Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

win32 c++ programiranje

[es] :: C/C++ programiranje :: win32 c++ programiranje

[ Pregleda: 1594 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ptt.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon win32 c++ programiranje07.06.2003. u 04:15 - pre 254 meseci
Bavim se win32 programiranjem vec skoro dve godine, i to sve preko cistog API-ja
(C i win32asm)
Razlog?
C++ i upotreba klasa su mi bili teski za shvatanje, probao Borland i MSVC++ bez vecih uspeha. Jednostavno ne snalazim se kad imam gomilu h i cpp fajlova, sa gomilom makroa i koda koji nerazumem sta radi niti cemu sluzi, a posebno se gubim kad nevidim tok programa - gde program pocinje i gde se zavrsava.
I bilo mi je lakse da koristim API nego da sve to savladam.
omiljen sajt codeproject.com

Ocigledno ovako vise nema smisla, hocu da
- smanjim efektivno vreme programiranja koje je potrebno za neki odredjeni posao, npr koriscenje treeview kontrole
- povecam efikasnost i koncentrisem se na pravi problem koji imam pred sobom, a ne da lupam glavu i trosim vreme na to kako da poteram treeview da radi kako sam zeleo
- smanjim bugove i da ne "izmisljam ponovo toplu vodu" koriscenjem gotovih testiranih i proverenih biblioteke iliti klasa u ovom slucaju

Moj problem - ne znam kako da pocnem. C++ je veoma obiman, C i asm su jako prosti sa malo "pravila" koje treba znati da bi se uspesno koristili.

Trenutan status:
Plus
- Vrlo dobro poznavanje win32 API, i funkcionisanja samog Windowsa i win32 programa
- Dobro baratanje osnovnim proceduralnim tehnikama,
Minus
- Malo ili nikakvo iskustvo sa mnogim novim tehnologijama, tipa .net, mfc, i ostale "i ja tebi" skracenice
- Malo ili nikakvo iskustvo sa popularnim kompajlerima odnosno IDE

Dakle, vi iskusniji, gde bi me vi uputili za pocetak i kojim putem da idem



-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje07.06.2003. u 09:39 - pre 254 meseci
Po meni, nema tu mnogo razmišljanja: raspitaj se koje knjige da nabaviš i gotova priča. Samo se potrudi da nabaviš zaista provereno dobre knjige i nemoj odmah da pucaš na neke teže. Moj savet je da prvo savladaš standardni C++, a onda kud ti volja.

Mada, možeš da kreneš i putem .NET (C#) ili Jave pa posle da se "vratiš" na C++. Za .NET nećeš imati problema: jedna dobra knjiga za sam jezik, a ostalo ćeš kasnije da "provališ" iz MSDN-a. Za Javu ne mogu da komentarišem, ali verovatno ista priča.




Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.beograd-3.tehnicom.net



+3 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje07.06.2003. u 14:07 - pre 254 meseci
Sta god da izaberes, preporucujem ti da procitas "Thinking in *", imas knjige za C++, Javu a i C#. Za ovu zadnju nisam skoro gledao da li je zavrsena.

 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje07.06.2003. u 15:32 - pre 254 meseci
Pre nego ti odgovorim reci mi da li želiš da radiš portabilan software ili te interesuje čisto Win32 programiranje?
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ptt.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje07.06.2003. u 18:29 - pre 254 meseci
Ajde ovako, reci mi koje su opcije za portabilni softver i win32 only.
Odnosno, kao sto rekoh - assume I know nothing, dakle sta u stvari znaci to portabilni softver. Znam otprilike da je to mogucnost kompajliranja istog source koda na razlicitim OS i da se pri tom dobije isti program, ali da li je ce taj program izgledati bukvalno isto na win32 i na unixu.
Da li je tako pravljen program ima mane u smislu mogu se koristiti samo stvari koje postoje na jednom i drugom OS-u. Npr directX ne postoji a unixu, znaci ako hocu da pisem portabilni softver onda moram da zaboravim na directx (ovo je samo primer, directx me ne zanima)

Sto se tice knjiga, vec imam dve C++ na engleskom. Imam i "thinking in *" u html formatu, videcu to onda da odstampam. Da li mozda ima neki sajt za neupucene programere ali nevezano za samo kodiranje vec za ostale okolne stvari, tipa sta je open source, zast su ove klase bolje od onih itd..

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.ppp-bg.sezampro.yu



+62 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje07.06.2003. u 19:36 - pre 254 meseci
Posto kazes da dobro znas C, preporucujem ti "Thinking in C++" od Eckel-a. To zato sto na pocetku knjige pise da se ocekuje od citaoca predznanje suvog C-a (koji je ipak obradjen mislim u 3. poglavlju). Meni se najvise svidelo sto Eckel sve objasnjava do tancina; nema niceg tipa "uzmi zdravo za gotovo", vec svako zato ima svoje zasto.
Pozdrav

Rajko
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje09.06.2003. u 21:04 - pre 254 meseci
Citat:
Mikky:
Ocigledno ovako vise nema smisla, hocu da
- smanjim efektivno vreme programiranja koje je potrebno za neki odredjeni posao, npr koriscenje treeview kontrole
- povecam efikasnost i koncentrisem se na pravi problem koji imam pred sobom, a ne da lupam glavu i trosim vreme na to kako da poteram treeview da radi kako sam zeleo
- smanjim bugove i da ne "izmisljam ponovo toplu vodu" koriscenjem gotovih testiranih i proverenih biblioteke iliti klasa u ovom slucaju


Verovao ili ne, bilo koji "visokoproduktivan alat" da izabereš, opet ćeš da gubiš vreme terajući treeview da radi kako si ti zamislio. GUI programiranje je dangubno kako god okreneš. Probao sam sve živo počev od Win32 API-ja, preko OWL-a i MFC-a, VB 6 pa sve do .NET WinForms-a (ne, Leko, nisam probao FLTK) i uvek je dangubno i dosadno.

 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ptt.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje10.06.2003. u 03:12 - pre 254 meseci
Cek ja sam mislio da je to u fazonu ako ti treba nesto u vezi treeview-a, odes na codeproject.com skines klasu koju je neko vec uradio i odradis posao.
To mi je bio jedan od jacih argumenata da predjem na C++.

off topic: jel te klase sa tog sajta smeju da se koriste u komercijalnim programima? Kad su vec dali source pretpostavljam da smeju ali da pitam za svaki slucaj..
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: win32 c++ programiranje10.06.2003. u 05:33 - pre 254 meseci
Ako pravis Windows programe, onda definitivno uzmi C#. Vrlo je nezahvalno raditi UI u C++u. Najbolji class library za UI u C++u na Windowsu je Borlandov VCL (C++ Builder), ali je nivo podrske prilicno nizak a ni kompajler ni IDE nisu bas najsrecniji. WinForms u .NET CLRu je baziran na istom principu kao VCL (isti covek je bio glavni arhitekta), i vrlo je zgodan za upotrebu.

A onda kada sednes i odradis UI u C#u, pogledaj da li i ostatak programa mozes da dovrsis u tome.... Cilj je naravno izabrati optimalan alat (jezik) za problem koji pokusavas da resis, a ako ispadne da je moguce resiti i UI i core programa u istom jeziku, tim bolje.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: win32 c++ programiranje

[ Pregleda: 1594 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.