Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prava pristupa i samba

[es] :: Linux :: Prava pristupa i samba

[ Pregleda: 3585 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Prava pristupa i samba04.01.2007. u 20:55 - pre 210 meseci
Imam dva deljena foldera u svom home folderu. Kada za svoj home folder (/home/smark) stavim da grupa others nema prava pristupa, onda se ovim deljenim folderima (na primer /home/smark/S1/ i /home/smark/S2/) ne moze pristupiti sa mreze. Naravno svo vreme folderi S1 i S2 su imali sve potrebne dozvole. Pa me interesuje, da li je moguce da za svoj home folder recimo stavim da samo ja imam prava pristupa, a da istovremeno ovim folderima S1 i S2 moze da se pristupa preko sambe?
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Prava pristupa i samba04.01.2007. u 22:59 - pre 210 meseci
Treba ti execute pravo nad home direktorijumom.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Prava pristupa i samba04.01.2007. u 23:39 - pre 210 meseci
Hvala puno! To je pravilo problem. Sada me zanima zasto su po default-u dozvole nad home direktorijumom takve da i drugi korisnici koji se uloguju mogu da gledaju fajlove drugih korisnika? Zar nije logicnije da po default-u svaki folder koji se nalazi u /home ima pravo pristupa samo za korisnika koji je i kreirao taj folder?
 
Odgovor na temu

ljubak
Ljubomir Kurij
Beograd

Član broj: 116028
Poruke: 21
*.beogrid.net.



Profil

icon Re: Prava pristupa i samba07.01.2007. u 02:15 - pre 210 meseci
Citat:
smark: Hvala puno! To je pravilo problem. Sada me zanima zasto su po default-u dozvole nad home direktorijumom takve da i drugi korisnici koji se uloguju mogu da gledaju fajlove drugih korisnika? Zar nije logicnije da po default-u svaki folder koji se nalazi u /home ima pravo pristupa samo za korisnika koji je i kreirao taj folder?


Hmmm. Ja koristim Slackware 10.2 i kod mene po difoltu home folderu može samo da pristupa korisnik čiji je to folder. Znači prilikom kreiranja novog korisničkog naloga Linux mi je kreirao i home folder za datog korisnika kome može da pristupa samo vlasnik i naravno superuser i mislim da bi to trebao da bude difolt kod svih distribucija!? Moram priznati da sam malo zbunjen.
Shut down the computer and when I wake up
tomorrow this Windows piece of junk will be replaced
by an Linux box that doesn't need to be re-booted
every two hours!
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Prava pristupa i samba08.01.2007. u 21:18 - pre 210 meseci
Mozda sam ja pri instalaciji nesto kliknuo pa je tako napravljeno, mada ne verujem jer sam skoro sve ostavio da bude po default-u. Onda sam za probu dodao novog korisnika i isto je home folder tog novog korisnika imao dozvole za citanje za korisnike iz grupe kao i za others.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Prava pristupa i samba

[ Pregleda: 3585 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.