu" je tačna samo iz istorijske perspektive. C i C++ su potpuno različiti jezici i podržavaju različite programerske stilove.


Ali Choveche! Svaki C Program Je Full Qualified C++ Program!



Netačno!!!

Ovo je validan C program koji nije validan C++ program:

Code:

int main()
{
int new = 2;
}


Citat:
Voodoo:
Najvishe mrzim uputstva po knjigama tipa "printf se ovde takodje mozhe koristiti, ali to nije u duhu ceplusplusa, koristite radije cout"...
I kada se programeri gnushaju koriscenja onoga na chemu su se uchili...


printf vs cout je posebna tema i nećemo da je sada načinjemo. Uglavnom, ne znam zašto bi se bilo ko "gnušao" C-a. Kada programiram u C-u, programiram u C-u. Kad programiram u C++u, programiram u C++u a ne u "nabudženom C-u".

Citat:
Voodoo:
Kompletni engini Dooma i Quakea su uradjeni u chistom C-u.


Doom i Quake su pretpostavljam neke igre? Uglavnom, ako si ovim hteo da kažeš da je C "ozbiljan" programski jezik, mogao si da pomeneš i Unix, Windows, Oracle, itd, itd, itd. Ne znam uopšte zašto si stekao utisak da ja nešto potcenjujem C. Samo hoću da kažem da je C++ različit programski jezik od C-a i da ga treba koristiti na različit način. Ako čovek pita može li swap bez pointera u C-u, ja mu kažem da ne može. Ako pita da li može u C++u, ja mu kažem da može. U čemu je uopšte ovde nedoumica?
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 18:34 - pre 251 meseci
dragi tata je u potpunosti u pravu, ako trazite objektni programski jezik koji je u potpunosti izveden iz c-a onda mozemo govoriti o objective c-u, gde je objektni wrapper nadgradnja na cisti c89/99, dok c++ to svakako nije. sa druge strane moguce je donekle posmatrati c++ kao superset c programskog jezika... huh, ovo vec prelazi u retoriku oko teme koja nije narocito bitna.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 18:50 - pre 251 meseci
Citat:
filmil:
Nego šta nego jeste tema.



A ja tek sad vidim da smo dobili novog moderatora. Što bi rekli kod rukopoloženja đakona: Dostojan, dostojan, dostojan!!!
 
Odgovor na temu

Voodoo
Novi Beograd

Član broj: 3508
Poruke: 488
*.sr.gov.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 21:07 - pre 251 meseci
Citat:
Doom i Quake su pretpostavljam neke igre?


choveche, pa chak i onaj ko nikada nije nishta igrao u zhivotu morao je da chuje za njih... wolfenstein, half-life, counter-strike - igre koje koriste quake engine...
ovo sam napomenuo samo kao primer jer sam gledao (i imam) dosta sourceva raznih igara, i primetio sam da neke igre (tipa unreal) koriste C++ do balchaka, sa gomilom klasa i podklasa, dok je quake engine pisan u chistom shkolskom C-u, i opet je jedan od najoptimizovanijih i najkvalitetnijih OpenGL engina...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 21:36 - pre 251 meseci
Lepo, samo mi opet nije jasno kakve to ima veze sa našom diskusijom.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?09.09.2003. u 22:37 - pre 251 meseci
Citat:
Voodoo:
... sa gomilom klasa i podklasa, dok je quake engine pisan u chistom shkolskom C-u, i opet je jedan od najoptimizovanijih i najkvalitetnijih OpenGL engina...

iako sam daleko od ljubitelja c++-a (verovatno iz ciste navike, posto kada sam ja krenuo da se cimam sa celom ovom pricom bilo je vreme turboc-a 1.0) ne bih razumeo ovu opasku. virtual penalty je sasvim prihvatljiv na odredjenim mestima i uvek imas jedan banalan problem, time == money, pored toga uglavnom ce od tebe biti zahtevano da _nesto_ isporucis upakovano u klasu. svaka optimizacija kosta i vremena i novca.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 03:16 - pre 251 meseci
Ivane, da si ovo dole napisao neke 9x godine, gde je x < 8, onda bi mozda mogo (i trebalo) da cutim... Ovako moram da "lajem" i da ti kazem da malo ipak razmislis o onome sto pricas/lupas. :)

Citat:
Voodoo:
to mislish ti i neki ljudi. ja i neki drugi ljudi mislimo da je C++ samo "budz" C...

shta, jel ti novi paskal zovesh "paskal plus plus" zato shto je objektan i ima brdo stvari koje nije imao prvi paskal? to je isti taj paskal, samo nagruvan...


Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Voodoo
Novi Beograd

Član broj: 3508
Poruke: 488
*.sr.gov.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 07:39 - pre 251 meseci
ali ja jednostavno ne mogu da prihvatim da su to dva *_odvojena_* jezika. NISU, damn it!

ps. ja sam do 9x gde je x <= 8 kucao u bejziku na C64 tako da nisam ni znao shta je C...
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.pexim.co.yu



+62 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 14:08 - pre 251 meseci
Koliko ja vidim, Voodoo, ne radi se toliko o tome da negiras 'samosvojnost' C++-a kao jezika u odnosu na 'suvi' C. Pre bih rekao da potcenjujes ono sto ih razlikuje, a to je OOP (object oriented programming).
Ako je slucajno tako, onda se osecam prozvanim da kazem nesto na tu temu. To zato sto svojevremeno nisi mogao zamisliti veceg 'kontrasa' OOP-u od mene licno. Pljuvao sam i po OOP-u i po Windows-u i ko zna cemu jos...dok sam u nebo dizao Pascal, suvi C i DOS.
Danas...ti mogu reci da svoju karijeru delim na dve faze: PRE i POSLE usvajanja OOP-a. Ono pitanje iz naslova 'moze li se bez pointera' je naivno i, rekao bih, minorno u odnosu na hipoteticko pitanje 'moze li se bez OOP-a'. Da ne duzim sad, radi se o tome da zbog znacaja OOP-a i novina, snage i prednosti koje ono donosi, C++ apsolutno JESTE zaseban, nov jezik.
Pozdrav

Rajko

P.S. Verujem na rec...ali mi je ipak neverovatno da je Quake engine napisan bez klasa; jednostavno ne znam kako. Prastara igra Heretic je bila jedan od razloga da pocnem da ucim OOP...'plakao' sam od muke dok me je po ekranu jurilo 40-tak monster-a koji su se usput i medju sobom klali. Znao sam da je to OOP na delu...i da cu morati kad-tad da ga savladam.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 16:49 - pre 251 meseci
Hmm, ako mislite da se u C-u ne moze pisati na OO nacin, onda predlazem da na "Art of Computer Programming" zapocnemo diskusiju (sa argumentima/primerima) gde se prikazuje da se i u C-u moze pisati objektno, mada to naravno nije praksa, niti treba da bude praksa - to je usko specificna stvar...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 17:00 - pre 251 meseci
Naravno da može - primer je npr GTK. Mada mi nije baš jasno zašto bi neko koristio C za OO programiranje.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?10.09.2003. u 17:08 - pre 251 meseci
Cenjeni auditorijum mi nece zameriti na mozda pogresnoj terminologiji, ali ja nisam programer :-).

Citat:
leka:
gde se prikazuje da se i u C-u moze pisati objektno, mada to naravno nije praksa, niti treba da bude praksa - to je usko specificna stvar...


Ja se izvinjavam sto sam glup, ali C ne podrzava objekte, zar ne? Tj. mozemo praviti strukture koje imaju "asocirane" (u glavi programera) funkcije, ali to nisu objekti, zar ne?

Onog trenutka kad strukturi sintaksno dodas metode, to prestaje da bude (ANSI?) C i postaje nesto drugo - Objective C, C++, C#, kako god zeleo da ga zoves.

Marko.

 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Koliko je neophodno poznavati pointere i moraju li se koristiti?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10858 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.