Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje filma od fotografija

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pravljenje filma od fotografija

[ Pregleda: 6174 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dimic

Član broj: 133664
Poruke: 3
212.200.181.*



Profil

icon Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 02:56 - pre 208 meseci
Dali mi neko moze raci kako da napravim film od fotografija u DVD formatu a da to ne bude slide show? Konkretno, interesuje me kako bi izgledalo otvaranje cvetova na filmu napravljenom od fotografija, sto se cesto vidja na TV-u? Ili kretanje oblaka u nekoliko sekundi, sto realno traje barem nekoliko sati. Hvala.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 11:40 - pre 208 meseci
Pozdrav,

imas specijalizovane ES forume o video produkciji i video softveru. Sve se moze uraditi ali treba truda da se savladaju programi, za pocetak skokni na te ES forume pa pogledaj o cemu se radi.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 12:03 - pre 208 meseci
Za to ti je potreban aparat koji ima intervalometar ili daljinski okidac koji ima mogucnost programiranja (za Canon je to TC-80N3).

 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 12:26 - pre 208 meseci
ali pazi, npr to kretanje oblaka ne mora da bude slikano,,, moguce da je da snimaju 10ak sati i onda ubrzaju snimak...
ja bih ti preporucio Adobe After Effects za tako nesto
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 13:31 - pre 208 meseci
Pozdrav,

uff, a da sada meni neko objasni kako je moguce "otvoriti" cvet samo fotografisanjem?

Ja sam ovo radio u vise navrata kamerom i par puta mi je uspelo, radilo se o cvecu koje se u relativno kratkom vremenu otvara i inace ali i tada nisam,s a kamerama kojima sam radio, uspeo da kasnije ubrzam stvari da bih dobio kontinuirani prelaz bez seckanja, a kamoli da to radim fotografijama. Pokretna slika u standardu kojim radim je 25 fps, sto ce reci da iluziju pokreta dobijamtek smenom 25 celih slika u sekundi pa opet ne ide bez kamere sa izuzetnom rezolucijom, odnosno, ekvivalentom za nju. Kada su oblaci u pitanju, jos je gora situacija jer su na velikoj udaljenosti, najbolje sam rezultate postizao sa niskim oblacima koji brzo zaklanjaju mesec jer tada najmanje moram da ubrzavam u programu za obradu ali mi ne ide u glavu logika kojom to foto-aparat moze da izvede. Nekakvim duplim pretopima mozda u obradi moze da se izvede ali kontinuirano otvaranje cveta mi se ne uklapa u moje poznavanje materije. Da li je rec o nesporazumu ili sam kratak sa znanjem iz ove oblasti fotografije?
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 17:09 - pre 208 meseci
Aman ljudi nema sta tu da bude nejasno.

To se radi tako sto aparat snima po jednu fotku u zadatom intervalu (sekund, pet sekundi, minut, pola sata i td.) i posle se samo te fotke uvezu u neki od programa za obradu video materijala koji ih spoji u film. Mali Nikon P1 cak moze da radi u dve varijante tj. moze da snima fotku po fotku na karticu i da video posle pravi korisnik a moze odma' da ih slaze u QT video VGA rezolucije. To isto moze da se postigne i ako softver koji se koristi za "tethered" mod snimanja podrzava tu opciju (koliko znam takav softver daje Nikon uz neke DSLR aparate).
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 17:40 - pre 208 meseci
Pozdrav,

a pa to bih vec morao da vidim jer sada sam tek blizu tome da uopste ne pricamo o istoj stvari . Uvezivanjem fotografija u niz sa sve pretopima mi je tako nespojivo sa icim suvislim sem nekom poluapstrakcijom koja ne nosi sa sobom imperative realnosti. Ukoliko je to bilo pitanje autora teme, ja se odmah povlacim jer sam promasio temu.

Ja sam razumeo da je otvaranje cveta neophodno ispratiti sliku po sliku ubrzano a to je nemoguce ukoliko se izostavi neka sekvenca. Ako aparat i moze da isprati sve faze u ovom slucaju, oblaci imaju medjusobno pokretnu referencu i svaka propustena sekvenca vidi se na snimku kao anomalija u video-produkciji poznatija kao "skok". Kako vec rekoh, cak i snimanje kamerom kada se ubrzava izaziva trzanje osim ako rezolucije nisu veoma visoke pa se brojem tacaka kompenzuje ta nesposobnost kamere da pri promeni osvetljaja na cipu registruje sve zadate tacke koje je optika u stanju da razazna. Naravno, pri visoj rezoluciji lakse je i "omeksati" te skokove do nivoa neprimetnog raznim disolve-based tranzicijama ali je svejedno neophodno da se ostvari 25 slika u sekundi...ne znam zaista kako bi ispalo to isto sa fotoaparatom osim ako zaista nisam promasio temu.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 17:53 - pre 208 meseci
Evo ti. Sve lepo pise...

http://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija11.02.2007. u 18:54 - pre 208 meseci
Pozdrav,

da, uvek je uz vizuelizaciju lakse uskladiti stanovista. Za moje potpuno povlacenje iz diskusije neophopdno je da se jos samo autor teme slozi da je to ono sto je trazio i to je to. Ja sa ovako necim ne bih dogurao u poslu dalje od potpunog kraha, da budem iskren. Na ovo sam i mislio kada sam pomenuo da mi se cini nemogucim da se samo fotografijom napravi kontinuiran prelaz u smislu suvisle filmske sekvence. Ipak, ovo nekome moze biti sasvim dovoljno pa onda zaista nema potrebe da razvlacim diskusiju na drugu stranu, moji pojmovi su znacajno naprednije razvijeni od propustanja blokcica palcem da se smenjuju stranice sa iscrtanim pokretima a'lla animirani giff, verovatno nesto poput profesionalne deformacije, pa je mozda suvisno da se petljam u nesto sto moguce ne zahteva visi stepen od ovog linkovanog. U tom slucaju se izvinjavam na zabrazdjivanju u nesto sto mozda i nije trazeno.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija12.02.2007. u 11:54 - pre 208 meseci
Evo ti jedna kratka "vizuelizacija", 2 sekunde, VGA QT, 30 sec. interval.

http://rapidshare.com/files/16145666/INTN0596.MOV.html

 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija12.02.2007. u 15:07 - pre 208 meseci
Pozdrav,


ovo je sasvim lepo odradjeno za jedan fotoaparat ali naravno da nije ono o cemu sam ja pisao, medjutim, ja nisam znao da ni ovako dobro moze da se postigne fotoaparatom, jedno iskustvo vise za mene.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija12.02.2007. u 16:39 - pre 208 meseci
Potpuno je nebitno cime se radi time lapse fotografija jer i u slucaju kada se snima kamerom ista se ponasa kao fotoaparat ("okida mnogo redje nego sto je normalno"). Smisao time lapse snimanja je kompresija vremena, u primeru koji sam snimio, pola sata je smesteno u dve sekunde. Da sam snimao pola sata "normalnog" video materijala i smestio tih pola sata u dve sekunde sa 30 slicica u sekundi dobio bih istu stvar jer bih odbacio 53940 frejmova koje bi kamera koja snima 30 slicica u sekundi snimila za pola sata. Jes' gledao ti uopste naucno obrazovni program? U gomili emisija si mogao videti takve sekvence...

Postoji i obrnut proces, koji se naziva high speed photography i ta tehnika sluzi za "tegljenje" vremena tj. za usporeno prikazivanje pojava koje traju veoma kratko. U tom slucaju se koriste kamere koje snimaju ogroman broj slicica u sekundi (do 250.000) ali se takav film gledaocu prikazuje u 30 slicia u sekundi. Tako se dobijaju oni ludi kadrovi gde metak izlece iz cevi ili oni usporeni kosmari gde one lutke bivaju iskidane na komade kad se nesto strmopizdi u automobil velikom brzinom...
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija12.02.2007. u 17:52 - pre 208 meseci
Pozdrav,

ne znam sta Te navelo da me od pocetka ucis puzanju ali veruj da mi je i hodanje vec pretesko i lagano obrcem krug pa da mozda ne trosis tastaturu na neke postavke kao prema detetu. Ja posedujem video-produkcijski studio godinama, imam cetiri montazne linije i da ne navodim cega sve drugog pa nema zaista potrebe da se objasnjavamo sta se i kako pravi a posebno da je svejedno kamerom ili fotoaparatom. Za ono sto ja radim kada ubrzavam ili usporavam sekvencu sve ovo prikazano se ne bi dalo uopste upotrebiti, ja ne smem imati trzaj kakav imas u primeru prilikom svakog otvaranja/zatvaranja roletni ili dolaska kola na ulici itd iako su oblaci sasvim korektno uradjeni.

Ne znam kojim se obrazovnim emisijama sluzis u vlastitoj edukaciji ali ja nekako bezim sa tih casova ocito, eto, obzirom da sam od skora iz cisto komercijalnih razloga morao da u svoj posao uvedem i Nj.V. Fotografiju, ucim ubrzano sa foruma o tome, stoga mi je nepoznato i ono sto se nekome cini normalnim saznanjem, tako verovatno i time lapse (i u video snimanju postoji ova tehnika ali sa primetno drugacijim rezultatima kakvi su u profesionalnoj produkciji imperativ), jednostavno nisam znao da se moze postici dovoljan broj snimaka u sekundi da se ovako dobro uveze sekvenca. Dakle, od obrazovnih emisija za fotografiju koristim za sada samo forum, Nebojsine testove te jos par stvari :)

Da Te ne zbuni kod edukacije moj nick, u pitanju je godiste jednog starog ljubimca kao i nick a to je i godiste mog starijeg klinca, nazalost, nije moje ako Te to prevarilo kod upucivanja na obrazovne emisije ;)

U svakom slucaju zahvalan sam na ovim saznanjima, ne znam da cu se time nekad baviti ali priznajem da bih se rado pozabavio ukoliko bih imao sposoban aparat na raspolaganju i dovoljno umeca za tako nesto.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija12.02.2007. u 18:17 - pre 208 meseci
Citat:
Za ono sto ja radim kada ubrzavam ili usporavam sekvencu sve ovo prikazano se ne bi dalo uopste upotrebiti, ja ne smem imati trzaj kakav imas u primeru prilikom svakog otvaranja/zatvaranja roletni ili dolaska kola na ulici itd iako su oblaci sasvim korektno uradjeni.



Kao sto sam napisao interval medju frejmovima je 30 sekundi. To je kao sto si primetio super za oblake, bilo bi super za neko cvece koje se sporo otvara i sl. Za neke druge primene taj interval je previse dug (scene sa ljudima, vidi se u donjem delu kadra) ili previse kratak (npr. prikaz nekih pojava koje traju danima).



Citat:
jednostavno nisam znao da se moze postici dovoljan broj snimaka u sekundi da se ovako dobro uveze sekvenca


Ne radi se o broju snimaka u sekundi vec broju snimaka u minuti (u mom primeru) ili na sat.
 
Odgovor na temu

dimic

Član broj: 133664
Poruke: 3
212.200.184.*



Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija13.02.2007. u 01:50 - pre 208 meseci
OK, mislim da je to to. Hvala svima. Autor teme.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pravljenje filma od fotografija13.02.2007. u 08:34 - pre 208 meseci
Pozdrav,

ocito je da se video-produkcijski zahtevi razlikuju a ja sam nastupio sa pogresne osnove, ravnajuci se upravo prema njima. Ipak, ovo sto sam video jeste vrlo interesantno, gledano sa pozicije dobrih rezolucija za stvari u kojima je manje bitan "mek prelaz", recimo i citav amaterski opus zahteva izmedju ostalog. Od sinoc pokusavam da ukalkulisem negde slobodno vreme za aparat ali on mora da radi i po svoj prilici kad ovih dana pazarim rezervni, pokusacu da uradim ovako nesto i aparatom, najverovatnije sa oblacima.

 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pravljenje filma od fotografija

[ Pregleda: 6174 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.