Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ocena greske kod numericke integracije

[es] :: Matematika :: Ocena greske kod numericke integracije

[ Pregleda: 2577 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sinisa Nedeljkovic
BaCkSpAcE
Serbia

Član broj: 103299
Poruke: 12
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Ocena greske kod numericke integracije23.01.2007. u 18:15 - pre 210 meseci
Ovako, zadatak je da odredim koeficiente za numericku integraciju od:

integral(od 0 do 1) od e^x * f(x) = Af(1/4) + Bf(1/2) + Cf(3/4) + R(f)

tako da formula za numericku integraciju bude tacna za polinome sto veceg stepena, i odrediti stepen tacnosti dobijene formule.

Ja sam sve to lepo uradio, medjutim, na kraju kada treba da odredim gresku dodjem do Rn <= M3 * 0.04151. A meni nije jasno kako da odredim M3!?

Evo moje resenje tog zadatka na linku http://galeb.etf.bg.ac.yu/~ns050225d/integracija.doc, pa ako neko moze samo da me uputi na neki link, ili da da neku informaciju kako to da odradim, hitno mi je...








 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Ocena greske kod numericke integracije24.01.2007. u 02:20 - pre 210 meseci
Koliko vidim, u dokumentu imaš nekih grešaka. Sistem po si dobro postavio, ali ti rešenje nije dobro i treba da glasi

Ostatak pri računanju proizvoljnog polinoma trećeg stepena sa vodećim koeficijentom jednakim iznosi pa je ostatak trećeg reda. Ocenjuje se sa gde je maksimum modula podintegralne funkcije na intervalu On se određuje u zavisnosti od funkcije koja se integrali.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sinisa Nedeljkovic
BaCkSpAcE
Serbia

Član broj: 103299
Poruke: 12
*.ETF.BG.AC.YU.



Profil

icon Re: Ocena greske kod numericke integracije24.01.2007. u 13:03 - pre 210 meseci
Ok, evo sad cu da se bacim na ispravljanje tih resenja... Nego za ovo M3, znaci ja bih u mom slucaju trebao da da trazim maksimum modula podintegralne funkcije x^3 * e^(-x) ? Ja sam citao negde da bih trebao da nadjem treci izvod od ove podintegralne funkcije, i njen maksimum na intervalu [0,1] je ustvari M3. Da li je to tacno?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Ocena greske kod numericke integracije25.01.2007. u 06:20 - pre 210 meseci
Imaš formulu Ako je maksimum modula trećeg izvoda funkcije na intervalu onda je Izraz " je maksimum modula podintegralne funkcije na intervalu " je bio moj lapsus.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Ocena greske kod numericke integracije

[ Pregleda: 2577 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.