Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje

[es] :: Fizika :: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje

[ Pregleda: 12873 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje23.02.2007. u 21:51 - pre 208 meseci
Znam da su bozoni čestice čiji je spin ceo broj (..., -2, -1, 0, 1, 2, ...) i da u bozone spadaju fotoni, W i Z bozoni, Cooperovi parovi.Kao i da je ponašanje velikog broja bozona opisano je Bose-Einsteinovom statistikom. Za Higgsov bozon znam da je to hipotetska čestica čije postojanje još nije eksperimentalno potvrđeno (trebalo bi u LHC-u u CERNU) ali da je ona ključ za razumevanje mase po standardnom modelu. A da bi standardni model matematički funkcionisao sve elementarne čestice moraju originalno, same po sebi, biti bez mase (poput fotona), i onda bi masu trebale da dobiju putem međudelovanja sa tim Higgsovim bozonom. Interesuje me detaljnije objašnjenje Higgsovog bozona.
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje16.06.2007. u 00:04 - pre 204 meseci
Evo na šta sam sve naleteo o ovom bozonu:

Profesor Ristić:
"U prvim trenucima stvaranja svemira postojalo je jedinstvo među silama tako da ih nije bilo 4 kao danas već verovatno samo jedna . Reč verovatno je ovde upotrebljena jer je pitanje jedinstva sila još uvek potpuno nepoznato "krivicom" gravitacione sile. U svakom slučaju, elektromagnetna i slaba sila ( slaba sila je odgovorna za raspade protona i neutrona-ove transformacije su poznate kao beta+ i beta- raspad) su tada sigurno bile jedinstvene i takva sila se zove elektroslaba.TADA HIGSOVO POLJE NIJE POSTOJALO! To polje je nastalo paralelno sa narušavanjem simetrija među silama. Znači, otkriće Higsovog polja bi nam otkrilo neke tajne o narušavanju pomenute simetrije.
Postoji još jedno pitanje vezano za ovo polje. Naime, prenosioci (kvanti) slabe sile su 3 intermedijalna bozona ( w+,w- i z0). Oni imaju veoma velike mase u odnosu na druge čestice. Odakle im te mase ? Pa pretpostavka je da se Higsovo polje prostire svuda u svemiru i da čestice dobijaju masu zbog interakcije sa tim poljem tj. njegovim prenosiocem (kvantom) Higsovim bozonom. Ako postoji ovo polje onda je pitanje kakva je to interakcija između prenosilaca slabe sile i Higsovog bozona.
Inače Higsovo polje ne interagije sa česticama koje nemaju masu (!??)kao naprimer foton, ali interesantno je da "pomalo" interaguju sa neutrinom za koga se veruje da nema masu mada je to otvoreno pitanje.
Na kraju : pitanje masa čestica nije baš bezazleno jer ,koliko ja znam, još uvek nije nađeno objašnjenje za uočljivu različitost masa kvarkova."
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje16.06.2007. u 00:16 - pre 204 meseci
Neke od očekivanih karakteristika:
-električno neutralan
-spin jednak nuli
-mora se ispoljiti na temperaturama koje su ravne energiji manjoj od 1 TeV

Ima nesuglasica oko moguće strukture Higsa.
Prva pretpostavka kaže da je Higs temeljna čestica.
Druga pretpostavka da je Higs sagrađen od nekih novih predmeta, nalik na kvarkove, koji bi jednog dana takođe mogli biti viđeni u laboratoriji
Treća se vezuje za ogromnu masu najvišeg kvarka i pretpostavlja da bi Higs mogao biti sagrađen od jednog najvišeg i jednog antinajnižeg kvarka koji su u vezanom stanju.


 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje17.06.2007. u 01:03 - pre 204 meseci
Evo još nešto što sam pronašao za one koje zanima ova problematika:
Higgsov bozon 1 deo:
http://www.croeos.net/Mambo//i...=view&id=280&Itemid=60
Higgsov bozon 2 deo:
http://www.croeos.net/Mambo//i...=view&id=284&Itemid=60
Higgsov bozon 3 deo:
http://www.croeos.net/Mambo//i...=view&id=287&Itemid=60
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje17.06.2007. u 02:01 - pre 204 meseci
Po ovim pricama ispada da ukoliko bismo u nekom prostoru uspeli da odstranimo Higsovo polje, materija koja bi se tu nasla ne bi imala (inercionu) masu, sto znaci da se ne bi odupirala promeni brzine, sto znaci - kada bi se delovalo na nju nekom silom...imala bi koju brzinu?
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje17.06.2007. u 12:51 - pre 204 meseci
Pa teorijski gledano ako bi odstranili Higgsovo polje u nekom prostoru ne samo da materija koja bi se tu našla ne bi imala masu nego u tom prostoru ne bi bilo ni gravitacije(ako je tačno da masa uzrokuje gravitaciju).
E sad koju bi brzinu imala...
Na to je već teško odgovoriti.
Takve uslove je stvarno teško zamisliti. Mada pretpostavka je da Higgsovo polje nije postojalo u prvim trenutcima stvaranja svemira.

 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje18.06.2007. u 18:47 - pre 204 meseci
Ovo je već malo detaljnije:
CMS detektor i fizika Higgs bozona
http://www.fesb.hr/~skresic/Se...e%202003-04/Godinovic_2004.pdf

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje07.09.2009. u 19:50 - pre 177 meseci
Ima li šanse da LHC uskoro proradi?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje07.09.2009. u 23:03 - pre 177 meseci
Due to the time required to repair the resulting damage and to add additional safety features, the LHC is scheduled to be operational in mid-November 2009.[6][7]

Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje08.09.2009. u 11:00 - pre 177 meseci
Citat:
entropy: Pa teorijski gledano ako bi odstranili Higgsovo polje u nekom prostoru ne samo da materija koja bi se tu našla ne bi imala masu nego u tom prostoru ne bi bilo ni gravitacije(ako je tačno da masa uzrokuje gravitaciju).


Ni foton nema masu, ali elektromagnetno polje prouzrokuje gravitaciono polje. Razlog je što gravitacija ne kupluje za masu, nego za energiju-impuls.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje21.09.2009. u 23:16 - pre 176 meseci
Citat:
Ima li šanse da LHC uskoro proradi?


nadam se da nece jer nisam siguran da ti momci znaju sa cime se igraju. Simuliraju uslove iz vremena Velikog Praska, gulp. Ovo me podseca na atomku koja nije bila veca od spajza, a slistila je Hirosimu. Ovaj kolajder ima 27km (!) u precniku, a punjen je tecnim HELIJUMOM. Bojim se da ne uzjasemo munju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje21.09.2009. u 23:26 - pre 176 meseci
@Beltrammi - helijum je inertan gas i nije toksicna supstanca, najgore sto moze da se desi je da ispari i odleprsa. Jedini ljudi koji imaju problem sa LHC-om su ljudi koji nemaju najblazeg pojma o cemu pricaju - na svu srecu pa se oni i ne pitaju :-)

On-topic - LHC ce poceti sa radom u Novembru.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje22.09.2009. u 08:22 - pre 176 meseci
@ Ivan Dimkovic
Helijum jeste inertan i neotrovan gas. I kad izadje iz djecijeg balona, cuje se pfrrrrrr i to je sva steta
Ali ako ga 2 tone (ili 20 tona) koji su pod nekim pritiskom, naglo krene napolje... e pa nisam siguran da ce to ici isto kao i sa djecijim balonom. Pretpostavljam da ce sigurno napraviti neku stetu, ali ni najmanje ne vjerujem da ce ta steta biti planetarnog nivoa Problem je sto ta steta mozda napravi neku drugu koja ce dovesti do nekog veceg problema. I u Cernobilu problem nije bio veliki - u pocetku

on-topic
E u novembru? jel prije il poslije 14-tog, cisto da znam dal da pripremam rodjendan ili da ga slavim ranije :P

Malo me nervira sva ta prica oko LHC.
Skeptici tvrde da ce nam napraviti crnu rupu u Svajcarskoj. To i nije tako lose, jer samo ako me ta masivna gravitacija dokopa ja mogu otici do tamo. Vizu nema sanse da dobijem.
Naucnici tvrde da se nista nece desiti tog tipa. Mislim, gospodo, kako znate? Negdje ste radili nesto tog tipa i te velicine pa znate? Pokazuju proracuni? Fino, ali pod uslovom da su vam tacne formule. Ako nisu - onda ili jahanje munje, ili ste sprcali milijarde dolara u veliki roller coaster koji niti radi niti cemu sluzi

A na kraju krajeva nisam siguran da Higsov bozon ima toliku vrijednost da se sve to zbog njega radi.

Vrijeme ce pokazati - ako ga i dalje bude bilo





[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 22.09.2009. u 09:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
79.101.180.*



+638 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje02.10.2009. u 23:26 - pre 176 meseci
Citat:
Naucnici tvrde da se nista nece desiti tog tipa. Mislim, gospodo, kako znate? Negdje ste radili nesto tog tipa i te velicine pa znate? Pokazuju proracuni? Fino, ali pod uslovom da su vam tacne formule. Ako nisu - onda ili jahanje munje, ili ste sprcali milijarde dolara u veliki roller coaster koji niti radi niti cemu sluzi


ma nemaju oni pojma sta rade, nas (srbe) treba da slusaju, narocito onu nepismenu polovinu
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje03.10.2009. u 11:04 - pre 176 meseci
Citat:
guslac: ma nemaju oni pojma sta rade, nas (srbe) treba da slusaju, narocito onu nepismenu polovinu

Ne znam dal si primjetio ironiju u mojoj izjavi? :D Apsolutno sam ubijedjen da se nista lose nece desiti sa LHC-om! Ali sam isto tako vise nego siguran da ni neke velike koristi od svega toga, za ljudski rod, nece biti. :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Higgsov bozon(Božja čestica)-detaljnije objašnjenje

[ Pregleda: 12873 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.