Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tutorial: Klokovanje AMD Procesora

[es] :: Overclocking & Modding :: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora
(TOP topic, by JOJO847)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 47034 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CooLa
Sibin Grašić
SysAdmin
Beograd

Član broj: 57939
Poruke: 698
*.dialup.neobee.net.

Sajt: etfovac.com


+4 Profil

icon Tutorial: Klokovanje AMD Procesora07.02.2007. u 22:09 - pre 208 meseci
U skorije vreme se pojavljuje veliki broj tema u kojima se pita kako se klokuju AMD procesori (32bitne i 64bitne arhitekture)...Jedan deo ovog topica je baziran na Bokijevom topicu... Pa da krenemo sa tutorialom!

Pre toga:

Front Side Bus CPU Multiplier HyperTransport
DDR SDRAM DDR2 SDRAM
Socket A Socket 754 Socket 939 Socket AM2

Socket A

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za Socket A i koriste DDR memoriju.



Brzina procesora: Brzina procesora se određuje formulom FSB x Množilac. Znači ako je FSB 200 a množilac 10 procesor ce raditi na 2GHz. Stim što proizvođači najčešće zaključavaju množioce kako bi kolko tolko sprecili overclock i naterali kupce da kupe jače procesore. Tako na primer kad je množilac zaključan na 10 frekvencija procesora se može menjati samo promenom FSB-a. Svi intelovi procesori u zadnjih nekoliko godina su zaključani i ne mogu se otključati. Kod AMD-a Palomino procesori su zaključani ali postoji nacin da se otključaju, Thoroughbredovi su otključani a kod bartona to zavisi od datuma poizvodnje. Oni proizvedeni pre 39te nedelje prosle godine su otključani).

Brzina memorije: Brzina memorije se u ovom slučaju računa u odnosu na FSB. Najčešće u odnosu 1:1 (sihrono), ili 1:2. Naprimer ako je FSB 200, a memorija podešena da radi u odnosu 1:1 onda je i njena frekvencija 200MHz (400MHz efektivno), ako je odnos 1:2 onda će memorija raditi na frekvenciji od 100MHz (200MHz efektivno). U principu memorija bi uvek trebala da radi brzinom FSB-a!

Naravno, za više frekvencije potrebno je povećanje napona, ali to zavisi od procesora do procesora... Pročešljajte forum, bilo je x puta pisano o tome.

Socket 754, 939

Ovaj deo howto-a se odnosi na sve novije AMD procesore su pravljeni za s754 i s939, zasnovani na HT arhitekturi i koriste DDR memoriju.



Procesor je direktno povezan sa memorijom HT linkom zbog integrisanog memorjiskog kontrolera
Procesor je direktno povezan sa ostatkom sistema HT linkom zbog integrisanog memorijskog kontrolera.

Evo kako se sve to klokuje!

Brzina procesora: Povećanje radnog takta procesora se vrši tako što se povećava radni takt sistemske magistrale. Sistemska magistala trenutno kod svih AMD Athlon 64/Sempron 64 procesora radi na 200 MHz, pa će overklokovanje biti i ako povećate tih 200 na 205MHz. Konačna brzina procesora se dobija tako što se brzina sistemske magistale pomnoži sa množiocem. Za sve dalje primere koristićemo Sempron 64 2800+ procesor koji ima množilac 8, što znači da mu je radni takt 8x200=1600MHz. Ako povećate sistemsku magistalu sa 200 na 250 povećaćete radni takt procesora na 8x250=2000MHz. Na ovaj način ste overklokovali procesor, ali to nije sve.

Brzina Hyper Transport magistrale: Od brzine sistemske magistale ne zavisi samo brzina procesora već i brzina memorije i brzina Hyper Transport magistrale. Kod s754 procesora HT radi na 800MHz, a kod s939 na 1000Mhz, što znači da je množilac HT magistrale 4 za s754 odnosno 5 za s939. Dakle brzina HT-a se računa tako što se radni takt sistemske magistrale pomnoži sa 4, odnosno 5. Ako ste u gornjem primeru povećali radni takt sistemske magistrale sa 200 na 250 onda će u konkretnom primeru (pošto je u pitanju s754 procesor) HT raditi na 4x250=1000 MHz, što nije dobro. HT ne treba overklokovati (ili bar ne mnogo), zato smanjite množilac HT-a sa 4 na 3 i dobićete 3x250=750Mhz. Ako povećate radni takt sistemske magistrale na 300MHz, brzina procesora će da se poveća na 8x300=2400MHz, a HT će raditi na 4x300=1200 MHz, pa množilac HT-a treba smanjiti sa 4 na 2. Eventualno se može isprobati i varijanta u kojoj će HT da radi na 3x300=900MHz, ali ako neće da radi onda množilac HT-a definitivno treba smanjiti na 2.

Brzina memorije: Ono što je najspecifičnije kod overklokovanja procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerom je računanje brzine rada memorije. Konačna brzina memorije kod procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerom se računa tako što se brzina procesora deli sa nekim celim brojem. Ovaj broj se u slengu zove memory divider ili mem divider. Najveća fora je ustvari izračunavanje ovog celog broja, a to se radi na sledeći način: Ako posmatramo sistem kojji je podešen na podrazumevane vrednosti onda je brzina sistemske magistale 200 MHz, a AMD-ovi procesori sa integrisanim memorijskim kontrolerom imaju podršku za DDR400, 333, 266 i 200, odnosno za memoruju koja radi na 200, 166, 133 i 100 MHz respektivno (ima i nekoliko nezvaničnih: 183, 150, 143 i 125 MHz). Kako bi obezbedio memoriji da radi na određenom radnom taktu memorijski kontroler izabira ceo broj kojim deli brzinu rada procesora, ali tako da dobijeni rezultat bude najpribližniji radnim taktu memorije i da istovremeno taj radni takt ne bude veći od izabranog. Na primer Sempron 2800+ procesor radi na 1600MHz, a vi želite da vam memorija radi kao DDR400 (odnosno na 200 MHz), to znači da će mem divider biti 8 (1600/8=200). Međutim ukoliko povećate radni takt procesora na 2000 MHz povećanjem radnog takta sistemske magistrale i pritom želite da vam memorija i dalje radi kao DDR400 onda se mora izračunati odgovarajući mem divider. Evo i jednačine:

memdivider = INT( CPUmnožilac*(200/brzinamemorije))

Funkcija INT (skracenica od INTEGER) u ovoj jednačini ustvari zaokružuje realan broj na veću celobrojnu vrednost. Ako je dobijeni broj recimo 10.1 biće zaokružen na 11. U konkretnom primeru će biti:

mmdivider=8*(200/200)=8

ali u ovom slučaju će vaša memorija da radi sinhrono sa sistemskom magistalom odnosno na 250 MHz. Da bi omogućili asinhroni rad memorije, odnosno da bi vam memorija i dalje radila na 200 MHz morate u BIOS-u podesiti brzinu memorije na 166, pa će jednačina izgledati ovako:

mmdivider=8*(200/166)=9.64

Kada ovaj realan broj zaokružimo na veći ceo broj dobijamo da je konačno memdivider=10. Promenljiva koja se u početnoj jednačini javlja pod imenom brzinamemorije nije ustvari prava brzina memorije već brzina koju možete podesiti u BIOS-u kako bi namestili da vam memorija radi na onom radnom taktu koji je vama potreban. Evo još jednog primera, ako radni takt sistemske magistrale povećate na 300 procesor će raditi na 2400 MHz, ali ako ostavite da vam vrednost proimenljive brzinamemorije ostane ista kao u prethodnoj jednačini, onda će memdivider ostati 10 pa će konačna brzina memorije biti 240 MHz (2400/10). U tom slučaju morate u BIOS-u namestiti manju vrednost za promenljivu pod imenom brzinamemorije, na primer 133:

mmdivider=8*(200/133)=12.03

Kada zaokružimo ovaj broj na veću celobrojnu vrednost dobićemo 13, pa će u tom slučaju stvarni radni takt memorije biti 2400/13=184 MHz.

Evo nekih standardnih vrednosti



Socket AM2

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za socket AM2, zasnovani na HT arhitekturi, i koriste DDR2 memoriju.

Sada ćete se zapitati zasto odvojeni deo za socket AM2 kada i on ima integrisani memorijski kontroler. Pa zbog toga što setovanja za memoriju nisu ista. DDR2 memorija radi na drugačijim frekvencijama, stoga su i setovanja za divider drugacija...



Brzina Procesora: Sve napisano za s754 i s939 važi i za AM2

Brzina Hyper Transport magistrale: Sve napisano za s754 i s939 važi i za AM2

Brzina memorije: Podešavanje brzine memorije kod AM2 procesora je mozda još zanimljivije (citaj: teže). Najlakše ću objasniti na primeru.

Posmatraćemo procesor X2 4200+ koji radi na 2.2GHz i ima množilac 11.

U Tabeli koja je u attachmentu potražite odeljak za množilac 11. Leva kolona je FSB koji je podešen u BIOS-u, gornji red su "divideri" uz pomoć kojih podešavate RAM (DDR2-400, DDR2-533, DDR2-667, or DDR2-800). Pretpostavimo da hoćete da overclockujete procesor na 2.64GHz. To znači da vam je FSB 240, po tabeli (što se tiče brzine) imate 4 mogućnosti za podešavanje RAM Memorije.

Ako stavite divider za DDR2-400, memorija će raditi kao DDR2-480.
Ako stavite divider za DDR2-533, memorija će raditi kao DDR2-587.
Ako stavite divider za DDR2-667, memorija će raditi kao DDR2-754.
Ako stavite divider za DDR2-800, memorija će raditi kao DDR2-880.

Tabela sa setovanjima je u attachmentu!

Copyright:

Tekst za socket 754 i 939 uzet sa Piratesunited.com Tabela za setovanja by CooLa
Tekst i tabela za socket AM2 prevedeni i korišćeni uz dozvolu!
Copyright owned by CWell1337 and Overclock.net.


Pitaj decka zasto ga zovu Gojko Sisa
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djole2974
SKOPJE

Član broj: 102245
Poruke: 138
77.29.15.*



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora14.04.2008. u 19:18 - pre 193 meseci
Moze li mala pomos kako da clocnem moj procesor.
Postoi li neki program ili uputstvo kako se to radi ?


Moj procesor: AMD Sempron (tm) 3000+,mmx,3Dnow,~2,0GHz

Hvala unapred,
 
Odgovor na temu

CooLa
Sibin Grašić
SysAdmin
Beograd

Član broj: 57939
Poruke: 698
77.46.175.*

Sajt: etfovac.com


+4 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora16.08.2008. u 09:10 - pre 189 meseci
Socket AM2+ - Phenom

Ovaj deo Howto-a se odnosi na AMD procesore koji su pravljeni za socket AM2+ (i AM2), zasnovani na HT arhitekturi, i jos ko zna čemu :), i koriste DDR2 1066 memoriju (i uskoro DDR3)



Neki će se zapitati: "Zašto je Phenom odvojen, kad koristi DDR2? Zar ne možeš da dodaš još jednu kolonu u tabeli za DDR2 dividere?"
Odgovor je: NE. Frekvencija Phenoma zavisi od mnogo drugih stvari, i sve one moraju biti usklađene da bi overklok bio uspešan...

Brzina procesora: Brzina procesora se određuje formulom FSB x (FID / DID). Ovde ćemo da stati i objasniti šta su FID i DID.



Ako pogledamo sliku na početku dela o Phenomima, možemo videti da je procesoru FSB 200, FID 12,5; a DID 1.

U BIOSU ploce, FSB se često naziva CPU Frequency (sto je u stvari pogrešan naziv). Default vrednost je 200. FID je možda u obliku broja, a neki proizvođači ostavljaju mogućnost da sami ukucate heksadecimalni broj. Vrednosti heksadecimalnih brojeva i frekvenciju procesora gde je FSB 200 možete videti u tabeli ispod.



Odmah se vidi da je izbor množioca mnogo veći od standardnih 4-16 za K8 i K9 procesore. Što se tiče DID-a, postavimo ga na 1. Kasnije se može promeniti, za slučaj da želimo fino da namestimo frekvenciju procesora. (Npr. na 2900MHz radi, a na 2910 MHz ne).

VID je skraćenica za Voltage ID. I kao što možete pretpostaviti služi za povećanje voltaže procesora.

A sada nesto sasvim drugačije.

Frekvencija NB-a (NorthBridge-a): Kod K8 K9 i K10 procesora, FSB u pravom smislu ne postoji. Tj. jedan deo te funkcije kontroliše integrisani memorijski kontroler u samom procesoru. Kod K8 i K9 procesora IMK (Integrisani Mem. Kontroler) radi na default brzini procesora i ne može se menjati. Kod K10 procesora ova brzina je uglavnom manja od brzine procesora i može se podešavati. Brzina NB-a se može videti u memory tabu u Cpu-Z programu.



NB Frekvencija = FSB x (NB FID / NB DID)

Kao i kod frekvencije procesora, frekvenciju NB-a kontrolišu FID i DID (cak se i rimuje :)). I kao kod CPU FID-a, nacin za podešavanje varira. U igru ulaze frekvencija, mnozilac i heksadecimalna vrednost. NAPOMENA:Ako imate samo odabir frekvencije, nemojte misliti da će ostati na frekvenciji koju ste izabrali ako planirate da povećavate FSB!

Standardne vrednosti možete videti u tabeli ispod.



Većina proizvođača matičnih ploča ne dozvoljava promenu NB DID-a, a ako dozvoljava vrednosti su ili 1 ili 2. U svakom slučaju, znate kako DID menja frekvenciju NB-a.

NB VID - Sluzi za povećanje voltaze NB-a

Brzina Hyper Transport magistrale: Za razliku od K8 i K9 procesora, koji su koristili HT 1.0, koji je radio na 1600 za Sempron, odnosno na 2000MHz za Athlon procerore. K10 koristi HT 3.0 koji radi na frekvenciji od 2600MHz, ili 5200MHz efektivno. Za razliku od HT 1.0 ploča, kojima je HT množilac išao od 1 do 5 i gde Brzina HT-a ne bi smela da prelazi mnogo preko 1000MHz, kod K10 sme, čak 13 puta. Uz par napomena. U zavisnosti od BIOS-a, HT množilac se može kriti pod drugim nazivom. (Npr. SB to K8 Frequency), i može biti izražen u megahercima. Baš kao i NB FID, HT frekvencija nije fiksirana, već se izračunav po formuli koju možete naći u s939 odeljku (FSB x HT množilac). Ni u jednom slučaju HT frekvencija ne sme biti viša od frekvencije NB-a. Ako se to desi, sistem neće POSTovati.

Brzina memorije: O radosti... Nova podesavanja za memoriju. Na našu veliku radost, tabelica je prosta. Naravno, Phenomi imaju zvaničnu podršku za DDR2 1066.

Samo što i tu ima par kvaka. Vrlo malo 1066 modula poštuju JEDEC specifikaciju, koja propisuje voltažu od 1,8V i CAS7. Većina 1066 modula će prema SPD-u startovati na 800MHz sa CAS5 latencijom. Na korisniku je da podesi brzinu i voltažu da bi radili na 1066 MHz. Neki od modula mogu da rade na 1066 MHz, ali tek na voltaži 2,1~2,3V. Dok neki ovo stave kao EPP profil, vrlo malo AMD ploča će ovo detektovati.

K8, K9 i K10 sistemi koriste RAM odnose da bi izračunali frekvenciju memorije. Kod K9 procesora odnos je uvek zavisio od CPU množioca. Što bi značilo da odnos 1:2 bi u stvari bio 5:10 kada bi se koristio 10 kao množilac. Ako je množilac neparan ili je na pola (npr. 11,5) brzina memorije bi ili bila malo manja ili malo veća nego što bi trebalo. Kod K10 procesora, ovo je sređeno. 1:2 odnos će uvek biti isti, bez obzira na množilac.

Detalji u tabeli ispod.



To bi bile osnove. A sad čekajte nekog iz SX-Teama da klokne nekog phenoma... Pa davite njega oko detalja... Ja niti imam phenoma, niti planiram da prelazim na njega...

P.S U ovom delu tutoriala sam koristio termin K9. Znam da su AM2 procesori i dalje K8, samo podržavaju DDR2, ali radi lakšeg razumevanja sam napravio presedan.
Pitaj decka zasto ga zovu Gojko Sisa
 
Odgovor na temu

Luka Skrbic

Član broj: 180571
Poruke: 328
93.86.15.*



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora15.10.2008. u 10:14 - pre 187 meseci
Skinuo sam i instalirao CPU-z, ali da li mozete da mi objasnite kako da menjam ove brojeve...?
 
Odgovor na temu

nesa99
todorovic nebojsa
pzp

Član broj: 197049
Poruke: 1
91.150.84.*



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora15.10.2008. u 17:56 - pre 187 meseci
pomoc oko kloka
ne mogu da se snadem
koristio sam easy tune5 i doso do fsb 240 kako dalje
amd athlon 64 3200+
ati radeon hd 2600 pro
mem 1023
m.ploca m52s-s3p
molim nesto detaljnije ako moze,skoro da sam pocetnik
uvek tu
 
Odgovor na temu

RVP

Član broj: 225384
Poruke: 142
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora27.06.2009. u 10:50 - pre 179 meseci
Nikad ne overklokuj iz windows-a!!Imas fino BIOS(Basic-Input-Output-System)pa se tamo zabavljaj,samo pazi sta radis...Pozz
 
Odgovor na temu

dejan1972
Dejan Kostić
Director, President, No.1
Beograd

Član broj: 85697
Poruke: 170
212.200.214.*

ICQ: 2147483647
Sajt: www.nuclearinst.com


+7 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora08.07.2009. u 06:52 - pre 178 meseci
Pozdrav,

Ja sam samo iz biosa povecao fsb sa 200 na 222 da bih dobio procesor athlon64 2800+ koji radi na 1.8 GHz da bude 2.0 GHz.Dali jos nesto treba da podesim?Koliko se moze optimalno ici u povecavanju a da ne bude nikakvih problema?Evo log iz cpu-z kako sada stoji...Molio bih za savet dali je ovo ok ili ako nije kako bi trebalo...Hvala

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bkajsner
student

Član broj: 229969
Poruke: 7
*.kalik.net.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora05.10.2009. u 01:49 - pre 175 meseci
Konfiguracija: Ploca Biostar TA790GXB A2+(integrisana grafika Radeon 3300), CPU AMD Athlon X2 7750 KUMA(nije black edition), 2x2GB Kingston HyperX 1066MHz.
Hocu da klokujem procesor sa defaultnih 2,7GHz na 3,1-3,2 GHz i memorije na njenih defaultnih 1066 MHz i 5-5-5-15 na 2,2V. Posto nije Black edition morao sam da klokujem ceo sistam preko FSB-a odnosno podizanjem referentnog clocka(HT ref clk) koji je na defaultnih 200 MHz. Da bih ujedno popeo i procesor i memorije na trazene vrednosti ja sam povecao ovaj clock sa 200 na 270 MHz i na taj nacin sam dobio procesor na 3105 MHz(uz povecanje napona procesora za 0,075V-od 1,236 na 1,312V), a memorije na 1080 MHz(uz povecanje napona memorije sa 1,8 na 2,15V). HT kao i NB Frequency sam u biosu smanjio sa defaultnih 1800 na 1400 MHz, da bih posle povecanja FSB-a(posto se i HT i NB Freq povecavaju) dobio 1890 MHz za obe. 1.Interesuje me dali sam dobro klokovao, posto mi je brojka od 270 FSB dosta visoka i moze li ona da mi nesto osteti u sistemu? Temperature jezgara su mi u full loadu u Core Temp-u 52C. Probao sam Memtest86 i Prime95 2-3 sata i radi bez smetnji. 2.Dali sam mogao i nekako drugacije da klokujem? 3.I dali su bitne frekvencije HT linka i NB-a za klokovanje i brzinu sistema i do koliko one mogu da idu? 4.Podigao sam voltaze na chipu(NB voltazu) i na HT linku za jedan stepen nagore od defaultnih, pa me zanima dali da ih ostavim povecane ili da ih vratim na default? Hvala unapred svima na pomoci!!! Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

Drica97
RSD Manager

Član broj: 264236
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora12.07.2010. u 20:25 - pre 166 meseci
Imam AMD Phenom II X2 na 3ghz.Overklokovao sam ga na 3.75ghz.Da li moze jos malo da se pogura ili je to sasvim ok.A primetio sam da mi je posle overclocka procesor postao hladniji???bez overclocka radi na oko 45Celsiusa a posle overclocka na 31Celsiusa i nize.
 
Odgovor na temu

FantaQM

Član broj: 250372
Poruke: 2
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora21.09.2010. u 14:40 - pre 164 meseci
Pozz ,
Moze li malo pomoci oko klokovanja.....
DualCore AMD Athlon Black Edition 7750 , ploca ASRock N68C-S UCC .

U biosu ima mnogo opcija za klokovanje procesora,memorije,grafike i jos koje cega , ali ja nebih da nesto zeznem pa bih samo klokovao procesor a nisu mi jasni detalji ... odnosi brzine ,napona,temperature ( onih stvari koje su bitne ) ,posto sam video da se clockovanjem procesora, automatski pomeraju i podesavanja za memoriju i jos nekih parametara koje ne razumem ( ko se razume ,znace o cemu govorim )

Imam i jos jedno pitanje.... posto je ovo (kao) BE procesor ,trebalo bi da mogu da se odkljucaju jos 2 (zakljucana) jezgra .
posto u biosu imam opciju UCC probao sam i nista se nije promenilo. Dal` ovo ustvari nije BE ili su jezgra neispravna, ili mozda ja nisam nesto dobro uradio i sta bi trebalo odraditi posto cu sada da vratim bios na default ?
( CPU-Z mi pokazuje ovako -- AMD Athlon 7750 Black Edition )
(Everest ovako -- DualCore AMD Athlon Black Edition 7750 )
hvala na pomoci


[Ovu poruku je menjao FantaQM dana 21.09.2010. u 15:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miso Kovacevic
Shomac ExYU Team
Banja Luka R.S.

Član broj: 92420
Poruke: 1577
*.teol.net.

Sajt: www.exyuteam.org


+9 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora21.09.2010. u 16:39 - pre 164 meseci
Princip klokovanja je isti i jos uvijek se nije promjenio.
Procitaj tutorial, proguglaj da vidis do koliko su drugi tjerali taj procesor da znas otprilike do koliko mozes da ga overklokujes.
Znam da vas dosta ocekuje konkretne odgovore, tj da vam neko tacno kaze sta da radite (tj na koliko da podesite FSB itd..) ali to je nemoguce bez testiranja.

A sad ukratko o procesoru

Kod AMD procesora BE znaci Black Edition ili otkljucan mnozilac. Znaci mozes da klokujes CPU dizanjem mnozioca bez potrebe da diras FSB.
Za otkljucavanje dodatnih jezgara treba ti Phenom II ili Athlon II. Naravno niko ti ne garantuje da ce tako otkljucan procesor raditi pa tu dolazi i faktor srece
Ili da guglas i vidis koji procesori i koji batch imaju najvisi procenat uspjesnog otkljucavanja.
Nekada sam bio ljudsko bice... a onda sam dobio modem.

Moja masina:
Phenom II X4 B50 @ 3.7GHz AC Freezer 64 Pro
GA MA790X UD4
MSI 9600GT OC Edition
KingMax 2x1GB DDRII 800Mhz + OCZ 2x1GB 800MHz
2x WD Caviar SATA II 250GB RAID 0
WD10 EARS 1TB
DVD-RW PIONEER DVR-112D
Creative X-Fi XtremeMusic
SkyStar 2.6D; DVB Viewer V4.5.0
 
Odgovor na temu

FantaQM

Član broj: 250372
Poruke: 2
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora21.09.2010. u 17:12 - pre 164 meseci
hehe, hvala puno... ja bih i ovo nazvao konkretnim odgovorom
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora21.09.2010. u 18:52 - pre 164 meseci
Citat:
Miso Kovacevic
Ili da guglas i vidis koji procesori i koji batch imaju najvisi procenat uspjesnog otkljucavanja.

Na koji nacin se postize? Jer moj Tarzan englis...
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Nele studio
Beograd

Član broj: 63779
Poruke: 48
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora25.11.2010. u 22:37 - pre 162 meseci
Da malo osvezim temu, a mozda mi se posreci i da dobijem odgovor. Na nekim sajtovima nasao sam podatak da je moguce otkljucati i dva zakljucana jezgra na 7750 procesorima (sto je i logicno obzirom da je iz K-10 serije).
Imam takav procesor na starijoj ploci (cipset AMD 780g), sve slozeno u jedan HTPC. Ne menja mi se ploca, a ne bi mi sklodilo da procesor koji imam postane ''X-4''.
PITANJE:
Ako bi na ploci koja to podrzava uspeo da otkljucam preostala dva jezgra, kada procesor vratim u moju staru plocu hoce li ostati otkljucan? Naravno, znam da mi treba malo srece da su iskljucena jezgra ispravna.
 
Odgovor na temu

ajivicua
nema
Nis

Član broj: 265451
Poruke: 44
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora18.12.2010. u 20:09 - pre 161 meseci
Mozes otkljucavati ako imas south bridge 710 ili 750 ili ako menjas na nvidia 720 cipsetima posto nisi naveo nista za plocu.Procesor ne ostaje otkljucan i ako uspes nemoj da menjas bios jer postoji mogucnost da ne podrzava otkljucavanje pojedinih procesora.Isto se desavalo sa sempron 140 kome se u 90% slucajeva otkljucavalo jezgro na jednoj asus ploci (ne secam se koja) i cim promenis bios gubi se funkcija za jeftinije modele. Ukoliko imas mogucnosti na ploci,imas u biosu ACC (Advanced Clock Calibration) ili NCC za nvidia ploce,Postavi opciju na AUTo,ugasi C&Q,podigni napon malo (recimo 0.025v do 0.1v) jer nisu bez razloga ta jezgra zatvorena i ukoliko ne uspe probaj da opciju firmware u drugom pokusaju promenis na Hybrid.Da te upozorim da sam imao iskustva sa Biostar 790GXB i da hoce da se ublokira.Ako ti se desi slicno izvadi napojno kabel,stavi bios u reset narednih 1-2 sata.Gigabyte nema problema i asus,bar ja nisam imao. Javi se sa rezultatom.
 
Odgovor na temu

Nele studio
Beograd

Član broj: 63779
Poruke: 48
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora19.12.2010. u 11:16 - pre 161 meseci
Hvala za pomoc. Nazalost kombimacija kod mene je AMD 780G - SB 700. Investicija u zamenu ploce sa relativno neizvesnim ishodom otkljucavanja procesora i nije bas isplativa. Sad bar necu gubiti vreme na ideju da trazim nekoga ko ima odgovarajucu plocu, kad procesor ne moze da ostane otklucan.
 
Odgovor na temu

ajivicua
nema
Nis

Član broj: 265451
Poruke: 44
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora19.12.2010. u 12:40 - pre 161 meseci
Zavisno koja je ploca mozete je prodati od3-4000din.Nova koju sam skoro pazario je GA-MA770T-ES3 i izrada i sve sto pruze je odlicno i klokerke mogucnosti.Prodao sam ECS sa 780G sa sb 700 za 4000 i kupio ovu stim sto sam menjao i memoriju. Sada imam otkljucan sempron 140 na x2 4400e sa 2M kes memorije.
 
Odgovor na temu

SrdjoKv
Srdjan Jovanovic
Nezaposlen
Kraljevo

Član broj: 267078
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora25.09.2011. u 06:32 - pre 151 meseci
Ja imam
AMD Athlon 64 X2 4450E Dual Core Processor Socket AM2 2.3GHZ

I citao sam ovo u prvom postu ali nisam nikako skapirao... da li moze neko da mi pojasni?

Koliko sam razumeo... meni je 200 x 11.5 jednako je 2300 .. pomeranjem ovih 200 na primer 230 x 11.5 to ispada 2645.. ok to kapiram.. e sad ova magistrala ( FSB ako je to to ) sta je onda HT? :S Ako je HT ono sto mislim ( video u CPU-Z ) "HT Link" meni je 400 i mnozioc mi je 2 sad.. i kada zelim gore da stavim overklok na 2645 ne mogu zato sto mi ispada 460 ( 2 mnozioc i 230 ).. tu sam se upetljao.. negde sam procitao da pre cackaju oko FSB nego oko mnozioca.. Ako bi neko molim vas da mi pojasni.. :/ Ne razumem isto kako da znam da li cu morati da povecam voltazu ( isao bih stepen po stepen pa da vidim kako radi ).
Temperatura mi je u normalnom koriscenju:
core0: 21
core1: 24-27
Dok je recimo dok igram igricu zabelezi najvecu:
core0: 39
core1: 42
Ploca mi je MSI ( Svi mi preporucuju da ne radim overklok zbog ploce...nemam pojma zasto )
Ram memorija 2gb kingstonova 667mhz i druga na 800mhz ja mislim..
Moze li mi neko reci bar savet sta da uradim,kako bi bilo najbolje za pocetak pa bi ja na osnovu tog primera skapirao sta i kako se podesava..

[Ovu poruku je menjao SrdjoKv dana 25.09.2011. u 08:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ajivicua
nema
Nis

Član broj: 265451
Poruke: 44
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora26.09.2011. u 13:12 - pre 151 meseci
Nisi naveo model ploce. HT je komunikacija procesora sa cipsetom. Za AM procesore je 1000MHz. Ako mozes da ga menjas ili imas mnoziose (1,2,3,4,5 x200) ili ga stave odmah gotovo (200,400,600,800,1000). Ne treba da ides preko 1000 za slabije ploce. Tvoj procesor je smanjene potrosnje i ne znam koliko ce ti otici klok,ali podigni napon za 0,05V FSB na 240 a memoriju stavi za pocetak na 533 i napon 1,95 ili 2,0V. To bi trebalo da radi.
 
Odgovor na temu

SrdjoKv
Srdjan Jovanovic
Nezaposlen
Kraljevo

Član broj: 267078
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora27.09.2011. u 09:15 - pre 151 meseci
Starija je ploca,bas bas.. Neka nForce K9N Neo V3



Ja sam cackao po google-u i nalazio sam da su radili klok sa ovim procesorom do 3.1 ( max ) e sad bitne su i druge komponente,ja se ne razumem u ovo bas najbolje ali kapiram da ne zavisi sve to od procesora..

Sada sam pogledao podatke iz biosa... situacija je ovakva:

Cpu frenq... - 2301mhz
cpu temp - 24
cpu system temp - 35

- Adjust cpu fsb frequency - 200.9

- Adjust cpu ratio - Auto
---x4.5 900mhz
---x5 1000mhz
---x5.5 1100mhz itd itd itd ( ima ponudjeno )

- Ht configuration

- mcp65 amd freq... - 400
--- 200mhz
--- 400 itd itd do 1000

- mcp65 to amd link 16 ( strelica na dole) 16 ( strelica na gore )
--- 4 4
--- 8 8

- Cpu voltage - auto
- Memory voltage 1.90v ( ovu ne mogu da menjam,siva mi je.. ) kontam ako promenim gore na manual da cu moci.

[Ovu poruku je menjao SrdjoKv dana 27.09.2011. u 10:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SrdjoKv dana 27.09.2011. u 11:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: Tutorial: Klokovanje AMD Procesora
(TOP topic, by JOJO847)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 47034 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.