Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko kupovine gitare

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoc oko kupovine gitare

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16978 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Pomoc oko kupovine gitare11.02.2007. u 16:23 - pre 209 meseci
Pozdrav svima, moje ime je Ena, posto ja ne znam nista u vezi gitare, htela sam da vas pitam za savet oko kupovine gitare. Skupila sam 250 e, ali nemam pojma sta da kupim tj. sta bi biklo najbolje za te pare. Gledala sam na sajtu skymusik-a neke gitare, pojacala i procesore, pa sam pitala preko maila i preporucili su mi ovo:
1. el. gitara Aria STG-004
2. pojacalo Vox Pathfinder-10
3. procesor Korg AX3G
Sta mislite o ovome? Iili bi mogla mozda nesto bolje da nadjem za te pare???
 
Odgovor na temu

PetarA

Član broj: 133704
Poruke: 4
212.200.179.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare11.02.2007. u 16:59 - pre 209 meseci
Koja muzika te interesuje..?
Takodje, razmislio bih o kupovini polovnih stvari..
 
Odgovor na temu

ja7
rastko karadzic

Član broj: 103385
Poruke: 54
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare11.02.2007. u 19:59 - pre 209 meseci
za pocetak ti je to sasvim dovoljno, mozda cak i previse, ali isto ti preporucujem kao i petarA da razmislis o kupovini polovnih stvari, ja bih ti preporucio da kupis yamahu pacificu 012, posto je svi hvale da je u toj klasi najbolja. i jos jedan savet: nemoj da kupujes gitaru a da je ne isprobas. javi sta si odlucila
 
Odgovor na temu

PetarA

Član broj: 133704
Poruke: 4
212.200.179.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare11.02.2007. u 20:46 - pre 209 meseci
Da, te Yamahe Pacifice vaze za dobre instrumente za svoju cenu..
Jedan moj drugar prodaje jednu, inace..
Opet, ponavljam, bitno je za koju muziku planiras koristiti, a ,takodje, i koja ti se svidja najvise..cisto onako, estetski..
takodje, koje su ti namere..da uzimas opremu "za po kuci", ili imas ozbiljnije namere..?
NIsam upoznat sa vox pojacalima, ali pretpostavljam da je oa 10ka u oznaci snaga, 10w? Moguce da gresim..
Ali, ako jeste svega 10w, to je bas slabo..
Ali, opet, mozda i ne..zavisis od ambicija..i namera pre svega..
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare11.02.2007. u 23:09 - pre 209 meseci
Po mome, navedeno je dobra kupovina za minimalno para. Arie mi se sviđaju više od Squiera (bolji finiš vrata, veće i lepše telo, unapredili su potenciometre i prekidače), taj Korg je sasvim dovoljan i lako ga je skontati, Pathfinder jeste deset vati ali i to pomera puno vazduha (mada, naravno, nije namenjen za "Metalika na Partizanovom stadionu" scenario). Ima dobar clean zvuk i vrlo bluesy overdrajv.

Možda možeš da skratiš na Aria -> Vox DA-5, koji u sebi ima dovoljno ugrađenih efekata. Ili da na www.roland.co.yu vidiš ko najbliži tebi ima Roland MicroCube (sjajno pojačalce sa efektima).
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 02:04 - pre 209 meseci
@ Rocket Roll
Mislis da uzmem Ariu STG-004 i pojacalo Vox DA-5, ili Roland MicroCube pojacalo?
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 02:07 - pre 209 meseci
@ PetarA
Pa svirala bih nasu domacu rock muziku( Partibrejkers, Riblja Corba, Azra, Yu grupa...itd), a svirala bih i stranu muziku( Nirvana, G&R, Metallica, Deep Purple, AC?DC...itd)
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483
Via: [es] mailing liste



+326 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 08:35 - pre 209 meseci
1. Gitara je više nego OK za te pare, neki muzičari su je kupili svojoj deci
2. Uzmi VOX Pathfinder 15R ili AD15VT, nešto su skuplji, ali i bolji
(upotrebljiviji), 15R ima reverb, tremolo i booster, a AD15 je digitalan sa
efektima,
3. Veruj mi da ti procesor za sada nije potreban pa ako nadješ da ga ipak
želiš uzećeš kasnije
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 11:38 - pre 209 meseci
Citat:
ena87:
Mislis da uzmem Ariu STG-004 i pojacalo Vox DA-5, ili Roland MicroCube pojacalo?


Ili jedno ili drugo, ako ti trebaju efekti a ne uzima ti se poseban procesor. Sam zvuk bi bio (malo) bolji sa Korg AX3g -> Pathfinder kombinacijom, ali bi takva kombinacija bila (malo) skuplja. Valvetronix serija je takođe vrlo cool, ima svoje efekte, bolje zvuči (zbog lampice) od svih do sada pomenuih pojačala, možda možeš da uzmeš tog malog Valvetronixa ako ne kupuješ Korga?

Što se efekata tiče, mislim da je bolje sa njima nego bez njih, jer kada ih imaš, možeš da ih isključiš, a kada ih nemaš a treba ti (recimo) fuzz ili delay za (recimo) "Echoes", onda...
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 16:34 - pre 209 meseci
@ Sava
Jesi li ti svirao Ariu STG-004? Posto ja nemam koga da povedem da isproba gitaru, pa zato moram da pitam ovde za strucna misljenja, a nadam se da sam na pravom mestu.
P.S. Mislis da mi procesor za sada nije potreban?
 
Odgovor na temu

PetarA

Član broj: 133704
Poruke: 4
212.200.180.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 16:54 - pre 209 meseci
Znaci, treba ti univerzalna, ali, u svakom slucaju, rock orjentisana gitara..
Iz toga mozemo zakljuciti da ti treba humbucker u bridgeu od magneta definitivno..
Tremolo bi bio dobra stvar, ali bojim se da u tom dometu cena mozes imati samo tremolo vise stetiti nego koristiti, tako da bi bilo mozda pametnije izbaciti ga..mada, ko zna..svasta se moze naci!:)
Nisam bas u toku kako se krecu cene tih jeftinijih gitara, ali znam da su generalno pale cene gitara u odnosu na to kada sam ja pocinjao da sviram..
Secam se da sam pre 2-3 godine video neki flyer, valjda za mix music..reklamirali su gitaru, mislim da je proizvodjac bio Apollo, koja je bila kopija Jackson Kellya (cuvenu po cika Marty Friedmanu), i cak je imala neki floyd rose..i to za 180e!!!
Jasno, za te pare, sigurno se ne moze ocekivati ne znam sta..ali da sam u tom trenutku pocinjao da sviram, ne bih se dvoumio ni sekunda..
Tako, da generalno, cini mi se da postoji prilicno velik izbor jeftinijih gitara danas, sto je super..
Sto se tice Arie, ne znam nista o konkretnom modelu..imao sam jednu davno..i bila je bas fina..ali mislim da sam je bio platio oko 450-500 DM svojevremeno..
Yamahe pacifice vaze za dobru vrednost, koliko cujem..
Ja volim Ibaneze..ali ne znam koliko kostaju njihovi najjeftiniji modeli..proveri..
Squier vazi za lose..
Ono sto bih ja uradio je da procesljas po netu i vidis sta ko od nasih radnji nudi sto ti se uklapa u cenu..
u krajnjem slucaju, sta god da uzmes, bice ti super!

A bez procesora ces moci, sigurno..jos ako uzmes neko pojacalce sa efektima, sluzice za pocetak..
Vise bih se fokusirao na sto bolju gitaru..
A posle ces vec ostalo, polako..

Toliko..
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 20:05 - pre 209 meseci
@ Rocket Roll
Posto sam cula za ovaj forum od jednog poznanika i on mi je isto rekao da znas dosta o gitarama, htela bih i tebe da pitam jesi li ti svirao Ariu STG - 004, i da mi kazes nesto opsirnije o njoj, posto nemam nikog da povedem sa sobom kad kupujem gitaru. Pa cu iskoristiti vase savete u vezi kupovine gitare.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483
Via: [es] mailing liste



+326 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 21:11 - pre 209 meseci
Da, jesam, STG003 takodje. Ima još jedan model mislim 004 sa aktivnom
elektronikom što možda i nije loše, ako ti se ne svidja ona uvek može da se
izvadi (ovaj model nisam svirao), čujem da je dobra, cena oko 120 Euro. Ja
imam original USA Stratocastera i ne mogu da kažem da je Aria baš isto to,
ali za 99 Euro teško da ćeš naći bolju. Obzirom da volim belu sa belim
pickguardom zamalo da kupim i tu Ariu pre jedno mesec dana iako nisam baš
pri nekim parama! Imaš one najjeftinije Squiere za te pare, ali Aria je
bolje uradjena. Problem kod jeftinih gitara je da moraš da kreneš sa nekim
ko dobro poznaje materiju pa da probaš bar nekoliko komada i odabereš
najbolju. Ako si dovoljno šarmantna možda ti i oni prodavci pomognu u
izboru. U jeftinom razredu mogu biti značajane razlike od komada do komada.
Kada je uzmeš ubrzo bi trebalo zameniti žice boljim i uraditi setup
(kompletno podešavanje gitare-obično je to fabrički ofrlje uradjeno).

Mišljenja sam da procesor u samom startu kada čovek ne zna najbolje šta bi
hteo može samo da smeta, prosto izgubi se u mnoštvu efekata od kojih su neki
retko potrebni bilo kome. Reći ću ti da imam dobro lampaško pojačalo bez
ikakvih efekata i da taj sladak muzikalan ton fantastično inspiriše. Takodje
imam i VOX AD30VT sa dosta efekata i onda počnem da lutam, na kraju
isključim sve i sviram onako clean kako se to kaže. Zato je bolje
posvetiti se tehnici sviranja, potreba za efektima će doći kasnije sa
napredovanjem. Malo reverba može da bude korisno, distorzija zatreba u
mnogim vrstama muzike, tremolo redje, a ostalo zavisi od ličnih afiniteta.
To sve ima pomenuti VOX Pathfinder 15R na primer. Procesora nemaš ispod
100 Euro pa mislim da je bolje tu sumu ostaviti na stranu za kasnije ili
eventualno uložiti u bolje pojačalo pre nego u bolju gitaru. Ovo ću malo
preciznije da objasnim: jako je bitno imati dobru gitaru jer što izadje iz
nje pojača se u pojačalu što podrazumeva proizvodnju i dobrog i lošeg
zvuka, da ne pričam i o nekim drugim karakteristikama gitara. Medjutim, ne
vredi kupiti samo malo skuplju gitaru od Arie jer sledeći razred koji će ti
biti potreban biće klasa Stratocastera što je nekoliko puta skuplje od cifre
kojom raspolažeš, ali o tom potom.
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 21:18 - pre 209 meseci
@ Sava
A sta mislis za Ariu STG - 006? Jer vredi dodati jos 20 eura i uzeti ovu gitaru?
Koliko je bolja od STG - 004
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare12.02.2007. u 23:13 - pre 209 meseci
Citat:
ena87: ...jesi li ti svirao Ariu STG-004...


Jesam, na primer baš prošli četvrtak u Skyju, i potpisujem sve što je Sava gore rekao. Ako ćeš dolaziti u beogradski SkyMusic moći ćeš da biraš između 003 i 004 "chrome knob" varijante, sve ostale (uključujući sve DX verzije koje sam i ja jurio da kupim lično sebi) su prodate i čekaće se jako dugo - prva isporuka opreme koja ide Skyju je krajem marta, a niko ne zna šta će tačno stići u njoj što se tiče gitara (dečko koji je sastavljao narudžbu je i sam zaboravio šta je sve naručio... eh, šta da se radi). Isto tako ne znam šta trenutno imaju od Valvetronixa i Pathfindera, moraćeš lično da ih nazoveš i proveriš pre nego se za bilo koji deo opreme koji vidiš na sajtu "vežeš". Skyjevci sve (relativno) brzo rasprodaju i jedino im Zoomovi i Marshallove pedale uvek skupljaju prašinu.

Aria ima telo tačno veličine Stratovog (veće nego većina Squiera - to je loše za kičmu ali dobro za ton), vrat je kewl za male šake (ni predebeo ni pretanak), usek za magnete je "swimming pool" što znači da je usred gitare izrezana kocka negde dvadesetak puta desetak centimetara koju pokriva pickguard i u koju staju magneti, a takav usek "otvara" zvuk gitare (malo više "zvoncanja", malo manje "urlanja iz dubine").

Telo je jova, standardno "tonsko drvo" za Stratokastere, dok je većina Squiera od nečega što se zove agathis, raste u Indoneziji i kažu da liči na mahagoni, a mene lično nervira kao drvo za gitare ali mi se jako dopada kao drvo za bas-gitare ("nervozno" drvo, visoko, napeto i promuklo, divno osvetljuje bas i tera ga da "reži" ali ne "rasplinjuje" Stratov tip magneta koliko bi trebalo, jova i jasen su tu mnogo bolji).

Tremolo i ostali hardver - suštinski isti kao i na ostalim gitarama sa dalekog Istoka. Sve te jeftinije gitare danas uglavnom dolaze iz pet velikih kineskih fabrika koje sve imaju istu opremu i mašine; proizvođač ponudi kompaniji (kakve su Yamaha, Aria, Fender, Peavey, Washburn, itd.) nekoliko osnovnih modela tela, osnovne modele vratova, hardvera... Tako da se sve svodi na male i suptilne razlike. Yamaha dominira kontrolom kvaliteta i posebnim dizajnom vrata; Aria se ističe jako lepo rešenom grifplatnom. Dobiješ male sedefčiće koji ti "markiraju" treći/ peti/ sedmi/ itd. prag, što deluje jako lepo za gledati, a to je i mesto u koje najviše gledaš ako dotičnu gitaru sviraš. Grifplatna i vrat su, imho, presudni za svirača. Pragovi ne smeju da štrče van vrata i da bockaju dlan (to je na tipičnoj Ariji daleko bolje nego na tipičnom Squieru), moraju da budu lepo ispolirani u ravnomernu visinu (opet, kod Arije bolje nego kod Squiera) i palisander na vratu ne bi smeo da bude zelen/ napukao/ suv (na Ariji jako lepo rešeno, toliko da se pitam da ga možda nisu ofarbali nekom kineskom varijantom Sandolina). Onda "nut", mesto gde žice prelaze od vrata na glavu: kod Arie i Yamahe urađeno sa "vojničkom preciznošću", bez posebnog prilagođavanja baš toj gitari ali daleko bolje nego kod Squiera (ponekim Squierima je "nut" tako loš, prenisko sečen, sa nepravilnim razmakom između žica, kao da su ga oblikovali pijanci). Naročito mi se dopada zakrivljenje i poprilično veći razmak od vrata kod poslednje (najdeblje) tri žice - može bolje, ali i ovako je odlično za te pare. Ponekad čak i naši stručni majstori ne umeju dobro da izvedu "nut", a onom na Arijama od 8 000 dinara ništa ne fali, tako da se često čudim tom paradoksu.

Finiš mi se ne čini preteškim (samo sam jednu "rašrafljivao" i ta je bila lepo i tanko finiširana, ali ta je bila quilted maple top... ipak očekujem isto i na 003 i 004). Istina je da iz fabrike dolaze malo "tvrđe" setovane (opruge tremola su jako zategnute pa žice pružaju više otpora prstima) što znači da bi trebala odmah da počneš da učiš o setupu, najbolje je kada to sam "svirac" radi prema svojim potrebama, plus uštediš dvadesetak evra. Magneti su vrlo kulturni, budući da su jeftiniji i keramički malo su "zatvoreniji" od AlNiCo, ali to je prosto tako na svim gitarama do (otprilike) 30 000 dinara. Imaju dosta Stratokasterovog "stakla" u sebi i nisu tako surovo premotani kao na mom Badiju (što je dobro). Hambaker je po konstrukciji "da-se-rasplačeš-jeftin", ali je po zvuku sasvim dobar RnR "vrištavac".

Arijin sajt je http://www.ariausa.com/ , a puno komentara o Ariama (sto ljudi, sto ćudi) imaš na Harmony Central User Reviews: Aria Guitar User Reviews.

[Ovu poruku je menjao Rocket Roll dana 13.02.2007. u 00:55 GMT+1]
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare13.02.2007. u 00:44 - pre 209 meseci
@ Rocket Roll
Hvala na detaljnom opisu, mada ja to nisam bas sve razumela... al dobro
Da planiram to da kupim u beogradskom skymusic-u.
E i tebe da pitam, posto se vidi da znas bas dosta o gitarama, sta mislis za Ariu STG - 006, jer vredi dodati jos 20 eura i kupiti nju tj. jel je bar imalo bolja od STG - 004 ili nema bitne razlike?
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare13.02.2007. u 01:40 - pre 209 meseci
Misliš, ako je malo skuplja da li je i malo bolja? Nema razlike u kvalitetu same gitare, razlika je u konfiguraciji magneta -

004 ima dva "jednojezgarna" magneta (lakši zvuk, otvoreniji) i jedan "dvojezgarni" magnet (moć, snaga, energija, smrt u stravi i užasu).

006 ima samo jedan "jednojezgarni" magnet, ali dva "dvojezgarna" magneta.

Da li ti više odgovara "I'll RRRock 'till you DIE" koncept, ili "plinketi-plonk-ja-sam-tužna-kantri-bluz-devojčica"?
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483
Via: [es] mailing liste



+326 Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare13.02.2007. u 07:57 - pre 209 meseci
Nisam probao model 006, pogledao katalog i jedino mogu da kažem da su
humbackeri na Stratocasteru za mene jeres. Probaj, možda ti se dopadne.
 
Odgovor na temu

ena87
Ena Stankovic
Vitina

Član broj: 133731
Poruke: 14
82.114.72.*



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare13.02.2007. u 10:40 - pre 209 meseci
@ Rocket Roll
Da li ti više odgovara "I'll RRRock 'till you DIE" koncept, ili "plinketi-plonk-ja-sam-tužna-kantri-bluz-devojčica"?
--------------------------------------------------------------------------------

Rock 'n' Roll koncept
 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko kupovine gitare13.02.2007. u 12:15 - pre 209 meseci
Onda svakako neko od Marshallovih malih combo pojačala, Vox je svetliji i više za clean, Marshall bi trebalo da mnogo više "lomi".

Na primer, Aria (004 ili 006) i Marshall MG-15CD Combo, ili Vox VR15 (pošto ima UltraGain seting, i baš je "ultra"), ili Crate GT15R (heeeeeavy crunch).
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoc oko kupovine gitare

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16978 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.