Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?

[es] :: Fizika :: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15189 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

istok77

Član broj: 756
Poruke: 102
*.verat.net

ICQ: 41881400


Profil

icon Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 02:38 - pre 252 meseci

Pozdrav,

Evo jednog "narodnog" obicaja ciji mi fizicki smisao nije jasan, pa ako neko zna:

Kad se otvori kisela voda (ili bilo sta gazirano) onda se stavlja metalna kasika u grlic, tako da joj je drska unutra, a glava ostane spolja. Ovo se radi da voda ne bi izvetrela, i kazu da je to efektnije nego da se dobro zatvori cep. Pritom nema veze da li je preostala kolicina vode u flasi tolika da kasika jednim svojim delom uranja u vodu ili ne.

Da li neko moze da objasni?

pozdrav, Istok
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
130.161.181.*

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 10:24 - pre 252 meseci

Da probam to da objasnim drugim narodnim obicajem da se kaci CD o ogledalo na kolima kako bi se „zbunio radar“. Govori se da je to mnogo efektnije nego da se zaista i smanji brzina.

f
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 10:50 - pre 252 meseci
Da, taj "narodni obicaj" niko zivi ne praktikuje, vec se prenosi sa generacije na generaciju kao nesto sto moze i sto je bolje, ali ja nikoga nisam video ili cuo da radi tako nesto, umesto stavljanja cepa.
Ukratko, meni je oduvek bilo sumnjivo, probao sam i video da je to velika glupost, kao i CD na retrovizoru sto rece filmil.
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

istok77

Član broj: 756
Poruke: 102
217.26.67.*

ICQ: 41881400


Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 11:24 - pre 252 meseci

Ma ja mislim da tu ipak ima nesto, ne bi svi to radili tek tako... ovo sa radarom laicima zvuci kao da je stvarno moguce, pa mi je jasno kako ljudi veruju. Ali ovo sa kasikom zvuci skroz nemoguce i laicima i strucnjacima... pa se ipak upraznjava... znaci ima tu nesto, samo sta?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 11:31 - pre 252 meseci
Iz istog razloga što se stavlja palidrvce u usta da luk ne grize za oči - zbog gluposti.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
130.161.181.*

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 11:32 - pre 252 meseci

Ovo sa kasikom se (iz licnog iskustva) uglavnom vidja na slavama, gde obicno flasa ni ne dobije sansu da bude otvorena i u isto vreme puna dovoljno dugo da izvetri; a i ako slucajno izvetri, pa sve i da je kasika stavljena, verovatno se nadje neko da kaze nesto poput: „Eto vidis, izvetrela. A da su samo na vreme stavili kasiku, to se uopste ne bi desilo.“ I mit nastavlja da zivi.

f
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 12:07 - pre 252 meseci
Još jedna od urbanih legendi. Pretraži net, pa ćeš videti da ceo svet zna za tu glupost. Još pre dosta godina, su u nekoj školi organizovali ispitivanje da li šampanjac vetri ili ne vetri, kad u grlić flaše turiš kašičicu. Naravno, svi znamo odgovor do koga su došli.

Stavio - ne stavio, u ovom slučaju isto ti se hvata. (Što ne važi za neke druge slučajeve:))
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
130.161.181.*

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 12:18 - pre 252 meseci

U ovom slucaju je vise ruralna nego urbana legenda. :)

f
 
Odgovor na temu

YEEHAW

Član broj: 11311
Poruke: 142
*.datanet.yu

Sajt: www.itatabisine.com


Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 15:03 - pre 252 meseci
Nemate pojma, evo male pomoći - Sta se hvata na metal a toga ima u kiseloj vodi?



[Ovu poruku je menjao McKracken dana 18.06.2003. u 15:21 GMT]
* Naucio sam... Da mali svakodnevni dogadaji cine zivot spektakularnim.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 15:17 - pre 252 meseci
Obzirom da cela procedura "guranja kasike" nema nikakvog efekta, svako dalje teoretisanje je besmisleno.
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.ppp-bg.sezampro.yu

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 15:17 - pre 252 meseci
misliš na so?
šta bi so mogla da izmeni?
ostaje više nego dovoljno mesta za isparavanje...
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 15:35 - pre 252 meseci
There is no spoon.


Ja sam nekoliko puta video da stavljaju kasicicu u flasu i zaista nije izvetrelo to so je bilo u flasi. Na kraju sam dosao do zakljucka da je u flasi bila voda. He, zezam se, dosao sam do zakljucka da je kasika koriscena umesto cepa da se ne bi flasa cesto otvarala (za kratko vreme) pa samim tim i nije bilo dovoljno vremena da (ipak gazirana) tecnost izvetri.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
130.161.181.*

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 15:40 - pre 252 meseci
Citat:
YEEHAW:
Nemate pojma, evo male pomoći - Sta se hvata na metal a toga ima u kiseloj vodi?


Pa ajde da vidimo. U isparenjima iz flase nema verovatno nicega vise nego vodene pare i ugljen-dioksida koji je koriscen za „gaziranje“ (Zak verovatno zna preciznije posto je tehnolog).

Na metalu moze da se uhvati ili vodena para, koja je cista voda pa sve i da otkaplje nazad to ne menja stvari (jer je bitan), ili ugljen dioksid, sto je vrlo tesko zamislivo ali s obzirom da sam poslednji cas hemije slusao pre 6-7 godina ne bih mogao tacno da kazem.

Dakle, kondenzacija je nebitna, a ugljen-dioksid se (najverovatnije) ne zadrzava na metalu. Ono sto ces morati da me ubedis na drugi nacin, a ne tvrdjenjem kako nemamo pojma, jeste da je ovaj metod efikasniji od stavljanja cepa. Kisela voda vetri zato sto iz nje isparava ugljen dioksid. Ugljen dioksid ce isparavati sve dok se vazduh iznad povrsine kisele vode ne zasiti ugljen dioksidom toliko da su isparavanje i rastvaranje u ravnotezi. Da biste pomerili ravnotezu tako da voda bude „kisela“, morate da favorizujete rastvaranje u odnosu na isparavanje, pa su zato flase sa gaziranim picima pod pritiskom. Ako flasu otvorite pa stavite cep, ravnoteza se opet uspostavlja samo pod manjim pritiskom pa je koncentracija rastvorenog ugljen-dioksida u picu manja. Kad koncentracija mnogo opadne (ne znam tacno koliko ali verovatno ima veze sa osetljivoscu naseg cula ukusa) vise ne mozemo da osetimo kiselost. E sad, ako je boca u kontaktu sa vazduhom, dakle bez obzira da li kasicice ima ili nema ova se ravnoteza prakticno nikada ne uspostavlja i ugljen-dioksid isparava u nedogled.

Voleo bih da cujem neki komentar u vezi sa ovim objasnjenjem.

f
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 16:24 - pre 252 meseci
Ja bih prokomentarisao samo neke sitnice.
Ugljendioksid ne isparava vac se izdvaja iz vode (ne od vec iz vode da ne bude zabune). On je rastvoren u vodi a njegova rastvorljivost (koja je inace nedovoljna za zeljenu gaziranost) se povecava sa pritiskom. Tako "vetrenje" prestaje kada se poveca pritisak u (zatvorenoj) flasi a ne koncentracija ugljendioksida.
Ako je boca otvorena (ili kako ti kazes u kontaktu sa vazduhom) nece doci do isparavanja unedogled (ovo bi bas pojacalo efekat staklene baste, zar ne? :D) vec ce se opet uspostaviti ravnoteza koja odgovata atmosferskom pritisku. Ugljendioksid je ipak rastvorljiv u vodi i pri atm. pritisku.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
130.161.181.*

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 16:31 - pre 252 meseci

Odlicno da se nasao neko da ispravi terminologiju. Naravno da se ravnoteza negde uspostavi; rekoh praktcno isparava (izdvaja se:) ) u negoled == tj. dok koncentracija u vodi toliko ne opadne da se izgubi osecaj za filing.

g
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 17:45 - pre 252 meseci
Cist ugljen dioksid je tezi od vazduha, tako da je atmosfera od povrsine vode do grlica flase uglavnom cist ugljendioksid. Medjutim, ako se pritisak ugljendioksida u vodi izjednaci sa atmosferskim pritiskom, zbogom mehurici!

Kasikica moze malcice da uspori struju vazduha preko otvora flase, koja bi inace stvarala podpritisak i nesto malo ubrzavala oslobadjanje ugljendioksida, ali taj efekat je zanemarljiv. Drugi efekat koji kasikica ima jeste da izjednaci temperaturu duz svoje drske (obori gradijent temperature), sto mozda malo ometa konvekciono strujanje gasa u flasi, ali i taj efekat je zanemariv, pogotovo sto je temperatura najniza upravo na povrsini vode, gde dolazi do sirenja ugljendioksida koji je bio sabijen u vodi.

Dakle, dvaput slaba vajda od kasicice. Ne moze da zadrzi reskost kisele vode, moze jedino da uspori oslobadjanje poslednjih molekula CO2 iz, vec najvecim delom, "izvetrele" vode.
 
Odgovor na temu

Corleone
don Vito Corleone
Palermo,Sicilija

Član broj: 10621
Poruke: 788
213.163.107.*



+1 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 18:14 - pre 252 meseci
To što se stavlja kašičica u flašu da gazirana tečnost ne izvetri je čista glupost. Naučno je dokazano da kašičica ne može da spreči da gazirana tečnost ne izvetri. Pitajte slobodno nekog naučnika i videćeta šta će vam reći.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.ppp-bg.sezampro.yu

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 18:49 - pre 252 meseci
Nadam se da je dokument na

http://www.banatskizloduhodmirjane.com/tmp/spoon.pdf

dovoljan da ubedi neverne Tome da je ta kašika čista glupost.
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.telemaxx.net



+7166 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 18:54 - pre 252 meseci
Ima jos tih "slavskih" verovanja - kao i ono da osvecena voda ne moze da se "pokvari".


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?18.06.2003. u 20:20 - pre 252 meseci
Citat:
cedomir:
Nadam se da je dokument na
http://www.banatskizloduhodmirjane.com/tmp/spoon.pdf
dovoljan da ubedi neverne Tome da je ta kašika čista glupost.


Čedomire, tekst je 100% zabavan, ali treba znati da lajdenski fizičari umeju da teraju žestoku zafrkanciju. Ima tamo nekih naših ljudi pa znam. :) Onaj tip iz prve reference je najveći za*ebant od svih.

f
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zasto se stavlja kasika u kiselu vodu da ne izvetri?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15189 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.