Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll

[ Pregleda: 1670 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll08.03.2007. u 17:58 - pre 209 meseci
Kao što piše u naslovu, treba mi mala pomoć oko sledeća dva problema:

1. Horizontalno flipovan tekst
Moram da ispišem čisti tekst proizvoljne dužine tako da se na ekranu vidi kao odraz u ogledalu, tj. treba da bude "flippovan" horizontalno (ne rotiran za 180 stepeni!). Negde sam ranije pronašao da je moguće kreirati novi Font od postojećeg (u memoriji, privremeno), tako da mu se promene parametri koji između ostalog uključuju i "mirror" efekat. Moje pitanje je kako ovo postići, ali tako da može da se koristi zajedno sa sledećim problemom.

2. Vertikalno skorolovanje teksta
Proizvoljan čist tekst (jedan font, bez stilova i grafičkih simbola ili drugih netekstualnih elemenata) mora da se skroluje vertikalno u oba smera ali uz kontrolu od strane korisnika (automatski sa podešavanjem brzine ili manuelno koristeći točkić miša). Tekst može da bude proizvoljne, praktično neograničene dužine.

Pomoć oko ovoga mi je potrebna za komercijalni projekat, pa je moguća saradnja, s tim što nameravam da kasnije napravim freeware komponentu sa barem istim karakteristikama.

Dobrodošao je svaki savet. Nisam početnik, pa mi ne trebaju jednostavne ideje, već je dovoljno da mi neko opiše kako bi to moglo da bude realizovano, ne mora čak ni source da se piše.

Ja lično imam nekih ideja, uključujući i pisanje custom komponente, ali za to trenutno nemam dovoljno vremena. Moje ideje za scroll se zasnivaju na korišćenju BitBlit mehanizma: ispišem jedan red teksta tako da se inicijalno ne vidi (canvas koji je veći od Client regiona) i zatim ga pomeram na gore (ili na dole, zavisno od željenog smera); kada se pomeri dovoljno, ispišem sledeći red, i tako redom. Ovo generalno mogu da uradim, ali je problem kako da to sinhronizujem sa MouseWheel?

Probao sam da nađem neku gotovu komponentu, ali bezuspešno, jer se sve svodi na mnogo jednostavnije mehanizme. Video sam nešto u JVCL (TJvScrollText) što mi izgleda odgovara (scroll), pa ću da pogledam source.


"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll10.03.2007. u 17:03 - pre 209 meseci
Uh bre, dali je moguće da nikog nema da mi odgovori na ovo?

Tek da dodam, malo sam pretraživao po netu i jedva sam našao nešto što mi približno odgovara.

Ako ste dobro pročitali, onda ćete možda shvatiti da se radi o tzv. TelePrompteru, tj. o programu koji ispisuje tekst tako da može da se koristi u TV studijima ili na sličnim mestima.

Dakle, treba mi bilo kakva ideja kako da prikažem tekst sa proizvoljnim fontom tako da se na ekranu vidi kao u ogledalu (horizontalno flipovan) i da može da se skroluje gore-dole uz pomoć miša ili na bilo koji drugi način.

Ja generalno već imam osnovnu ideju kako da neke stvari uradim, ali mi problem pravi ispisivanje velikog teksta (neograničene dužine, uglavnom više nego što može da stane na jedan pun ekran) tako da se on lepo uravnava (da se ne prelama na slova već na reči) i da se onda skroluje glatko, ne liniju po liniju.

Kao što sam rekao u prvom postu, ovo je komercijalni projekat, pa zato, ako ne želite da ovde odgovorite a želite saradnju, slobodno mi se javite na mail ili na pp.

Hvala unapred.

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
212.200.249.*



+1 Profil

icon Re: Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll12.03.2007. u 10:58 - pre 208 meseci
Pa vrlo je jednostavno napraviti datu kontrolu koju nasledis iz TCustomComponent i overrajdujes Paint metodu tako da ti iscrtava ono sto
ti treba ... doublebuffered naravno ...

Canvas.TextOut ...

Ako hoces flipovano, na bitmap prvo pa onda pisi kod da pixele mapira sa x na width-x na ekran ... ili koristi GDI+ ... tamo imas
matricne transformacije za iscrtavanje i rad sa bitmap-ama pa mozes i miror da napravis i pusti Windows-u da ti to iscrta vrlo brzo ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Horizontalno flipovan tekst i vertikalni scroll

[ Pregleda: 1670 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.