Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor procesora za video obradu...

[es] :: Video produkcija :: Izbor procesora za video obradu...
(Zaključana tema (lock), by Cileinteractiv)

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DellyRiuM
Dženan Delija
Sarajevo

Član broj: 107549
Poruke: 11
*.PPPoE-4711.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.grmovi.com.ba


Profil

icon Izbor procesora za video obradu...22.03.2007. u 11:06 - pre 207 meseci
pozdrav...

otac mi se u slobodno vrijeme bavi video montazom u pinnacle-u (prebacivanje materijala s DV kamere, encoding, DVD authoring)
i trenutno mu na njegovoj konfiguraciji to ide mnogo sporo, tako da smo odlucili da malo obnovimo hardware...

e sada, glavno pitanje oko kojeg se dvoumimo je izbor imedju 2 procesora, sta uzeti:

AMD Athlon 5000+ x2 ili
Intel Core Duo E6400...

uz to bi isla odgovarajuca ploca i dvije gige DDR2 800Mhz, 4 HDD-a itd.

ponavljam, ne radi se o visoko zahtjevnim softverima (tipa premiere, studiomax itd. vec skromni pinnacle), ali covjek ne zeli da mu citav dan prodje
u renderisanju nekog filma sa ljetovanja koji traje 3 sata...

molim vasa strucna misljenja i unaprijed se zahvaljujem...
Blast from the past...
 
0

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...22.03.2007. u 18:54 - pre 207 meseci
Taj izbor je mozda i prejak ali ako novac nije problem onda ok. Nista ne bih komentarisao oko izbora konfiguracije a ja bih se odlucio za Intel.
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 00:36 - pre 207 meseci
Ja bih uzeo AMD ako ces cesto raditi sa premierom ili sa AE.
Nije to previse para (ako se ima).
I uzeo bih vise RAM-a a manje tih hard diskova
 
0

d4rk3lf
Boban Krsmanović

Član broj: 84104
Poruke: 268
82.208.209.*



Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 11:37 - pre 207 meseci
Ja bih uzeo Intel bez trunke razmišljanja i to ne zato što poznajem hardware (kojeg sam prestao da pratim još sa izlaskom Rive TNT2 i Pentiuma 3), već zbog puke statistike.
Od nekoliko strujnih udara koje smo imali na poslu, svi računari koji su otišli u večna lovišta bili sa AMD. Takođe su se pokazali skroz nestabilnim pri radu sa DV 500 karticama. Često su se dešavali bluescreenovi, pucanje, blokiranje... ma živa muka. Neko će možda reći da je to do windowsa, hard diskova, ili neupdateovanih drivera, ali to nije tačno. Sve smo pokušali.
I prastara 2 Intela 3 na 850 Mhz još uvek solidno rade. Jedan koristimo u sreći i zadovoljstvu za Internet, dok se na drugome vrti noćni program.
 
0

Sirenica
Sirenica
RUV RTV NS
Novi Sad

Član broj: 117754
Poruke: 134
*.tvns.co.yu.

Sajt: www.aida-srbija.com


Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 12:50 - pre 207 meseci
AMD zaboravi u montazi, on je najbolji za decje igre...

Intel Core Duo definitivno radi posao :)
It's a perfect day for freediving! :)
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 14:29 - pre 207 meseci
Pozdrav,

naravno, na to sam se i ja nalepio pa mi sada nije jasno sta sam dobio izbacivanjem AMD singla i ubacivanjem dvojezgrenog Intela. Price za malu decu, sve sto je dvojezgreno trebalo bi da radi brze kada je ukljuceno par stvari odjednom ali ja ponovo nista ne ukljucujem dok se nesto renderuje, opet se sa tim nije igrati da ne bi opet bilo ispocetka u stilu
"joj, nisam znao..."

Sve je to jos u domenu teorije, secam se da su se kleli kako duali rade duplo brze a radili na WIN9x sistemima, ma letelo je, how yes no.....

Nisam probao jos AMD dvojezgreni CPU pa da tu nesto poredim ali ovo sto sam video u odnosu na single, dzaba sam novce bacao.

Inace, na nivou duala 850 (ovo su dva odvojena procesora, ne dvojezgrena prica), nije ni postojala alternativa, na njima je radio i RAMBUS i uglavnom UW scsi diskovi, mnogo je toga radjeno da bi se osetio prestiz duala pa je tesko i danas doneti jasan i precizan sud o samoj snazi procesora iz tog doba ali su definitivno za video-obradu bili najbolja prica...i najskuplja ;)
 
0

d4rk3lf
Boban Krsmanović

Član broj: 84104
Poruke: 268
82.208.209.*



Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 15:18 - pre 207 meseci
Nisu priče za malu decu...

Ja imam Intela core2duo 6300 sa 1GB rama i neretko mi se dešava da u isto vreme imam upaljen max7 koji renderuje, dok nešto radim u combustionu 3 ili premiereu 6.5, a u pozadini stoji sound forge 7 i Photoshop otvoren i media player piči ekstremni metal. :)
Pu, pu, pu... da ga ne uročim, ali za sada sa pokazao jako stabilnim.
 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 15:56 - pre 207 meseci
Zaista ne zelim da se ova tema pretvori u raspravu AMD vs INTEL.

Citat:
Sirenica: AMD zaboravi u montazi, on je najbolji za decje igre...


I sa ovim se nikako ne bih slozio. Iako i sam koristim INTEL.
Medjutim igrom slucaja radio sam na masinama sa AMD 5000+ x2 i INTEL Core Duo 6600 (1gb rama).
Ne znam da li (kvalitene) poloce i ostale komponente uticu i koliko, ali je cinjenica da mi je Premiere 2.0 i AE 6.5
radio osjetno brze na AMD-u nego na INTEL-u!!!

[Ovu poruku je menjao Mister_rap dana 23.03.2007. u 17:30 GMT+1]
 
0

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 18:36 - pre 207 meseci
Hmm, imao sam prilike da u isto vreme 2 sata materijala kompresijem u meg2 na AMD X2 i 2 sata na Intel 940. 940 je bio brzi za oko 15%.
 
0

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.static.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 19:10 - pre 207 meseci
Što se tiče video montaže ja glasam za Intel PENTIUM (ne Celeron).
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
0

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...23.03.2007. u 22:22 - pre 207 meseci
Cile kada je kompresija u pitanju mislim da je vecina aplikacija bolje optimizovana za INTEL.
Ali isto tako kazu da VDub radi brze na AMD-u nego na INTEL-u :)

Tesko je suditi koji je proc bolji (ja se ne bih zalio da imam bilo koji od ta dva).
Ali na netu 100% postoje neki testovi koji porede 5000+x2 sa Intel 6400 recimo.

Nesto poput ovoga:
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2275&p=8

Tu se da primjetiti (iako su stariji modeli) da recimo AMD znacajno bolje radi sa Adobe alatima,
a da je INTEL znatno jaci od AMD-a kad je encoding u pitanju...
 
0

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...24.03.2007. u 03:03 - pre 207 meseci
Ok. Ne sumnjam u tvoje iskustvo.
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...24.03.2007. u 09:44 - pre 207 meseci
Pozdrav,

Citat:
d4rk3lf: Nisu priče za malu decu...

Ja imam Intela core2duo 6300 sa 1GB rama i neretko mi se dešava da u isto vreme imam upaljen max7 koji renderuje, dok nešto radim u combustionu 3 ili premiereu 6.5, a u pozadini stoji sound forge 7 i Photoshop otvoren i media player piči ekstremni metal. :)
Pu, pu, pu... da ga ne uročim, ali za sada sa pokazao jako stabilnim.


ah, da....kako se nisam samo setio toga....

Malko elementarnog?
Moze?

Dakle, rendering vrsi procesor, sve sto "stoji u pozadini" radi radna memorija, ne procesor koji, samo mu ime govori (procesuje, tj, obradjuje podatke) te se to "sto stoji" nalazi upravo na tom mestu gde i treba da stoji, u radnoj memoriji. Uzgred, meni Photoshop ume da "pojede" skoro citav Gb memorije za jedan samo rad pa koliko god on da stoji otvoren, tesko bih nasao fizicki prostora za ono sto stoji u postavci Max-a, a sto bi sada renderovao procesor. Verovatno se radi o manje zahtevnim stvarima. Taj media player sto "gura" taj ekstremni metal mora biti da je veoma nezavistan cim izdrzava da u isto vreme i Premier radi jer oba koriste isti zvucni resurs...ili nekako ipak koristis dve zvucne kartice od kojih bar jedna ima autonomni procesor za obradu zvuka?

Ipak, ukoliko se ponovo vratimo malo elementarnome, uocicemo da je multiaplikacijski rad procesora vezan uglavnom za tzv. time-sharing sto ce u prevodu reci da se deli procesorsko radno vreme na vise zahteva odjednom ali u tako sitnim intervalima da ih je skoro nemoguce uociti. Visak opterecenja sa mnostvom aplikacija definitivno dovodi do cuvenog seckanja, kocenja i ostalih nacina da se primeti da ustvari procesor ipak deli svoje vreme. Pojam real-time je vezan za one aplikacije koje se moraju izvrsavati u zadatom vremenu (pesma od 3 minuta trajanja mora se pustiti za priblizno 3 minuta inace ce se uociti distorzija), sto ce reci da ako jedno jezgro ostaje "zabavljeno" sa Maxom, ostaje da ono drugo jezgro odradi RT za "ekstremni metal" i istovremeno za ono "nesto sto se radi u Premieru". U tom slucaju jeste zasigurno pomoc dva jezgra ali ja sam jos uvek skeptican po pitanju jednovremenog pustanja mediaplayera i Premiera zbog deljenja audio resursa ali ukoliko i u Premieru postavimo sa tim sto radimo RT zahteve, onda se slika nepobitno mora promeniti.

Na prethodnoj AMD single baziranoj konfiguraciji, istovremeno sam pomocu programa Ngrab skidao video sa satelita, kompresovao ga u VDub-u, te ga seckao u MPGCut-u za to vreme (naravno, sve razlicite fajlove) a da je pritom moguce stajala jos neka aplikacija podignuta ali neaktivna. Ipak, kada u takvim uslovima pokrenem mediaplayerclasic, posle nekog vremena pokaze se povremeno zastajkivanje u reprodukciji audia. Naravno, dva RT zahteva su u pitanju a nije moguce osamostaliti neku od periferija za rad (internet se obavlja preko eksternog kablovskom modema i rutera pa njega i ne pominjem).

I sta smo na kraju zakljucili?

Ja sam zakljucio da su sve price o dvojezgrenim procesorima upotrebljive samo delimicno i to pod odredjenim uslovima, ostatak je samo bacanje novaca. Ko tek kupuje konfiguraciju, samo o dvojezgrenoj platformi i treba da razmislja, ko treba da daje velike novce za prelazak na dva jezgra, neka dobrano razmisli kada to da uradi i pod kojim uslovima jer dobici nisu ni izbliza toliki kako bi se dalo zakljuciti po mnogim "strucnim" pisanjima na sve strane.
 
0

d4rk3lf
Boban Krsmanović

Član broj: 84104
Poruke: 268
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...24.03.2007. u 15:36 - pre 207 meseci
@lancia88
Iako stoji da ja još mnogo treba da se edukujem, ipak ti nije potreban takav ton, kao da se obraćaš nekom nabeđenom stručnjaku. Lepo sam napisao gore da se ne razumem u hardware i da sam prestao da ga pratim.
Stoji sve što si napisao. Naravno da ram memorija drži sve te programe u pozadini.
Rekao sam gore da i ne pratim hardware nešto, pa možda nisam dobar sagovornik. Ipak, koliko ja znam, pravog multitaskinga i ne može da bude na PC-u sa jednim procesorom, kao što je nekada postojao na Amiga računarima. Što se tiče dvoprocesorskih 64 bitnih mašina i dalje mislim da je to odlična investicija, jer će se u budućnosti i softver pisati za njih. Za AMD sam pisao iz sopstvenog iskustva i iskustva mojih prijatelja - kolega, neko možda ima suprotno iskustvo. Pomenuti max 7 ne može da koristi dva procesora (osim ako ne renderuje u Mental rayu ili nekom naprednijem renderu). Što se tiče istovremenog rada premierea i media playera, evo sad sam ih pustio zajedno i šljakaju bez problema - nemam dve zvučne kartice. Za photoshop si u pravu, uglavnom je tu otvoreno, par slika sa nekoliko layera, pošto ih stalno isprobavam i menjam, ali ništa ultra-giga rezolucije, već maksimalno do 2048x2. E sad, kao što ti rekoh, neretko se dešava da u combustionu rendam neki preview, dok se u pozadini renda neka maksova scena. Do sada ni jednom nije prso.
Što se tiče max scena, naravno da to nisu scene kvaliteta jednog Blizzarda (niti bih ja umeo tako nešto da uradim), več prosečno zahtevne scene sa do 300000 hiljada poligona i dosta tekstura.
Uostalom, evo ti baci pogled na moju najnoviju animaciju, ionako mi treba više feedbacka. :)
http://www.elitesecurity.org/t252901-Mortal-Kombat-teapots

Programi će se dakle razvijati u budućnosti da koriste mogućnosti dvoprocesorskih ili višeprocesorskih 64bitnih mašina, tako da je po mojem mišljenju uzimati jednoprocesorsku mašinu suludo sem ako se ne uzima radi učenja softwarea.
Sve u svemu gornje pitanje je da li dvoprocesorski AMD ili Intel?
Ja zdušno glasam za drugi.
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...25.03.2007. u 11:38 - pre 207 meseci
Pozdrav,

ton kojim sam pisao ustvari je reakcija, posle ovog odgovora najverovatnije nepotrebna, na ogroman broj odgovora koji treba da imaju u sebi osnovne note utemeljonog na iskustvu poznavanja stvari o kojima se savetuje. Nije sve u bacanju novaca na najnovije tehnologije, definitivno postoji nesto i sa starih sto se moze i treba iskoristiti, nesto sto se ni sa novih bez kompletne podrske okruzenja u kome treba da funkcionise, nece moci iskoristiti.

Dakle, ukoliko nekom zelimo da pojasnimo ono o cemu pisemo, za to bismo morali imati dobrano organizovanu vlastitu strukturu poimanja stvari.

Prvo je da znamo sta definise proizvodjac/ponudjac. U ovom slucaju definise dva jezgra koja se ponasaju kao dva odvojena procesora. Sjajno.

Drugo je da znamo u kojim uslovima se definisu ova svojstva bas od strane proizvodjaca/ponudjaca. Naravno, vecina ce iz marketinskih razloga precutati ili uopstiti ove detalje, eventualno ih napisati "sitnim slovima".

Trece je da znamo za opsta ogranicenja tako sto cemo makar malo zagaziti dublje u materiju, cak i pukim citanjem na forumima. Iz iskustva znam da je kvalitetan forum itekakvo sredstvo za edukaciju, posebno parcijalnu. E, pa odrzimo onda forum dostojnim takve konstatacije tako sto cemo biti precizni kod pisanja.

Ta opsta ogranicenja sam i naveo u svom postu. Pravog multitaskinga kao sa Amige nema zaista ali postoji efekat koji se sustinski ne razlikuje, slicno kao sto AMD procesor nije Pentium jer je Intel zastitio to ime ali zavrsava podjednako dobro posao, globalno posmatravsi.

Po meni je bitno imati dovoljnu notu ozbiljnosti kada se nesto savetuje a ona trenutno nedostaje i u Tvom ispravku/dodatku napisanom i to u ovom delu:

Citat:
d4rk3lf:
Sve u svemu gornje pitanje je da li dvoprocesorski AMD ili Intel?
Ja zdušno glasam za drugi.


Dokle god ne probas pod slicnim, ili bolje cak istim, uslovima obe varijante, nisi relevantan da predlazes, odnosno, zdusno glasas. Nepoznavanje jednog Te definitivno ne kvalifikuje za odlucivanje.

Kao i mene uostalom ali ja ne glasam zdusno, ja sam poredio ono sto sam imao, AMD single 64-bitni sa dvojezgrenim Intelom na istim, bas potpuno istim zahtevima u video montazi/postprodukciji/3D animaciji.

Nivo ozbiljnosti prilikom savetovanja bi bio sasvim zadovoljavajuci kada bi ga preslikao sa svog kreativnog dela u pogledu linkovane 3D animacije (da se ne oglasavam na toj temi, uz izvinjenje za mali OT, prokomentarisacu ono sto sam video sa youtube kao odlican rad, sasvim dobra animacija a posebno vizuelizacija, malko bi se trebalo poigrati sa svetlima, barem u delu razbijanja glatkog materijala koji bi morao imati odsjaj prilikom raspadanja na pojedinim gragmentima).

Eto malo vedrijih tonova, zar ne? :)
 
0

DellyRiuM
Dženan Delija
Sarajevo

Član broj: 107549
Poruke: 11
*.PPPoE-2510.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.grmovi.com.ba


Profil

icon Re: Izbor procesora za video obradu...26.03.2007. u 11:13 - pre 207 meseci
hvala svima na komentarima i savjetima...

izgleda da cemo se opredjeliti za intela...


jos jednom zahvaljujem ;)
Blast from the past...
 
0

[es] :: Video produkcija :: Izbor procesora za video obradu...
(Zaključana tema (lock), by Cileinteractiv)

[ Pregleda: 2827 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.