Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zakon verovatnoće - moja glavolomka !

[es] :: Matematika :: Zakon verovatnoće - moja glavolomka !

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8332 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Zakon verovatnoće - moja glavolomka !31.03.2007. u 20:53 - pre 207 meseci
Citat:
marko1985Ali je takođe ispravno razmišljanje da ako je prva osoba izvukla pogrešnu kovertu, a to nije ona koju je druga "pikirala", onda drugoj osobi ostaju 2 koverte, i ukoliko promeni svoj izbor ima duplo više šanse da izvuče dobitnu kovertu. Opet je to samo verovatnoća , i to ne mora biti tako....

Citat:
Daniel011: Ljudi, ja ne znam kojim više argumentima da vam dokažem da to nije tačno.
Pokušaću još na ovaj način, pa ako ni to ne uspe, onda znači ili da ne čitate moje postove, ili...

Daniel, sa dosta pazhnje chitam tvoje postove i slazhem se sa nachinom pristupa diskusiji, ipak je ovo matematika:)
Medjutim, pod ovim uslovima koje je marko naveo, tvoja tvrdnja nije tachna!
Polazish od pogreshnih pretpostavki.
Onog trenutka kada prva osoba izvuche prvu kovertu koja nije parava i nije ''pikirana'' od strane druge, prestaje da biva predmetom nasheg interesovanja!
U tom sluchaju sledece postaje relevantno za razmatranje problema:
-Koju je kovertu izvukla prva osoba (koja nije prava)
-Preostale dve koverte (i verovatnoca vezana za njih)
-Prvobitni izbor druge osobe i promena odluke

Ako znamo da koverta koju je izvukla prva osoba nije prava i ako to nije ona koju je druga pikirala, onda se promenom izbora druge osobe njene shanse udvostruchuju.Ovo je teza koju zastupam od prvog posta na ovoj temi.
Ovo se i dokazuje primenom Bayes-ove formule.
optix je imao identichan pristup.

Na OVOM linku je to lepo i slikovito prikazano.Treba samo obratiti pazhnju na pochetne uslove.
Verovatnoce za preostale 2 koverte (pod navedenim uslovima) nisu jednake.

Kako bilo, ovim se moje ucheshce na ovoj temi zavrshava.

Pozdrav.

.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Zakon verovatnoće - moja glavolomka !31.03.2007. u 21:47 - pre 207 meseci
Braker, na osnovu tvojih ranijih postova na ovom forumu (van ove teme) vidim da zaista dobro barataš matematikom i tim pre ne mogu da shvatim da na ovoj temi praviš ovakve elementarne greške.

Link koji si dao u prethodnom postu predstavlja slučaj identičan onom sa vratima. A ja sam već napisao u jednom postu (da si zaista čitao moje postove kao što kažeš da jesi, pročitao bi i to) da se slučaj sa vratima i naš slučaj sa kovertama ne mogu porediti. U slučaju sa kovertama, izbor prve osobe nikako ne zavisi od onoga šta je druga osoba u svojim mislima odlučila da izvuče (sem ako nisu u telepatskoj vezi, ali takav slučaj ne razmatramo), a u slučaju sa vratima, kao i u ovom slučaju sa portalima, koja će nam vrata, tj. portal biti otvoreni i prikazani da su pogrešni, to zavisi od toga koji smo izbor napravili. Zar je tako teško shvatiti tu razliku?

Poslednje što bih želeo to je da zvučim cinično. Ali zaista ne mogu a da ti ne postavim pitanje, jesi li ti imao verovatnoću u srednjoj školi i/ili na fakultetu, bilo kao poseban predmet, bilo kao oblast u sklopu matematike? Ako si imao, da li su predavali o zavisnim i nezavisnim događajima? Ako nisu, onda je to ozbiljan propust. Ako pak jesu, onda molim te da praviš razliku između ta dva pojma. U zadatku sa vratima/portalima su u pitanju međusobno zavisni događaji, a u našem zadatku sa kovertama - međusobno nezavisni događaji.

Pošto se pozivaš na Bayes-ovu formulu pri dokazivanju da se posle promene izbora vrata/portala šansa za odabir ispravnih vrata/portala udvostručava, slobodno možeš pogledati moj pretprošli post (koji ti je verovatno promakao), u kome sam upravo primenom Bayes-ove formule dokazao da se šansa za izbor ispravne koverte, posle promene odluke, ne menja.

[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 01.04.2007. u 17:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zakon verovatnoće - moja glavolomka !

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8332 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.