Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija - jeste li razmišljali?

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22049 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 20:40 - pre 202 meseci
Ne radi se o tome da li nsu me primili ili ne, nego o nelogičnostima. Zamisli sledeću situaciju:

Želiš nekoga da zaposliš. U tu svrhu sastavljaš preliminarni test za ulazak u uži izbor kandidata koji će biti intervjuisani. Kandidat Pera uradi test tačno. Ne pozoveš ga na intervju. Zašto? Jel zato što nije pokazao neko znanje, jer su pitanja bila laka ili zbog čega već? Pokušaj da konstruišeš barem jednu takvu situaciju u kojoj bi postojao barem jedan moguć logičan razlog za to.

Ja ne znam koga su primili niti da li je taj klikeraš ili dunster, ali mi je način na koji je konkurs sproveden čudan.

U RAD IMPEX-u su imali konkurs za dve pozicije: geometrijsku (CAD) i za baze podataka. Ja sam konkurisao za geometrijsku.

Bilo je 20 pitanja/zadataka od čega je bilo pet laganih zadataka iz matematike, bilo je pitanja iz poznavanja C++ jezika, principa objektno orjentisanog programiranja. Dotle sam sve znao, mada sam napravio jednu vrlo ozbiljnu grešku: na pitanje kada bih destruktor proglasio virtuelnim trebalo je odgovoriti "kada se planira izvođenje drugih klasa iz te klase, posebno polimorfizam", mada ni odgovor "uvek" nije pogrešan. No, ja sam nešto kenjao naširoko.

Bilo je pitanja iz MFC-a, kojim sam tada vladao samo u osnovama i upotrebe UNICOD-a u VS/VS.Net okruženju, što već nisam znao. Takođe, bilo je i pitanja iz baza podataka (pretežno SQL), što tada nisam znao, mada se za tu poziciju nisam ni prijavio.

OK, ne kažem da su propustili "mene genija", niti da su primili nekog "dunstera", ali svakako ne stoji tvrdnja da se na konkursima zaposao ne traži sintaksa određenih jezika, poznavanje biblioteka, alata i to ne samo "suštine", već ljudi hoće čoveka sa gotovim znanjem u rukama.

Onaj članak nemoj da pokazuješ meni, nego onima koji čuče u komisijama. Jedan IT menadžer (bavi se i prijemom novih zaposlenih), koji još uvek pomalo programira napravio je web aplikaciju za berzu IT poslova. Pitao je šta mislimo o toj njegovoj aplikaciji i rekao sam mu da mu fali jedna bitna stvar: da kandidat može da ubaci listu projekata koje ima iza sebe (ako ih ima). Odgovorio je: "Ma jok. Malo je takvih kandidata koji imaju nešto iza sebe, a mnogo više onih drugih. Sad ja treba da ubacujem to zbog manjine, pa da "zeznem" većinu.". Ne znam ko bi tu koga "zeznuo", ali mislim da su najbolji kandidati, koji se najteže nalaze upravo u toj manjini. No, ko šiša njih, daj nahvataj što više prosečnih kandidata, šta će ti oni bolji. Za njega su parametri šare, godine iskustva, tehnologije kojima s evlada, starost i tačka.

Sa druge strane, kada je moj drugar konkurisao u jednoj firmi (ne znam koja je), direktor ga je pitao na intervjuu koga poznaje ko radi u MS-u. Kandidat je odgovorio da ne zna nikoga, na šta je direktor odgovorio: "Kakav si ti programer kada ne znaš nikoga iz MS-a?". Na to je drugar rekao "Znam ta i ta dva čoveka koja su radila u MS-u, ali više ne rade.", na šta je direktor odgovorio razgoračenih očiju "Jel' vidiš da znaš nekog u MS-u?". Da je mene to pitao, odgovorio bih mu "Znam Bila Gejtsa. Bio mi je na slavi. Slobodno proverite.". To ti je praksa.

Tako da sve te teorije objasni nekome drugom, ko prima kandidate, a ne meni.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?03.09.2007. u 21:39 - pre 202 meseci
Ej, bre, ljudi, tema je legalizacija! Pročitajte ponekad naslov, majku mu Božiju! Odosmo totalno u off!
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 00:07 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: Kandidat Pera uradi test tačno. Ne pozoveš ga na intervju. Zašto?

Citat:

Bilo je pitanja iz MFC-a, kojim sam tada vladao samo u osnovama i upotrebe UNICOD-a u VS/VS.Net okruženju, što već nisam znao. Takođe, bilo je i pitanja iz baza podataka (pretežno SQL), što tada nisam znao, mada se za tu poziciju nisam ni prijavio.


Pa nekako ti mi i ne licis na tog Peru sa tacnim testom.
Ne znam sta si ocekivao, ako neko u oglasu trazi .NET i Oracle, ne verujem da ce primiti nekog sa PHP i MySql-om osim u extremnim slucajevima kao:

1) Firma nece da plati trzisnu cenu i oce nekog jeftinijeg
2) Ne mogu da nadju coveka sa trazenim tehnologijama pa su prinudjeni da uzmu sledeceg najboljeg
3) Traze juniora kome su spremni da plate obuku i zadrze ga u firmi

Ako nije nista od toga nema drugog razloga zasto bi firma zaposlila nekog sa potpuno suprotnim iskustvom osim da nije neki genije ali taj se ne bi ni prijavio za takav konkurs, on vec radi ;)
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 01:05 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: kada je moj drugar konkurisao u jednoj firmi (ne znam koja je), direktor ga je pitao na intervjuu koga poznaje ko radi u MS-u. Kandidat je odgovorio da ne zna nikoga, na šta je direktor odgovorio: "Kakav si ti programer kada ne znaš nikoga iz MS-a?". Na to je drugar rekao "Znam ta i ta dva čoveka koja su radila u MS-u, ali više ne rade.", na šta je direktor odgovorio razgoračenih očiju "Jel' vidiš da znaš nekog u MS-u?". Da je mene to pitao, odgovorio bih mu "Znam Bila Gejtsa. Bio mi je na slavi. Slobodno proverite.". To ti je praksa.


pa ne znam, ako bi mene na konkursu za posao neko (pogotovo direktor firme, sto samo po sebi govori o toj firmi, kad direktor treba da se zabavlja kadrovskim resenjima) pitao da li znam nekoga ko radi u MS, meni bi to bilo vrlo indikativno, lepo bih se zahvalio na utrosenom vremenu i izasao...
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 01:14 - pre 202 meseci
Citat:
DaliborP: 1) Firma nece da plati trzisnu cenu i oce nekog jeftinijeg

to govori samo o (ne)ozbiljnosti i prioritetima te firme. ako vodis firmu u kojoj je kafe-kuvarica najcenjenije radno mesto, onda je ovo ok.

Citat:
2) Ne mogu da nadju coveka sa trazenim tehnologijama pa su prinudjeni da uzmu sledeceg najboljeg

uvek moze da se nadje covek "sa trazenim tehnologijama", samo ako stavka 1) nije princip


Citat:
3) Traze juniora kome su spremni da plate obuku i zadrze ga u firmi

ovo cu uvek ceniti, i mislim da svaka firma koja se odluci na ovakav potez moze da ima samo korist, bez obzira sto ce 99% ovakvih kandidata pre ili kasnije da se rine za nekim boljim poslom...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 01:25 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko:
Jednom sam se javio na konkurs firme Omni Explorer. Jedan od zadataka je bio

Napisati C++ klasu za skladištenje stringova, koja ima samo dve metode: insert i exists tako da

1. Bude što efikasnija. Pretpostaviti da je tipična veličina stringa 40 bajtova.
2. Da bude sposobna da primi do 200,000,000 stringova.
3. Na raspolaganju je tačno 2GB memorije. Ne sme da koristi ni bajt više.
4. Ne sme da koristi nikakav vid kompresije.


Mislim da si zaboravio jedan jako VAZAN uslov a to je da ti je dozvoljena mogucnost greske 1:1 000 000 to mnogooo menja celu postavku problema.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 08:59 - pre 202 meseci
Citat:
japan: to govori samo o (ne)ozbiljnosti i prioritetima te firme. ako vodis firmu u kojoj je kafe-kuvarica najcenjenije radno mesto, onda je ovo ok.

Ne bih rekao da je bas tako, poprilicno gresis, normalno je da firma hoce da stedi pare na jeftinom kadru, to je posebno karakteristicno za velike firme gde im nije toliko neophodno da dovedu nekoga asap.
Sta si ti mislio, da sve "ozbiljne" firme placaju trzisnu cenu ili vise? Ako tako mislis grdno gresis.

[Ovu poruku je menjao DaliborP dana 04.09.2007. u 10:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 09:14 - pre 202 meseci
@DaliborP

Mislim da si pomešao neke stvari iz mog posta. Primer sa kandidatom Perom se odnosio na Omni Explorer (a ta situacija je bila čudna), a ovaj drugi pausu koji citiraš na RAD IMPEX, gde ništa nije bilo čudno. Tu je sve bilo u redu, a moj problem je što se tamo nisam pokazao kao Pera. Taj primer se odnosio na stav jablana da se na konkursima ne traži sintaksa, već suština itd. Naravno da se traži i znanje traženih tehnologija u rukama.
Citat:
japan: pa ne znam, ako bi mene na konkursu za posao neko (pogotovo direktor firme, sto samo po sebi govori o toj firmi, kad direktor treba da se zabavlja kadrovskim resenjima) pitao da li znam nekoga ko radi u MS, meni bi to bilo vrlo indikativno, lepo bih se zahvalio na utrosenom vremenu i izasao...

Da, ako nađeš neku bolju firmu.
Citat:
Dejan Lozanovic: Mislim da si zaboravio jedan jako VAZAN uslov a to je da ti je dozvoljena mogucnost greske 1:1 000 000 to mnogooo menja celu postavku problema.

Voleo bih da čujem kako to značajno menja postavku problema. Podsećam te na uslov 4, koji ne smeš da ne zadovoljiš. Sve se može shvatiti kao kompresija, kada stringovi nisu skladišteni na disjunktim memorijskim prostorima u originalnom (nepakovanom) obliku. Ipak je 200.000.000*40>231.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 09:35 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko:
Mislim da si pomešao neke stvari iz mog posta. Primer sa kandidatom Perom se odnosio na Omni Explorer (a ta situacija je bila čudna), a ovaj drugi pausu koji citiraš na RAD IMPEX, gde ništa nije bilo čudno. Tu je sve bilo u redu, a moj problem je što se tamo nisam pokazao kao Pera. Taj primer se odnosio na stav jablana da se na konkursima ne traži sintaksa, već suština itd. Naravno da se traži i znanje traženih tehnologija u rukama.

Nekako mi nemoguce zvuci da neko zna tehnologiju a da ne zna sustinu, dok neko ko zna sustinu stvarno moze lako da savlada tehnologiju.
Dao sam vec primere u kojima moze da se pregazi to pravilo prilikom zaposlenja, ali ne vidim zasto tebi sve to izgleda tako crno kao sto opisujes.

Jablan ti je Hercegovac, tako da ti je bolje da se ne kacis sa njim.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 09:45 - pre 202 meseci
Daleko od toga da na taj RAD IMPEX-ov konkus gledam crno. On je samo bio kontraprimer za jablanov stav da se na konkursima za posao ne traži sintaksa. Naravno da je moj problem što na tom testu nisam zadovoljio tražene kriterijume.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 10:06 - pre 202 meseci
Nisam rekao da se ne traži sintaksa (normalno je da poznaješ sintaksu jezika koji se koristi na radnom mestu za koje konkurišeš, za opskurnije detalje uvek je tu help). U zavisnosti od firme i radnog mesta, progledaće ti kroz prste za nepoznavanje detalja ako si ekstra inteligentan, ili (druga krajnost) zahtevaju nekog ko sutra može da krene da piše production-quality kod i deset diploma MENSE i tri doktorata ti ne mogu pomoći. Sve je vrlo individualno, ali je poenta da i za jedne i za druge ima posla.

Kakva je uopšte to firma RAD IMPEX, nema ih na netu?! Gde ih samo nalaziš? :)

@japan: Nije baš da parama svako može da se kupi. Danas je na tržištu manjak dobrih programera i bez obzira što si ti spreman da platiš tržišnu cenu, nekad jednostavno ne dobiješ nikog ko zadovoljava kriterijume. U tom slučaju ili maltretiraš postojeću radnu snagu da ti kodiraju vikendom ili zaposliš nekog sa nižim kvalifikacijama (navedeni PHP koder) i visiš mu na ramenu prvih par meseci trudeći se da ga odvikneš od loših navika...

@Dalibor: Opšte je poznato da su Jablanovići poreklom sa Kopaonika. Čuj, našao se ti sa cipelama br. 49 da me prozivaš za Hercegovinu... :D
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 10:19 - pre 202 meseci
Citat:
jablan: Kakva je uopšte to firma RAD IMPEX, nema ih na netu?! Gde ih samo nalaziš? :)http://www.radimpex.co.yu/


http://www.radimpex.co.yu/

Firma je dobra i test je bio sasvim OK.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 10:28 - pre 202 meseci
Čuj Jablanoviću,

Ja sam preneo neka svoja iskustva i iskustva nekih ljudi koje znam, a sve zato što si me pitao na čemu zasnivam takve svoje tvrdnje. Sa druge strane, ti nisi naveo nikakva svoja iskustva, pa bi red bio da ja tebe priupitam na čemu ti zasnivaš te svoje tvrdnje. Možeš li nam preneti neka od iskustava sa prozivkama konkretnih firmi, pa da vidimo kako je tamo?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 10:29 - pre 202 meseci
Da, stvarno, otkud jablani u Hercegovini. No, čak i ako je neko iz Hercegovine, ne vidim ništa loše u tome.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 11:35 - pre 202 meseci
Citat:
jablan: @japan: Nije baš da parama svako može da se kupi. Danas je na tržištu manjak dobrih programera i bez obzira što si ti spreman da platiš tržišnu cenu, nekad jednostavno ne dobiješ nikog ko zadovoljava kriterijume. U tom slučaju ili maltretiraš postojeću radnu snagu da ti kodiraju vikendom ili zaposliš nekog sa nižim kvalifikacijama (navedeni PHP koder) i visiš mu na ramenu prvih par meseci trudeći se da ga odvikneš od loših navika...


generalno gledano, ovo je u domenu kokoske i jajeta, da li je los odziv zato sto su losi uslovi, ili su uslovi losi i kriterijumi smanjeni zbog trzisnog manjka... mnogo je veca verovatnoca da ces naci odgovarajuci kadar ako ponudis dobre uslove, pa ako bas vidis da od toga nema vajde, onda primis "ucenika".
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 11:35 - pre 202 meseci
Citat:
Opšte je poznato da su Jablanovići poreklom sa Kopaonika.


Znaci sišli sa planine :)

šala ;)

Elem, što se tiče testova i firmi zar to nije individualno tj. određeno od strane HR sektora svake firme a ne nešto što je standardizovano za sve?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 11:38 - pre 202 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Znaci sisli sa planine :)

Šta je loše u tome? To je kao da nekom kažeš: "Znači iz Šapca. Šala.". U čemu je šala i šta bi tu trebalo da bude smešno?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 11:42 - pre 202 meseci
Da ne bi išli previše u off topic, postoji izreka: ''Sišao sa planine'' za osobe koje nisu dovoljno prilagođene gradskom okruženju, što po navikama i kulturi, što po prihvatanju nekih društvenih normi.

Eto ;)

Šala je bila jer ja lično ne mislim to o Jablanu nego sam se samo osvrnuo na njegovu opasku, a i nije bila upućena tebi tako da ne znam zašto te je toliko pogodila. Osetio si se prozvanim? Ako je to slučaj, izvini.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.pools.arcor-ip.net.



+7177 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 12:02 - pre 202 meseci
Citat:
japan
uvek moze da se nadje covek "sa trazenim tehnologijama", samo ako stavka 1) nije princip


Vidi se da nemas bas neko bogato iskustvo u zaposljavanju ljudi - elem, da uprostim: u zavisnosti od uslova u kojima se nalazi tvoja firma nekada je jako tesko naci osobe koje ti trebaju - od programera pa do visokih menadzera, i verovatnoca da se to desi se povecava sa specijalizovanim znanjima koje se traze od te pozicije.

Pogotovu u dinamickim okruzenjima kao sto je softver cesto se desava da moras da izgubis nekoliko meseci za trening neke osobe koja nije najbolji izbor, bas zbog toga sto svi eksperti koji ti trebaju vec rade u konkurentskim firmama.

Pare ti tu ne mogu pomoci puno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Legalizacija - jeste li razmišljali?04.09.2007. u 12:04 - pre 202 meseci
Znam za taj Radimpex, rade gradjevinske programe, usko specijalizovano za gradjevinu, cak sam poznavao nekog ko radi tamo. Koliko se secam dobro su placali C++ programere.
A sto se tice konkursa i testova ne verujem da postoje neka univerzalna pravila kao sto Nedeljko prica, u vecini slucajeva firme praktikuju da primaju jeftine i pouzdane ljude, sve ostalo je manjima. Naravno da ce experti u svojim oblastima biti valjano placeni, ali opet to je manjina trzista.
Citat:
Nedeljko: Da, stvarno, otkud jablani u Hercegovini. No, čak i ako je neko iz Hercegovine, ne vidim ništa loše u tome.

Cuj lose, pa to je privilegija.

@jablan
Kopaonik? Living in denial.

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija - jeste li razmišljali?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 22049 | Odgovora: 121 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.