Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je profitabilno....?

[es] :: Baze podataka :: Da li je profitabilno....?

[ Pregleda: 2884 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarcoDiAngelo
Marko Andjelkovic
Beograd

Član broj: 131640
Poruke: 1
212.62.53.*

Sajt: www.sokker.org


Profil

icon Da li je profitabilno....?06.03.2007. u 08:56 - pre 208 meseci
Zanima me koliko je danas profitabilno baviti se bazama podataka (uopste, i u odnosu na objektno orijentisano programiranje)? Sta je preporucljivo danas znati sto se tice pravljenja baza i aplikacija?

 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li je profitabilno....?06.03.2007. u 10:17 - pre 208 meseci
Profitabilno je onoliko koliko svoje znanje budeš znao prodati.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dialup.neobee.net.



+80 Profil

icon Re: Da li je profitabilno....?06.03.2007. u 14:55 - pre 208 meseci
Ne bih rekao da su (relacione) baze podataka i OO programiranje (odnosno programiranje) u međusobnom ili-ili odnosu. Nego baš idu zajedno.
Ako programiraš nešto uobičajeno (poslovanje), naravno da ćeš držati podatke u bazi i da će tvoj program intenzivno komunicirati sa njom.
A ta baza će biti klasična, znači relaciona, jer - koliko mi je poznato - nema naznaka da će uskoro zaživeti serveri za objektno-orjentisane baze, a i kad se pojave ne verujem da će to ići baš brzo.
Onda se postavlja pitanje korišćenja takozvanih ORM (object-relational mapping) frameworka, tj alata koji 'sakrivaju' od tebe realizaciju baze podataka i omogućuju da radiš sa biznis objektima, a ne sa tabelama. Nisam koristio takve alate ali imam nekakvu sitnu predstavu o njima.
(Programerski) rad sa bazama možemo grubo podeliti u 2 posla. Prvi je pisanje u bazu podataka i taj posao već rade mnogi ORM framework-ci. Generalna zamerka na njihov račun je (kažu ljudi) da su bolno spori, a to - čini mi se - naročito boli u javi. Mada, verujem da je skorija budućnost njihova. Drugi je čitanje iz baze, odnosno generisanje izveštaja. Ne znam da li ovi ORM alati umeju nešto da odrade na tu temu, ali ne mogu da zamislim da neko petljanje sa njima može da bude brže i jednostavnije od starog dobrog SQL select upita.
Dakle, koliko ja znam, strašno je bitno da programer dobro vlada SQL-om, a ako neko upućenij zna da SQLovo vreme prolazi, voleo bih i ja da saznam nešto više o tome.


it works on my machine
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Da li je profitabilno....?06.03.2007. u 18:14 - pre 208 meseci
Citat:
Sta je preporucljivo danas znati sto se tice pravljenja baza i aplikacija?


Da znas on sto bi trebala da zna ekipa. Ako recimo radis knjigovodstvo onda treba da znas i programiranje i knjigovodstvo i propise. Plus da si dobar u komunikaciji sa ljudima. I tako dalje...
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Da li je profitabilno....?06.03.2007. u 20:15 - pre 208 meseci
Citat:

(Programerski) rad sa bazama možemo grubo podeliti u 2 posla. Prvi je pisanje u bazu podataka i taj posao već rade mnogi ORM framework-ci. Generalna zamerka na njihov račun je (kažu ljudi) da su bolno spori, a to - čini mi se - naročito boli u javi. Mada, verujem da je skorija budućnost njihova. Drugi je čitanje iz baze, odnosno generisanje izveštaja. Ne znam da li ovi ORM alati umeju nešto da odrade na tu temu, ali ne mogu da zamislim da neko petljanje sa njima može da bude brže i jednostavnije od starog dobrog SQL select upita.


Mozes biti ubedjen da je buducnost njihova. MS ulaze velki resurse u izradi ORM alata i to ne samo na nivou nekih biblioteka, frameworka nego na nivo samih programskih jezika (mada to je diskutablino, razvoj programskih jezika u stvari ce omoguciti mocne ORM alate, ili jos tacnije manipulaciju objektima koji su rezultat ORM-a).
Ono na sta se ide u razvoju ORM alata po meni je mnogo mocnije od SQL. Kada se manipulise sa objektima i to 'ad hoc' (da ih tako nazovem) objektima dobija se rezultat necega sto je, po meni, impresivno, a i rezultat svega toga da se mesaju programski jezici i SQL je da napokon postoji kompajler! (ne znam da li postoje neki programi u stilu 'databese structure validator' sto bi u stvari bilo kao neka vrsta kompajlera, ako neko zna neka kaze)

Citat:

Dakle, koliko ja znam, strašno je bitno da programer dobro vlada SQL-om, a ako neko upućenij zna da SQLovo vreme prolazi, voleo bih i ja da saznam nešto više o tome.

Da, u RDBMS svetu bez SQL nema leba :)
Mada, generalno problem tih RDBMS-ova je sto se krenulo u razvoj kao potpuno nezavisnih sistemi, sto nije lose, ali to predstavlja problem u izradi nekog IS, sam RDBMS ne znaci nista, isto kao i front-end bez RDBMS-a. Mislim da ce se u buducnosti vise ici u integraciji dve sredine (mada 'behind the scene' ce biti i dalje sve razdvojeno).
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Da li je profitabilno....?

[ Pregleda: 2884 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.